Webquest
-
Onderwerp
Oorlogswinter
-
Schooltype
VMBO
-
Doelgroep
Niveau 1 & 2
-
Vakgebieden
Overig
-
Aantal personen
5 leerlingen
-
Totale tijd
5 tot 10 klokuren
Deze webquest is gemaakt met de Webquestmaker van Kennisnet.nl © Jannette Akkermans
?
1. Inleiding
Het boek "Oorlogswinter" is geschreven door Jan Terlouw en verscheen in 1972. Het jaar daarop won het boek de Gouden Griffel.
Al in 1975 werd het boek door Aart Staartjes verfilmd voor een televisieserie.
Vorig jaar verscheen de prachtige verfilming van Martin Koolhoven.
Deze webquest kan worden gemaakt naar aanleiding van de film, maar er wordt natuurlijk ook verwezen naar het boek. Het is per slot van rekening een webquest voor het vak Nederlands.
Als je nog een keer de trailer van de film wilt bekijken, kun je hieronder op afspelen klikken.
?
2. Taak
3. Werkwijze
Het is de bedoeling dat je deze webquest met twee personen maakt en dat je drie opdrachten inlevert: een brief, een woordenlijst en een a4-tje met twee gebeurtenissen uit de film. Voor de duidelijkheid maak je van deze drie opdrachten één werkstuk. Schrijf jullie namen op het voorblad en laat ook duidelijk zien waar het over gaat.
Werkwijze opdracht 1 Schrijf een brief
Luister samen naar het geluidsfragment. Bepaal vervolgens gezamenlijk welk probleem Michiel heeft. Wat zijn de mogelijkheden waaruit hij kan kiezen en welke redenen zijn er te bedenken voor die mogelijkheden. Bespreek dan welke keuze jullie zouden maken. Probeer het met elkaar eens te worden. Schrijf tot slot samen één brief. Formuleer je advies zorgvuldig en gebruik de argumenten die jullie zelf hebben bedacht.
Schrijf de brief met Word of een ander tekstverwerkingsprogramma. De brief moet minstens 450 woorden en maximaal 600 woorden tellen.
Veel succes!
Werkwijze opdracht 2 Maak een woordenlijst
Verdeel de woorden onder elkaar. Ga dan op internet op zoek naar de betekenis van die woorden. Let er daarbij goed op dat de woorden allemaal te maken hebben met de Tweede Wereldoorlog. Geef dus de betekenis die het woord had in die tijd. Probeer niet alleen een omschrijving te geven, maar vertel er wat meer omheen. Zorg - indien mogelijk - ook voor een plaatje of foto om nog meer duidelijkheid te bieden. Maak er een mooie lijst van. (Denk aan de alfabetische volgorde!)
Veel succes!
Werkwijze opdracht 3 Geef voorbeelden
Bespreek eerst samen thema 1. Begrijp je wat ermee wordt bedoeld? Probeer dan samen een voorbeeld te bedenken uit de film. Schrijf op om wie het gaat. Hoe wordt er in eerste instantie over die pesoon gedacht? Hoe wordt dat later bijgesteld?
Het tweede thema is misschien wat lastiger. Waar het op neer komt is dat in een oorlog eigenlijk iedereen zijn of haar onschuld verliest. Ook al doe je nog zo je best, je kunt toch schuldig worden aan iets wat je niet wilde en wat niet de bedoeling was. Omschrijf een gebeurtenis uit de film, waar dit thema op slaat.
Gebruik één A4-tje om beide voorbeelden uit te werken.
Succes met de opdracht!
?
4. Bronnen
5. Beoordeling
|
zwak
|
voldoende
|
goed
|
Opdracht 1
|
Je hebt volgens mij niet goed nagedacht over het probleem. Je geeft een onduidelijk advies en noemt geen goede argumenten.
|
Je hebt een goed advies gegeven maar Michiel niet duidelijk gemaakt waarom hij juist dit moet doen.
|
Je hebt een goed advies gegeven en ook duidelijk gemaakt wat de argumenten zijn om juist dit te doen.
|
Opdracht 2
|
Je hebt wel wat betekenissen gevonden, maar te weinig gekoppeld aan de Tweede Wereldoorlog.
|
Je hebt van alle woorden de omschrijving gegeven en die ook gekoppeld aan de Tweede Wereldoorlog.
|
Je hebt een mooie lijst samengesteld, met goede omschrijvingen en met die plaatjes erbij is het helemaal af.
|
Opdracht 3
|
Je hebt geen goede voorbeelden kunnen bedenken.
|
Je hebt één goed voorbeeld bedacht.
|
Je bent met twee goede voorbeelden gekomen.
|
?
6. Terugblik
De webquest is klaar!
Jullie hebben hard gewerkt en hopelijk veel geleerd over Oorlogswinter en over de Tweede Wereldoorlog.
Nu nog afwachten wat het cijfer is!
Ik hoop natuurlijk dat je het ook leuk vond om te doen.
Wat hebben jullie allemaal geleerd?
O.a. het volgende:
- Je hebt leren samenwerken en een goede taakverdeling gemaakt.
- Je hebt informatie leren zoeken via een zoekmachine.
- Je hebt de gevonden informatie geselecteerd en omgezet in je eigen woorden.
- Je hebt nagedacht over hoe je iemand met een dilemma kunt helpen.
- Je hebt leren werken met een webquest en met het tekstverwerkingsprogramma Word.
?
7. Docentpagina