Les 04- Kun je vrienden worden met een robot?

Les 04- Kun je vrienden worden met een robot?

Titel

Fase 1/ Fase 2

Lesduur: 60 minuten

Korte samenvatting
In deze les ga je met de kinderen filosoferen over de vraag ”Kun je vrienden worden met een robot?”.
De les kan gegeven worden na de les “Wat is een robot?”.

Informatie vooraf

Doelen digitale vaardigheid

ICT basisvaardigheden
 
  • Praten over positieve aspecten en de gevaren van digitale technologie

 

Lesdoelen
  • Kinderen denken na over de vraag of je vrienden kunt worden met een robot.
  • Kinderen ontwerpen een robot.

 

Benodigdheden
  • Materiaal om een robot te ontwerpen: vel papier voor elk kind, stiften/ potloden

Open bestand Praattips om te filosoferen met kinderen over robotica

Open bestand Powerpoint: Kun je vrienden worden met een robot?

Open bestand Notitiepagina's bij powerpoint Kun je vrienden worden met een robot?


 

Koppeling met andere vakken

Nederlands:

  • De leerlingen leren informatie te beoordelen in discussies en in een gesprek dat informatief of opiniërend van karakter is en leren met argumenten te reageren (kerndoel 3)

Kritisch denken:

  • De leerling gebruikt (vakinhoudelijke) argumenten of criteria voor een waardering van of mening over een onderwerp.

 

Voor de les
  • Bekijk zelf de powerpoint en controleer of alle filmpjes werken en geschikt zijn voor jouw klas.

Stap 1: Introductie

Introductie- 10 minuten

Blik even terug op de poster “Wat is een robot?” die jullie in les 1 gemaakt hebben.
Vertel dat jullie vandaag gaan nadenken over de vraag: “Kun je vrienden worden met een robot?”.
Laat de kinderen kort reageren.

Stap 2: Brainstormen

Brainstormen- 15/20 minuten

Kun je vrienden worden met een robot?
Tijdens dit deel van de les ga je met de kinderen filosoferen over deze vraag.
Je kunt hiervoor de handleiding Praattips om te filosoferen over robotica gebruiken.

Cats react to robot cat

  • Laat de kinderen naar de video ‘Cats React to Robot Cat’ in de Powerpoint kijken.

Geef daarna de kinderen de ruimte om te reageren op het filmpje.

Vragen die je kunt stellen:

  • Denken de katten dat de robotkat een echte andere kat is? Hoe zou dat komen?
  • In het laatste shot zie je dat een kat het gezelschap van de robotkat accepteert en gezellig bij hem gaat liggen. Hij is als het ware vrienden geworden. Vraag of de kinderen vrienden zouden kunnen worden met een robot. Waarom wel of niet?

​​Ik ben Alice

  • ​Vertel dat er tegenwoordig al robots zijn om ervoor te zorgen dat eenzame bejaarden een vriend hebben, een robotvriend dus.
    Laat de trailer van de documentaire ‘Ik ben Alice’ zien uit de Powerpoint.

Vraag daarna aan de kinderen wat ze ervan vinden dat er robots worden ingezet tegen de eenzaamheid van bejaarden. Vraag vooral ook waarom vinden ze dat vinden.

Kun je veel leren van een robot?

Praat eerst met de kinderen over de volgende scenario’s:

  • Je ouders moeten werken. Er komt een oppasrobot.
  • Elke ochtend moet je oma schoon verband om haar zere been. Daarvoor komt een zorgrobot bij haar langs.
  • Er komt een nieuwe restaurantketen met robotbediening.
  • Juf of meester wordt vervangen door een robot.

Bespreek na de reacties op alle vier de scenario’s het volgende:

  • Wat zijn de overeenkomsten in de reacties op de vier scenario’s?
  • Zijn er opvallende verschillen?
  • Wat zijn de eventuele bezwaren tegen de robots?
  • Wat zijn de eventueel benoemde voordelen van de robots?

 

Laat daarna het filmpje zien in de Powerpoint (dia 4) indien je kiest voor het ontwerpen van een robot die de juf of meester vervangt (zie stap 3). Anders kun je dit filmpje achterwege laten.

Stap 3: Maken

Maken- 15/20 minuten

Maak een robot.

De kinderen gaan een robot ontwerpen. Dit doen ze door een tekening te maken.
Er zijn 2 opties:

  • Een robot die jou ergens mee helpt
  • Een robot die de juf of meester vervangt (nav het filmpje van dia 4)

Vertel de kinderen dat ze een robot mogen ontwerpen.
Praat met elkaar over wat voor robot de kinderen willen ontwerpen. Zoom in op wat de robot moet kunnen om dat te doen. Maak een lijstje zodat je zelf straks weet welk kind wat voor soort robot wil ontwerpen.

Daarna ga de kinderen de robot tekenen. Vraag tijdens het tekenen steeds terug naar de taak die de robot uit moet voeren en hoe hij dat doet. Hoe kunnen we dat zien?

Differentiatie

  • Elk kind kan zijn eigen robot ontwerpen, maar de robot kan ook in een groepje ontworpen worden.
  • Heb je genoeg tijd? Laat de robot dan in 3d maken (met dozen etc).
  • Bekijk steeds 1 filmpje per keer en praat daarover.

Professionalisering

Voor de leerkracht

Wil je meer weten over robots? Dan is de site “Wat is een robot?” interessant.

  • Het arrangement Les 04- Kun je vrienden worden met een robot? is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2022-11-29 10:17:34
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    In deze les ga je met de kinderen filosoferen over de vraag ”Kun je vrienden worden met een robot?” en ontwerpen jullie een robot. De les kan gegeven worden na de les “Wat is een robot?”.
    Leerniveau
    PO groep 3; PO groep 1; PO groep 2;
    Leerinhoud en doelen
    Mondelinge taalvaardigheid; Gesprekken voeren; Filosofie; Computervaardigheden/ICT;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    0 uur en 40 minuten
    Trefwoorden
    bee-bot, digitale geletterdheid, filosoferen, ict basisvaardigheden, kleuters, praktische ict vaardigheden, robot, vrienden worden

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    PCOU Willibrord- Link030. (z.d.).

    Sjabloon Praktische ICT vaardigheden

    https://maken.wikiwijs.nl/176186/Sjabloon_Praktische_ICT_vaardigheden