Lego WeDo 2.0 - Les 2 Maak nu je eigen robot

Lego WeDo 2.0 - Les 2 Maak nu je eigen robot

Lesduur: max. 60 minuten

Houd rekening met de leerlingen van je groep en hun spanningsboog/concentratie. Misschien kies je liever voor 2 momenten om met deze les te werken. Dat is bij deze les prima te doen. Je kunt zelf kijken waar je een knip in je les zet.

 

Maak je eigen robot- Lego WeDo

Fase 2

Korte samenvatting
  1. In deze les gaan we verder waar we waren bij de eerste les: wat weet je van een robot, en ontwerp er een op papier die je in deze les gaat ontwerpen met allerlei materialen.
  2. Probeer ook te bedenken hoe je straks jouw robot ook kunt laten bewegen (meerdere manieren): los deel, 2 delen, alleen boven of onder of....
  3. Bedenk hier ook een schets voor, inclusief de materialen die je nodig denkt te hebben voor de beweegbare onderdelen.

Informatie vooraf

Doelen digitale vaardigheid

 

Informatievaardigheden
De leerling kan de gevonden informatie verwerken.
De leerling kan de informatie ordenen.
De leerling kan de gebruikte bronnen omschrijven.
De leerling kan de gebruikte bronnen omschrijven.
 
Presenteren van informatie:
  • ​De leerling kan informatie geschikt maken voor een eenvoudige presentatie.
 

 

Lesdoelen
 
Creatief denken en handelen.
  1. Weet dat er verschillende creatieve denktechnieken zijn en kan deze toepassen.
  2. Kan onderzoeken op welke manier de opdracht uitgevoerd kan worden en kan een uitvoeringsplan maken.

Uitvoering.

  1. Kan zijn plannen uitvoeren (met behulp van vakspecifieke kennis en vaardigheden) en de uitvoering presenteren (individueel of samen met anderen).

 

Benodigdheden
  • papier, lijm, scharen....
  • Kostenloos materiaal ( op school als meegenomen vanuit huis)
  • Lege blikjes, snoertjes, onderdelen van kapotte materialen van m.n. thuis
  • Snijmateriaal (groep 5)
  • Hulpouder(s) of leerlingen groep 7/8

 

Koppeling met andere vakken
 
Nederlands
Ontwerpen
Techniek
Mens en Maatschappij
 

 

Voor de les
  • Verzamel al het werk van de eerste les (m.n de schetsen/ontwerpen).
  • Maar mischien zijn er de vorige les vragen gesteld die je nu eerst nog kunt bespreken.
  • Leg het prentenboek ook weer klaar. Want als het goed is heb je het boek nog niet helemaal voorgelezen. Als dit wel het geval is vraag je of ze met elkaar het verhaal 'terug kunnen geven' aan jou.
  • Of misschien kunnen ze het uitspelen...
  • Zorg dat er voldoende kostenloos materiaal ligt om te maken/ontwerpen.

Stap 1: Introductie

Introductie- 10 minuten

  1. Vraag aan de klas wie kort kan vertellen waar de vorige les over ging.
  2. Wat de opdracht voor deze les is.
  3. En dat er nog een uitdaging bij komt, en wel deze: bedenk bij je ontwerp hoe en waar jouw robot straks ook kan bewegen. Teken/schets dit eerst nog bij je ontwerp.
  4. En bedenk dus ook welke (extra) materialen je hierbij ook nog wilt gebruiken als je die nog niet hebt bedacht.
  5. Ter inspiratie kun je wat foto's laten zien:

Stap 2: Produceren

Produceren- 45 minuten

Hier gaan de leerlingen aan de gang met hun ontwerp van de vorige les om deze in een 3D-figuur/model op te bouwen met de materialen zoals eerder bedacht/meegenomen/ verzameld binnen en buiten de school.

Ze bedenken zelf een manier om hun product zo neer te leggen dat hij nu, of in een vervolgles in elkaar gezet kan worden.

 

TIPS:

Maak een foto van alle modellen in ontwerp.

Laat leerlingen een verslag schrijven van de les en hoe ze tot het idee zijn gekomen van de robot die ze gaan maken.

 

Stap 3: Presenteren

Presenteren- 15 minuten

In deze presentatie gaan de leerlingen alle modellen bekijken door ze te uit te stallen of per tafelgroep te bekijken. Wat je kunt doen met groep 5 is dat ze alle modellen bekijken, en daarna aangeven wat ze meenemen van de ontwerpen voor die van hunzelf. En waarom!

Differentiatie

  • Alle modellen verdienen aandacht en een vastlegging. Dit kan door de leerlingen samen met hun uitvinding vast te leggen op foto/film enz.
  • Een andere mogelijkheid is om door de leerlingen in een schrijfles/taalles een verslag te laten schrijven over hun ontwerp tot nu toe.

Professionalisering

Voor de leerkracht

 

Inspiratiefilmpje of om zelf te maken voordat de les begint....

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Z7N0xCDVzIA

  • Het arrangement Lego WeDo 2.0 - Les 2 Maak nu je eigen robot is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2022-11-29 10:15:05
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    In deze les maken de leerlingen de robot, waarvoor zij in les 1 een ontwerp hebben gemaakt. Ze werken hiervoor met allerlei materiaal dat je, samen met hen, vooraf verzamelt hebt
    Leerniveau
    PO groep 3; PO groep 4; PO groep 5;
    Leerinhoud en doelen
    Beeldende vormgeving; Techniek; Computervaardigheden/ICT;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    1 uur en 0 minuten
    Trefwoorden
    digitale geletterdheid, digitale informatievaardigheden, informatie verzamelen, informatievaardigheden, lego wedo, ontwerpend leren, robot, steam, techniek

    Bronnen

    Bron Type
    https://www.youtube.com/watch?v=Z7N0xCDVzIA
    https://www.youtube.com/watch?v=Z7N0xCDVzIA
    Video

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    PCOU Willibrord- Link030. (z.d.).

    Sjabloon Digitale Informatievaardigheden

    https://maken.wikiwijs.nl/176190/Sjabloon_Digitale_Informatievaardigheden

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.