Het arrangement Angola, Brazilië en Portugal onder de democratische loep - v456 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.
- Auteur
- Laatst gewijzigd
- 2025-05-07 21:50:56
- Licentie
-
Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:
- het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
- het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
- voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.
Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.
Aanvullende informatie over dit lesmateriaal
Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:
- Toelichting
- Dit thema valt onder de arrangeerbare leerlijn van de Stercollecties voor Aardrijkskunde voor VWO leerjaar 4, 5 & 6. In het domein "Wereld" wordt het thema ''Angola, Brazilië en Portugal onder de democratische loep" besproken. In dit onderdeel wordt er gesproken over het democratisch gehalte van de drie landen. De drie landen hebben veel gemeen; ze hadden ooit allemaal het zelfde bestuur; Portugal. Brazilië werd onafhankelijk in 1822, Angola pas in 1975. Ondanks dat de landen veel gegroeid zijn is er nog vooruit gang te boeken. Mensenrechten worden geschonden in Angola, Brazilië en Portugal, waarbij mensenrechtenactivisten in Angola worden geïntimideerd en aangevallen. Braziliaanse activisten voor inheemse en LGBTIA-rechten lopen gevaar. In Portugal zijn het met name Roma en mensen met een Afrikaans uiterlijk worden gediscrimineerd. In Angola zijn er problemen met eerlijke registratie en respect voor politieke diversiteit. In Brazilië riep een politieke afzettingsprocedure twijfels op over eerlijkheid en motieven. In Portugal laten kiezersvoorkeuren zien dat de president een belangrijke rol speelt bij het controleren van de regering en wetgeving voor een evenwichtige democratie.
- Leerniveau
- VWO 6; VWO 4; VWO 5;
- Leerinhoud en doelen
- Arm en rijk; Burgerschap; Aardrijkskunde; Bevolking en ruimte;
- Eindgebruiker
- leerling/student
- Moeilijkheidsgraad
- gemiddeld
- Studiebelasting
- 6 uur 0 minuten
- Trefwoorden
- aardrijkskunde, angola, arrangeerbaar, brazilie, democratie, mensenrechten, portugal, rechten schending, stercollectie, vwo456
Stel, je moet - om welke reden dan ook - verhuizen naar een Portugees sprekend land. Je hebt de keuze uit drie landen: Angola, Brazilië of Portugal.
Hoe staat het met de kwaliteit van het landsbestuur in Angola, Brazilië en Portugal en hoe zijn de eventuele onderlinge verschillen in kwaliteit te verklaren?
Activiteiten

Bestudeer de Kennisbanken.
Wereldwijd worden er tussen de 6500 en 7000 verschillende talen gesproken. Officiële landstalen zijn er maar een stuk of tachtig en maar dertig officiële landstalen worden in meer dan één land gesproken. Een officiële landstaal die in negen landen wordt gesproken is het Portugees.
Met het aannemen van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens hebben de regeringen de verplichting (in artikel 29) op zich genomen om hun burgers te beschermen.
Angola, Brazilië en Portugal kennen alle drie een presidentieel systeem met een gekozen president en een gekozen parlement. De presidenten en parlementen van Brazilië en Portugal worden om de vier jaar gekozen, die van Angola om de vijf jaar. Je kunt dus om de vier of vijf jaar via de stembus laten weten of je het landsbestuur steunt of kiest voor verandering.
Corruptie is misbruik maken van publieke macht (als politicus of ambtenaar) voor eigen gewin. Hoe hoger in de hiërarchie iemand zich bevindt hoe meer er met corruptie verdiend kan worden.
Het aantal mensen dat wereldwijd in extreme armoede leeft, is sinds 2015 voor het eerst gedaald tot onder de 10 procent van de wereldbevolking. De Wereldbank heeft sinds enige tijd de definitie van armoede verruimd. Waar de armoedegrens eerst op $1,00 werd vastgesteld, is deze later verhoogd. Eerst naar $1,25, later naar $1,70 en sinds kort worden mensen als extreem arm aangemerkt als zij van minder dan $1,90 per dag moeten leven.

We gaan naar een definitieve conclusie. Ik welk land zou je – met het oog op het democratisch gehalte - eventueel willen wonen?

Intro