Inleiding
In de module de huisartsenpraktijk leer je hoe je lichaam is opgebouwd. Je weet aan het einde van deze module dat het menselijk lichaam is opgebouwd uit cellen en dat deze cellen organen vormen. Je leert over het spijsverteringsstelsel, het ademhalingsstelsel, het hart- en bloedvatenstelsel en hoe je met je hersenen leert. Dit doe je door theoretische kennis op te doen en door verschillende opdrachten te maken.
Deze module kun je alleen afronden als je alle opdrachten die niet voor een cijfer zijn voldoende hebt afgerond. Voor deze module krijg je twee cijfers. Een cijfer voor de toets en een cijfer voor je onderzoek. De toets gaat over hoofdstuk 1 tot en met 4. Ook ga je starten met je vaardigheidsportfolio voor biologie. In dit portfolio laat je zien dat je biologische vaardigheden ontwikkeld in alle jaren dat je hier op school zit.
In dit theorieboekje vind je alle achtergrondinformatie die je nodig hebt om je toets en je opdrachten succesvol af te ronden. Bij dit theorieboekje hoort een werkboek met lesopdrachten en huiswerkopgaven.
Leerdoelen en kerndoelen
In onderstaand document kun je de leerdoelen en vaardigheidsdoelen vinden van deze module. Bij sommige leerdoelen staat aangegeven dat niet ieder niveau het leerdoel hoeft te beheersen.
Je kunt bij ieder leerdoel verschillende activiteiten vinden die je kunt/moet doen om het leerdoel te gaan beheersen.
Gebruik het document tijdens het volgen van deze module en het leren om er zeker van te zijn dat je aan het eind alle leerdoelen beheerst.
Planning
In onderstaand document vind je de planner voor aankomende periode. Deze planner vind je ook voorin je theorieboek. Deze planner bevat nog geen data. Tijdens de eerste les ga je samen met je docent de data invullen in je planner in je theorieboek.
Let goed op. Soms moet je spullen meenemen voor de les of is er een inlevermoment/toetsmoment gepland. Zorg dat je goed voorbereid de les inkomt.
Leerstof
Compleet
Van cel tot stelsel
In hoofdstuk 1 leer je dat je lichaam is opgebouwd uit cellen, weefsels, organen en orgaanstelsels. Je leert hoe deze verschillende onderdelen samenwerken met elkaar. Aan het einde van hoofdstuk 1 beheers je de volgende leerdoelen:
- Je weet hoe het menselijk lichaam van cel tot stelsel is opgebouwd
- Je kan omschrijven hoe verschillende cellen, weefsels, organen en orgaanstelsels binnen een organisme samenwerken
- Je kan de organen in het menselijk lichaam aanwijzen in een model of afbeelding en kan de functies van de organen benoemen.
- Je weet hoe dierlijke cellen zijn opgebouwd
- Je weet dat in de celkern erfelijk materiaal is opgeslagen
Bio bits: Van cel tot stelsel
Regels voor het maken van een biologische tekening
Uitlegfilmpje van cel tot stelsel
Het spijsverteringsstelsel
In hoofdstuk 2 gaan we beter kijken naar het spijsverteringsstelsel. Je leert de verschillende organen en hun functie kennen. Ook leer je hoe deze organen samenwerken om alle voedingsmiddelen die je eet af te breken tot kleine stukjes. Aan het einde van het hoofdstuk beheers je de volgende leerdoelen:
- Je kent de 6 verschillende voedingsstoffen en diens functie voor het menselijk lichaam
- Je kent de organen van het spijsverteringsstelsel
- Je kan de samenwerking tussen de organen van het spijsverteringsstelsel beschrijven
- Je kan de koolhydraatstofwisseling beschrijven
Bio bits: Het spijsverteringsstelsel
Uitlegfilmpje: Het spijsverteringsstelsel
Uitlegfilmpje het spijsverteringsstelsel
Oefening: Het spijsverteringsstelsel
Het ademhalingsstelsel
In hoofdstuk 3 gaan we de organen en hun functie beter bekijken. Je leert hoe je longen ervoor zorgen dat je altijd voldoende zuurstof hebt en je de afvalstof koolstofdioxide weer kwijt raakt. Aan het einde van het hoofdstuk beheers je de volgende leerdoelen:
- Je kent de organen van het ademhalingsstelsel
- Je kan de samenwerking tussen organen van het ademhalingsstelsel beschrijven
- Je kan het proces verbranding omschrijven en uitleggen
- Je kan de zuurstof/koolstofdioxide stofwisseling beschrijven.
Bio bits: Het ademhalinsstelsel
Uitlegfilmpje: het ademhalingsstelsel
Uitlegfilmpje gaswisseling
De bloedsomloop
In hoofdstuk 4 ga je de bouw en functie van de onderdelen van het hart- en bloedvatenstelsel leren. Je leert welke functie bloed heeft in ons lichaam en hoe bloed samenwerkt met andere stelsels. Aan het einde van het hoofdstuk beheers je de volgende leerdoelen:
- Je kent de organen van het bloedvatenstelsel
- Je kan de verschillende typen bloedvaten omschrijven en herkennen in tekst of afbeelding
- Je kent de namen van de bloedvaten
- Je kent de verschillende bloedcellen
- Je kan uitleggen hoe bloed stolt bij een wondje
- Je kan het vervoer van stoffen door het bloedvatenstelsel beschrijven
- Je kan de functie van het bloed benoemen in het herstel van ziektes/verwondingen.
- Je kent de onderdelen van het hart
Bio bits: De bloedsomloop
Uitlegfilmpje: typen bloedvaten
Uitlegfilmpje dubbele bloedsomloop
Uitlegfilmpje werking van het hart
H5: Intelligenties en IQ-meting
In hoofdstuk 5 ga je je eigen intelligentiegebieden onderzoeken. Ook leer je waar IQ-testen nooit een volledig beeld van iemands intelligentie kunnen geven. Aan het einde van dit hoofdstuk beheers je de volgende leerdoelen:
- Je kent de 8 verschillende soorten intelligenties
Leervoorkeuren
H6: Opbouw van de hersenen
Je hersenen zorgen ervoor dat je kan leren. In hoofdstuk 6 leer je hoe je hersenen zijn opgebouwd en hoe leren in de hersenen werkt. Aan het einde van dit hoofdstuk beheers je de volgende leerdoelen:
- Je kent de verschillende structuren en hun functie van de hersenen
- Je weet wat er gebeurd in je hersenen tijdens het leren
Hoe werken de hersenen
Leren met je hersenen
Leren met je hersenen 2
H7: Psychologie van het leren
Er zijn veel verschillende manieren om te leren. In hoofdstuk 7 kijken we naar manieren waarop dieren leren. Wij mensen hebben veel van deze leerstrategiën ook. We kunnen deze inzetten om (samen) te leren. Aan het einde van dit hoofdstuk beheers je de volgende leerdoelen:
- Je kan uitleggen dat prikkels van buitenaf verwerkt worden door het zenuwstelsel
- Je kan verschillende manieren van leren bij dieren benoemen en uitleggen
Lesopdrachten
Compleet
Tijdens de module de huisartsenpraktijk ga je veel verschillende opdrachten maken. Het werkboek die bij deze module hoort krijg je uitgeprint van de docent. Het complete werkboek vind je hieronder. Alle opdrachten per hoofdstuk vind je onder de desbetreffende kopjes.
Van cel tot stelsel
Links naar huiswerkopdrachten
Het maken van een biologische tekening
Huiswerkopdracht 7: Oefenen orgaanstelsels
Huiswerkopdracht 8: Bij welk orgaanstelsel hoort welk orgaan?
Huiswerkopdracht 9: Functies van orgaanstelsels
Het spijsverteringsstelsel
Links naar huiswerkopdrachten
Huiswerkopdracht 7: Optimumkromme enzymen
Het ademhalingsstelsel
Links naar huiswerkopdrachten
Huiswerkopdracht 5: De huig en het strotteklepje
Huiswerkopdracht 6: Mond en keelholte
Huiswerkopdracht 7: Het ademhalingsstelsel
Huiswerkopdracht 9: De ademhaling
Huiswerkopdracht 10: Rokerslongen
De bloedsomloop
Links naar huiswerkopdrachten
Huiswerkopdracht : Bloedcellen
Huiswerkopdracht : Bloedsomloop
Huiswerkopdracht : Bloedsomloop en torso
Huiswerkopdracht : Onderdelen hart
Huiswerkopdracht : Bloeddoorstroom door het hart
Intelligentie en IQ-meting
Filmpje leervoorkeuren
De bouw van de hersenen
Psychologie van het leren
Chimpansee problem solving by imitation
Begrippen
Hieronder vind je de begrippenlijst. Deze kun je ook terugvinden in het werkboek. Het is belangrijk om de begrippen goed te kennen. Je kunt dan de leerdoelen makkelijker behalen.
Onderzoeksopdracht
De module rond je af met een toets en een onderzoeksopdracht. Deze twee zijn aan elkaar verbonden. Tijdens de onderzoeksopdracht ga je onderzoeken welke leerstrategieën voor leerlingen goed werken en welke leerstrategieën voor jou goed werken tijdens het leren voor een toets van een zaakvak. Hieronder vind je de verschillende documenten die je nodig hebt om de onderzoeksopdracht goed af te ronden.
In onderstaand document vind je extra uitleg per onderdeel van je onderzoeksverslag.
Je onderzoeksverslag moet volgens een vaste indeling worden gemaakt. In onderstaand document vind je een format waarin je kan werken om je onderzoeksverslag af te kunnen ronden. Alleen onderzoeksverslagen die volgens het format zijn gemaakt worden nagekeken.
In onderstaand document vind je de interviews die je gaat afnemen bij 10 verschillende personen. Let op er is een voor en een achterkant per interview. De afgenomen interviews verwerk je in deelvraag 1 in je verslag.
In onderstaande documenten vind je een excelbestandje die je kan gebruiken om je toetsresultaten te verwerken voor deelvraag 3.
In onderstaand document kun je het beoordelingsformulier vinden van het onderzoeksverslag. Middels dit document wordt je beoordeeld.
In onderstaande links vind je extra informatie die je kunt gebruiken voor het maken van je onderzoeksverslag. Je mag ook eigen bronnen opzoeken.
Leren
Invloed van omgevingsfactoren op leren
Factoren die leren beïnvloeden
Toets
Waar gaat de toets over
De toets van de huisartsenpraktijk gaat over de volgende hoofdstukken:
Hoofdstuk 1: Van cel tot stelsel
Hoofdstuk 2: Het spijsverteringsstelsel
Hoofdstuk 3: Het ademhalingsstelsel
Hoofdstuk 4: De bloedsomloop
Je moet alles leren. Niet alleen de begrippen, maar ook de teks en je moet de afbeeldingen begrijpen.
In onderstaand document staan de leerdoelen uitgewerkt. Deze leerdoelen staan ook in je theorieboek. De leerdoelen moet je beheersen. Het document kun je als een checklist gebruiken om te leren en om te kijken of je alles beheerst.
Leren voor de toets
Een manier om aan te tonen dat je leerdoelen beheerst is door een toets te maken. In de onderzoeksopdracht ga je onderzoeken welke leerstrategiën goed bij jou passen. Om een toets goed te maken moet je niet alleen goed leren voor een toets, maar moet je ook weten hoe je een toets moet maken. Op deze pagina vind je verschillende tips om je goed voor te bereiden op de toets.
In onderstaand bestand staan verschillende tips om te leren voor deze XP. Tijdens je onderzoek over leerstrategiën heb je misschien ook verschillende manieren van leren gehoord. Test uit wat goed bij jou past.
Oefentoets
Het beantwoorden van toetsvragen
In onderstaande bestanden vind je een oefentoets. Deze oefentoets lijkt veel op de echte toets, maar is niet hetzelfde. Gebruik de oefentoets om te controleren of je alles beheerst voor de toets. Je kan door kritisch na te kijken inschatten welk cijfer je ongeveer haalt op de toets.
Nakijken
In onderstaand document kun je de ingevulde begrippenlijst vinden. Je kunt checken of je alle begrippen goed hebt begrepen.
Handige links
Betavak
Reflectie, portfolio en feedback
In onderstaand document ga je reflecteren op deze XP. Voeg de reflectie toe aan je portfolio. Kies ook iets van deze module waar je trots op bent en voeg dit toe aan je portfolio.