Les 3- Programmeren met de Beebot
Korte samenvatting
In deze les maken jullie kennis met de Beebot.
Jullie leren hoe de Beebot geprogrammeerd moet worden en ervaren hoe de Beebot reageert.
Deze les kun je in een grote kring uitvoeren, maar hij is ook heel geschikt voor een kleine kring.
Informatie vooraf
Doelen digitale vaardigheid
Computational thinking
- Op volgorde zetten van instructies of regels (als basis van een sequentieel algoritme)
- Opvolgen van logische reeksen van instructies (zowel sequentieel als herhalend)
- Geven van een reeks instructies aan een ander (mondeling of via symbolen) voor het uitvoeren van een bepaalde taak
Lesdoelen
- De kinderen maken kennis met de Beebot en realiseren dat de Beebot een robot is.
- De kinderen leren hoe ze de Beebot moeten programmeren, een programma moeten wissen en hoe ze de Beebot een programma uit kunnen laten voeren.
Benodigdheden
- Transparante mat (4 x 4 of 5 x 6) -> Heb je geen mat, maak dan een raster met tape waarbij elk vak 15 x 15 cm is.
- 1 Beebot
Koppeling met andere vakken
Nederlands:
- De leerlingen leren informatie te verwerven uit gesproken taal. Ze leren tevens die informatie, mondeling of schriftelijk, gestructureerd weer te geven (kerndoel 1).
Rekenen:
- De leerlingen leren eenvoudige meetkundige problemen op te lossen (kerndoel 32).
Voor de les
- Print de richtingskaartjes. Zorg dat elk tweetal een set heeft met 20x vooruit, 10x draai naar links / rechts, 5 x achteruit, 1 x start/ wissen/ pauze.
- Print de kaart met de x (zorg dat deze 14,5 x 14,5 cm is).
- Bekijk zelf de video uit Professionalisering.
Stap 1: Introductie
Introductie- 10 minuten
Zet de Beebot op de tafel (of de grond) in het midden van de kring, op de transparante mat waar het kruis al in zit.
Begin een gesprek met de kinderen:
- Wie zou dit zijn?
- Wat doet hij hier?
- Wat zou hij kunnen?
- Hoe werkt dat dan?
- Zouden we hem naar het kruis kunnen laten rijden? Wie durft het te proberen?
Laat 1 kind proberen om de Beebot te programmeren naar het kruis. Benoem steeds wat het kind doet en wat er met de Beebot gebeurt. Ondersteun het programmeren van het kind door steeds het juiste richtingskaartje neer te leggen: 1 stap naar voren, draai naar rechts, etc.
Benadruk dat de kinderen goed op de Beebot moeten letten: hij mag niet van de tafel vallen!
Stap 2: Experimenteren
Experimenteren- 15/20 minuten
Kijk of de Beebot uitkomt op het kruis. Fijn als dat goed is gegaan, nog fijner als het fout is gegaan!
Onderzoek samen wat er fout is gegaan.
Zet de Beebot hiervoor weer terug op het beginpunt, wis het programma nog niet en druk weer op GO. Wijs bij elke stap het richtingskaartje aan dat bij de stap hoort.
Laat de kinderen ontdekken waar het fout is gegaan. Stel eventueel verhelderende vragen:
- Draait de Beebot de goede kant op?
- Hij komt 1 stap tekort. Hoe komt dat?
- Als hij draait, gaat hij dan ook een vakje vooruit?
Is de fout opgespoord? Leg de commando’s goed en wis de huidige route. Vertel waarom je de route wist:
“De Beebot is een robot en onthoudt wat wij hem verteld hebben dat hij moet doen. Willen we dat hij iets anders gaat doen, dan moeten we het programma wissen. Dat doen we door op het kruisje te drukken.”
Laat een ander kind de nieuwe route invoeren en controleer of de Beebot nu wel op het kruis uitkomt.
Leg het kruis nu op een andere plek in de mat of verander de startplaats van de Beebot.
Laat de kinderen in tweetallen een route voor de Beebot bedenken en die neerleggen met de richtingskaartjes.
Kies als iedereen klaar is 1 duo uit die de route programmeert op de Beebot.
Herhaal dit een aantal keer tot iedereen snapt hoe de Beebot werkt.
Stap 3: Afsluiting
Afsluiting- 5 minuten
Grijp nog even terug op de poster “Wat is een robot” uit les 1.
Kloppen alle kenmerken ook bij de Beebot?
Plan de Beebot in voor de volgende speelwerktijd als zelfstandige activiteit voor 2 kinderen.
Maak afspraken wat de kinderen met de Beebot gaan doen. Vertel ook dat ze goed met de Beebot om moeten gaan. Als hij valt, is hij misschien kapot. Laten we goed voor hem zorgen!
Differentiatie
- Maak het raster kleiner. Werk met een raster van max. 4 x 4.
- Werk met een groter raster.
Professionalisering
Voor de leerkracht
Wil je vooraf zelf graag leren hoe je de Beebot moet programmeren? Kijk dan deze video, pak de Beebot erbij en probeer het uit
Hoe programmeer je de Beebot?