Staal Taal - groep 4 - Nodig - les 8: Oproep via een digitaal prikbord (Padlet)

Staal Taal - groep 4 - Nodig - les 8: Oproep via een digitaal prikbord (Padlet)

Over deze les

Methode: Staal

Groep: 4

Thema: Nodig

Les: 8

Benodigdheden:

  • Digibord + Gynzy/taalmethode
  • Chromebook
  • Taalboek
  • Padlet.com account (als leerkracht)
  • Link van de vooraf aangemaakte Padlet (voor leerlingen)

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld

Doelen taal

  • De leerling leert een oproep te schrijven om iets dat ze kwijt zijn terug te krijgen
  • De leerling leert dat ze iets goed kunnen beschrijven door het stellen van ‘wh-vragen’: wie, wat, waar, wanneer, waarom en hoe

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

  • Praktische ICT-basisvaardigheden

    • Gebruiken van apps en software op digitale apparaten (fase 2)

Lesdoelen digitale vaardigheden

  • De leerling weet wat een Padlet/digitaal prikbord is.
  • ​De leerling kan een bericht plaatsen op een digitaal prikbord en indien nodig aanpassen.

Benodigde voorkennis

  • De leerling kan een link openen via Classroom (als de link niet wordt gepusht via CoolFocus)

Lesomschrijving

Introductie/inleiding:

Geef de instructie volgens de handleiding van Staal en doe ook met de klas ‘Probeer het. Vertel daarna dat iedereen een (fictief) oproepje mag doen op het ‘schoolprikbord’ voor iets dat hij/zij kwijt is.

Instructie:

Maak als leerkracht vooraf via Padlet (link) een digitaal prikbord aan. Je kunt diverse achtergronden en indelingen maken.

Bespreek dat een oproepje wel duidelijk moet zijn. Dan is de kans groter dat je iets terugvindt. Geef wat gekke/onduidelijke voorbeelden, zoals: "Ik ben mijn beer kwijt." Is dan precies duidelijk welke beer je zoekt? Nee. Hoe kan dit duidelijker? Oefen zo even met het duidelijk beschrijven.

Leg uit dat het belangrijk is dat je in het bericht in ieder geval de volgende vragen beantwoordt:

  • Wat ben je kwijt?
  • Waar raakte je het kwijt?
  • Wanneer raakte je het kwijt?
  • Waarom wil je het terug?

In de regel ‘onderwerp’, schrijf je het onderwerp.

Zet onderaan je naam en (verzonnen) telefoonnummer of (school)mailadres, zodat de eerlijke vinder jou kan bereiken!

Bespreek waarom je nooit zomaar je echte telefoonnummer of mailadres op internet moet invullen. Alleen bij sites die je vertrouwt en met goedkeuring van je ouder(s).

Verwerking:

Stuur de link naar de vooraf aangemaakte Padlet naar de leerlingen (dit kan via het Cool-portaal bij de functie CoolFocus, of zet de link in Google Classroom klaar). Elke leerling mag dan een bericht toevoegen via de knop met de + rechts onderin.

Voor leerlingen die vlot klaar zijn, kun je bijvoorbeeld de aandacht nog vestigen op zinsbouw, hoofdletters/interpunctie, de opdracht uitbreiden met het toevoegen van een passende afbeelding en/of link. Laat leerlingen elkaar feedback geven en checken of alle w-vragen terugkomen in het bericht.

Afsluiting/evaluatie:

Bekijk met elkaar de ingevulde Padlet op het bord. Zijn er meerdere oproepjes over hetzelfde onderwerp? Zo ja, leuk om die te vergelijken!
En: welk oproepje is heel duidelijk geformuleerd?

Datum publicatie: september 2024

Ga terug naar de homepage

  • Het arrangement Staal Taal - groep 4 - Nodig - les 8: Oproep via een digitaal prikbord (Padlet) is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2024-09-18 13:41:45
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
    Leerniveau
    PO groep 4;
    Leerinhoud en doelen
    Nederlandse Taal; Schrijfvaardigheid; Computervaardigheden/ICT;
    Eindgebruiker
    leraar
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Trefwoorden
    app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, groep 4, nodig, padlet, praktische ict basisvaardigheden, taal

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    App Noot Muis 2.0. (z.d.).

    SJABLOON OM TE KOPIEREN

    https://maken.wikiwijs.nl/196529/SJABLOON_OM_TE_KOPIEREN

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.