Les 08: Dansen met de beebot
Korte samenvatting
In deze les gaan de kinderen de beebots een dansje aanleren. Natuurlijk dansen ze zelf ook gezellig mee!
Informatie vooraf
Doelen digitale vaardigheid
Computational thinking
Gegevens analyseren:
Algoritmes en procedures:
-
Op volgorde zetten van instructies of regels (als basis van een sequentieel algoritme)
-
Geven van een reeks instructies aan een ander (mondeling of via symbolen) voor het uitvoeren van een bepaalde taak
-
Voorspellen van gedrag bij de werking van simpele (computer-)programma's door logisch te redeneren
Lesdoelen
Tijdens deze les leren de kinderen om symbolen om te zetten in een dansje.
De verschillende symbolen kunnen ze in een volgorde zetten waardoor er een dansje ontstaat. Tevens kunnen ze de symbolen omzetten naar een programma voor de Beebot, waarbij ze kunnen voorspellen wat de Beebot zal doen.
Benodigdheden
- Muziek via tablet oid
- Beebots
Muziek- Spotify playlist
Powerpoint Dansbewegingen
Koppeling met andere vakken
Kunstzinnige oriëntatie:
De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken, om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te communiceren.
Nederlands:
De leerlingen leren informatie te verwerven uit gesproken taal. Ze leren tevens die informatie, mondeling of schriftelijk, gestructureerd weer te geven.
Voor de les
Zet vooraf de materialen klaar.
Open de Powerpoint op het digibord.
Stap 1: Introductie
Introductie- 15/20 minuten
Zelf een dansje leren.
Bron van deze les: https://curriculum.code.org/hoc/unplugged/4/#dance-party-unplugged0. Vertaald en bewerkt voor gebruik met jonge kinderen.
Tijdens deze introductie leren de kinderen een dansje aan de hand van een algoritme.
Het algoritme wordt in werking gezet door een 'knop' aan te wijzen.
- Vandaag gaan we een dansfeestje houden!
- Heb je ooit een dans team samen zien optreden? Hoe zorgen ze dat ze allemaal tegelijk bewegen?
- Een manier waarop ze dit doen is door alle bewegingen vooraf te plannen. Het is dan een beetje alsof de dansers geprogrammeerd zijn. Computer wetenschappers zouden dit een algoritme noemen, omdat het een lijst is met stappen om iets te doen.
- Vandaag gaan we ook op die manier een dansje oefenen. Eerst gaan we dat zelf doen, daarna gaan we de Beebots een dansje leren.
Les tip
Elke beweging wordt doorlopend uitgevoerd, zowel links als rechts.
Bijvoorbeeld: bij het uitvoeren van Clap High klappen leerlingen een keer aan de linkerkant, dan aan de rechterkant. Dit wordt herhaald tot een nieuwe beweging start.
- Projecteer de powerpoint Dansbewegingen op je digibord.
- Oefen elk van de bewegingen.
- Denk vooraf na over veiligheid en persoonlijke ruimte.
- Als je bij de laatste dia komt, bespreek je met de klas welke beweging bij welke knop hoort.
- Groene knop -> High Clap
- Oranje knop -> Dab
- Blauwe knop -> Star
- Paarse knop -> Body Roll
- Roze knop -> This Or That
- Oefen het drukken op de knoppen op het digibord en laat je klas reageren met de juiste beweging.
- Maak daarna je eigen dansje door de knoppen in een eigen patroon aan te wijzen.
- Is het dansje klaar? Voer het uit op muziek. Kies hiervoor een nummer uit de Spotify playlist https://open.spotify.com/playlist/2MiLztu5QGQERdEsZed81b?si=6cF0s1ETQf2vN_ea8B4fIw&nd=1 of kies zelf een nummer uit.
Stap 2: Produceren
Produceren- 20 minuten
Nu gaan we ook de Beebots een dansje leren.
- Zij kunnen natuurlijk niet dezelfde bewegingen maken als wij. Welke bewegingen kunnen zij maken? Breng samen in kaart welke bewegingen de Beebots kunnen maken (stap vooruit, stap achteruit, draai naar links, draai naar rechts, pauze).
- Elke beweging wordt weergegeven door een kaart. Gebruik hiervoor de actiekaarten.
- Kunnen we met deze kaarten een dansje bedenken voor de Beebot?
Wellicht kunnen de bewegingen van de Beebot gekoppeld worden aan de dansmoves van de kinderen en aan de presentatie? Of moeten er nieuwe symbolen komen? Bedenk en maak deze met elkaar.
Stap 3: Presenteren
Presenteren- 15 minuten
Tenslotte voeren we met elkaar het dansje uit, samen met de Beebots.
Vooraf moet natuurlijk de volgorde bepaald worden, omdat de Beebots geprogrammeerd moeten worden.
Laat een leerling de bewegingen in de powerpointpresentatie bijwijzen, zodat alles gelijktijdig uitgevoerd wordt.
Differentiatie
Introductie:
- Pas eventueel de bewegingen aan: werk met minder bewegingen en verberg vooraf de dia's die je niet wilt gebruiken.