Minor digitale didactiek praktijkopdracht

Minor digitale didactiek praktijkopdracht

inleiding

Voor de minor digitale didactiek is er een lessenreeks gemaakt van vier lessen. Deze lessen gaan over de handeling katheterisren. In deze lessenreeks is veel gewerkt met dicitale didactiek om het onderwijs aan te passen. In deze Wikiwijs wordt u als lezer meegenomen in het proces.

Context

Dit stuk gaat over een Verzorgende-IG/MZ niveau drie opleiding. Deze opleiding wordt binnen het ROC Mondriaan gegeven in den haag. De opleiding valt onder de school van Maatschappelijke zorg en Verzorgende. Zo is het een “kleine” school binnen een grote organisatie. De opleiding duurt 2,5 jaar voor de studenten als ze de opleiding zonder problemen doorlopen. Het is een BOL opleiding. 

De doelgroep is gemeleerd. de leeftijd en de levensfase van de studenten zijn erg verschillend. Zo komen er studenten direct van het voortgezet onderwijs, maar komen er ook mensen deze opleiding doen omdat ze net in Nederland zijn gaan wonen. Dit zijn vaak dames van middelbare leeftijd

Carpe diem model

Met het Carpe diem model kan je als docent een online of blended lessenreeks maken. Zo staat het voor "student-centered learning". Dit betekent dat het klassieke beeld van instructie van de docent wordt losgelaten. De studenten meer autonomie en vrijheid krijgt om te leren. Natuurlijk wel binnen de kaders van de gemaakte lessenreeks.

het model bestaat uit 6 verschillende fases. Deze zijn:

- fase 1 blauwdruk

- fase 2 Storyboard

- fase 3 het maken van een prototype

- fase 4 realitcheck

- fase 5 feedback en aanpassen

- fase 6 plannen van volgende stappen

 

lessenreeks

de lessenreeks gaat over het katheteriseren van een zorgvrager. Hier is voor gekozen omdat de docent ver boven deze stof staat. Hierdoor kan de docent beter nadenken over hoe de lessen worden gegeven en niet de inhoud.

Bij het onderzoeken om de lessen meer naar blended te brengen is de docent een aantal dingen tegengekomen. Zo hebben de studenten bij de online literatuur die ze hebben aangeschaft een toepassing extra gekregen. Deze toepassing is gamification. 

In deze toepassing kunnen studenten handelingen oefenen zoals kateteriseren. Daarom heeft de docent ervoor gekozen om deze lessen aan te pakken.

 

De lessenreeks bestaat voor nu uit vier lessen. twee theorie lessen en twee praktijklessen. In de theorielessen word alle kennis die de studenten nodig hebben voor de handeling overgebracht. Vervolgens gaan de studenten in de praktijklessen de handeling oefenen. 

1. Didactische verantwoording

Xtpack

https://www.lessonup.com/nl/lesson/QLnX7G6ZEwt2NGinP?utm_source=app&utm_campaign=shared-lesson-app&utm_content=1667900685406&utm_medium=shared-link

SAMR Model

 

 

 

 

 

Etivity LessonUp

Transformatie

R

Redefinition (herdefiniëring)

Leertaken op dit niveau zijn zonder technologie niet mogelijk en dus echt vernieuwend.

 

M

Modification (verandering)

Technologie laat toe dat dat delen van een opdracht echt wordt verandert om het leren te verbeteren. De leertaak verandert hierdoor.

De studenten maken op hun laptop de lessonup die de docent heeft klaargezet. Als de studenten klaar zijn met de lessonup kunnen ze hun uitslagen zien op het boord. De studenten kunnen zien wie er nog moeite heeft met de stof en elkaar helpen tijdens het oefenen van de handeling.

Voorheen gaf de docent een korte hoorcollege van de theorieles. Dit doen de studenten nu zelfstandig. Met de resultaten kan er groepjes gevormd worden waardoor de studenten samenwerkend leren.

Verbetering

A

Augmentation (Versterking)

Technologie biedt een aantal functionele verbeteringen

 

S

Substitution (Vervanging)

Technologie vervangt een bestaande tool maar biedt geen bijkomende meerwaarde (nieuwe technologie wordt op een oude manier gebruikt)

 

 

 

 

 

 

 

Etivity Care Up

Transformatie

R

Redefinition (herdefiniëring)

Leertaken op dit niveau zijn zonder technologie niet mogelijk en dus echt vernieuwend.

De studenten gaan op hun laptop aan de slag met Care up. Door de game te spelen zijn ze in een virtuele wereld de handeling aan het oefenen.

Voorheen was het alleen mogelijk om de handeling in het praktijklokaal te oefenen. Door deze gamification kan dit nu ook in de theorielessen.

M

Modification (verandering)

Technologie laat toe dat dat delen van een opdracht echt wordt verandert om het leren te verbeteren. De leertaak verandert hierdoor.

 

Verbetering

A

Augmentation (Versterking)

Technologie biedt een aantal functionele verbeteringen

 

S

Substitution (Vervanging)

Technologie vervangt een bestaande tool maar biedt geen bijkomende meerwaarde (nieuwe technologie wordt op een oude manier gebruikt)

 

 

 

2. De blauwdruk

3. Het storyboard

 

Les 1

Les 2

Les 3

Les 4

Leerdoelen

- De studenten benoemen de stappen van het katheteriseren van een vrouw

- De studenten weten welke materialen ze nodig hebben bij deze handeling.

 

- De studenten brengen Volgens protocol een eenmalig katheter in bij een vrouw

-De studenten gebruiken de materialen op de juiste manier.

- De studenten wassen de geslachtsorganen volgens protocol

 

- De studenten benoemen de stappen bij het katheteriseren van een man

- De studenten benoemen hoe ze steriel moeten werken

 

- De studenten katheteriseren volgens protocol een man

-De studenten werken steriel tijdens de handeling

Toetsing en feedback

Formatieve toetsing is gemaakt via een quiz. Deze is in forms gemaakt. Zo weet de docent welke studenten meer begeleiding nodig hebben in de praktijkles

In het begin van deze les gaan ze aan de slag met een lessonup. Dit doen de studenten zelfstandig. Als ze deze af hebben gaan de studenten de handeling oefenen. Aan het einde van de les zit er formatieve toetsing doormiddel van forms

In deze les gaan ze wederom aan de slag met Care up (gamification) naast een hoorcollege.

Tijdens de care up krijgen ze direct feedback vanuit het programma. Ter afsluiting is er een quiz in lessonup als formatieve toets

In het begin van deze les gaan ze aan de slag met een lessonup. Dit doen de studenten zelfstandig. Als ze deze af hebben gaan de studenten de handeling oefenen. Aan het einde van de les zit er formatieve toetsing. Hier moeten de studenten door middel van een casus een patiënt katheteriseren.

Leeractiviteiten

(online of offline)

-care up (gamifcation)

- PPT/lessonup  (Hoorcollege)

 

- PPT/lessonup  (Hoorcollege)

- Handeling oefenen (praktijkles)

-care up (gamifcation)

- PPT/lessonup  (Hoorcollege)

- Handeling oefenen (praktijkles)

- PPT/lessonup  (Hoorcollege)

- Handeling oefenen (praktijkles)

Leermiddelen

-care up

- digibord

- praktijklokaal

-PPT

-lessonup

-mobile devices

-care up

- digibord

- praktijklokaal

-PPT

-lessonup

-mobile devices

-care up

- digibord

- praktijklokaal

-PPT

-lessonup

-mobile devices

- digibord

- praktijklokaal

-PPT

-lessonup

-mobile devices

Les 1

Waarom katheteriseren we een zorgvrager en wat kan er gebeuren? (indicaties & complicaties)

  • De student kan de stappen van het katheteriseren bij een vrouw benoemen
  • De student benoemt welke materialen er nodig zijn voor de handeling
  • De student kan de indicaties benoemen van het katheteriseren
  • De student kan de complicaties benoemen

 

Les 2

Het inbrengen van een eenmalig katheter bij een vrouw.

  • De studenten kunnen een éénmalig katheter bij een vrouw inbrengen van een eenmalig katheter bij een vrouw
  • De studenten werken met de juiste materialen
  • De studenten wassen de geslachtsorganen volgens protocol

Les 3

Het katheteriseren bij een man: Wat zijn de verschillen

  • De student kan de stappen van het katheteriseren bij een man benoemen
  • De studenten benoemen hoe ze steriel moeten werken
  • De student kan de indicaties benoemen van het katheteriseren
  • De student kan de complicaties benoemen

 

Les 4

Het inbrengen van een eenmalig katheter bij een man.

  • De student kan een man eenmalig katheteriseren.
  • De studenten werken tijdens de handeling steriel
  • De student kan de indicaties benoemen van het katheteriseren
  • De student kan de complicaties benoemen

 

 

Les 1

De studenten kunnen de redenen (indicaties) en de complicaties benoemen van het eenmalig katheteriseren van een vrouw. Daarnaast word er gekeken naar de materialen van de handeling. Dit wordt via forms aan het einde van de les getoetst. In les 2  word de theorie afgetoetst door middel van een les die ze zelfstandig gaan volgen op lessonup.

Les 2

De studenten beginnen met een formatieve toets. Dit is verwerkt in een lessonup die de studenten zelfstandig maken. Na het maken gaan de studenten de handeling oefenen in het praktijklokaal. Aan het einde van de les krijgen de studenten een quiz via forms. Deze houd zich bezig met één specifiek deel van de handeling. De docent kan checken bij wie dit al goed gaat en bij wie nog niet.

Les 3

De studenten kunnen de redenen (indicaties) en de complicaties benoemen van het eenmalig katheteriseren van een man. Daarbij kunnen ze de verschillen tussen en man en een vouw benoemen. Het steriel werken is ook een aandachtspunt in deze les. Dit word aan het einde van de les getoetst door een quiz in lessonup.  Dit word direct in les 4 afgetoetst door middel van een les die ze zelfstandig gaan volgen op lessonup.

Les 4

De studenten beginnen met een formatieve toets. Dit is verwerkt in een lessonup die de studenten zelfstandig maken. Na het maken gaan de studenten de handeling oefenen in het praktijklokaal. Aan het einde van de les voert iedere student de handeling uit voor de docent. Deze kan feedback geven die de studenten meenemen naar de volgende lessen. Zodoende kunnen de studenten zich voorbereiden voor het examen. De studenten kunnen hub feedback meenemen naar de herhalingsles die aan het einde van de periode zit.

4. Het prototype

Les 1

Sjabloon voor het ontwerpen van e-tivities

Week en nummer van de activiteit

Week 1, les 1 activiteit 1

Titel

Hoorcollege via PPT

Doel

De studenten kunnen de stappen van het katheteriseren benoemen.

Korte samenvatting van de activiteit

De studenten krijgen een hoorcollege van de docent. De docent doet dit met een PowerPoint. Hier staan de stappen en overige informatie op beschreven. De docent neemt dit door met de klas.

Inspiratie

PPT vind ik een fijn programma om mee te werken om theorie over te kunnen brengen naar de studenten.

Individuele bijdrage

De studenten moeten actief luisteren en graag vragen stellen als ze het niet snappen. De docent nodigt de studenten uit om vragen te stellen door het gesprek aan te gaan.

Begin van interactie

n.v.t.

E-moderator interventies

De docent geeft de informatie met behulp van een PPT.

Beschikbare tijd

Hoorcollege 30 min

 

Volgende

Zie bijlage

 

 

 

Sjabloon voor het ontwerpen van e-tivities

Week en nummer van de activiteit

Week 1, Les 1, activiteit 2

Titel

Padlet

Doel

De studenten helpen elkaar met de theorie over de handeling

Korte samenvatting van de activiteit

De studenten kunnen tijdens en na de les vragen op de padlet zetten. De studenten kunnen op elkaar reageren en elkaar helpen de theorie te begrijpen

Inspiratie

Door goed naar de opties te kijken waar de studenten op elkaar kunnen reageren kwam padlet voor nu het beste uit. De studneten hoeven geen account aan te maken en daarom blijft het laagdrempelig

Individuele bijdrage

De studenten maken individueel gebruik van de padlet door vragen erop te zetten, de overige vragen van de klasgenoten te lezen en hierop te reageren.

Begin van interactie

Doordat de studenten op elkaar reageren helpen ze elkaar met de theorie. Zo kunnen ze vragen van elkaar beantwoorden of instructie video’s opzoeken en deze plaatsen

E-moderator interventies

De padlet klaarzetten en de QR code of pincode delen met de studenten. Daarnaast moet de docent de filter voor ongewenste post aanzetten.

Beschikbare tijd

De padlet is beschikbaar vanaf de theorieles tot en met de praktijkles. Dit is maximaal 5 dagen. In deze tijd kunnen de studenten de padlet gebruiken

Volgende

https://padlet.com/ddewinter1/905e8b2ynpxs9vtu

 

 

Sjabloon voor het ontwerpen van e-tivities

Week en nummer van de activiteit

Week 1, Les 1 activiteit 3

Titel

Care up, gamification

Doel

De studenten benoemen de stappen van het katheteriseren van een vrouw.

Korte samenvatting van de activiteit

De studenten leren door de game te spelen de juiste stappen voor het katheteriseren van een vrouw. Daarbij leren de studenten ook de complicaties en hoe de student hierop moet handelen

Inspiratie

Ik vind het zelf fijn om te leren door dingen te doen. Daarbij vind ik zelf gamen leuk om te doen. Ik ben gaan onderzoeken of dit bestond voor de zorg. Het bleek dat gamification in de licentie van de studenten zit. Hierdoor ben ik gaan kijken naar de mogelijkheden en heb ik geïntroduceerd in de les

Individuele bijdrage

De studenten spelen de game. Hier doen ze eerst de handeling door er door heen te klikken. Hier kunnen ze geen fouten maken. Bij de volgende stap kunnen er wel fouten gemaakt worden en komen tussen de stappen door vragen.

Begin van interactie

Ik wil dat studenten elkaar gaan helpen met de game tijdens het spelen. Zodoende komt er interactie en kunnen ze van elkaar leren. Dit kan omdat de studenten in de klas de game spelen. Ik kan ervoor kiezen om de studenten in tweetallen de game te laten spelen.

E-moderator interventies

De docent moet een uitleg geven over de game. Daarnaast kan de docent de resultaten bekijken en de studenten voor de volgende les in groepjes verdelen

Beschikbare tijd

Ik wil dat de studenten actief aan de slag gaan met de game. Ze moeten de twee stappen doorlopen. De studenten krijgen hiervoor een half uur de tijd.

 

De studenten doen dit in de les na een hoorcollege van 20 min tot een half uur. Hier hebben ze al de nodige informatie gehad en kunnen ze aan de slag met de game.

 

Verwachte studie tijd 30 min per handeling.

Volgende

https://careup.online/al-10-000-zorgprofessionals-gebruiken-careup/

https://www.youtube.com/watch?v=C9VG7A5UpB0&t=27s

 

 

 

 

Sjabloon voor het ontwerpen van e-tivities

Week en nummer van de activiteit

Week 1, les 1, activiteit 4

Titel

Formatieve toets via Microsoft forms

Doel

De studenten benoemen welke materialen ze nodig hebben tijdens de handeling.

De studenten benoemen waar de materialen voor dienen

Korte samenvatting van de activiteit

In Microsoft forms is er een quiz gemaakt die gericht is op de materialen kennis van de studenten. Zo kunnen de studenten checken of ze alle materialen juist gaan gebruiken in de volgende les.

Inspiratie

Door één van de vakken van de minor ben ik de mogelijkheden van online formatief toetsen gaan onderzoeken. De school waar ik les geef werkt met Office 365. Ik ben gaan kijken wat hierin mogelijk was.

Individuele bijdrage

De studenten moeten de quiz maken tijdens de les of als huiswerk. Zo kunnen ze controleren of ze voldoende kennis hebben over de materialen.

Begin van interactie

De studenten komen door de quiz goed voorbereid in de praktijkles. Door de resultaten kan de docent later de studneten laten samenwerken met elkaar. Zo kunnen de studenten die de quiz goed hebben gemaakt klasgenoten helpen tijdens het oefenen van de handeling. Zo komt er een samenwerking op gang.

E-moderator interventies

De docent moet de uitslagen verzamelen. Zo kan de docent de studenten goed verdelen waardoor de studenten elkaar in de volgende les goed kunnen helpen. Hierdoor ontstaat er een samenwerking

Beschikbare tijd

15 min in  de les

Anders moet het gemaakt zijn voor de praktijkles

De studenten zijn hier maximaal 30 min mee bezig

Volgende

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=uLfxsxgpXUyNWHwyQcYF1Cl8XCLqVTxNnSaJuMz1i4dUREFaREFURE4xMDZOUUU4Nlg5S05BUDROTi4u

Les 2

Sjabloon voor het ontwerpen van e-tivities

Week en nummer van de activiteit

Week 1, les 2, activiteit 1

Titel

LessonUp

Doel

De studenten hebben zich zelfstandig voorbereid voor het oefenen aan het bed.

Korte samenvatting van de activiteit

De studenten doorlopen zelfstandig een LessonUp ter voorbereiding voor het oefenen van de handeling.

Inspiratie

Tijdens het lesgeven merkte ik dat ik sommige studenten wilde uitdagen en andere studenten meer begeleiding wilde geven. Echter kon dit niet omdat ik klassikaal de uitleg en de demonstatie gaf. Hierben ik over gaan nadenken en ben opzoek gegaan naar een oplossing.

Individuele bijdrage

De studenten gaan door de les heen. Zo moeten ze soms lezen, dingen aanklikken voor extra informatie en beantwoorden vragen. Daarbij bekijken de studenten een demonstratie. Deze video is interactief met vragen.

Begin van interactie

Dit is de inleiding van de les. De studenten gaan zelfstandig aan het werk. De samenwerking komt na de inleiding doordat de studenten in tweetallen de handeling gaan uitvoeren

E-moderator interventies

De docent moet de lessonup maken en deze klaarzetten voor de studenten. Zo moeten er een aantal instellingen gewijzigd worden waardoor de studenten zelfstandig door de lessonup kunnen klikken.

Daarnaast kan de docent de reslutaten bekijken en hierop persoonlijke feedback geven bij de studneten. Dit gebeurd als de studenten aan het oefenen zijn.

Beschikbare tijd

30 minuten.

Volgende

https://www.lessonup.com/nl/lesson/GzrFL3qL7EhxJYPKt?utm_source=app&utm_campaign=shared-lesson-app&utm_content=1673349923222&utm_medium=shared-link

 

Les 3

Sjabloon voor het ontwerpen van e-tivities

Week en nummer van de activiteit

Week 2, les 3, activiteit 1

Titel

Hoorcollege via PPT

Doel

De studenten kunnen de stappen van het katheteriseren benoemen.

Korte samenvatting van de activiteit

De studenten krijgen een hoorcollege van de docent. De docent doet dit met een PowerPoint. Hier staan de stappen en overige informatie op beschreven. De docent neemt dit door met de klas.

Inspiratie

PPT vind ik een fijn programma om mee te werken om theorie over te kunnen brengen naar de studenten.

Individuele bijdrage

De studenten moeten actief luisteren en graag vragen stellen als ze het niet snappen. De docent nodigt de studenten uit om vragen te stellen door het gesprek aan te gaan.

Begin van interactie

De studenten kunnen hun vragen kwijt op de padlet. Zodoende kom er een mindmap van vragen die de studenten nog hebben na of tijdens hethoorcollege

E-moderator interventies

De docent kan tijdens het hoorcollege naar de padlet gaan en kijken naar de vrgen. Zo kan de docent op het juiste moment de vragen behandelen.

Beschikbare tijd

Hoorcollege 30 min

Forms 15 min

Volgende

zie bijlage

 

 

 

Sjabloon voor het ontwerpen van e-tivities

Week en nummer van de activiteit

Week 2, Les 3, activiteit 2

Titel

Padlet

Doel

De studenten helpen elkaar met de theorie over de handeling

Korte samenvatting van de activiteit

De studenten kunnen tijdens en na de les vragen op de padlet zetten. De studenten kunnen op elkaar reageren en elkaar helpen de theorie te begrijpen

Inspiratie

Door goed naar de opties te kijken waar de studenten op elkaar kunnen reageren kwam padlet voor nu het beste uit. De studneten hoeven geen account aan te maken en daarom blijft het laagdrempelig

Individuele bijdrage

De studenten maken individueel gebruik van de padlet door vragen erop te zetten, de overige vragen van de klasgenoten te lezen en hierop te reageren.

Begin van interactie

Doordat de studenten op elkaar reageren helpen ze elkaar met de theorie. Zo kunnen ze vragen van elkaar beantwoorden of instructie video’s opzoeken en deze plaatsen

E-moderator interventies

De padlet klaarzetten en de QR code of pincode delen met de studenten. Daarnaast moet de docent de filter voor ongewenste post aanzetten.

Beschikbare tijd

De padlet is beschikbaar vanaf de theorieles tot en met de praktijkles. Dit is maximaal 5 dagen. In deze tijd kunnen de studenten de padlet gebruiken

Volgende

https://padlet.com/ddewinter1/obqjai4r6phmh5ud

 

 

Sjabloon voor het ontwerpen van e-tivities

Week en nummer van de activiteit

Week 2, les 3, activiteit 3

Titel

Care up, gamification

Doel

De studenten benoemen de stappen van het katheteriseren van een man.

Korte samenvatting van de activiteit

De studenten leren door de game te spelen de juiste stappen voor het katheteriseren van een man. Daarbij leren de studenten ook de complicaties en hoe de student hierop moet handelen

Inspiratie

Ik vind het zelf fijn om te leren door dingen te doen. Daarbij vind ik zelf gamen leuk om te doen. Ik ben gaan onderzoeken of dit bestond voor de zorg. Het bleek dat gamification in de licentie van de studenten zit. Hierdoor ben ik gaan kijken naar de mogelijkheden en heb ik geïntroduceerd in de les

Individuele bijdrage

De studenten spelen de game. Hier doen ze eerst de handeling door er door heen te klikken. Hier kunnen ze geen fouten maken. Bij de volgende stap kunnen er wel fouten gemaakt worden en komen tussen de stappen door vragen.

Begin van interactie

Ik wil dat studenten elkaar gaan helpen met de game tijdens het spelen. Zodoende komt er interactie en kunnen ze van elkaar leren. Dit kan omdat de studenten in de klas de game spelen. Ik kan ervoor kiezen om de studenten in tweetallen de game te laten spelen.

E-moderator interventies

De docent moet een uitleg geven over de game. Daarnaast kan de docent de resultaten bekijken en de studenten voor de volgende les in groepjes verdelen

Beschikbare tijd

Ik wil dat de studenten actief aan de slag gaan met de game. Ze moeten de twee stappen doorlopen. De studenten krijgen hiervoor een half uur de tijd.

 

De studenten doen dit in de les na een hoorcollege van 20 min tot een half uur. Hier hebben ze al de nodige informatie gehad en kunnen ze aan de slag met de game.

 

Verwachte studie tijd 30 min per handeling.

Volgende

https://careup.online/al-10-000-zorgprofessionals-gebruiken-careup/

https://www.youtube.com/watch?v=C9VG7A5UpB0&t=27s

 

 

 

 

Sjabloon voor het ontwerpen van e-tivities

Week en nummer van de activiteit

Week 2, les 3, activiteit 4

Titel

Formatieve toets via Google forms

Doel

De studenten benoemen welke materialen ze nodig hebben tijdens de handeling.

De studenten benoemen waar de materialen voor dienen

Korte samenvatting van de activiteit

In Google forms is er een quiz gemaakt die gericht is op de materialen kennis van de studenten. Zo kunnen de studenten checken of ze alle materialen juist gaan gebruiken in de volgende les.

Inspiratie

Door één van de vakken van de minor ben ik de mogelijkheden van online formatief toetsen gaan onderzoeken. De school waar ik les geef werkt met Office 365. Ik ben gaan kijken wat hierin mogelijk was.  Daarna ben ik verder gaan kijken en ben ik lessonup tegen gekomen. Hierdoor is deze quiz in google gemaakt.

Individuele bijdrage

De studenten moeten de quiz maken tijdens de les of als huiswerk. Zo kunnen ze controleren of ze voldoende kennis hebben over de materialen.

Begin van interactie

De studenten komen door de quiz goed voorbereid in de praktijkles. Door de resultaten kan de docent later de studneten laten samenwerken met elkaar. Zo kunnen de studenten die de quiz goed hebben gemaakt klasgenoten helpen tijdens het oefenen van de handeling. Zo komt er een samenwerking op gang.

E-moderator interventies

De docent moet de uitslagen verzamelen. Zo kan de docent de studenten goed verdelen waardoor de studenten elkaar in de volgende les goed kunnen helpen. Hierdoor ontstaat er een samenwerking

Beschikbare tijd

15 min in  de les

Anders moet het gemaakt zijn voor de praktijkles

De studenten zijn hier maximaal 30 min mee bezig

Volgende

https://www.lessonup.com/nl/lesson/nn2fpuo3hT6yWyLMJ?utm_source=app&utm_campaign=shared-lesson-app&utm_content=1673348895789&utm_medium=shared-link

Les 4

Sjabloon voor het ontwerpen van e-tivities

Week en nummer van de activiteit

Week 2, les 4, activiteit 1

Titel

LessonUp

Doel

De studenten hebben zich zelfstandig voorbereid voor het oefenen aan het bed.

Korte samenvatting van de activiteit

De studenten doorlopen zelfstandig een LessonUp ter voorbereiding voor het oefenen van de handeling.

Inspiratie

Tijdens het lesgeven merkte ik dat ik sommige studenten wilde uitdagen en andere studenten meer begeleiding wilde geven. Echter kon dit niet omdat ik klassikaal de uitleg en de demonstatie gaf. Hierben ik over gaan nadenken en ben opzoek gegaan naar een oplossing.

Individuele bijdrage

De studenten gaan door de les heen. Zo moeten ze soms lezen, dingen aanklikken voor extra informatie en beantwoorden vragen. Daarbij bekijken de studenten een demonstratie. Deze video is interactief met vragen.

Begin van interactie

Dit is de inleiding van de les. De studenten gaan zelfstandig aan het werk. De samenwerking komt na de inleiding doordat de studenten in tweetallen de handeling gaan uitvoeren

E-moderator interventies

De docent moet de lessonup maken en deze klaarzetten voor de studenten. Zo moeten er een aantal instellingen gewijzigd worden waardoor de studenten zelfstandig door de lessonup kunnen klikken.

Daarnaast kan de docent de reslutaten bekijken en hierop persoonlijke feedback geven bij de studneten. Dit gebeurd als de studenten aan het oefenen zijn.

Beschikbare tijd

30 minuten.

Volgende

https://www.lessonup.com/nl/lesson/Hdv2K6D5AMv2zNkR8?utm_source=app&utm_campaign=shared-lesson-app&utm_content=1667813466872&utm_medium=shared-link

5. Reality check

Realiteitscheck-formulier

Lessenserie

E-tivity nummer of naam: Care UP

Feedback gegeven door: Jolanda

Op het onwerp van: Daan de Winter

 

Opmerking: Het is niet het doel dat je de opdracht zelf voltooid. Probeer in plaats daarvan de e-tivity te bekijken vanuit het oogpunt van een deelnemer.

Eerste indruk

 

Dit is een mooie lessenreeks waar de studenten stap voor stap de handeling leren. Zo wordt er in iedere les aandacht gelegd aan een ander aspect, maar daarbij word ook gekeken naar de gehele handeling.

 

Hoe makkelijk is de navigatie binnen de e-tivity?

 

De navigatie gaat goed. Zo weet je precies wat je moet doen en waar je het kan vinden.

 

Is het duidelijk wat je moet doen? Beschrijf zaken waar je tegenaan loopt.

 

Het is duidelijk wat je moet doen. Alleen staat er niet altijd een link naar de toetsen of werkvormen waar naar verwezen word. Dit zal het werk wel makkelijker maken

 

Noem twee eigenschappen van de e-tivity die je leuk of effectief vond.

 

Door de gamificatieon zijn de studenten actief aan het leren. Daarnaast wordt het samenwerken gestimuleerd door de studenten in groepjes te laten werken

 

Wat zou jij doen om de e-tivity te verbeteren?

 

Ik zou de formatieve toetsen in de loop van de tijd gaan uitbreiden. Misschien kan je dit ook allemaal verwerken in een programma

 

Algemene opmerkingen

 

Er is al veel duidelijk en het werkt al goed, nu een kwestie van verder uitwerken

 

Feedback en reflectie

Feedback

 

Na het uitvoeren van de les en de ontvangen feedback heb ik twee zaken aangepast. Zo heb ik binnen mijn LessonUp een extra sheet toegevoegd waar het doel van de les is beschreven. Daarnaast heb ik het zelfstandig werken er wat meer uitgehaald en de studenten in groepjes gezet. Dit om de samenwerking meer te stimuleren.

Daarnaast heb ik ook veel positieve feedback ontvangen van de studenten. Zo vonden ze het gamen in de les erg leuk. Ze konden hierdoor actief aan de slag en leerde de studenten de theorie. Een groot deel van de  studenten gaven aan het erg fijn te vinden om meer zelfstandig aan de slag te gaan in de praktijklessen.  Sommige studenten gaven aan dat ze dit wel lastig vonden, maar doordat de docent meer individuele begeleiding kon geven voelde de studenten zich niet alleen. Daarnaast hielp het erg dat de studenten aan elkaar gekoppeld werden. Zo konden de studenten elkaar goed helpen en behaalde alle studenten het leerdoel van de les.

De padlet werd door de studenten positief ontvangen. Zo konden  ze hun vragen ook nog na de les stellen en kregen ze snel antwoord van klasgenootjes of van mij als docent.

 

Reflectie

Tijdens het maken van de praktijkopdracht heb ik mijzelf ontwikkeld in het gebruik van verschillende digitale hulpmiddelen. Voor deze minor gebruikte ik twee programma’s. Dit waren PowerPoint en lessonup. Doordat ik de studenten met elkaar moest laten online laten samenwerken ben ik opzoek gegaan naar een toepassing hiervoor en heb er verschillende getest. Hierdoor heb ik mijzelf veel meer wegwijs gemaakt in de verschillende toepassingen die er zijn. Daarnaast heeft het stuk formatief toetsen het zelfde gedaan voor weer andere toepassingen. Zodoende voel ik mij nu digitaal veel sterker en durf ik veel verschillende toepassingen in te zetten in mijn lessen.

 

Het ontwikkelen van deze lessenreeks heeft mij enthousiast gemaakt. Ik was al veel bezig met digitale middelen op mijn werk, echter bleef dit vaak bij losse ideeën waarvan ik er soms één van uitwerkte. In deze periode heb ik voor grote onderdelen van de opleiding een plan geschreven om dit meer digitaal te maken. Op dit plan is goed gereageerd door mijn collega’s en het plan gaat ook uitgevoerd worden.

Bijlage

Lessonup praktijkles katheter vrouw

Lessonup praktijkles katheter man

literatuurlijst

Maes. (2013). Carpe Diem methodiek voor ontwerpen online en blended onderwijs. HAN. Verkregen op 24 augustus 2022 van: https://blog3.han.nl/hanicto/carpe-diem-methodiek-voor-ontwerpenonline-en-blended-onderwijs/

Salmon, G. (2020). Module Carpe Diem Learning Design: Preparation & Workshop. Verkregen op 20 juli, 2021 van https://www.gillysalmon.com/carpe-diem.html