Menu
I. Inleiding
  • 1.5 De weekplanning
2. Leerdoelen
3. Dilemma's
  • 3.4 Voorbeeld 2 Maakt de prins uit 'Doornroosje' zich schuldig aan seksueel misbruik?
  • 3.5 een video
4. Omgaan met dilemma's
  • 4.2 Een uitgewerkt voorbeeld
5. De eindopdracht
  • 5.1 Waarden en normen in verschillende culturen
6. Bijlage
  • 6.1 Waarden en normen. Hoe zat het ook al weer
  • 6.2 Werken met het 5 stappenplan Ethiek
  • 6.3 Eerste omschrijving dilemma
  • 6.4 Blanco schema in Word
7.1 Concrete lesinhoud les 2
7.2 Concrete lesinhoud les 3
7.4 Concrete lesinhoud les 4
7.5 Concrete lesinhoud les 5
8 Hulpbronnen voor dilemma's door een culturele bril
  • Zoeken in arrangement
    bèta
  • Colofon
  • Opties
    Gebruik
    • Download als PDF
    • Alle download opties
    • Kopieer arrangement
    Weergave
    • Menu links
    • Geen menu
    • Menu onder voor digibord
  • wikiwijs-logo
    • Over Wikiwijs
    • Wikiwijs Updates
    • Disclaimer
    • Privacy
    • Cookies
    Wikiwijs is een dienst van

Levensbeschouwing/ethiek periode 8

Levensbeschouwing/ethiek periode 8

Om een beeld te krijgen: dilemma op dinsdag
Leuke alledaagse dilemma's. Kijk elke week eens

I. Inleiding

1.1 Dilemma

In je leven maak je voortdurend keuzes. “Wat zal ik vandaag aantrekken”, “Ga ik met de fiets of met de bus naar school?”, “Zal ik mijn vriend nu bellen of vanavond?”

Veel keuzes maak je zonder er echt bij na te denken. Je doet gewoon wat jou het beste uitkomt.

Maar soms kom je voor keuzes te staan die niet zo makkelijk zijn. Je komt er niet uit wat je het beste kunt doen. Als het moeilijk is om een keuze te maken dan noemen we dat een dilemma.

Bij een dilemma heeft elke keuze voor- en nadelen. Je weet niet wat het zwaarst zal wegen.

Mensen die voor een ethisch dilemma staan moeten afwegen wat voor hen juist of onjuist is. Iemand staat daarbij in tweestrijd: Aan elke keuze zitten bezwaren. Mensen kiezen tussen twee kwaden en moeten dan het minst kwade uitkiezen.

Bij medische ethische dilemma’s is het vaak de vraag: Tot hoever mag je gaan in het behandelen van mensen?

 

Dilemma's waar docenten vaak mee hebben te maken

 

https://www.vernieuwenderwijs.nl/12-dilemmas-waar-docenten-bijna-dagelijks-mee-te-maken-hebben/

1.2 Ervaringen uit de BPV

Ik moest met de leerlingen naar de markt lopen om het brood bij de bakker op te halen. Halverwege zei meisje F dat ze naar het toilet moest (en als meisje F zegt dat ze naar het toilet moet, dan moet ze ook echt). Ik kon meisje F alleen terug naar school laten lopen maar met de risico dat ze de weg naar school niet kon vinden, om door te lopen en te kijken wat er zou gebeuren met het risico dat ze in haar broek plast. Of met de hele klas terug gaan naar school, meisje laten plassen en opnieuw naar de markt te lopen.

1.3 Wat ga je leren?
 

In deze cursus maak je kennis met en ga je nadenken over de Nederlandse samenleving. We richten ons op de bevolking van onze samenleving en op welke wijze we met elkaar omgaan. Onze samenleving bestaat uit diverse culturen en veel verschillende geschiedenissen. Hierbij is het van belang dat je kennismaakt met begrippen en theorie over onze samenleving, zodat je begrip krijgt voor de inhoud en achtergronden. Daarnaast is het belangrijk om daarbij ook naar jezelf te kijken, jouw geschiedenis en jouw waarden en normen. Verschilt jouw leven zoveel van die van anderen in onze maatschappij of juist niet? Dit zijn de vragen die je zult gaan onderzoeken zodat je in jouw toekomstige beroep weet om te gaan met anderen die misschien niet hetzelfde denken of geloven zoals jij.

1. 4 Wat moet ik - uiterlijk 30 juni -  inleveren?

a) 2 dilemmas uit je eigen BPV praktijk (ingevulde schema's)

b) een dilemma wat jij hebt beschreven ( dus een van de dilemmas uit a) bekijken vanuit de waarden en normen van een andere cultuur.

Colofon

Het arrangement Levensbeschouwing/ethiek periode 8 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

Auteur
Jos Stokman
Laatst gewijzigd
2020-06-16 11:34:37
Licentie

Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

  • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
  • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
  • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

Deze wiki is gebouwd op basis van de training Ethiek/Levensbeschouwing geschreven door de ontwikkelgroep PW en aangepast door Jos Stokman (MEd)

Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

Toelichting
Cohort 2018 - Welzijn opleiding OA mboRijnland.
Eindgebruiker
leerling/student
Moeilijkheidsgraad
gemiddeld

Bronnen

Bron Type
Om een beeld te krijgen: dilemma op dinsdag
http://dilemmaopdinsdag.nl/archief/
Link
What would you do?
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=1sl5KJ69qiA&feature=youtu.be
Video
Presentatie les 2
https://prezi.com/ce44mc6bfnpm/workshop-dilemmas/
Link
Uitleg over 5 stappen ethiek
https://prezi.com/j28_ptp49fjr/dilemma-ws-2/#
Link
Les 4
https://prezi.com/hqv4aqv6ult9/les-4-levensbeschouwing-en-ethiek/
Link
https://prezi.com/6tjtbtnzoye9/dilemma039s-het-culturele-perspectief/?present=1
https://prezi.com/6tjtbtnzoye9/dilemma039s-het-culturele-perspectief/?present=1
Link
Blog over werken met verschillende culturen
https://www.saskiamaarse.nl/werken-met-verschillende-culturen-is-een-kwestie-van-schakelen/
Link
Cultuurverschillen
https://www.oddfellowsheerenveen.nl/voorbeeld-bouwstenen/1645-cultuurverschillen
Link
Levensbeschouwing/ethiek periode 8
nl
Jos Stokman
Jos Stokman
2020-06-16 11:34:37
Cohort 2018 - Welzijn opleiding OA mboRijnland.
leerling/student

Downloaden

Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

  • pdf
  • json
  • IMSCP package

Metadata

  • Metadata overzicht (Excel)

LTI

Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

Arrangement

IMSCC package

Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

  • IMSCC package

Voor developers

Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.

Sluiten