Les 7- De Beebot rijdt een route
Korte samenvatting
In deze les gaan de kinderen de Beebot programmeren op een route die vooraf met tape (of krijt) is uitgezet.
In de 2e fase gaan ze zelf routes uitzetten met tape.
Informatie vooraf
Doelen digitale vaardigheid
Computational thinking
- Probleem decompositie: Opdelen van een eenvoudige taak in deeltaken
- Algoritmes en procedures:
- Op volgorde zetten van instructies of regels (als basis van een sequentieel algoritme)
- Opvolgen van logische reeksen van instructies (zowel sequentieel als herhalend)
- Geven van een reeks instructies aan een ander (mondeling of via symbolen) voor het uitvoeren van een bepaalde taak
- De leerling leert een taak uitvoeren door stap voor stap een reeks handelingen uit te voeren
- Uit een reeks halen van een foute stap of instructie en deze vervangen door een juiste
Lesdoelen
- De kinderen leren in deze les om een afstand in te schatten en de Beebot op basis daarvan te programmeren.
Benodigdheden
- (Schilders)tape of krijt
- Beebots
Koppeling met andere vakken
Rekenen:
- De leerlingen leren eenvoudige meetkundige problemen op te lossen (kerndoel 32).
- De leerlingen leren meten en leren te rekenen met eenheden en maten, zoals bij tijd, geld, lengte, omtrek, oppervlakte, inhoud, gewicht, snelheid en temperatuur (kerndoel 33).
Voor de les
Zet met (schilders)tape in de speelzaal een aantal routes uit.
Gebruik hiervoor eventueel de voorbeelden uit het document Beebot voorbeelden van routes.
Heb je geen tape of werk je buiten? Gebruik dan krijt.
Stap 1: Introductie
Introductie- 5 minuten
Verdeel de klas in groepjes. Geef elke groepje een Beebot.
Laat alle groepjes vanaf een bepaalde lijn beginnen. Het doel is om de Beebot zo te programmeren dat hij aan de overkant (achter de lijn) komt. Welk groepje heeft zijn Beebot daar als eerste?
Bij deze opdracht gaat het er om welk groepje kan de afstand goed inschatten en programmeert zijn Beebot zo dat deze in 1 keer over de lijn komt. Gebruik hierbij de meetkaart nog niet!
Praat kort even met elkaar waarom het bij het ene groepje goed ging, en waarom een ander groepje het wellicht lastiger vond.
Conclusie: je moet vooral goed inschatten hoeveel stappen de Beebot moet nemen om over de lijn te komen.
Stap 2: Produceren
Produceren- 15/ 20 minuten
In de introductie hebben de kinderen ervaren hoe lastig het is om een afstand goed in te schatten.
Nu gaan we daar verder mee oefenen, maar dan op de routes die met tape zijn gemaakt.
Elk groepje begint bij een route en wisselt op jouw teken naar de volgende route. Vertel dat de rollen binnen het groepje bij elke nieuwe route wisselen.
Elk groepje heeft in ieder geval de rollen:
- routemeter- deze meet met de meetkaart de route
- routebepaler- deze legt de richtingskaarten neer
- programmeur- deze programmeert de stappen op de Beebot
- controleur- deze controleert de stappen van de Beebot aan de hand van de richtingskaarten en spoort eventuele fouten op.
Zijn de groepjes groter? Dan kun je b.v. 2 leerlingen controleur laten zijn.
Bij elke route ligt een meetkaart.
De opdracht:
Jullie gaan de Beebot precies over de route van tape laten rijden.
De routemeter meet met de meetkaart de route. De routebepaler legt de richtingskaarten neer. Met deze richtingskaarten programmeert de programmeur de stappen op de Beebot.
De controleur kijkt of het goed gaat of dat er iets fout gaat. Hij spoort dan de fout op.
Gaat het niet goed? Pas dan de stappen aan en probeer het net zolang tot de Beebot de route goed rijdt.
Stap 3: Presenteren
Presenteren- 15/20 minuten
Tot slot gaat elk groepje een eigen route ontwerpen en maken met tape.
Geef hiervoor elk groep een rol tape en vertel dat ze nu hun eigen route mogen ontwerpen.
Belangrijk is dat ze de meetkaart gebruiken, zodat de route klopt en de Beebot de route ook echt kan rijden.
Heeft elk groepje zijn route klaar én getest? Dan gaan de groepjes elkaars routes uitproberen.