Groep 6/7/8 - Greenscreenbox - samengestelde woorden

Groep 6/7/8 - Greenscreenbox - samengestelde woorden

Over deze les

Methode: Zonder methode.
Past bij:

  • Staal Taal - groep 6, thema Jungle les 6.
  • Pit - groep 6, blok 1 - hoofdstuk 2 - les 6+7.
  • Taal Actief 4 - groep 8, spelling thema 2 week 1, les 1.

Groep: 6/7/8

Lesduur: 50 minuten

Benodigdheden:

  • Greenscreenbox + Toolblox
  • iPads (of ander apparaat) met internet en camera
  • https://greenscreenbox.app/
  • Objecten en uitgeprinte afbeeldingen om samengestelde woorden te visualiseren, bijvoorbeeld speelgoedauto, speelgoedboom, speelgoedhuis, boomhut, fietsbel, zwembad, voetbalveld.
  • Pen en papier voor de voorbereiding

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld

Lesdoelen taal

  • De leerling kan samengestelde woorden maken, herkennen en correct gebruiken.

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

  • Praktische ICT basisvaardigheden:
    • Ontdekken en gebruiken van gevorderde functionaliteit in een app voor video zoals met een camera opgenomen scènes monteren tot een videofilmpje (fase 3).
    • Gebruiken van apps en software op digitale apparaten (fase 3).

Lesdoelen digitale vaardigheden

  • De leerling maakt een visuele weergave van samengestelde woorden met behulp van de Greenscreenbox.
  • De leerling leert hoe digitale media kunnen helpen bij het onthouden van taalregels.

Benodigde voorkennis

  • Leerlingen beheersen de basisvaardigheden van het werken met de Greenscreenbox en bijbehorende app voor het maken van foto's of video's.
  • Leerlingen kennen de basisfunctionaliteiten van het gebruik van de iPad:
  • Leerlingen weten hoe ze in de Greenscreenbox app een film kunnen opnemen.

Lesomschrijving

Introductie/inleiding (5 minuten):

Zet een aantal gekke samenstellingen op het digibord en laat de leerlingen bedenken/opschrijven/vertellen wat er niet aan klopt. Denk aan:

  • tafeltas
  • keukenmuis
  • computerdeur
  • schoolpoot

Instructie (5 minuten):

Uitleg over samengestelde woorden
Leg uit wat samengestelde woorden zijn (bijvoorbeeld boom + hut = boomhut).
Geef een paar voorbeelden en vraag de klas om samen andere voorbeelden te bedenken.
Noteer die voorbeelden op het digibord.

Voorbeeldopdracht laten zien: laat een voorbeeld zien van een samengestelde woord-video of woord-foto. Bijvoorbeeld een foto van een (speelgoed)boom en een hut samen in één beeld om boomhut te visualiseren, zoals:

Verwerking (20 minuten):

  • Opdracht 1 (10 min):
    • Verdeel de klas in tweetallen.
    • Geef elk tweetal een samengesteld woord (maak vooraf een serie kaartjes/lijst met suggesties, woorden passend bij het thema of niveau van de groep)
    • De leerlingen bedenken hoe ze het woord visueel kunnen weergeven met objecten en welke achtergrond daarvoor passend is.
    • De leerlingen maken een korte video (maximaal 30 seconden) of foto waarin ze de twee delen van het woord combineren.
  • Opdracht 2 (10 min):
    • Elk tweetal neemt hun video of foto op met de Greenscreenbox (dit kan ook gedurende de week in bijvoorbeeld de weektaak plaatsvinden als het niet haalbaar is om alle groepjes aan de beurt te laten komen binnen 1 taalles. Dat is ook afhankelijk van hoeveel Greenscreenboxen of grote greenscreens je tot je beschikking hebt)
    • De tweetallen kiezen een achtergrond die passend is bij hun samengestelde woord.

 

Afsluiting/evaluatie:

  • Presentatie en feedback: Laat enkele tweetallen hun video of foto tonen. Bespreek of het samengestelde woord duidelijk in beeld komt.
  • Reflectievragen:
    • Wat vond je het leukste aan deze opdracht? Wat was lastig op taalgebied? Wat heb je geleerd/voor tip m.b.t. het gebruik van de Greenscreenbox?
    • Denk je dat de visuele voorstelling helpt om het woord beter te onthouden? Waarom wel/niet?


Tip: deel de gemaakte woordbeelden met ouders, zodat de kinderen thuis de samengestelde woorden ook nog een keer kunnen bekijken en bespreken.

Verdieping/verbreding (facultatief):

  1. Abstracte samengestelde woorden
    Laat leerlingen samengestelde woorden bedenken die een abstracte betekenis hebben (zoals "tijdschrift" of "wereldbeeld") en deze op een creatieve manier visualiseren. Dit vraagt om meer interpretatie en abstract denkvermogen.
  2. Woorden in context
    Vraag de leerlingen om een korte verhaallijn te bedenken waarin hun samengestelde woord voorkomt. Ze maken een video waarin het woord niet alleen wordt uitgelegd, maar ook in een context wordt gebruikt.
  3. Etymologie onderzoeken
    Laat leerlingen de oorsprong van samengestelde woorden onderzoeken. Hoe zijn de woorden ontstaan? Hebben ze in andere talen vergelijkbare samenstellingen
  4. Andere talen verkennen
    |Geef leerlingen de uitdaging om samengestelde woorden uit andere talen te zoeken en te vergelijken met Nederlandse voorbeelden. Kunnen ze deze woorden ook visueel weergeven met de Greenscreenbox?
  5. Variaties ontwerpen
    Laat de leerlingen nieuwe samengestelde woorden bedenken door bestaande woorden te combineren. Bijvoorbeeld: "boek" + "fiets" = "boekfiets". Vraag hen om te bedenken wat dit nieuwe woord zou betekenen en hoe ze het zouden visualiseren.


Datum publicatie: juli 2025

Colofon

Het arrangement Groep 6/7/8 - Greenscreenbox - samengestelde woorden is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

Laatst gewijzigd
2025-07-02 17:18:59
Licentie

Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

  • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
  • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
  • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

Toelichting
Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
Leerniveau
PO groep 7;
Leerinhoud en doelen
Nederlandse Taal; Computervaardigheden/ICT;
Eindgebruiker
leraar
Moeilijkheidsgraad
gemiddeld
Trefwoorden
app noot muis, digitale geletterdheid, greenscreenbox, groep 6, groep 7, groep 8, iol, praktische ict basisvaardigheden, samengestelde, taal

Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

App Noot Muis 2.0. (z.d.).

SJABLOON OM TE KOPIEREN

https://maken.wikiwijs.nl/196529/SJABLOON_OM_TE_KOPIEREN

Downloaden

Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

Metadata

LTI

Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

Arrangement

IMSCC package

Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

Voor developers

Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.

close
Colofon
gemaakt met Wikiwijs van kennisnet-logo
open