Leerlingen arrangement zintuigen
Inhoudsopgave
Inhoudsopgave van het arrangement:
1. Inleiding
2. Leerdoelen per les voor de leerlingen
3. Les 1 zintuig zien
4. Les 2 zintuig ruiken
5. Les 3 zintuig horen
6. Les 4 zintuig proeven
7. Les 5 zintuig voelen
Inleiding
Voor het vak biologie met ICT moest er een lessenserie worden gemaakt. Uit deze opdracht is deze lessenserie ontstaan over de zintuigen van de mens.
Alle zintuigen zoals, zien, ruiken, horen, proeven en voelen zijn uitgewerkt met leerling materiaal. Onder dit leerling materiaal valt o.a. een Prezi, PowerPoints, screencast, opdrachten die te maken hebben met social media en online samenwerken en een opdracht waarin gewerkt wordt met een vakspecifieke ICT tool de LabQuest.
Veel plezier met het bekijken en gebruiken van dit arrangement!

algemene leerdoelen
Algemene lesdoelen geldend voor elke les:
- De leerlingen kunnen de 5 zintuigen benoemen.
- De leerlingen kunnen per zintuig de onderdelen benoemen en aangeven in een plaatje.
- De leerlingen kunnen per zintuig de werking beschrijven en in eigen woorden uitleggen.
- De leerlingen kennen de onderdelen van de verschillende zintuigen en kennen daarbij ook de werking van de onderdelen.
- De leerlingen kunnen samenwerkend leren en onderzoeken.
- De leerlingen kunnen de theorie in de praktijk toepassen.
Les 1 Zien (het oog)
Prezi het oog les 1
In deze Prezi wordt een uitleg gegeven over de bouw en werking van het oog. De onderwerp zijn als volgt, Algemene info het oog, het oog, functie oog, onderdelen van het oog, functie van de onderdelen, hoe werkt het oog en het verband tussen het oog en de hersenen.
In deze Prezi wordt een uitleg gegeven over de bouw en werking van het oog. De onderwerp zijn als volgt, Algemene info het oog, het oog, functie oog, onderdelen van het oog, functie van de onderdelen, hoe werkt het oog en het verband tussen het oog en de hersenen.
Les 2 zintuig ruiken (de neus)
Screencast zintuig ruiken
In deze screencast wordt alles uitgelegd over het reukzintuig. Dit filmpje kunnen leerlingen thuis al bekijken, voorafgaand aan de les.
Les 3 zintuig horen (de oren)
In deze les gaan de leerlingen aan de slag met Social Media. Tegenwoordig heeft iedereen Social Media, dus is het interassant en leuk voor de leerlingen om dit in je onderwijs te combineren.

Les 4 zintuig proeven (de tong)
In deze vierde les krijgen de leerlingen eerst een uitleg aan de hand van een PowerPoint. Het onderwerp van deze PowerPoint is het smaaktzintuig. Aan de hand van deze PowerPoint moeten zij een samenwerkingsopdracht online maken. Die opdracht komt ook in deze subsectie te staan.
Les 5 zintuig voelen (de huid)
Inleiding
In deze les gaan jullie met een vakspecifieke ICT-Tool werken die de LabQuest heet. Met deze LabQuest kun je verschillende dingen meten. Wij gaan vandaag te temperatuur meten met zowel onze eigen huid als met de LabQuest.
We gaan kijken of jij goed kan raden alleen met je eigen tastzintuigen en maken hier een klein onderzoeksverslag bij, die alleen wordt nagekeken en niet wordt beoordeeld.
Veel succes!
Lesdoel: Bij de les voelen wil ik de Labquest gaan gebruiken. Ik sluit op de Labquest de temperatuursensor aan en hiermee ga ik een opdracht doen met de leerlingen. Het wordt een opdracht om de leerlingen het zintuig ook te laten zien in de praktijk.
Opdracht
In stappen:
1. De leerlingen maken tweetallen om het practicum uit te voeren
2. De spullen worden voor de leerlingen neergezet. En de opzet ziet er als volgt uit: Per tweetal heb je 3 erlenmeyers en een LabQuest. In de drie erlenmeyers zit water. Dit water heeft een bepaalde temperatuur.
3. Jullie gaan met de huid voelen en raden hoeveel graden het water is in elke erlenmeyer.
4. Dit noteer je in de tabel die hieronder staat.
5. Na het voelen met de huid, ga je meten met de LabQuest en kijken of je in de buurt zat en je gaat kijken wat je voelde per erlenmeyer. Schrok je van hitte of ging je rillen van de kou bijvoorbeeld.
6. Je formuleert na dit kleine onderzoek zelf een onderzoeksvraag en maakt een klein onderzoeksverslag ervan
7. In het onderzoeksverslag zit een inleiding, onderzoeksvraag, hypothese, resultaten en conclusie.
8. Na het practicum ruimen jullie alle spullen weer netjes op.
Erlenmeyer
|
Temperatuur met huid
|
Temperatuur met Labquest
|
1
|
|
|
2
|
|
|
3
|
|
|