Les 2: Maak een hoorspel.
Fase 3 & Fase 4
Dit is een lessenreeks van twee lessen.Beide lessen duren 45 min.
Korte samenvatting
- In deze tweede les gaan de leerlingen aan de slag met het opnemen van het hoorspel. Na een korte terugblik op les 1 gaan zij snel zelf aan de slag. Ze zullen aan het einde van de les elkaars hoorspel (deels) beluisteren.
TIP: om het opnemen vlotter te laten verlopen is het handig vooraf plekjes te zoeken/reserveren in de school waar leerlingen in een rustige omgeving hun hoorspel kunnen opnemen. En een aantal extra handen/ogen in de begeleiding is ook erg fijn. Deze les vraagt dus organisatorisch het e.e.a. van de leerkracht.
Je kunt er ook voor kiezen om steeds 1 groepje het hoorspel op te laten nemen en dit op te nemen in bijvoorbeeld de weektaak.
Informatie vooraf
Doelen digitale geletterdheid:
Praktische ICT-basisvaardigheden:
Werken met digitale apparaten:
* De leerlingen ontdekken wat het gebruik van een digitaal apparaatvraagt aan praktische ict-vaardigheden.
* De leerlingen herkennen specifieke kenmerken van digitale apparaten en kiezen een geschikt apparaat voor een bepaald doel.
Apps en software gebruiken en beheren:
* De leerlingen maken gebruik van apps en software op digitale apparaten,
* De leerlingen kunnen omgaan met verschillende bestandstypen en bestanden (opslaan/terugvinden, kopiëren/verwijderen) op verschillende opslagmedia,
* De leerlingen kunnen downloaden, installeren, gebruiken en verwijderen van apps.
Functioneel gebruiken van apps voor werken met tekeningen, tekst, audio, video, presentatiesen spreadsheets:
* Leerlingen kunnen apps inzetten voor tekeningen, tekst, audio, video, presentaties en spreadsheets bij het leerproces
* Leerlingen verzamelen en creëren de benodigde 'content' voor een digitale presentatie
Lesdoelen
* De leerlingen maken een hoorspel met hedendaagse technologie.
* De leerling kan d.m.v. geluiden een verhaal verrijken/ondersteunen.
* De leerling kan een m.b.v. een storyboard de verhaallijn uiteenzetten.
* De leerling weet wat een storyboard is en hoe die van toegevoegde waarde kan zijn.
* De leerling weet wat een hoorspel is en waarvoor die destijds diende.
Koppeling met andere vakken
* Begrijpend luisteren, waarbij de taal als betekenisvol onderdeel ingezet wordt.
* Creatief denkproces wordt aangewakkerd. Dit wordt gestructureerd door het inzetten van een storyboard.
* Leerlingen onderzoeken de mogelijkheden van verschillende voorwerpen om geluiden mee na te bootsen.
* Leerlingen werken samen en zullen daarbij o.a. een rolverdeling moeten bepalen. Compromissen sluiten, overleggen en elkaars talenten benutten.
Stap 1: Introductie
Introductie 10 min
Voorkennis activeren door terug te vragen waar de vorige les overging.
Weten de leerlingen nu wat een hoorspel en storyboard zijn?
Besteed wat meer tijd aan de vooraf opgestelde criteria.
Weten de leerlingen de criteria nog? Zo ja, voldoet hun ontwerp aan de criteria? Zo niet, dan kunnen zij nog aanpassingen doen.
Leg duidelijk uit hoe het we het opnemen gaan doen. Wie mag waar? Hoe zorg je dat geluiden goed overkomen? Hoe lang heb je de tijd? enz.
Stap 2: Produceren
Produceren 20 min.
In deze stap gaan de leerlingen hun hoorspel opnemen. Dit doen zij zoveel mogelijk in één opname. Dit voorkomt dat je opnames aan elkaar moet 'plakken'.
Het is verstandig om de leerlingen eerst even de tijd te geven, gewoon allemaal tegelijk in het lokaal, om een proef te draaien. Laat ze de geluiden ervaren enz. Weet een ieder wanneer hij/zij wat moet doen?
Daarna kunnen de groepjes in verschillende ruimtes aan de slag.
Je kan er ook voor kiezen om het om beurten te doen in het lokaal. Noodzaak is dan wel dat de rest zelfstandig en in stilte aan de slag kan met .....
Stap 3: Presenteren
Presenteren 15 min.
1. Kies één of twee (afhankelijk van tijd) groepjes uit die nu hun hoorspel mogen laten horen. De rest van de groep luistert aandachtig.
2. Aan het eind van het hoorspel geven de leerlingen het hoorspel feedback a.d.h.v. de vooraf opgestelde criteria.
3. Geef het groepje dat presenteert de gelegenheid om te vertellen wat ze leuk/moeilijk/mooi/lastig/grappig/...... vonden.
4. In de loop van de komende dagen kun je zo elk hoorspel samen beluisteren en voorzien van feedback.
LET OP: Sla de geluidsopnames goed op. Dat kan lokaal op het device dat je gebruikt, maar ook in een online account als b.v. Soundcloud. Op die manier kun je het hoorspel ook eenvoudig delen met ouders.