LOB Pro

LOB Pro

Leerjaar 1

Opdrachten

Opdracht 1 : Wie ben je?

   

Instructie

  1. Maak twee lange rijen van stoelen.
  2. De klas verdeeld zich in tweeën.
  3. Ga tegenover elkaar zitten.
  4. Bespreek in 2 minuten jullie 'Tag your name' opdracht. (1 minuut per persoon)

     

  5. Na twee minuten schuiven jullie een plaats op.

 


samen-leren-elkaar-uitleggen

Opdracht 2 : Kennismaken met LOB

LOB staat voor 'loopbaanoriëntatie en begeleiding' en is bedoeld om leerlingen te helpen bij de ontwikkeling van hun loopbaancompetenties en bij het maken van keuzes.

Voor het vak LOB werk jij aan 5 competenties. Maar wat is een nu een competentie? Een competentie is een mix van kennis, vaardigheden, houding en persoonlijke eigenschappen.

Door oefeningen en ervaringen die je tijdens de LOB lessen en daarbuiten doet en ervaart kun je uiteindelijk antwoord geven op de volgende loopbaanvragen :

1. Wat kan ik het best en hoe weet ik dat? (kwaliteitenreflectie)
2. Waar ga en sta ik voor en waarom dan? (motievenreflectie)
3. Waar ben ik het meest op mijn gemak en waarom dan? (werkexploratie)
4. Hoe bereik ik mijn doel en waarom zo? (loopbaansturing)
5. Wie kan mij helpen mijn doel te bereiken en waarom die mensen? (netwerken)

 

Tijdens deze introductieles ga jij bedenken hoe belangrijk LOB voor jou is.

 

Opdracht 3 : Reflecteren kun je leren.

Reflecteren?

Reflecteren betekent dat je jezelf een spiegel voorhoudt. Je onderzoekt jouw manier van reageren in bepaalde situaties en hoe dat voelde. Vaak reageer je vanuit een eerste impuls op een situatie. Je denkt niet eerst na voor je iets doet, maar reageert vanuit je emotie. Het kan ook zijn dat je vanuit een vooringenomen standpunt of overtuiging reageert, zonder dat je dat zelf in de gaten hebt.

Introductie

Iedere donderdag heb je tijdens het SPAB+ blok op een andere manier kennis gemaakt met een schoolvak. De ervaringen die je tijdens deze lessen hebt opgedaan zijn belangrijk en die neem je (on)bewust mee in het maken van keuzes.

Afbeeldingsresultaat voor reflecterenDoor te reflecteren op deze ervaring leer je meer over ;

  • Wie je bent.
  • Wat je motiveert.
  • Wat je doelen zijn

 

Deze opdracht gaat jouw helpen om te reflecteren op het eerste SPAB+ blok.

 

 

 


Opdracht

Je gaat reflecteren op de ervaringen die je hebt opgedaan tijdens de eerste SPAB+ periode. Dit doe je door jouw verhaal te delen via een vlog.

In jouw vlog geef je antwoord op de volgende vragen ;

  • Wat heb je tijdens de SPAB+ blokken gedaan/geleerd?
  • Wat was belangrijk voor jou?
  • Wat was minder belangrijk?
  • Wat vond je goed gaan? Wat minder?
  • Wat vond je leuk om te doen? Wat minder?
  • Kun je een beroep bedenken dat iets te maken heeft met het vak?
  • Zou dit beroep iets voor jou zijn? Waarom wel/niet?
  • Wanneer was je tevreden met jezelf? Hoe kwam dit?

Eisen aan vlog

  • De vlog duurt is de 1,5 en 4 minuten lang.
  • Je hebt alle vragen beantwoord.
  • Je staat zelf op de video. Het gaat over jou.

Opdracht 4 : Jouw Netwerk

Wie ken jij allemaal? Oftewel hoe ziet jouw netwerkAfbeeldingsresultaat voor netwerken
eruit? In deze opdracht ga je dat schetsen.
Bedenk welke groepen mensen jij kent. In de 
cirkels hieronder staat al familie, school en vrienden.
Bedenk zelf ook nog drie groepen waar jij bij hoort
en schrijf die in de lege cirkels. Denk aan sport,
hobby en andere clubjes.
Bedenk wie jij kent in iedere groep.
Schrijf in elke cirkel ongeveer vijf namen
op van mensen die jij kent uit die groep.

Leerjaar 2

Les: Wat is LOB?

LOB staat voor 'loopbaanoriëntatie en begeleiding' en is bedoeld om leerlingen te helpen bij de ontwikkeling van hun loopbaancompetenties en bij het maken van keuzes.

Voor het vak LOB werk jij aan 5 competenties. Maar wat is een nu een competentie? Een competentie is een mix van kennis, vaardigheden, houding en persoonlijke eigenschappen.

Door oefeningen en ervaringen die je tijdens de LOB lessen en daarbuiten doet en ervaart kun je uiteindelijk antwoord geven op de volgende loopbaanvragen :

1. Wat kan ik het best en hoe weet ik dat? (kwaliteitenreflectie)
2. Waar ga en sta ik voor en waarom dan? (motievenreflectie)
3. Waar ben ik het meest op mijn gemak en waarom dan? (werkexploratie)
4. Hoe bereik ik mijn doel en waarom zo? (loopbaansturing)
5. Wie kan mij helpen mijn doel te bereiken en waarom die mensen? (netwerken)

Leerdoelen

Aan het einde van deze opdracht:

- weet jij welke profielen er zijn bij jou op school;

- weet jij welke domeinen er zijn in het mbo;

- kun jij vertellen waar je goed en minder goed in bent.

Schooltypes en leerwegen

Er zijn veel verschillende schooltypes in Nederland. Jij zit op het vmbo, dat is één van die types. Op het plaatje hieronder zie je welke schooltypes er nog meer zijn.

De 4 leerwegen van het vmbo

Er bestaan 4 ‘soorten’ vmbo. Die soorten noemen we leerwegen:

  1. BBL (basisberoepsgerichte leerweg).
  2. KBL (kaderberoepsgerichte leerweg).
  3. GL (gemengde leerweg).
  4. TL (theoretische leerweg) of mavo.

 

Test: Weet jij het antwoord?

Start

Welke profielen zijn er?

Je hoeft nu nog geen beroep te kiezen, maar wel een profiel. Doe je TL dan kun je kiezen uit 4 profielen. Voor GL, KBL en BBL zijn dat er 10.

4 Profielen

De TL-profielen zijn:

  • Economie
  • Landbouw
  • Techniek
  • Zorg en welzijn

 

10 PROFIELEN

De 10 profielen voor GL, KBL en BBL zijn:

  • Bouwen, wonen en interieur
  • Produceren, installeren en energie
  • Mobiliteit en transport
  • Media, vormgeving en ICT
  • Maritiem en techniek
  • Groen
  • Zorg en welzijn
  • Economie en ondernemen
  • Horeca, bakkerij en recreatie
  • Dienstverlening en producten

Stel jezelf vragen

Het profiel dat je kiest bereidt je voor op een vervolgopleiding. Daarom is je profielkeuze belangrijk. Stel jezelf deze vragen voor je gaat kiezen:

1. Wat vind ik leuk/interessant?
Hoe leuker je een vak vindt, hoe makkelijker je er iets van leert.

2. Wat wil ik?
Wat vind je belangrijker: veel geld verdienen, leuk werk doen, eigen baas zijn of buiten werken?

3. Wat kan ik?
Al je ergens goed in bent, geeft dat een goed gevoel.

4. Wat heb ik ervoor over?
Hoe hard wil je werken om iets te bereiken?

5. Welke kant wil ik op?
Passen de vakken die ik wil kiezen wel bij wat ik later wil?

6. Weet ik genoeg om te kunnen kiezen?
Heb je genoeg info over alle keuzemogelijkheden?

Welke domeinen zijn er?

Als je naar het mbo gaat, krijg je te maken met domeinen.

Er zijn 16 domeinen:

  1. Afbouw, hout en onderhoud
  2. Ambacht, laboratorium en gezondheidstechniek
  3. Bouw en infra
  4. Economie en administratie
  5. Handel en ondernemerschap
  6. Horeca en bakkerij
  7. Informatie en communicatietechnologie
  8. Media en vormgeving
  9. Mobiliteit en voertuigen
  10. Techniek en procesindustrie
  11. Toerisme en recreatie
  12. Transport, scheepvaart en logistiek
  13. Uiterlijke verzorging
  14. Veiligheid en sport
  15. Voedsel, natuur en leefomgeving
  16. Zorg en welzijn

 

Hoe werkt de mail?

Omdat heel veel zaken die met LOB te maken hebben, via je persoonlijke e-mail adres van de school gaan, is het belangrijk om deze regelmatig te gebruiken en te checken. Denk aan bijv. een uitnodiging voor de scholen informatie markt op 17 november a.s.

 

Niet iedereen in al eens ingelogd geweest, daarom deze korte instructie:

 

1. Ga naar de webmail van de school (deze staat op de site van de school www.de-csv.nl -> rechts bovenin

2. Gebruikersnaam is je leerling nummer en wachtwoord is hetzelfde als waarmee je inlogt op de computer.

3. Als je een mail stuurt naar een mede-leerling dan gebruik je het volgende adres:

leerlingnummer@ll.de-csv.nl        dus bijv. 1234@ll.de-csv.nl

 

Opdracht ->

Stuur je mentor een  mail met de volgende inhoud:  Wat denk je volgend schooljaar te gaan kiezen(richting en niveau)? Als je dit echt nog niet weet, geef dit dan aan en vertel wat je leuk vindt om te doen.

Het is belangrijk om regelmatig (lees elke dag) je mail te checken. Zo ben je altijd op de hoogte van wat belangrijk is. Alle uitnodigingen, mededelingen enz. die te maken hebben met LOB, zullen via de mail gaan.

Ontdek je talent

Les: Jij bent geweldig!

Wie ben ik?

Kiezen voor later?!

 

Je toekomst ligt nog zo ver weg, denk je. Je hebt nog heel wat jaren op school voor de boeg. Toch moet je je nu al bezighouden met de richting die je wilt gaan volgen. Eind van dit schooljaar heb je een keuze gemaakt voor één van de sectoren:

Techniek - motorvoertuigen, electro, bouw, installatie en metaal

Economie - handel en administratie

Zorg en Welzijn - verzorging

Landbouw - wordt niet op deze school aangeboden

 

en ook voor het niveau (BBL of  KBL ). De keuze voor BBL of KBL wordt bepaald door het aantal punten dat je hebt na het 4e rapport.

 

Maar zo ver is het nog niet.Om tot een goede keuze te komen, is het belangrijk om eerst naar jezelf te kijken: Wie je bent, wat je kunt en wat je wilt. Pas als je weet wat bij je past en wat je mogelijkheden zijn, is het mogelijk om tot een keuze te komen. Deze les maken we een beginnetje met onszelf: wie ben ik? Volgende week gaan we hiermee verder.

Identiteit

In de puberteit ontwikkel je een eigen identiteit. Wat is dat "identiteit"?

Dat is een moeilijk woord. Een voorbeeld. Als de politie vraagt naar je identiteitsbewijs, dan staat daar je naam op met een foto, je geboortedatum en je lengte, en of je van het mannelijke of het vrouwelijke geslacht bent. Daarmee zeg je: dit ben ik, dat is mijn identiteit. De combinatie van jouw kleur haar en kleur ogen, samen met je naam, lengte, geslacht en geboortedatum maken dat het echt om jou gaat: dat ben jij!

Als we zeggen dat een tiener een identiteit aan het ontwikkelen is, dan bedoelen we meer. Dan hebben we het niet alleen over je uiterlijke kenmerken, maar ook over je innerlijke kenmerken. Wat maakt jou nou jou? Wie ben jij als persoon? Als je op de vraag ‘wie ben ik?’ kunt antwoorden: ‘DIT BEN IK!’, dan hebben we het over ‘identiteit’.

 

Opdracht 1. -> in je schrift!

Toen je vier, vijf jaar oud was, heb je vast wel eens gezegd:

 

Later als ik groot ben, word ik .........................

 

Maak die zin af zoals je het toen zei.

 

 

Opdracht 2. -> in je schrift!

Maak die zin nog eens af zoals je het nu denkt:

 

Later als ik groot ben, word ik .......................

 

Wat voor type ben jij?

Ieder mens is anders. Da's maar goed ook. Het zou een saaie boel worden als iedereen hetzelfde is. Het is goed om van jezelf te weten wat voor type jij bent, om straks een goede keuze te kunnen maken.

Er zijn handen-types (die graag iets met de handen doen), er zijn hoofd-types (die denken liever), je hebt creatieve mensen (die goed kunnen fantaseren, dingen bedenken) en je hebt types die vanuit het hart (gevoel) te werk gaan. Een combinatie is natuurlijk mogelijk. Je kunt met het hoofd creatief zijn (bijv. nadenken over hoe iets te maken), maar je kunt ook met de handen creatief zijn (bijv. kleding ontwerpen, tekenen\schilderen).

 

 

Opdracht 3 -> in je schrift

 

Noteer wat voor type jij bent (handen, denker, creatief en gevoel). Je kunt ook twee kiezen die bij je passen (bijv. handen en gevoel).

 

Opdracht 4 -> in je schrift

 

Noteer een beroep of richting die past bij wat jij bent.

Jij bent geweldig!

Ik ben geweldig! Dat mag je best tegen jezelf zeggen. Volgende week gaan we het over je karaktereigenschappen hebben. Hoe zie jij jezelf en hoe zien anderen jou?

 

Opdracht 5 -> in je schrift

- Je gaat de ' ik ben geweldig'  test doen. Deze test vind je door op onderstaande link te klikken.

 

- De uitslag kan je printen - doe dit en plak deze in je schrift

 

- Noteer je hoogste scores (waar bij hoort ' echt iets voor jou')

 

http://www.ikbengeweldig.nl/geweldigheid/test/test

 

Ga naar:  3 stappen naar geweldigheid -> menu -> test (links te zien).

Doe de test

 

 

 

 

Opdracht 6 -> in je schrift

 

Klopt de uitslag volgens jezelf?

Ja, want.........

Nee, omdat ............

Les: Waar ben ik goed in?

Om een goede keuze te maken voor volgend jaar is het belangrijk om te kijken waar je goed in bent en wat je lastig vindt.

Elk beroep vereist bepaalde eigenschappen die iemand moet hebben. Als je bijv. in de electrotechniek wilt werken, moet je nauwkeurig zijn. Als je in de zorg wilt werken, moet je geduld hebben en zorgzaam zijn.

Bij een computer of een WII spel kan je je eigen personage maken. Zo werkt het in het echt natuurlijk niet. Je bent geboren met kenmerken die bij jou horen, je uiterlijk, maar ook je innerlijk. Het is soms moeilijk om van jezelf te zeggen welke eigenschappen bij jou horen. En toch moet je daar goed over nadenken voordat je een keuze maakt wat je volgend schooljaar wil gaan doen.

 

 

Opdracht 1.

Geef van de volgende eigenschappen aan of je deze bezit (onder elkaar noteren in je schrift. Met   + en  -  aangeven of je deze eigenschap bezit).

 

Goed zelfstandig werken

Geduld hebben met mensen

Leiding geven in een groepje zonder ruzie te krijgen.

Goed uit het hoofd kunnen leren                      

Kunnen luisteren                                                                                                    

Doorzetten, ook als het tegenzit

Goed kunnen concentreren (ergens je aandacht bij kunnen houden)

Communicatief zijn (bijv. voor een grote groep een spreekbeurt houden)

Creatief zijn

Behulpzaam zijn

Tolerant (ruimdenkend, verdraagzaam) zijn

Netjes

Leergierig                                                                      

Nauwkeurig

Handig

Mijn beroep

Opdracht 2.

Het is natuurlijk wel een beetje vroeg om al te weten wat je later wilt gaan doen. Toch zijn er leerlingen die al precies voor ogen hebben wat ze later willen worden. Dat maakt de keuze voor de sector makkelijker.

De meeste leerlingen komen voorlopig niet verder dan: "Iets met........(met metaal, met kinderen, in de open lucht, met gezondheid, in de horeca enz.)"

Probeer aan te geven wat jij wilt gaan doen. Noteer dit in je schrift.

 

Opdracht 3.

Welke eigenschappen heb je nodig voor dat wat je wilt gaan doen? Wat moet je kunnen\zijn voor de richting die jij op wilt gaan?

 

Maak een top 3 van belangrijkste eigenschappen. Noteer deze in je schrift.

 

Opdracht 4.

Zet achter elke eigenschap die je hebt opgeschreven bij opdracht 3. of jij deze eigenschap bezit. Een + voor ja, een - voor nee.

 

Opdracht 5.

Kijk goed in je schrift. Je hebt een bepaalde richting of beroep genoteerd en de eigenschappen die daarbij horen. Tot slot heb je met een + of een - aangegeven of jij die eigenschappen bezit.

Vind je zelf dat je geschikt bent voor de richting of het beroep dat je wilt gaan kiezen?

Les: Wat zijn mijn talenten?

Je gaat kijken naar Omar Munie, een Somalische jongen die het ver geschopt heeft met zijn droom. Wat deze droom is en hoe hij daar gekomen is, vertelt hij in dit filmpje.

 

Na het kijken van zijn verhaal, maak je onderstaande opdrachten (in je schrift).

 

1. Wat vindt Omar Munie het belangrijkste dat je moet ontdekken bij jezelf?

2. Wat versta jij onder doorzettingsvermogen?

3. Vind jij dat je doorzettingsvermogen hebt?

    Ja, heb je dat in alles of bepaalde dingen?

    Nee, wat moet er gebeuren bij jou om dit wel te krijgen?

4. Met welk doel ben jij op dit moment bezig?

5. Geef  een voorbeeld van wat je nu zou moeten veranderen om dat doel te bereiken?

6. Maak met jezelf een afspraak. Welk doel wil je bereiken, wat wil je graag leren (noem een

  eigenschap)?

  Ik ga in de aankomende tijd werken aan ............................., omdat ...............................................................  

 

Omar Munie, tassenontwerper

 

 

Ontdek je passie

Les: Social media

Wat zijn sociale media

Tegenwoordig weten we niet beter:  Mobiele telefoons, Facebook, Twitter, YouTube, LinkedIn. We maken er allemaal in meer of mindere mate gebruik van. Het is een vorm van communiceren (met elkaar in contact komen en op de hoogte zijn van ......) geworden waar we dagelijks de nodige uurtjes op door brengen. Dit samen noemen we 'sociale media'.

Enkele feiten:

 

 

Opdracht 1:

Noem alle sociale media waar je regelmatig gebruik van maakt  en noteer hoe vaak je hier mee bezig bent. Bespreek dit klassikaal.

 

Verslaving of niet?

Als je mensen vraagt die regelmatig achter de computer zitten of met hun mobiele telefoon bezig zijn, of het gebruik van Instagram, Facebook, Twitter of Snapchat een verslaving is, zullen ze als antwoord geven dat dit niet zo is.

Een Amerikaanse professor heeft in 2010 in een onderzoek aangetoond dat er bij het gebruik van sociale media een hormoon vrijkomt dat 'oxytocine' genoemd wordt. Dit hormoon noemen we ook wel 'knuffelhormoon', omdat dit hormoon er voor zorgt dat we een goede band met iemand voelen.

Opdracht 2: Klassikaal bespreken

Wat denk je dat dit knuffelhormoon doet als je veel achter de computer zit of met je mobiele telefoon bezig bent?

 

Opdracht 3: Klassikaal bespreken

Welke verschijnselen kunnen er op treden als je bijv. 2 dagen de computer of je mobiele telefoon  niet meer mag gebruiken.

 

Opdracht 4: Eerst test maken, dan klassikaal uitslag bespreken

* Nummer in je schrift 1 t\m 12

* Geef op onderstaande beweringen zo eerlijk mogelijk

* Geef elke bewering een score. Je kunt kiezen uit:

1 = nooit      2 = zelden    3 = soms    4 = vaak     5 = heel vaak

* Tel op het eind je score op en noteer dit in je schrift.

 

1.Hoe vaak vind je het moeilijk om met internetten te stoppen?
2. Hoe vaak ga je langer door met internetten, terwijl je je had voorgenomen om te stoppen?
3. Hoe vaak zeggen anderen (bijvoorbeeld ouders of vrienden) dat je minder zou moeten internetten?
4. Hoe vaak ga je liever internetten dan dat je je tijd met anderen doorbrengt (bijvoorbeeld vrienden of ouders)?
5. Hoe vaak kom je slaap te kort door het internetten?
6. Hoe vaak ben je in gedachten aan het internetten, ook als je niet online bent?
7. Hoe vaak verheug je je op de volgende keer dat je kunt internetten?
8. Hoe vaak denk je dat je eigenlijk minder zou moeten internetten?
9. Hoe vaak heb je geprobeerd om minder tijd aan internetten te besteden en is dat niet gelukt?
10. Hoe vaak voel je je rot wanneer je niet kunt internetten?
11. Hoe vaak raffel je je huiswerk af om te kunnen internetten?
12. Hoe vaak maak je je huiswerk niet omdat je wilt internetten?

Verslaving of levensstijl?

Uitslag van de test van de vorige pagina:

24 punten of minder:

Je hebt je computergebruik nog goed in de hand. Blijf wel alert dat dit zo blijft

Tussen de 25 en 36 punten:

Verslaafd ben je nog niet, maar wel oppassen. Je hebt in je antwoord toch regelmatig soms aangegeven en dat kan zo maar doorslaan naar vaak.

37 punten of meer:

Je hebt veel soms, vaak of heel vaak aangegeven en dat betekent dat je niet meer zonder internet kunt. Kijk kritisch naar de hoeveelheid uren die je achter de computer door brengt. Zijn dit er 15 of meer per week, dan kun je spreken van een verslaving.

 

Toch moeten we ons realiseren dat we niet meer zonder de sociale media kunnen. Alles loopt via deze kanalen en dus is het zaak dat we leren hoe we hier mee om moeten gaan.

 

Opdracht 5:

Schrijf de volgende zin over in je schrift (maak er een kader er omheen):

 

Sociale media: Je moet het leren beheersen, het moet jou niet gaan beheersen!!

 

Gevaren van sociale media

Vorige keer hadden we het over wat sociale media zijn en wat je er allemaal mee kunt. We hebben gekeken naar je eigen gebruik van sociale media en de hoeveel tijd dat je daar mee bezig bent.

Naast de voordelen van de sociale media, zitten er ook nadelen aan. Als je je daarvan bewust bent en hier goed mee om gaat, kom je niet voor vervelende verassingen te staan.

1. Het gebruik van de computer of mobiele telefoon gaat jou beheersen. Je kunt niet meer zonder. Je 'echte' contacten worden minder en het gaat ook ten koste van je schoolwerk en je rust (minder slapen).

2. Mensen met vervelende bedoelingen die je benaderen via bijv. Instagram.

Je bent nieuwsgierig en gaat op een uitnodiging in van iemand die je niet kent. Of je laat iemand tot je vrienden toe die je eigenlijk niet kent.

3. Je geeft een groot stuk van je eigen "ik" weg aan anderen. Zij weten altijd wat jou bezig houdt en jij weet dit ook van hen. Maar wil je van minuut tot minuut weten wat een ander doet? En wil je ook dat anderen dat van jou weten? De informatie die je bijv. op Hyves zet kan door een ander bekeken worden en zelfs "gebruikt" worden.

4. Cyberpesten

Mensen durven vaak meer op afstand. Een onaardige opmerking via een sms, een comment op Instagram, chatten via Snapchat, het is makkelijk om iemand te kwetsen als je het niet rechtstreeks doet. Slechts 4% van de pesters durft toe te geven dat ze pesten.

5. Je toekomstige baan (ook stage of vakantiebaantje)

Ook al lijkt het ver weg, je zult in de aankomende jaren wel eens op gesprek moeten voor een stageplek, vakantiewerk, toekomstige baan. Heb je wel eens nagedacht over hoe bedrijven met de informatie omgaan die je geeft?

Samengevat:

Sociale media (Social networks) kunnen je makkelijk op de hoogte houden van wat vrienden doen, kunnen je helpen met je netwerk opbouwen, en helpen je uit het oog verloren kennissen en vrienden weer op te sporen.

Maar let goed op wat je deelt en vooral met wie je dat deelt. Word vrienden met mensen waar jij vrienden mee wil worden. En accepteer niet zomaar iedereen.

Social networks kunnen een verrijking zijn op je bestaande leven als je er maar verstandig mee om gaat.

Wat kan jij doen als je er nadelen van ondervindt of om te voorkomen dat er misbruik van jouw gegevens gemaakt wordt?

- Account opheffen (als je een nieuw account maakt, goed nadenken over wie je toelaat)

- Maak een wachtwoord aan dat niet makkelijk te kraken is en bedenk ook een moeilijke controle vraag. Deel dit niet met anderen!

- Nadenken over wat je allemaal openbaar maakt over jezelf (wat plaats ik op het internet en wie kan dit allemaal zien?)

Zelf aan zet

Les: Wat is reflecteren?

Je gaat nu 'reflecteren' op het keuzeblok dat je hebt gevolgd. Reflecteren wil zeggen dat je terugkijkt op wat je gedaan hebt. Je gaat nadenken over hoe je het vond en wat je ervan geleerd hebt.

 

Je keuzeblok is bijna voorbij. Je gaat 2 opdrachten voorbereiden om eventueel in de laatste week te presenteren.

Opdracht 1

Vul het reflectieformulier keuzeblok in. Deze heb je ook via de mail ontvangen. Hierin worden vragen gesteld om je te laten nadenken over datgene dat je geleerd hebt over de richting en vooral over jezelf.

Dit formulier ga je invullen en bewaren.

Waar?

  • Maak een map aan op de computer en noem deze map LOB + je eigen naam (misschien heb je dit al gedaan).
  • Binnen deze map maak je een submap aan. Deze noem je keuzeblok.
  • Vul het reflectieformulier digitaal in en bewaar deze in de map: keuzeblok.
  • Je gaat dit formulier later (helemaal aan het eind van dit leerjaar) uploaden naar je portfolio in DeDecaan.net.

 

Opdracht 2

Je gaat een (groei)powerpoint presentatie maken. Bij elk profiel waar je dit jaar je keuzeblok loopt, maak je 4 dia’s. Je hebt dit jaar 4x keuzeblok. Dat betekent dat je aan het eind van dit schooljaar een powerpoint presentatie hebt van 4 profielen met in totaal 16 dia’s.

Hoe zien de 4 dia’s eruit?

Dia 1:  Welke vaardigheden heb je geleerd? Je mag hier algemene vaardigheden, zoals plannen, samenwerken, luisteren, organiseren noemen. Maar noem ook vak vaardigheden, zoals koken, instructie geven, ontwerpen enz.

Dia 2: Geef aan wat je leuk en wat je niet leuk vond en waarom.

Dia 3: Waar ga je de volgende keer aan werken?

Dia 4: Collage -> een dia met kreten, foto’s, plaatjes die jij belangrijk vindt en die met het keuzeblok te maken hebben gehad.

Bewaar je powerpoint ook in je map keuzeblok op de laptop. Denk eraan om alles ook op een usb-stick te zetten.

Opdracht scholenmarkt

In november vindt de jaarlijkse scholenmarkt CSV op Het Perron plaats. Hier kan je informatie krijgen over de opleidingen die aangeboden worden door de ROC's bij ons uit de regio, samen met bedrijven uit de Techniek en de geüniformeerde beroepen.

De scholenmarkt is voor iedereen te bezoeken van 15.00 - 17.00 uur en van 18.30 - 20.00 uur. Het is niet alleen belangrijk voor 4e jaars om hier te gaan kijken, maar ook voor 2e en 3e jaars leerlingen. Je kunt vast een kijkje nemen in de wereld van de opleidingen op het ROC (wat bieden ze allemaal aan), vragen stellen en informatie inwinnen.

Opdracht:

Het is belangrijk dat je weet wat je doel is bij het bezoeken van de scholenmarkt. Je hebt 3 vragen gemaakt om je te oriënteren.

 

  1. Noteer deze 3 vragen nog een keer voor jezelf.

 

  1. …………………………………………………………………………………………………………………….
  2. …………………………………………………………………………………………………………………….
  3. …………………………………………………………………………………………………………………….

 

  1. Vind van 2 opleidingen die je wel leuk lijken, informatie door middel van de website, studiegids, persoonlijke informatie van iemand die bij de stand staat enz.

Noteer het volgende:

  1. Over welke 2 opleidingen heb je informatie gevonden?

 

  •  
  •  

 

  1. Waarom heb je voor deze 2 opleidingen gekozen?

…………………………………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………………………………..

 

  1. Je hebt informatie over 2 opleidingen meegenomen van de scholenmarkt. Deze ga je verwerken in een powerpoint presentatie. Wat moet er in de presentatie staan:

 

  • Opleiding die je gekozen hebt.
  • Redenen waarom je hiervoor gekozen hebt.
  • Welke vaardigheden je nodig hebt om deze opleiding te kunnen doen.
  • Welke vaardigheden jij al hebt en welke je nog moet ontwikkelen.
  • Wat je na deze opleiding kunt gaan doen.
  • Evt. beroepenfilmpje dat bij de opleiding hoort.

 

  1. Ga de powerpoint presentatie voorbereiden. Het kan zijn dat je dit in een mentorles gaat presenteren. Ook dit is een onderdeel van je ontwikkeling (leren presenteren).

 

Deze opdracht staat ook op de ELO. In deze map hangt de les, dit document en de uitleg wat vaardigheden zijn:    @LOB Leerjaar 2 - Lessen per thema – Loopbaansturing - CSV Scholenmarkt

Gebruik ook de site  www.mbostad.nl

Les: Ruzies en oplossingen

Soorten ruzies

Ruzies heb je in verschillende soorten. Hieronder zie je een paar voorbeelden:

                                                                                                                                 

- Je hebt een meningsverschil met iemand. Jij denkt anders over een bepaald onderwerp en je wilt absoluut je gelijk hebben. De ander echter ook.

- Iemand heeft kritiek op je. Dat is wel eens lastig en geeft aanleiding om ruzie te maken.

- Andere behoeften (wensen) -> jij wilt graag een avondje voor de t.v. hangen, je vriend(in) wil iets gaan doen.

- Normen en waarden verschillen -> dat gaat over wat jij rechtvaardig vindt. Ben je iemand die een uitgesproken mening heeft over een bepaald onderwerp (bijv. het milieu, discriminatie) en durf je daar ook voor uit te komen? Dan heb je ook nog wel eens een ruzie met mensen die niet zo denken als jij.

- Ruzie hoe je iets bedoelt en hoe het bij de ander overkomt -> waarschijnlijk voor iedereen heel herkenbaar. Je zegt iets en de ander vat dit anders op. Zo had je het niet bedoeld.

 

Hoe reageren mensen als ze ruzie hebben?

Aanvallen (ik heb gelijk en we doen zoals ik het wil),

Weglopen (verdrietig en bang in een hoekje wegkruipen)

Toegeven (ok,dan doen we het zoals jij wilt)

Uitpraten (zullen we het uitpraten en samen oplossen?)

 

Kijk naar onderstaand filmpje uit Blik op de Weg. Deze automobilist is het duidelijk niet eens met wat er gebeurt. Waarschijnlijk is het niet de eerste keer dat hij aangehouden wordt.

 

Wat is dit voor een soort ruzie?

Wie lost het op?

Opdracht 1 (in je schrift):

 

Geef antwoord op de volgende vragen:

- Waar gaat een ruzie over die je gewoon samen kunt oplossen?

- Waar heb je de hulp van een mentor bij nodig?

- Waar gaat een ruzie over waar de politie bij nodig is?

 

Bespreek klassikaal de antwoorden en praat ook over:

- Wat zijn de verschillen tussen bovengenoemde ruzies?

- Waar ligt de grens?

 

Opdracht 2 (in je schrift):

 

- Hoe kunnen ruzies erger worden?

- Wat kan je doen zodat een ruzie minder erg wordt?

 

Opdracht 3 (in je schrift):

 

Ruzies kunnen ook het begin zijn van iets goeds, een nieuwe start. Noem eens een voorbeeld hiervan.

Portfolio

Het portfolio worden bijgehouden op portfolio-site.nl. Hier kun je bijhouden over welke vaardigheden en bekwaamheden je beschikt en wat je wil gaan doen om dit (verder) te ontwikkelen. Hoe je het portfolio kan aanmaken en bijhouden lees je in de handleiding.

 

Wat komt er in het portfolio?

  1. Powerpoint van opleiding/beroep naar aanleiding van de scholenmarkt
  2. Powerpoint van het keuzeblok
  3. Reflectieverslagen keuzeblok -> na elke periode heb je een reflectieverslag gemaakt. Gebruik hiervoor het worddocument uit de bijlage. In totaal heb je dus 4 verslagen
  4. Verslag van een gesprek -> dit kan het LOB gesprek met meneer Hoekstra of mevrouw van Grootveld zijn geweest of een gesprek met de mentor over je keuze of een gesprek met docent bovenbouw keuzeblok LOB. Het gaat erom dat van dit gesprek kort een verslag gemaakt wordt -> Verslag over keuze die je gemaakt hebt voor volgend jaar

 

Powerpoint van opleiding/beroep naar aanleiding van de scholenmarkt

Bewaar je presentatie in je portfolio en beoordeel je vaardigheden die je voor deze opdracht nodig had.

Powerpoint van het keuzeblok

Bewaar je presentatie in je portfolio en beoordeel je vaardigheden die je voor deze opdracht nodig had.

Reflectieverslagen keuzeblok

Bewaar je reflectieverslag in je portfolio en beoordeel je vaardigheden die je voor deze opdracht nodig had.

Verslag van een gesprek

Bewaar je gespreksverslag in je portfolio en beoordeel je vaardigheden die je voor deze opdracht nodig had.

Verslag keuze bovenbouw

Bewaar je verslag in je portfolio en beoordeel je vaardigheden die je voor deze opdracht nodig had.

Docenten handleiding

Lesplanning leerjaar 1

Opdracht 1 : Wie ben je?

De eerste LOB opdracht voor leerjaar 1 is in samenwerking met Kunst en Cultuur. ​geen afbeelding beschikbaar

De bedoeling is dat de leerlingen eerst 1,5 blok aan de slag gaan met de 'Tag your name'. In halve blok wat daar op volgt zullen de leerlingen de opdracht aan elkaar presenteren.

Het eindresultaat zal worden gebruikt als voorkant voor het LOB portfolio van leerjaar 1. Zorg er voor dat de opdrachten bewaard blijven.


 

Opdracht 2 Kennismaken met LOB

Tijdens de tweede LOB opdracht is het de bedoeling dat de leerlingen het (toekomstige) belang van Afbeeldingsresultaat voor loopbaan oriëntatie begeleidingLOB in gaan zien. Als mentor introduceer je LOB en je zorgt ervoor dat er een gesprek onstaat tijdens de mentorles.

Onderstaande lesplanning kun je gebruiken bij het geven van de les.

 

 

 

 


Lesplanning


Printversie A3 werkvorm

Lesplanning leerjaar 2

Overzicht maandplanning LOB lessen en opdrachten

Maand

Activiteit

 

September 2018

 

Start LOB Wikiwijs

Oktober 2018

LOB lessen Wikiwijs

 

Oktober 2017 laatste les LOB blok maandag

periode 1 -> 1 à 2 weken ervoor tijd in mentorles om reflectie te doen.

 

November 2018

 

Scholenmarkt november 2018

-          Opdrachten vooraf in mentorles

-          Bezoek

-          Ppt maken

December 2018

 

Presentaties n.a.v. scholenmarkt

 

December 2017  laatste les LOB blok maandag periode 2 -> 1 à 2 weken ervoor tijd in mentorles om reflectie te doen.

 

 

Januari 2019

 

Presentaties n.a.v. scholenmarkt

Februari 2019

 

 

Presentaties n.a.v. scholenmarkt

 

Februari 2019  laatste les LOB blok maandag periode 3 -> 1 à 2 weken ervoor tijd in mentorles om reflectie te doen.

 

Maart 2019

Keuze moment

Portfolio in orde maken

Lessen LOB op Wikiwijs

 

April 2019

Portfolio in orde maken

LOB Lessen LOB op Wikiwijs

 

Mei 2019

Portfolio in orde maken

LOB Lessen LOB op Wikiwijs

 

Juni 2019

 

Portfolio in orde maken

LOB Lessen LOB op Wikiwijs

 

Juni 2018 is de laatste les LOB maandag blok 5

-> 1 à 2 weken ervoor tijd in mentorles om reflectie te doen.

 


 

LOB Pro

  • Het arrangement LOB Pro is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    Het Perron
    Laatst gewijzigd
    2020-11-17 14:18:30
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Doorlopende leerlijn LOB onderbouw BBL, KLB, GTL
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    Rentenaar, Heleen. (z.d.).

    LOB onderbouw - kopie 1

    https://maken.wikiwijs.nl/169826/LOB_onderbouw___kopie_1

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    Oefeningen en toetsen

    Weet jij het antwoord?

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    QTI

    Oefeningen en toetsen van dit arrangement kun je ook downloaden als QTI. Dit bestaat uit een ZIP bestand dat alle informatie bevat over de specifieke oefening of toets; volgorde van de vragen, afbeeldingen, te behalen punten, etc. Omgevingen met een QTI player kunnen QTI afspelen.

    Versie 2.1 (NL)

    Versie 3.0 bèta

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.