Wat kies ik? LOB leerjaar 2

Wat kies ik? LOB leerjaar 2

Inleiding

Wat ga je deze profielmodule doen?

De komende lessen van deze module worden jullie geïnformeerd door middel van gastlessen over en gaan jullie je bezighouden met profielkeuze. Tijdens deze lessen zullen de verschillende profielen en doorstroom havo aan bod komen. Aan deze lessen is een opdracht gekoppeld. Alle opdrachten samen vormen een werkstuk. De mentor beoordeeld het werkstuk. Plaats het werkstuk in je portfolio/Peppels. Aan het einde van deze module kies je een vakkenpakket voor leerjaar 3.

Belangrijk dus om alle informatie tijdens deze LOB module te gebruiken voor het kiezen van jouw vakkenpakket/profiel.

Inhoudsopgave

Tijdens deze module komen een aantal onderdelen aan bod.

- je begint deze module met een opdracht "vooruit kijken".

-Je gaat kennis maken met de vier profielen die we kennen op het Mondriaan College: Zorg en welzijn, Techniek, Groen en Economie.

- LC-data interessetest. Door het maken van deze test ontdek je waar je kwaliteiten liggen en bij welk profiel je kwaliteiten horen.

- Een ander onderdeel is de keuzekaart. Je krijgt uitleg over de keuzekaart van de mavo en welke doorstroom mogelijkheden er zijn.

- Samen met je ouders ga je alle opdrachten doorspreken en je ouders schrijven uiteindelijk een stukje over hun bevindingen.

- Paspoort, dit is een samenvatting van jouw uitkomst van deze module.

- Talentencampusopdracht: alle tweede klassers gaan tijdens de activiteitenweek een aantal bedrijven bezoeken in Oss en omgeving.

- Presenatie

 

 

 

Vooruit kijken profielen

Vooruit kijken 4 profielen..

Geef ik een woord/zin aan waar je aan denkt bij het profiel: Groen, zorg en welzijn, economie en techniek.

 

Opdracht: Schrijft dit op een memoblaadje. Gebruik voor elk profiel een andere kleur:

Groen: Groen memoblaadje

Zorg en Welzijn: Roze memoblaadje

Economie: Geel memoblaadje

Techniek: Oranje memoblaadje.

 

Maak een foto van jouw vier memoblaadjes en bewaar deze in je portfolio/Peppels onder het kopje LOB.

Lever daarna de vier memoblaadjes in bij je mentor.

 

 

 
   

 

Profielkeuze

         HOE GA JE HET AANPAKKEN?

 

  • Bij iedere profielvoorlichting beantwoord je dezelfde vragen.
  • Alles dient getypt te worden in Arial 11.
  • Gebruik per profielverslag (antwoorden op de vragen) minstens 200 woorden.
  • Lever je eigen werk in, het gaat om jouw toekomst!
  • Maak er een goed leesbaar en overzichtelijk geheel van. Denk aan spelling en voorzie het geheel van afbeeldingen die ook echt waarde hebben voor de opdracht.
  • Denk aan een voorblad, inleiding, inhoudsopgave, titelpagina, paginanummers, en eindconclusie. (Mediawijsheid klas 1, word en je werkstuk)
  • Voor deze opdracht haal je een voldoende! Bij een onvoldoende krijg je een vervangende opdracht.

Profielkeuze-opdracht

Profiel-opdracht: dit is een algemene opdracht en gebruik je bij de vier profielen

  • Noteer per profiel wat je er over te weten bent gekomen. Maak aantekeningen tijdens de les.
  • Leg uit in ongeveer 100 woorden waarom jou dit profiel wel/niet interessant lijkt.
  • Op welke MBO-opleiding(en) zou je je met dit profiel kunnen aanmelden? (Kijk eens op de site van Koning Willem 1 College, ROC De Leijgraaf en ROC Nijmegen). Noem minstens één opleiding.
  • Wat voor beroepsmogelijkheden biedt dit profiel? Dit kun je ook vinden op de website waar je de opleiding hebt gevonden. Beroepeninbeeld.nl kan je ook helpen bij deze opdracht.
  • Hoe heet dit profiel op de Mavo?
  • Hoe heet dit profiel op de Havo?

slotopdracht

  • Verwerk de volgende vraag in je eindconclusie: Als je nu zou moeten kiezen, welk profiel heeft dan jouw voorkeur en leg uit waarom?

 

Ouderopdracht (placemat)

  • Info volgt te zijner tijd

Werkstuk

Van al deze informatie ga je een werkstuk maken. Sommige onderdelen uit het werkstuk hang je in jouw portfolio/Peppels.

Werkstuk bestaat uit:

  • Voorblad
  • Inleiding
  • Vooruit kijken (foto post-its)
  • De vier uitgewerkte profielopdrachten
  • Aantekeningen en/of ingescande documenten van de profielen
  • LC data test
  • Feedback van ouders
  • Paspoort
  • Presentatie

LC data interessetest

Open de bijlage-link.

 

Jongere Bedrijvendag

Om een idee te krijgen van de Osse Jongeren Bedrijvendag kun je dit filmpje bekijken.

https://www.youtube.com/watch?v=Cv0k1f4MlBY&fbclid=IwAR0Dibs0968-lUcFEmWfUardvnu7cgymsFY8s08zei-cWdTdevwlch5e8FU

 

Voor deze opdracht heb je de bedrijvendagapp/brochure nodig. De brochure vind je onder het kopje Bedrijvendagbrochure. En de app kun je dowloaden bij jouw appstore.

Bedrijvendag-app

In de bijlage vind je uitleg over het downloaden van de bedrijvendag app

  1. Download de app jongeren bedrijvendag
  2. Kies voor bedrijven bekijken en NIET inloggen.
  3. Je kunt nu alle bedrijven zien die deelnemen aan de bedrijvendag.
  4. Naast het stukje informatie over het bedrijf vind je ook het aansluitende profiel.

Bedrijvendagbrochure

Opdracht

Inleveropdracht

Vul onderstaande bijlage in en stuur deze naar je mentor

4 Profielen

Zorg en Welzijn

Tijdens deze les krijg je voorlichting van je mentor. Je krijgt een film te zien en je maakt een opdracht.

Keuzekaart Zorg en welzijn

Techniek

Techniek bestaat uit 2 lessen:

Je krijg voorlichting van een gastspreker en we spelen het techniekspel o.l.v. je mentor

Invulopdracht

Informatie voor ouders

Keuzekaart Techniek

Spelen van het techniekspel

Economie

Deze les krijg je voorlichting van een gastspreker

Keuzekaart Economie

Groen

Deze les krijg je voorlichting van een gastspreker

Keuzekaart Groen

Profielen mavo en havo

De namen van de profielen op de mavo sluiten niet aan op de profielen van de havo. Het kan dus zijn dat je op de mavo een ander profiel kiest om op de havo het juiste profiel te kiezen. Dus laat de naam van het profiel NIET je keuze beinvloeden maar kijk vooral naar de vakken.

Keuzekaart havo

Opdracht profielen mavo-havo

Ouders

In de bijlage vind je de opdracht die je samen met je ouders met behulp van het placemat gaat maken.

Placemat

Paspoort

In de bijlage de paspoort-opdracht.

Tip: hang dit paspoort in je digitale portfolio/Peppels

Terug kijken op de vier profielen

Hoe denk je nu over de 4 Profielen?

In het begin van deze module heb je op vier memoblaadjes jouw eerste gedachten over de vier profielen opgeschreven.

Doe dit nu nog een keer, zonder terug te kijken naar je eerste bevindingen.

 

Opdracht: Geef in een woord/zin aan wat je van de voorlichting over de 4 profielen is bij gebleven.

 

Schrijft dit op een memoblaadje. Gebruik voor elk profiel een andere kleur:

Groen: Groen memoblaadje

Zorg en Welzijn: Roze memoblaadje

Economie: Geel memoblaadje

Techniek: oranje memoblaadje.

 

Maak een foto van de vier verschillende memoblaadjes en bewaar deze bij de eerste foto die gaat over de 4 memoblaadjes/profielen in je portfolio/Peppels bij LOB.

Lever de memoblaadjes in bij je mentor.

Waren er veel verschillen?

 

 
   

Talentencampus-opdracht

Voorbereiding bedrijvenbezoek:

Jullie gaan tijdens de activiteitenweek 3 bedrijven bezoeken die aansluiten bij jouw keuzes die je eerder in de opdracht "jongere bedrijvendag " hebt gemaakt. We hebben zo goed mogelijk geprobeerd bedrijven te vinden die aansluiten bij jouw intersse. Het kan natuurlijk zo zijn dat niet alle drie de bedrijven aansluiten bij jouw intersses. Toch wil dit niet zeggen dat je er dan niets van leert. Misschien zie je toch een aantal werkzaamheden tegen die leuker zijn dan je had verwacht. Dus naar welk bedrijf je ook toe gaat.... Laat je inspireren.

Voor vele van jullie is onderstaande informatie van zelfsprekend maar toch willen we dat je deze GOED leest. Je bent tenslotte te gast bij dit bedrijf, deze mensen maken tijd voor jou vrij en laat zien dat je hiermee om kunt gaan.

  • Bij binnenkomst luister je naar de instructie van de gastheer/vrouw en voert deze uit. (bijv. jas ophangen, stil zijn, enz.)
  • Tijdens de uitleg van de spreker ben je stil en luister je actief.
  • Je blijft als groep steeds bij elkaar of de opdracht luidt anders.
  • Je telefoon blijft uit en in je tas.
  • Doe mee met de opdrachten die eventueel te doen zijn.
  • Neem de materialen die je eventueel krijgt mee naar school of thuis. Maar laat deze in ieder geval niet achter op locatie of nog erger op straat!
  • Toon interesse ook al vind je het minder leuk.
  • Bedank na afloop voor de gastvrijheid.

Nogmaals dit is natuurlijk voor jullie vanzelfsprekend.... toch wil het nog wel eens gebeuren dat het anders loopt en dat zou jammer zijn.

 

Verder moet je zorgen voor een goed werkende fiets, regenkleding en een lunch. Vanuit school krijg je een hesje die je moet dragen tijdens de fietstmomenten tussen de bedrijven.

Presentatie

Vrije opdracht.

Je hebt de afgelopen LOB lessen kennis gemaakt met "wie ben ik en wat wil ik". Op basis daarvan ga je jouw profiel kiezen. Je hebt onder andere ontdekt welke kwaliteiten en vaardigheden je hebt. Welke vakken goed bij je passen. Wat vind je leuk en wat minder. Mischien weet je zelfs al welk beroep jouw intersse heeft. Genoeg informatie om mee aan de slag te gaan.

Wat ga je doen?

Jullie gaan in tweetallen twee presentatie voorbereiden. Deze presentatie mag een vrije vorm hebben, je mag dus zelf kiezen hoe je dit gaat doen (poster, powerpoint, prezi, filmpje, enz). De presentatie ga je uiteidendelijk in de tweede helft van de activiteteinweek geven.

De presenatie die het beste aan de opdracht voldoet krijgt een presentje.

 

De opdracht:

In je presentatie ga je de volgende punten verwerken:

- Welk profiel ga je kiezen

- Welke kwaliteiten en vaardigheden passen bij jou. Denk ook aan de opdracht leerstijlen.

- Welk beroep past bij jou. Dit onderdeel mag je op drie manieren gaan uitwerken:

1. Maak een filmpje waarin je uitbeeld welk beroep bij je past en de klas moet raden om welk beroep het gaat. Laat tijdens het uitbeelden ook zien welke vaardigheden en kwaliteiten erbij horen.

2. Beeld in de klas uit welk beroep bij je past. Neem daarvoor wat materialen mee, zodat je het beroep goed kunt uitbeelden.

3. Ga iemand uit je omgeving intervieuwen die een beroep heeft wat je aanspreekt. Verwerk het intervieuw in je presentatie.

Voor deze opdracht krijg je 4 uur de tijd. Je mag er dus voor kiezen om de opdracht op school te maken, je mag dit ook 's avonds doen of op een andere locatie. Geen presentatie....dan krijg je een vervangende opdracht.

 

Wanneer maak je kans op het presentje?

Als alle onderdelen duidelijk terug komen in je presentatie en de klas dus meer te weten is gekomen over jouw keuzes en beroep.

De presentatie bewaar je in je digitaal portfolio.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Cv0k1f4MlBY&fbclid=IwAR0Dibs0968-lUcFEmWfUardvnu7cgymsFY8s08zei-cWdTdevwlch5e8FU
filmpje Osse jongeren bedrijvendag

  • Het arrangement Wat kies ik? LOB leerjaar 2 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2021-12-01 11:11:45
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 3.0 Nederlands licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Maatwerkmodule: Wat kies ik?
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld

    Bronnen

    Bron Type
    https://www.youtube.com/watch?v=Cv0k1f4MlBY&fbclid=IwAR0Dibs0968-lUcFEmWfUardvnu7cgymsFY8s08zei-cWdTdevwlch5e8FU
    https://www.youtube.com/watch?v=Cv0k1f4MlBY&fbclid=IwAR0Dibs0968-lUcFEmWfUardvnu7cgymsFY8s08zei-cWdTdevwlch5e8FU
    Link

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    Dorien en Margo. (2016).

    LOB klas 1

    https://maken.wikiwijs.nl/80169/LOB_klas_1

    Dorien en Margo. (z.d.).

    Wat wil ik? LOB Havo 2

    https://maken.wikiwijs.nl/131391/Wat_wil_ik__LOB_Havo_2

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.