Atletiek - Training

Atletiek - Training

Inleiding

Iedereen heeft een basisconditie. Dat kun je het makkelijkst meten met een conditietest. Daar zijn veel verschillende van. De coopertest meet bijvoorbeeld welke afstand je kunt afleggen binnen 12 minuten. De shuttlerun test meet hoe lang je achter elkaar kunt lopen terwijl het tempo steeds omhoog gaat. De basis bij alle conditietesten is uithoudingsvermogen.

Verbeter je het uithoudingsvermogen? Dan zul je ook beter presteren op de conditietest.

Wat ga ik doen?

Leerdoelen

Na deze lessen:


- ken je verschillende manieren om je conditie te meten

- Ken je 3 energie systemen

- ken je de basisprincipes van training

- kun je een tempo lopen dat goed bij je past en dat je zo lang mogelijk kunt volhouden

Basisprincipes van trainen

Planning

Les 1: 0-meting 8 minuten loop

Les 2: Loop je eigen tempo, vind je ideale rondetijd

Les 3: Theorie, energiesystemen en training

Les 4-6: Trainingschema uitvoeren

Les 7: Eindmeting 8 minutenl oop

Hoe ga ik het doen?

In de lessen voer je een deel van het trainingschema uit. Als je slim bent plan je deze weken ook thuis nog een moment om een keer te trainen. Zorg dat er 2 à 3 dagen tussen de trainingen zitten.

Je wordt beoordeeld aan de hand van je (loop)logboek, je trainingschema en verbetering van de 8 minutenloop. Vul het logboek dus serieus in!

Bronnen

Loopschema

Hierbij een voorbeeld loopschema. Je kunt met stopwatch lopen maar je kunt ook de mp3 bestanden downloaden: dopjes in je oren en gaan! Het loopschema duurt in totaal 10 weken. Wij hebben in de les de 1e training van week 3/4 gedaan. Was die te makkelijk? Dan sla je een week over en begin je in week 5. Was die te moeilijk? Dan kies je ervoor om in week 2 te beginnen.

Elke training is opgebouwd in blokjes lopen en wandelen. Probeer in de blokjes 'lopen' een tempo te vinden dat je kunt volhouden tot het einde van de training! Dat is waarschijnlijk het tempo dat je in les 2 hebt gevonden. Voor iedereen is ontspannen lopen het fijnst. Niet 'sjokken' maar ook niet sprinten!

Je mag uiteraard ook je eigen training verzinnen, leg dan goed uit wat je gedaan hebt in je logboek.

Succes!

 

p.s. Als je loopt (helemaal met dopjes in): loop op de stoep. Loop je buiten de bebouwde kom? Loop aan de linkerkant van de weg, dan zie je het verkeer aankomen en kun je aan de kant.

MP3 trainingen
Het is hetzelfde loopschema (0-5 km) maar op mp3. Je loopt op muziek en er wordt aangegeven of je moet lopen of wandelen. Je wordt zelfs aangemoedigd!

Logboek

Onderdeel van je beoordeling is je logboek. Je vult minimaal het bijgeleverde format in. Daarnaast bestaan er online logboeken (google maar eens) en apps voor de smartphone waarmee je heel mooi je snelheid, tijd en afstand mee kunt meten. Je kunt vaak ook nog eens je route bekijken op google maps. Hieronder een kleine selectie apps en natuurlijk ook je logboek.

Apps:

runtastic

looptijden

nike+

runkeeper

Beoordeling

Niveau 1:

Je presteert tijdens het tweede meetmoment niet beter dan tijdens het eerste.

 

Niveau 2:

- Je hebt de eerste keer 13,14, 15 rondjes gelopen en je verbetert jezelf 1.5 rondje

- Je hebt de eerste keer 16,17,18 rondje gelopen gelopen en je verbetert jezelf 1 rondje

- Je hebt de eerste keer 19, 20, 21 gelopen en je verbetert jezelf een half rondje

 

Niveau 3:

- Je hebt de eerste keer 13,14, 15 rondjes gelopen en je verbetert jezelf 2 rondjes

- Je hebt de eerste keer 16,17,18 rondje gelopen gelopen en je verbetert jezelf 1,5 rondje

- Je hebt de eerste keer 19, 20, 21 gelopen en je verbetert jezelf een 1 rondje

 

Niveau 4:

-

- Je hebt de eerste keer 13,14, 15 rondjes gelopen en je verbetert jezelf 2,5 rondje

- Je hebt de eerste keer 16,17,18 rondje gelopen gelopen en je verbetert jezelf 2 rondjes

- Je hebt de eerste keer 19, 20, 21 gelopen en je verbetert jezelf een 1.5 rondje

 

Is het niet raar dat diegenen met een minder aantal rondjes zich meer moeten verbeteren dan diegenen die meer rondjes lopen?

Nee: des te minder je conditie, des te makkelijker je die conditie zult kunnen verbeteren. Training helpt beter bij ongetrainde mensen dan bij getrainde mensen.

  • Het arrangement Atletiek - Training is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteurs
    Martijn Sytsma Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
    Laatst gewijzigd
    2013-09-16 11:50:35
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 3.0 Nederlands licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Leerlingen ervaren dat ze door te trainen een beter uithoudingsvermogen krijgen. Om dit te meten gebruiken we de shuttlerun test.
    Leerniveau
    VMBO gemengde leerweg, 2; VMBO kaderberoepsgerichte leerweg, 1; VWO 2; VO; VMBO kaderberoepsgerichte leerweg, 2; VMBO basisberoepsgerichte leerweg, 4; VMBO gemengde leerweg, 3; VMBO basisberoepsgerichte leerweg, 1; VMBO theoretische leerweg, 1; HAVO 4; HAVO 1; VMBO theoretische leerweg, 4; VWO 6; VMBO gemengde leerweg, 1; VMBO theoretische leerweg, 2; VMBO basisberoepsgerichte leerweg, 2; VWO 1; HAVO 3; VWO 3; HAVO 5; Praktijkonderwijs; VWO 4; VMBO theoretische leerweg, 3; VMBO basisberoepsgerichte leerweg, 3; VMBO kaderberoepsgerichte leerweg, 4; HAVO 2; VMBO gemengde leerweg, 4; VWO 5; VMBO kaderberoepsgerichte leerweg, 3;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    0 uur en 50 minuten
    Trefwoorden
    atletiek, conditie, shuttlerun, shuttleruntest, training, uithoudingsvermogen

    Bronnen

    Bron Type
    Basisprincipes van trainen
    http://www.prorun.nl/training/basisprincipes/van-planning-naar-specifieke-training
    Link
    MP3 trainingen
    http://www.rennenmetevy.nl
    Link

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    Sytsma, Martijn. (z.d.).

    Vervangende opdracht duurloop

    https://maken.wikiwijs.nl/40515/Vervangende_opdracht_duurloop

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.