Vaardigheid Burgerschap: het interview

Vaardigheid Burgerschap: het interview

Les 1: Inleiding

Pauw wint opnieuw de Sonja Barend Award voor het beste tv-interview

Jeroen Pauw en Sonja Barend
Jeroen Pauw en Sonja Barend

Jeroen Pauw heeft de Sonja Barend Award, de prijs voor het beste tv-interview, vandaag gewonnen. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn gesprek in het programma Pauw met toenmalig minister van Buitenlandse Zaken Frans Timmermans (PvdA) over de ramp met de MH17.

Hoe gaan we te werk?

Lesdoelen

  • Helder hebben hoe de lessen Burgerschap in elkaar zitten
  • Helder hebben wat er in de les Vaardigheden van je verwacht wordt
  • Weten hoe een interview ingedeeld kan worden

 

Inleiding

Zoals het rooster laat zien, hebben we elke week  twee uur Burgerschap. In die twee uur doen we twee verschillende dingen die toch helemaal in elkaar grijpen. In deze inleiding zal ik uitleggen hoe dat zit.

Burgerschap kent 4 dimensies, die we in deze volgorde gaan doen:

  • economische dimensie in blok 1
  • sociaal maatschappelijke dimensie in blok 2
  • -politieke dimensie in blok 3 en tenslotte
  • dimensie Vitaliteit (gezondheid) in blok 4

Laten we voor de uitleg van hoe Burgerschap werkt terugkeren naar dit blok. In dit blok gaan we dus aan de gang met de economische dimensie.

In het eerste uur bestuderen we de theorie met behulp van het boek Schokland en gaan aan de slag met verwerkingsopdrachten waardoor je met de theorie leert te gebruiken.

In het tweede uur gaan we aan de slag om jullie bepaalde vaardigheden te leren die je nodig hebt om als burger goed te functioneren en/of als vakman-vakvrouw. Dit blok starten we met de vaardigheid interviewen. Door het  maken van een interview , moet je bewijzen dat je de techniek van het interviewen beheerst en de theorie rond de economische dimensie want het onderwerp van het interview is:

  Jan Marijnisen (SP) interviewt

 

 

Maak een programma waarin duidelijk wordt wat het betekende om tussen 1945 en 1965 te werken.

 

Interview een man of vrouw die ouder is dan 67 jaar waarin je de persoon bevraagt op zijn /haar arbeidsverleden. De volgende onderdelen moeten aan bod komen:

  • Op welke leeftijd begonnen met werken
  • Zelfstandige , werknemer of vrijwilliger
  • Arbeidsmotivatie
  • Arbeidsverleden
  • Arbeidsomstandigheden
  • Bedrijfscultuur
  • Salaris en loonsverhogingen
  • Werkloosheid
  • Stakingen
  • Rol van vakbeweging

Andere eisen zijn:

  • Opgenomen met smartphone of camera
  • Duur minimaal 10 -, maximaal  12 minuten
  • gebruik maken van open -, gesloten -, vervolg en controle vragen
  • geluid goed verstaanbaar

 

Opbouw van een interview

Je kunt een interview in 3 fasen indelen:

Voorbereiding, afname en uitwerking

 

Voorbereiding

  • wat is het doel, wat wil ik weten?
  • inlezen in het onderwerp
  • Zoeken naar geschikte kandidaat
  • Afspraak maken met kandidaat
  • Voorgesprek, uitleg
  • Plaats bepalen
  • eindproduct controleren?

Interview afnemen

  • Test van apparatuur
  • Persoon gerust stellen
  • Vragen, luisteren , doorvragen
  • Bedanken

Uitwerken interview

  • Is het voor een krant of tijdschrift, beluisteren en uitschrijven
  • Is het voor radio, zit je vast aan een bepaalde tijd. Knippen zonde rdat het verhaal gaat rammelen.

 

 

 

 

 

 

Huiswerkopdracht 1.

Ga op zoek naar iemand die je kunt interviewen en die aan de eisen voldoet. Als je iemand gevonden hebt, stuur je de gegevens van de persoon naar de docent . (naam, adres, telefoonnummer) en leg uit waarom je deze persoon hebt uitgekozen.

 

Stuur deze gegevens in naar Its learning, Cohort 2017, Burgerschap, het interview, huiswerkopdracht 1

 

 

Les 2. Wat is een goed interview

Lesdoelen:

  • Weten dat echte interesse in de ander de basis is van een goed interview
  • Ervaren hoe het is om dit contact op te bouwen

 

Een interview is een vraaggesprek. De interviewer stelt vragen aan de geïnterviewde en vraagt eventueel door als de geïnterviewde antwoord geeft.

Dat lijkt simpel, toch? Je stelt gewoon vragen aan iemand . Toch is vragen stellen niet hetzelfde als het houden van een (goed) interview.

Een interview heeft 2 elementen  in zich:

  1. De technische kant: Stelt de interviewer de goede vragen, heeft hij zich goed voorbereid, weet hij voldoende over de materie en kent hij de achtergronden van de persoon die hij interviewt etc
  2. De persoonlijke kant: kan de interviewer een echt contact opbouwen met de persoon, waardoor die persoon zich op z’n gemak voelt, zich opent en wellicht meer vertelt dan hij van plan was.

In deze les gaan we kijken naar de persoonlijke kant. In het volgende filmpje van 3 minuten vertellen een aantal  bekende interviewers wat zij beschouwen als een goed interview:

 

 

Bekende interviewers over een goed interview

Opdracht 2

Geef weer wat volgens jou de boodschap is die deze bekende interviewers willen overbrengen

Stuur de opdracht in bij Its learning, Cohort 2017, Burgerschap,  opdracht 2

 

Opdracht 3

Een tweede link ligt in het verlengde van de eerste opdracht Klik op de link https://www.deblogacademie.nl/goed-interview-hoe-doe-je-dat/  

Lees de tekst en bekijk de filmpjes. Schrijf vervolgens op wat de link jou leert.

Stuur de opdracht in bij Its learning, Cohort 2016, Burgerschap, , opdracht 3

 

 

Opdracht 4
Formeer een tweetal/drietal waarmee je graag wilt werken.  Vraag aan elkaar wat zijn of haar hobby is en interview elkaar hierover zonder eerst een vragenlijst op te stellen. Dat betekent dus dat je gewoon  goed moet luisteren en doorvragen.

Vraag aan het einde van het gesprek ook aan de ander of die contact voelde en waaraan /waardoor dit kwam. Feedbackformulier?

Stuur de opdracht in bij Its learning, Cohort 2016, Burgerschap,  opdracht 4

 

 

Opdracht 5

Jeroen Pauw is een van de bekendste interviewers in Nederland en heeft ook meerder prijzen als beste interviewer van Nederland gewonnen

Bekijk het interview van Jeroen pauw met Max Verstappen, de coureur van 18 jaar die in 2016 de Grand Prix in Barcelona won.

Kun je merken dat Jeroen zeg goed heeft voorbereid op het interview? Hoe zie je dat? 

Let eens op zijn lichaamstaal: stimuleert hij zijn gast om te vertellen? Hoe doet hij dat?

 

Stuur de opdracht in naar Its learning, opdracht 5

 

Les 3: Verschillende soorten vragen

Lesdoelen

De 4 soorten vragen

  • kennen ,
  • kunnen herkennen en
  • kunnen opstellen

 

Soorten vragen

 

Er zijn 4 typen van vragen:

 

1.Open vragen.

Open vragen beginnen met wie, wat waar, waarom, hoe, wanneer etc. Je stelt open vragen als je een uitgebreid antwoord wilt. Open vragen geven de geïnterviewde meer ruimte om te antwoorden dan gesloten vragen. Voorbeelden van open vragen zijn:

  • Wanneer bent u begonnen met werken?
  • Hoe was het om in de fabriek te werken?

 

2.Gesloten vragen

Gesloten vragen zijn vragen waarbij al bepaald is welke antwoorden de geïnterviewde kan geven. Met een gesloten vraag kun je een heel specifieke informatie te weten komen. Voorbeelden van gesloten vragen zijn:

  • Heeft u al eerder gewerkt?
  • Kon u op toen ook op vakantie?

 

3.Vervolgvragen

Een vervolgvraag is een reactie op een eerder antwoord. Je krijgt een antwoord en reageert daar direct op. Dit noem je ook wel doorvragen. Je wilt er gewoon meer van weten

  • Wat bedoelt u daarmee?

 

4.Reflectieve vraag

De reflectieve vraag is bedoeld om iemand over zijn eigen situatie of rol te laten nadenken

  • Heeft u over uw keus van toen nog steeds een goed gevoel?

 

 

 

Opdracht 6:

Bekijk het interview dat Jeroen Pauw  met Fleur Agema  heeft heeft. Schrijf zijn vragen op categoriseer de vragen

 

Les 4: het trainen van een interview

Lesdoelen

  • De vier soorten vragen kennen, herkennen en gebruiken
  • Het trainen van een interview

 

 

 

 

  • Opdracht 7

    Stel een drietal samen, waarin je goed kunt werken. Stel met elkaar vast welke beroemdheid jullie zouden willen interviewen Ga op zoek naar informatie over de persoon en neem die door Maak nu de vragen die op grond van de informatie  naar boven zijn gekomen. Maak  6 open vragen op die je aan die persoon zou willen stellen, 1 gesloten vraag en 1 reflectieve vraag. Stel de rollen vast. Wie van jullie is de beroemdheid, wie de interviewer en wie observeert het interview. Ga van start en neem het gesprek op. Na het gesprek bekijk je het terug, bespreekt het en vult het feedbackformulier in

 

Opdracht 8:

Wissel nu van rol en doorloop dezelfde stappen. Zorg er voor dat je het in de vingers krijgt!.

 

Les 5: Het inlezen over het onderwerp

Lesdoelen:

  • In de vingers krijgen hoe je aan relevante theorie  kunt komen
  • Een lijst samenstellen van inleesmateriaal

 

 

Inlezen

Een stukje theorie:

In een succesvol interview gaat flink wat tijd zitten, en de meeste tijd zit in de voorbereiding. Eerst moet je je goed inlezen in de literatuur van jouw onderwerp. Als je de context van het interview weet, is dat al de helft van het werk. Het is ook verstandig wat biografische gegevens (als die er zijn) van je gesprekspartner op te zoeken. Als je ingelezen bent, neem je contact op met je gesprekspartner. Denk van tevoren goed na over hoe je het contact precies wilt leggen. Een professionele benadering kan bijvoorbeeld het verschil maken tussen een positieve of een negatieve reactie. Het is belangrijk om eerst iemand op de hoogte te stellen van je ideeën en waarom het interview een toevoeging kan zijn aan je profielwerkstuk. Dit kan via e-mail of een brief, maar ook via de telefoon.

 

Tja, daar zit je dan.

Bovenstaande tekst is het enige stukje theorie dat je hebt. Je weet nu dat de meeste tijd in het inlezen gaat zitten. En, ook niet onbelangrijk, Je kent het onderwerp: Werken tussen 1945 -1955,  weet ook dat het interview zelf minimaal 15 minuten moet duren en je hebt een lijst  met onderwerpen waar je met de man over moet praten.

Hoe zou jij je kunnen inlezen? Over welke dingen moet je iets weten om met die man er over te kunnen praten?

 

 

 

Opdracht 9:

  1. Maak met elkaar een worddocument met onderwerpen waar je iets van af moet weten voor je het gesprek met die man aangaat. Nummer de onderwerpen.
  2. Ga op internet op zoek naar informatie over die onderwerpen en plak die achter het onderwerp waar het thuishoort.
  3. Zoek in het burgerschapsboek naar informatie en zet de bladzijde erbij waar je de info kunt vinden
  4. Zoek op YouTube naar filmpjes of bij Uitzending gemist en zet de links erbij
  5. Stuur de info in naar Its learning
Begin met het lees- ,kijk- en luisterwerk

 

Les 6 : Het opstellen van de vragen

Lesdoelen:

  • Het opstellen van goede interviewvragen
  • Het oefenen van het interview
  • Het uitproberen van de vragen
  • Het herzien van de vragen

Bij het maken van de vragen heb je te maken met 2 dimensies:

  1. Je kent de eisen die aan het interview gesteld worden; het moet een bepaalde duur hebben, er moeten bepaalde onderwerpen aan bod komen etc. Kijk voor de zekerheid nog even naar hoofdstuk 1.
  2. Je hebt je goed ingelezen en hebt in de les ook nog het een en ander opgestoken.
   

 

Opdracht 10:

Ga nu aan de hand van die gegevens vragen bedenken die je de persoon wilt stellen om de doelen van het interview te bereiken.

 

Opdracht 11:

Formeer weer een groepje van 3 personen waarmee je goed mee kunt werken en probeer interviewvragen op elkaar uit: een interviewer, een geïnterviewde en een observator. Geef elkaar goede feedback en herformuleer de vragen die niet goed zijn.

 

Opdracht 12: 

Interview tussen nu en een week de persoon die je bij de docent hebt opgegeven.

 

Les 7 en 8: Het maken van een website

Lesdoelen:

 

  • Het (leren) maken van een website

 

Waarom en website maken?

Vroeger was het maken van een website iets voor specialisten. Om een website te kunnen maken moest jer een opleiding volgen of een computerfreak zijn.

Tegenwoordig kan iedereen dit mits je een beeje tijd hebt en je er voor wilt inzetten. Dus een ieder die deze twee uur goed besteedt en zich inzet, kan aan het ende van de twe lessen een website hebben die later gevuld kan worden.

Maar waarom nu een website? Wat moet je er mee bij Burgerschap?

Naast het gegeven dat het altijd handig is als je een website kan bouwen gaan wij deze website gebruiken als een portfolio.

Oie, weer een nieuw begrip! Wat is een portfolio.

 

 

 

 

 

   

Een portfolio is een map waarin iemand al je producten /werkstukken stopt die hijj in de loop van de tijd gemaakt hebt en waarmee hij laat zien wat hij kan. Daarmee gaat hij naar opdrachtgevers om opdrachten binnen te halen of solliciteert hij bij werkgevers naar een baan.

Jullie vullen de website in de loop van dit jaar met producten die jullie gemaakt hebben om te laten zien wat je gemaakt hebt maar laten daarmee ook zien wat je geleerd hebt.

Genoeg hierover nu. Laten we eerst maar een website bouwen.

 

Bouwen van een website

Op internet circuleren verschillende handleidingen  voor het maken van een weebly website. Je kunt deze link gebruiken, je kunt het onderstaande filmpje bekijken, je kunt samen al spelenderwijs Weebly verkennen. Zoek de manier die bij je past maar zorg er voor dat je in die twee uur de website globaal klaar hebt. Wat dat betekent vind je bij de opdracht.

   

 

Handleiding maken Weebly website

Opdracht: 13

  • Bouw met Weebly een website met de volgende pages:  
  • een Homepage met een mooie, karakteristieke banner voor Burgerschap en daaronder een foto van jezelf
  • een pagina met de titel mijn CV
  • een pagina met de titel Economische dimensie
  • een pagina met de titel Sociaal Maatschappelijke dimensie
  • een pagina met de titel Politiek juridishe dimensie
  • een pagina met de titel Vitaal

 

 

 

 

 

 

Les 9: De 3 beste interviews

Open bestand Feedbackformulier

  • Het arrangement Vaardigheid Burgerschap: het interview is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    Jack Bil Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
    Laatst gewijzigd
    2017-09-06 10:53:49
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 3.0 Nederlands licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Je leren verplaatsen in de ander
    Leerinhoud en doelen
    Bedrijfscultuur en arbeidsverhoudingen; Economisch burgerschap; Maatschappelijke functies van arbeid; Burgerschapsvorming;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    10 uur en 0 minuten

    Bronnen

    Bron Type
    Bekende interviewers over een goed interview
    https://www.youtube.com/watch?v=KtihxmYSG9s
    Video
    Interview Jeroen Pauw met Max Verstappen
    http://www.npo.nl/pauw/20-05-2016/VARA_101377246
    Video
    Interview Jeroen Pauw met Fleur Agema (PVV) over de zorg
    http://www.npo.nl/pauw/22-05-2015/VARA_101372748
    Video
    Handleiding maken Weebly website
    https://youtu.be/I9Hn4bVMbOM
    Video