Jij en techniek E-F-G-H

Jij en techniek E-F-G-H

E. Metaal

Metaal is een veelgebruikte materiaalsoort en wordt al heel lang gebruikt. Het smelten van erts tot koper gebeurde al in 5500 v.Chr. Het eerste gebruik van metaal was echter zilver en goud en ook brons werd al lang geleden gegoten.

Hoe maak je een zuiver metaal zoals ijzer? Je begint met ijzererts. Dit vind je op veel plaatsen op de aarde. Soms vind je het aan de oppervlakte. Op ander plaatsen moet je het diep uit de grond halen (mijnbouw). Ijzererts moet minimaal 20% ijzer bevatten. Alleen dan is het de moeite waard om het ijzer eruit te halen.

Als je van ijzererts ijzer gemaakt hebt dan stroomt het gesmolten ijzer uit de oven. Je noemt dat ruwijzer. Dit ruwijzer wordt opnieuw gesmolten. Door dan stoffen toe te voegen kun je gietijzer en allerlei soorten staal maken. Gietijzer gebruik je voor deksels van putten, kachels enz. 

Hoe wordt staal gemaakt

Colofon

Het arrangement Jij en techniek E-F-G-H is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

Auteur
Rachel Verhoef Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
Laatst gewijzigd
2021-10-13 16:16:53
Licentie

Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

  • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
  • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
  • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

Eindgebruiker
leerling/student
Moeilijkheidsgraad
gemiddeld
Studiebelasting
4 uur en 0 minuten

Bronnen

Bron Type
Waar komt ijzererts vandaan?
https://schooltv.nl/item/waar-komt-ijzererts-vandaan-gewonnen-uit-de-grond/#q=metaal
Video
Hoe maak je van ijzererts metaal
https://schooltv.nl/item/hoe-maak-je-ijzer-en-staal-omgesmolten-ijzererts-van-over-de-hele-wereld/#q=metaal
Video
Hoe wordt staal gemaakt
https://www.youtube.com/watch?v=n6Cia30FQW0
Video
Soorten hout
https://www.youtube.com/watch?v=iYlV1M7T974
Video
Houtverbindingen
https://www.youtube.com/watch?v=1piX7nbFoJQ
Video
Plastic
https://www.youtube.com/watch?v=9yqrI7yyKJM
Video

Downloaden

Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

Metadata

LTI

Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

Arrangement

IMSCC package

Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

Meer informatie voor ontwikkelaars

Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.

close
gemaakt met Wikiwijs van kennisnet-logo
open