Module 1 Een versterker - les 2

Les 2 - Probleem onderzoeken

Deze les blikt terug op les 1. Daarna onderzoeken de leerlingen welke invloed de vorm van een versterker en/of het materiaal van de versterker op het volume van geluid hebben. Ze gebruiken deze nieuwe kennis voor het ontwerpen van de oplossing.

 

Vooraf

Leerdoelen en begrippen

Leerdoelen:

Wat weet of kan een leerling na deze les?


Vmbo-b:

  • Je past de ontwerp- en onderzoekscyclus toe om een probleem op te lossen.

  • Je kunt benoemen dat de geluidsterkte gemeten wordt met een decibelmeter.

 

Vmbo-k:

  • Je past de ontwerp- en onderzoekscyclus toe om een probleem op te lossen.

  • Je kunt laten zien hoe geluidssterkte wordt gemeten met oscilloscoop.

  • Je kunt laten zien hoe geluidssterkte wordt gemeten met een decibelmeter.

 

Begrippen:  

Decibelmeter, geluidssterkte, oscilloscoop, amplitude?, versterker

Voorbereiding

Benodigdheden:  

Per tweetal/groepje:

  • A3-karton

  • Aluminiumfolie

  • Stof/textiel

  • Plastic placemats

  • Tape

  • Geluidsbron

    • Decibelmeter (of app op smartphone of tablet)

    • Radio

    • Tablet of smartphone

  • Meetlint  

Voorbereiding:

  • Zet de benodigdheden voor de experimenten klaar.  

  • Indien je gebruik maakt van decibelmeters op de telefoon, zet een link klaar voor de leerlingen om deze gratis app te downloaden.

Werkbladen voor leerlingen:

Opbouw les

Duur: 45 min

  • Inleiding – 2 minuten

  • Terugkoppeling vorige les – 5 minuten

  • Experimenten – 30 minuten

  • Afsluiting – 8 minuten

 

Variatie:

Heb je minder tijd?

  • Doe alleen het experiment vorm van een versterker.

  • Of laat de helft van de klas experiment 1 uitvoeren en de andere helft experiment 2 en de informatie delen aan het einde van de les.  

  • Laat de leerlingen voorbeelden van de versterkers opzoeken als huiswerk.

 

Bijlage:

  • Begrippenlijst

Verkennen

Klassikaal – 2 minuten  

Vertel de leerlingen dat ze vandaag verder gaan met het onderwerp geluid. Laat de ontwerpcyclus zien en vertel dat ze nog steeds bij de stap verken zijn en dat ze deze les nog twee onderzoeken uitvoeren om vorm en materialen van een versterker te verkennen.   

 

Voorkennis

Klassikaal – 5 minuten 

Toonhoogte of frequentie

In de vorige les hebben de leerlingen experimenten met geluid gedaan, waaronder een experiment over hoge en lage tonen met een liniaal. Vraag wat de leerlingen zagen bij een lage toon. Ze zagen dat de liniaal langzaam trilt. Vraag wat de leerlingen zagen bij een hoge toon. Ze zagen dat de liniaal sneller trilt.

De snelheid waarmee iets trilt noemen we de frequentie van de trilling. Bij een lage frequentie, dus een langzame trilling, horen we een lage toon. Bij een hoge frequentie, dus een snelle trilling, horen we een hoge toon. Demonstreer dit met de interactive Volume en toonhoogte.  

Tip: pak een liniaal en doe het proefje van de vorige les nog een keer als demo.

 

Volume

In de vorige les hebben de leerlingen ook gezien dat de liniaal grote en kleine trillingen kan maken. Vraag wat voor geluid de leerlingen hoorden bij een grote trilling. Het geluid was luider. Vraag wat voor geluid de leerlingen hoorden bij een kleine trilling. Het geluid was zachter.

Leg uit dat hoe hard een geluid is, afhangt van de grootte van de trilling. Een grote trilling produceert een hard geluid, een kleine trilling produceert een zacht geluid. Demonstreer dit met de interactive Volume en toonhoogte.

Geluid meten

Geluid kunnen we meten met een decibelmeter. Deze meter laat zien hoe hard het geluid is in decibel. Net zoals we een thermometer kunnen gebruiken om de temperatuur te meten in Celsius en een weegschaal gebruiken om te meten hoe zwaar iets is in gram. Hoe harder het geluid, hoe meer decibel de meter zal aangeven. Een gemiddelde radio staat op ongeveer 75 dB, maar de versterker bij een muziekconcert maakt een geluid dat ongeveer 103 dB luid is. Boven de 85 dB kan geluid schadelijk zijn voor je oren en heb je gehoorbescherming nodig.

Versterker

Differentiatie

Klassikaal – 5 minuten

Oscilloscoop

Als we het uiteinde van de liniaal volgen, gaat deze op en neer. Stel je voor, ik leg hier een pen op. Dan ziet de lijn die de pen tekent eruit als een verticale lijn. Als ik nu de liniaal binnen één seconde verschuif, zien we dat de pen, in plaats van een verticale lijn, een golvende lijn tekent.  

Bij een lage toon trilt de liniaal langzaam. Dan is de golvende lijn een beetje uitgerekt. Bij een hoge toon trilt de liniaal sneller. Dan zitten de golven van de lijn een stuk dichter op elkaar.  

Hoeveel golven we in een bepaalde tijd kunnen waarnemen, heet de frequentie van de trilling. Een oscilloscoop met een microfoon kan geluidstrillingen laten zien. De microfoon vertaalt de geluidstrillingen naar elektrische trillingen. Deze elektrische trillingen kan de oscilloscoop op het scherm laten zien, en dat ziet eruit als de grafiek die we net hebben getekend

.

Experimenteren

Herinner de leerlingen aan het experiment met het elastiekje en de kartonnen beker, waarvan ze later een deel hebben afgeknipt. Vraag wat ze opviel aan het geluid toen de beker nog heel was. Vraag wat er gebeurde met het geluid toen de beker was afgeknipt.  Het geluid van de afgeknipte beker was zachter dan het geluid van de hele beker.


Herhaal het probleem: Jullie staan buiten helemaal klaar om samen een TikTok opnemen maar helaas is de muziek die uit de telefoon komt te zacht om het dansje goed te kunnen uitvoeren. Een speaker kopen is te duur, kunnen jullie het op een andere manier oplossen?

Vertel de leerlingen dat ze een versterker gaan ontwerpen, een versterker is een toestel waarmee je geluid kan versterken. Bijvoorbeeld de kartonnen beker. Laat voorbeelden van een elektrische versterker zien en akoestische versterkers, zoals de klankkast van een gitaar, de hoorn van een grammofoon of de vormen van een kathedraal.  

Vertel dat ze met een experiment gaan onderzoeken welke vorm van een versterker het beste werkt.

Experiment 1 Vormen

Tweetallen – 15 minuten

Werkblad 

Experiment Vormen onderzoeken  

De leerlingen meten in dit experiment het verschil tussen niet-versterkt geluid en versterkt geluid, afkomstig van een mobiele telefoon. Ze meten dit met een decibelmeter. De leerlingen maken minimaal drie vormen van versterkers en meten het verschil in decibel om te kijken welke vorm het geluid het beste versterkt. De versterkers maken ze met papier en tape. De geluidsbron is een mobiele telefoon. Voor de decibelmeters kunnen de leerlingen een app downloaden die de geluidsintensiteit meet.

De leerlingen maken verschillende versterkers, mogelijke vormen:

  • Cilinder

  • Korte toeter  

  • Lange toeter (lengte)

  • Toeter met kleine diameter

  • Toeter met grote diameter

  • Doosje

Moedig de leerlingen aan om ook met andere vorm te experimenteren

 

Differentiatie: De leerlingen bedenken zelf welke vormen ze testen.

 

Concludeer:

Afhankelijk van de testresultaten van de leerlingen, maar over het algemeen:  

  • Een vorm toevoegen zorgt bijna altijd voor een versterkt geluid.
  • Een toetervorm werkt beter dan een cilinder.
  • Een lange vorm versterkt beter dan een korte.

 

Experiment 2 Materialen

Experiment Materialen van versterkers

Duur: 10 minuten

De leerlingen voeren het experiment in tweetallen uit.  

De leerlingen meten in dit experiment het verschil tussen niet-versterkt geluid van een mobiele telefoon en het versterkte geluid met een decibelmeter. De leerlingen maken versterkers van verschillend materiaal, maar met dezelfde vorm, en meten het verschil in decibel om te kijken welk materiaal het geluid het beste versterkt. De vormen maken ze met papier en tape. De geluidsbron is een mobiele telefoon. Voor de decibelmeters kunnen de leerlingen een app downloaden die de geluidsintensiteit meet.

Let op dat de leerlingen steeds hetzelfde stukje muziek op hetzelfde volume laten horen tijdens de test.

De verschillende materialen kunnen zijn:

  • Plastic

  • Papier

  • Papier met aluminiumfolie

  • Textiel

  • Werkblad

Differentiatie: De leerlingen bedenken zelf welke vormen ze gaan testen.

 

Concludeer:

Afhankelijk van de testresultaten van de leerlingen. Maar over het algemeen is de volgorde van materialen van slechts naar best versterkend: textiel, papier, plastic en aluminiumfolie.

Afsluiting

In tweetallen – 10 min

Tweetallen – 10 minuten

Laat de leerlingen voorbeelden opzoeken van zelfgemaakte versterkers. Laat ze opschrijven welke vormen ze tegenkomen in de versterkers en van welk materiaal de versterker is gemaakt. Geef de leerlingen daarna de opdracht om in hun tweetal te bepalen welke materialen ze de volgende les meenemen en wie het meeneemt.  

 

Tips voor zoektermen:

  • Passive speaker

  • Phone Amplifier

  • Amplifier Diy

  • Diy phone amplifier

  • Het arrangement Module 1 Een versterker - les 2 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2024-11-07 08:45:10
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Module over geluid In deze module staat één probleem centraal. Aan de hand van de stappen van de ontwerp- en onderzoekscyclus bedenken en ontwerpen de leerlingen in vier lessen een oplossing voor het probleem: Jullie staan buiten klaar om samen een TikTok opnemen, helaas is de muziek uit de telefoon te zacht om het dansje goed te kunnen uitvoeren. Een speaker kopen is te duur, kunnen jullie het op een andere manier oplossen?
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Trefwoorden
    experimenteren, geluid, nask, natuurkunde, onderzoekscyclus, ontwerpcyclus

    Bronnen

    Bron Type
    Decibel Straaljager
    https://schooltv.nl/video-item/decibel-hoeveel-geluid-maakt-een-straaljager
    Video

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    Natuurlijk nieuwsgierig. (z.d.).

    Content embedden in Wikiwijs Maken - kopie 1

    https://maken.wikiwijs.nl/208285/Content_embedden_in_Wikiwijs_Maken___kopie_1

    Natuurlijk nieuwsgierig. (z.d.).

    Module 1 Een versterker - les 1

    https://maken.wikiwijs.nl/209690/Module_1_Een_versterker___les_1

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.