Heads up met Microbit

Heads up met Microbit

Heads up!

Fase 3 en Fase 4

Lesduur: 40 minuten

Korte samenvatting
In deze les leren de kinderen wat een Microbit is. Ze leren dat er in heel veel dagelijkse voorwerpen een minicomputer zit. Kinderen leren de Microbit te programmeren.
 

Informatie vooraf

Doelen digitale vaardigheid

Computational thinking
  • de kinderen leren te werken met een programmeerprogramma (blokkensysteem)
  • de kinderen leren wat een Microbit is
  • de kinderen leren dat er in veel dagelijkse voorwerpen een minicomputer zit
 

 

Lesdoelen
  • de kinderen leren gesproken taal om te zetten in een algoritme
  • de kinderen leren dat je een computer opdrachten kunt geven
  • de kinderen leren dat een (mini)computer het dagelijks leven makkelijker maakt
  • de kinderen spelen het spel 'Wie ben ik?'

 

Benodigdheden
Voor elk kind:
  • een Microbit GO setje
  • Ipad/Laptop

Verder:

  • PowerPoint met bijbehorende notities
  • Digibord met geluid en werkende internetverbinding

Open bestand Handleiding Microbit

Open bestand Leerkracht PowerPoint met bijbehorende notities.


 

Koppeling met andere vakken
Taal:
  • Kinderen leren een instructie te schrijven in programmeertaal
  • Optioneel: filosoferen met kinderen over de invloed van de (mini)computers in de toekomst.

Samenwerken:

  • Kinderen leren samen te werken op een competitieve manier d.m.v. het spel 'Wie ben ik'.

 


 

Voor de les
We gaan er vanuit dat de kinderen al enige ervaring hebben met het programmeren m.b.v. blokken (bijv. Scratch). Zo niet? Dan wijst het zich vanzelf maar kan de les meer tijd in beslag nemen. We raden u dan aan de les eerst zelf een keer te doorlopen.

Stap 1: Introductie

Introductie- 10 minuten

PowerPoint dia 1 t/m 6

Wat is dat toch een Microbit? En in welke dagelijkse apparaten zitten minicomputers?

Dat gaan we uitvinden in deze les. Waarom gebruiken we minicomputers en wat vind jij daar van? Praat/filosofeer met de kinderen over de voor- en nadelen van deze minicomputers.

Stap 2: Produceren

Produceren- 20 minuten

PowerPoint dia 7 t/m 9

We gaan vandaag zelf de Microbit programmeren zodat we het spel 'Wie ben ik' kunnen spelen.

Gebruik hiervoor de PowerPoint. Die helpt je er stap voor stap doorheen.

Stap 3: Presenteren

Presenteren- 10 minuten

PowerPoint dia 10.

Speel in een groepje van bijvoorbeeld 4 kinderen het spel 'Wie ben ik'?

Je kan het spel ook met de hele klas spelen. Zorg ervoor dat vooraf voor iedereen de regels duidelijk zijn.

Succes en veel plezier!

Differentiatie

Op dia 11 vind je een verwijzing naar de website waar nog meer lessen en programmeeropdrachten te vinden zijn. Kies er eentje die past bij je groep voor een volgende uitdaging. Veel plezier!

Professionalisering

Voor de leerkracht

  • Het arrangement Heads up met Microbit is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2022-11-29 10:17:04
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    De kinderen leren wat een Microbit is. En hoe ze deze kunnen programmeren om het spel 'Wie ben ik' te kunnen spelen.
    Leerniveau
    PO groep 8; PO groep 7; PO groep 6;
    Leerinhoud en doelen
    Nederlandse Taal; Computervaardigheden/ICT;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    45 uur en 0 minuten
    Trefwoorden
    algoritme, basisonderwijs, computational thinking, digitale geletterdheid, groep 6, groep 7, groep 8, micro-bit, po, programmeren

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    PCOU Willibrord- Link030. (z.d.).

    sjabloon computational Thinking

    https://maken.wikiwijs.nl/176188/sjabloon_computational_Thinking