Staal Taal - groep 4 - Kleding - les 10 t/m 12

Staal Taal - groep 4 - Kleding - les 10 t/m 12

Staal Taal (Groep 4) - Thema Kleding

Doel van de les

Taaldoel:

Spreken, luisteren en schrijven om te communiceren: informatie uitwisselen.

 

Digitale Vaardigheidsdoel:

  • Leerlingen kunnen een opgeslagen afbeelding vanuit Downloads in een Google Document plaatsen (met de functies kopiëren + plakken).

  • Leerlingen kunnen vertellen over de betekenis van diverse emoticons.

Kerndoelen

Kerndoel 6 - Creëren met digitale technologie
Voornamelijk: Experimenteren met digitale middelen om gedachten, ideeën of gevoelens uit te drukken.
 

Kerndoel 3 - Veiligheid en privacy
De leerling gaat veilig om met digitale systemen, data en de privacy van zichzelf en anderen.
 

Wat heb je nodig?

  • Staal Taal tekstboek
  • Staal Taal bronnenboek
  • Chromebook
  • Google Documenten
  • Google Classroom: leerkracht zet vooraf een opdracht met een leeg Google Document klaar. Kies voor de optie: kopie maken voor elke leerling.
  • Site: https://emoji-maker.com/designer (Zet vooraf klaar in Google Classroom of maak een tegel in MOO) Test van te voren of de site nog wel werkt!
  • Eventueel de Presenterles tijdens de instructie. (Presenterles) Een (gratis) Prowise Presenter account is dan noodzakelijk.

Lesomschrijving

Benodigde voorkennis om deze les te kunnen geven:

Leerlingen kunnen zelfstandig inloggen in hun Google-account. (Inloggen op een Chromebook)
Leerlingen kunnen in Google Classroom de juiste opdracht vinden en openen. (Tegel Classroom in MOO kunnen vinden)
Leerlingen kunnen letters en enkele leestekens typen op het toetsenbord.


Introductie [5 min]
Laat op het digibord diverse emoticons zien. (gebruik eventueel de Presenterles)

Bespreek de volgende vragen en maak hierbij een mindmap op het bord:

  • Wat is een emoticon?
  • Wat kun je ermee?
  • Wat is de betekenis van diverse emoticons? Bespreek er een aantal aan de hand van deze site: www.emojipedia.org.
  • Wie gebruikt er wel eens een emoticon?
  • Wanneer en/of waar gebruik je die emoticon?
  • Waar vind je emoticons? (Op kleding, in de app, op de computer, snoeptrommel juf, etui, t-shirts, ...)

 

 

Instructie [10 min]
Ontwerp nu zelf een emoticon via de site: https://emoji-maker.com/designer (Controleer vooraf of deze site nog werkt).
Je maakt een emoticon die past bij jou!
Bedenk goed dat een ander aan deze smiley moet kunnen zien dat deze bij jou hoort, dus denk aan hoe de smiley overkomt.

  • Open de site op het digibord en laat zien hoe de site werkt.

 

 

 

 

 

 

 

  • Besteed aandacht aan de advertenties op de site. Waarom staan die daar? Wat doe je als je er per ongeluk op drukt?

 

 

 

 

 

 

 

  • Wijs op de optie 'Undo' om het werken iets makkelijker te maken voor de kinderen. (Zie hieronder)

 

  • Als je smiley klaar bent, bewaar je hem zo:

 

Klik rechtsboven op SAVE.  (Zie afbeelding hierboven, oranje kader)

Klik vervolgens op SAVE NOW. Je krijgt dan de emoticon opnieuw in beeld.
Let op: Op dit scherm staat een advertentie met een 'download'-knop die ze niet moeten gebruiken. Waarom zou die daar nu juist staan?  Kinderen kiezen voor de onderste (de echte) downloadknop!

 

Klik op DOWNLOADEN.

 

Klik dan op KOPIËREN NAAR KLEMBORD (blauwe icoontje naast de link).

Open in Google Classroom de opdracht.

Klik in jouw Google Document met de rechtermuisknop en kies PLAKKEN. De afbeelding komt dan in het document. Nu kan deze bewerkt worden (bijsnijden, groter, kleiner maken).

Tip: Op een Chromebook werkt de rechtermuisknop niet. Dat doe je zo:

 


Kern/Verwerking [20 min]

Eerst:

De kinderen pakken een chromebook en maken een Emoticon. Ze plakken hem in de opdracht die al in Classroom voor ze was klaargezet.

Vervolgens:
Maak nu van les 10 opdracht 1 op bladzijde 125. (Ik ben goed in... / Ik ben trots op… / Grappig aan mij is… / Wat ik leuk vind is…).

Bedenk nu tenminste drie zinnen of een rijmpje waarin staat waar jij goed in bent of waar je van houdt. De zinnen moeten dus iets over jou zeggen. Typ deze zinnen in Google Documenten onder jouw zelfgemaakte emoticon. Lees je zin na en pas aan waar nodig. Laat de zin of het rijmpje lezen aan je maatje. Wat vindt jouw maatje goed aan de zin? Wat kan misschien nog beter? Pas dit aan, tot je helemaal tevreden bent.

Optie 1: Wanneer de ontwerpen klaar zijn, kunnen de ontwerpen op shirts gedrukt worden. Vraag elke leerling een wit shirt mee ge nemen; het liefst een NIEUW t-shirt (door het opstrijken kunnen namelijk ‘oude’ vlekken uit een gebruikt t-shirt tevoorschijn komen). De leerkracht print de ontwerpen van leerlingen in spiegelbeeld op transfer paper. Dit is te koop bij o.a. de Action. Laat de print 30 minuten drogen. Knip eventueel de afbeelding uit met een marge van 5mm en met afgeronde hoeken. Strijken op shirts kan met hulp van bijvoorbeeld klassenouders.

Optie 2: Druk de Emoticon af en maak een poster die je voor je vast kunt houden terwijl je hem presenteert.

 

 

Slot [5min]

Optie 1:
Les 12: Presenteer de shirts d.m.v een modeshow. Laat leerlingen eventueel vertellen over hun smiley en hun rijmpje/tekst over zichzelf.

Optie 2:
De kinderen presenteren hun poster terwijl ze die voor de klas voor zich vasthouden. (Eventueel in een catwalk-setting.)

 

Klik hier om de Presenterles te gebruiken bij de instructies: Open de Presenterles

  • Het arrangement Staal Taal - groep 4 - Kleding - les 10 t/m 12 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2025-05-01 13:12:26
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Deze les geeft een verwerkingsvorm die de doelen van de methode dekt maar ook doelen aanraakt binnen het domein digitale geletterdheid. een verrijking van de methodeopdracht.
    Leerniveau
    PO groep 4;
    Leerinhoud en doelen
    Nederlandse Taal; Schrijfvaardigheid; Computervaardigheden/ICT;
    Eindgebruiker
    leraar
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    0 uur 10 minuten
    Trefwoorden
    app noot muis, appnootmuis, groep 4, ict-basisvaardigheden, klein, middenbouw, presenteren, schrijven, staal, tekstverwerken

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    App Noot Muis 2.0. (2021).

    Staal Taal - groep 4 - Kleding - les 10 t/m 12: Informatie opzoeken over emoji

    https://maken.wikiwijs.nl/180699/Staal_Taal___groep_4___Kleding___les_10_t_m_12__Informatie_opzoeken_over_emoji

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.