Inleiding
Tijdens deze periode gaan jullie aan de slag met het keuzedeel Expressief talent. Voor dit keuzedeel gaan jullie aan de slag met verschillende thema’s. Deze thema’s gaan bijdragen aan het ontwikkelen van jullie expressieve talent en hoe je dit kunt inzetten bij jouw doelgroep. Het keuzedeel staat voor verdieping en verbreding van jullie kennis.
Voor het keuzedeel Expressief Talent staat 40 weken, dit betekent een heel jaar. Dit keuzedeel bestaat uit module A en module B. In totaal zijn er negen thema’s voor Expressief Talent: Beeldende kunst, taal, muziek, spel & drama, spel, fotografie, stopmotion, natuur en mode. Deze thema’s zullen gedurende module A en module B aan bod komen. Aan elk thema hangen opdrachten, zie hiervoor het kopje opdrachten in deze handleiding. Dit verzamel je allemaal in jouw portfolio. Het portfolio, het persoonlijke product, de activiteit voor de doelgroep en de eindpresentatie zijn de examenonderdelen die met een voldoende moeten zijn afgerond om dit keuzedeel te behalen.
Ultra - Groningen
Doelen
Dit keuzedeel heeft een aantal doelen die voortkomen uit de kerntaak ‘Ontwikkelen en inzetten van het eigen expressief talent (D1 – K1)’:
- Express yourself; vind jouw creativiteit & waar liggen jouw talenten?
- Ontdekt en ontwikkelt eigen creatieve en expressieve talenten en vaardigheden (D1 - K1 - W1)
- Ontdekken, ontwikkelen en inzetten van eigen creatieve en expressieve talenten
- Jouw creativiteit kunnen inzetten in de begeleiding van een doelgroep
- De creativiteit van jouw doelgroep kunnen aanspreken
- Biedt expressieve/creatieve activiteiten aan (D1 - K1 - W2)
- Het uitvoeren van een activiteit met de doelgroep. Hierbij zet je jouw eigen talenten in, bijvoorbeeld bij het begeleiden van de doelgroep.
- Presenteren van jouw proces en product(en)
Portfolio
Voor dit keuzedeel ga je jezelf ontwikkelen op expressief gebied. De opdrachten die je hiervoor maakt, zijn soms online en soms offline. Dit wordt gebundeld in een portfolio.
Waar moet dit portfolio aan voldoen?
- Voorblad/titelblad
- Inhoudsopgave
- Opdrachten van elk thema
- Opdrachten voor het persoonlijk product
- Activiteit met je doelgroep
- Zelfstudieopdrachten
- Nawoord
Onderaan deze wiki vind je de handleiding voor het maken van een Portfolio in Word
Kosten / Entreeticket
Sinds het Keuzedeel Expressief Talent online is hoef je niet te betalen voor het gebruik van materialen op school. Je kunt het geld wat je hierdoor uitspaart gebruiken door thuis je eigen materialen en middelen aan te schaffen.
Deze handleiding als Worddocument
Hieronder staan linkjes naar deze handleiding (wiki) als Worddocument. Voor wie het prettig vindt om het te printen. Er staat dezelfde informatie in als in deze wiki. Let op welke versie je pakt in verband met de planning.
Beoordelingslijsten, checklist en formats
Checklist Module A
Datum
|
Thema
|
Opdracht
|
Klaar? Vink het af!
|
|
Introductie
|
Opdracht tijdens de les
|
|
|
Beeldende vorming
|
2 lesopdrachten
|
|
|
Taal
|
2 lesopdrachten
|
|
|
Muziek
|
2 lesopdrachten
|
|
|
Spel en drama
|
2 lesopdrachten
|
|
|
MIjn kunsternaar(s) |
Pitch max 5 minuten |
|
|
Persoonlijk product
|
Plan van aanpak
Eindproduct
|
|
|
Activiteit voor de doelgroep
|
Vlog / Plan
Uitvoering activiteit
|
|
|
Zelfstudieopdrachten
|
Theoretisch onderzoek
2 verschillende kijkwijzers
|
|
|
Presentatie |
Als je alles hierboven hebt gedaan. |
|
Checklist module B
Datum
|
Thema
|
Opdracht
|
Klaar? Vink het af!
|
|
Fotografie
|
2 lesopdrachten
|
|
|
Mode
|
2 lesopdrachten
|
|
|
Natuur
|
1 lesopdracht
|
|
|
Stopmotion
|
Storybord
1 lesopdracht
|
|
|
Persoonlijk product
|
Plan van aanpak
Eindproduct
|
|
|
Activiteit voor de doelgroep
|
Vlog
Uitvoering activiteit
|
|
|
Zelfstudieopdrachten
|
Praktijkonderzoek
2 verschillende kijkwijzers
|
|
Formats Persoonlijk Product
Formats Activiteit met de doelgroep
Voor de activiteit met je doelgroep begin je met orienteren. Daarvoor vul je het plan van aanpak in. Je bespreekt dit met je docent. Als je ideeen goedgekeurd zijn krijg je een GO.
Als je een GO hebt op je plan mag je het activiteitenplan invullen. Dit heb je geleerd bij BEVO. Het helpt je je activiteit goed voor te bereiden.
Als je je activiteit hebt uitgevoerd laat je je beoordelen op je BPV met het beoordelingslijst oefenopdracht of het beoordelingslijst examen
Je presenteert je activiteit met een vlog
Voor de activiteit voor de doelgroep maak je een vlog. Deze vlog gaat over de voorbereidingen, de uitvoering en de nabespreking. Tijdens deze vlog neem je de docent mee in jouw creatieve proces. Hieronder staat in punten beschreven wat er wordt verwacht.
De vlog
- 3 – 5 minuten
- Lever de vlog in via It’s Learning
- Is je filmpje te groot, je kunt hem via de volgende link kleiner maken. Klik hier Je kunt hem ook privé op YouTube plaatsen en de link in de inlevermap zetten.
Wat ga je doen?
- voorbereiding
- Bedenk een activiteit voor bij jou op de BPV-locatie
Maak gebruik van 2 expressievormen
- Ga na of de activiteit aansluit bij de doelgroep
- Zijn de juiste materialen gebruikt?
- Hoe presenteer je deze activiteit aan de doelgroep?
- De uitvoering
- Neem de activiteit op
- Maak foto’s van de activiteit
- De nabespreking
- Ga met jouw begeleider in gesprek over wat er goed ging en wat er nog verbeterd kan worden
- Laat jouw begeleider het examen invullen inclusief feedback
- De bloopers
- Als docenten vinden wij het ook erg leuk om de bloopers te zien, deze mogen aan het eind van jouw vlog terugkomen.
Jouw film is gebaseerd op het activiteitenplan en plan van aanpak voor de doelgroep
Beoordelingslijst Oefenopdracht (A)
Beoordelingslijst Examen
Planning
Planning Module A maandag
Les
|
Datum
|
Thema
|
Inhoud
|
1
|
08-02-2021
|
Introductie/ Beeldende kunst
|
Introductie van het vak Expressief talent
Informatie over het thema Beeldende kunst
|
2
|
15-02-2021
|
Beeldende kunst
|
|
|
|
Voorjaarsvakantie
|
|
3
|
01-03-2021
|
Taal
|
Informatie over het thema Taal
|
4
|
08-03-2021
|
Taal
|
|
5
|
15-03-2021
|
Muziek
|
Informatie over het thema Muziek
|
6
|
22-03-2021
|
Muziek
|
|
7
|
29-03-2021
|
Spel & drama
|
Informatie over het thema Spel en Drama
|
8
|
05-04-2021
|
2e paasdag: lesvrij
|
|
9
|
12-04-2021
|
Spel & drama
|
|
10
|
19-04-2021
|
10e week
|
|
|
|
Meivakantie
|
|
11
|
10-05-2021
|
Persoonlijk product
|
Informatie persoonlijk product
Brainstormen persoonlijk product
|
12
|
17-05-2021
|
Persoonlijk product
|
GO presentaties: persoonlijk product
|
13
|
24-05-2021
|
2e pinksterdag: lesvrij
|
|
14
|
31-05-2021
|
Persoonlijk product
|
Eindpresentaties: persoonlijk product
|
15
|
07-06-2021
|
Persoonlijk product
|
Eindpresentaties: persoonlijk product
|
16
|
14-06-2021
|
Activiteit voor de doelgroep
|
Informatie activiteit voor de doelgroep
Brainstormen activiteit voor de doelgroep
|
17
|
21-06-2021
|
Activiteit voor de doelgroep
|
Aan de slag activiteit voor de doelgroep
|
18
|
28-06-2021
|
Eindpresentaties
|
Geef een presentatie over jouw creatieve ontwikkeling
|
19
|
05-07-2021
|
Afsluiting
|
Invulling nader te bepalen
|
20
|
12-07-2021
|
10e week
|
|
|
|
ZOMERVAKANTIE
|
|
Planning module A vrijdag
Les
|
Datum
|
Thema
|
Inhoud
|
1
|
12-02-2021
|
Introductie/ Beeldende kunst
|
- Introductie van het vak Expressief talent
- Informatie over het thema Beeldende kunst
|
2
|
19-02-2021
|
Beeldende kunst
|
|
|
Voorjaarsvakantie
|
|
|
3
|
05-03-2021
|
Taal
|
- Informatie over het thema Taal
|
4
|
12-03-2021
|
Taal
|
|
5
|
19-03-2021
|
Muziek
|
- Informatie over het thema Muziek
|
6
|
26-03-2021
|
Muziek
|
|
7
|
02-04-2021
|
Goede vrijdag: lesvrij
|
|
8
|
09-04-2021
|
Spel & drama
|
- Informatie over het thema spel en drama
|
9
|
16-04-2021
|
Spel & drama
|
|
10
|
23-04-2021
|
10e week
|
|
|
|
Meivakantie
|
|
11
|
14-05-2021
|
Hemelvaartsdag: Lesvrij
|
|
12
|
21-05-2021
|
Persoonlijk product
|
- Informatie persoonlijk product
- Brainstormen persoonlijk product
- Aan de slag persoonlijk product
|
13
|
28-05-2021
|
Persoonlijk product
|
- GO-presentaties: persoonlijk product
|
14
|
04-06-2021
|
Persoonlijk product
|
- Aan de slag persoonlijk product
|
15
|
11-06-2021
|
Persoonlijk product
|
- Eindpresentaties persoonlijk product
|
16
|
18-06-2021
|
Persoonlijk product
|
- Eindpresentaties persoonlijk product
|
17
|
25-06-2021
|
Activiteit voor de doelgroep
|
- Informatie activiteit voor de doelgroep
- Brainstormen activiteit voor de doelgroep
- Aan de slag activiteit voor de doelgroep
|
18
|
02-07-2021
|
Activiteit voor de doelgroep
|
- Aan de slag activiteit voor de doelgroep
|
19
|
09-06-2021
|
Afsluiting
|
- Invulling nader te bepalen
|
20
|
16-06-2021
|
10e week
|
|
ZOMERVAKANTIE
|
Planning Module B
Les
|
Datum
|
Thema
|
Inhoud
|
1
|
12-02-2021
|
Fotografie
|
- Informatie over het thema Fotografie
|
2
|
19-02-2021
|
Fotografie
|
|
|
|
Voorjaarsvakantie
|
|
3
|
05-03-2021
|
Mode
|
- Informatie over het thema Mode
|
4
|
12-03-2021
|
Mode
|
|
5
|
19-03-2021
|
Natuur
|
- Informatie over het thema Natuur
|
6
|
26-03-2021
|
Stopmotion
|
- Informatie over het maken van een storyboard en van stopmotion filmpjes
|
7
|
02-04-2021
|
Goede vrijdag: lesvrij
|
|
8
|
09-04-2021
|
Stopmotion
|
|
9
|
16-04-2021
|
Activiteit voor de doelgroep
|
- Informatie activiteit voor de doelgroep
- Brainstormen activiteit voor de doelgroep
- Aan de slag activiteit voor de doelgroep
|
10
|
23-04-2021
|
10e week
|
|
|
|
Meivakantie
|
|
11
|
14-05-2021
|
Hemelvaartsdag: Lesvrij
|
|
12
|
21-05-2021
|
Activiteit voor de doelgroep
|
- Aan de slag activiteit voor de doelgroep
|
13
|
28-05-2021
|
Persoonlijk product
|
- Informatie persoonlijk product
- Brainstormen persoonlijk product
- Aan de slag persoonlijk product
|
14
|
04-06-2021
|
Persoonlijk product
|
- GO-presentaties: persoonlijk product
|
15
|
11-06-2021
|
Persoonlijk product
|
- Aan de slag met persoonlijk product
|
16
|
18-06-2021
|
Persoonlijk product
|
- Eindpresentatie persoonlijk product
|
17
|
25-06-2021
|
Persoonlijk product
|
- Eindpresentaties persoonlijk product
|
18
|
02-07-2021
|
Eindpresentatie
|
|
19
|
09-06-2021
|
Eindpresentatie
|
|
20
|
16-06-2021
|
10e week
|
|
ZOMERVAKANTIE
|
Lesopdrachten in thema's
Beeldend
Wat heb je aan beeldende kunst, waarom krijg je het op je opleiding? In beelden maak je je ideeën en je gevoel zichtbaar voor een ander en voor jezelf. Kunst is belangrijk. Je krijgt te maken met: creativiteit, experimenteren, fouten durven maken, buiten kaders denken, emoties ervaren, saamhorigheid, communiceren, zelfkennis en lekker dingen maken. Als je creatief bent kan je originele zinvolle oplossingen bedenken en maken of met vernieuwende ideeën komen.
Lesopdrachten:
Taal
Taal is in beweging. Er ontstaan nieuwe woorden, er verdwijnen woorden, er komen nieuwe betekenissen aan woorden, noem maar op. Denk aan nieuwe (werk) woorden als: liken, skypen, twitteren, etc. De woorden komen en gaan en dit zie je terug in de Dikke van Dale. Die nieuwe woorden, en dus de inhoud van de Dikke van Dale, zijn vaak aan afspiegeling van de maatschappij. Denk daarbij aan maatschappelijke of technologische ontwikkelingen en economische trends.
Een gedicht is een expressievorm met taal. Een gedicht is een tekst die tot poëzie behoort. Een gedicht kan en mag over van alles gaan. Een gedicht herken je aan kenmerken. Denk daarbij aan emoties, gebeurtenissen, gedachten, processen, etc. Vandaag gaan we onderzoek hoe je een creatief met taal kan zijn en hoe je een gedicht kan maken.
Lesopdrachten taal:
Muziek
Bij expressief talent ga je je verder ontwikkelen bij het maken van een ritme of melodie op maat voor je gekozen doelgroep. Het gebruik van zang of muziek is een goede ingang om contact te maken en te verbeteren met de kinderen. Je kan snel zien en horen hoe ze zich voelen en wat hen kan raken. Je onderzoekt wat het doel kan zijn van muziek, zodat je doelgroep zich creatief ontwikkelt en zich kan uiten. Daarnaast beluister je de verschillende stijlen van muziek. En hoe je muziek kan maken, wanneer je muziek gebruikt en hoe je het kan inzetten op stage.
Lesopdrachten Muziek:
Spel en drama
Bij de drama en spellessen in het eerste half jaar heb je kennis gemaakt met het ontwerpen en doen van spel en toneel. In de drama- en spelvormen leer je je groepsgenoten kennen en stap je over de drempel om te laten zien wat je kan en wie je bent. In het maken van dialogen oefenen we het voordragen.
Lesopdrachten Spel en Drama
Fotografie
Fotografie is de kunst van het kijken, van mooie dingen zien in het dagelijkse. En de grootste kunst van fotografie is nog het moment op zijn spannendst vast te leggen!
Lesopdrachten:
Link naar de PowerPoint over perspectief.
Mode / Textiel
Natuur / Recycling
De natuur is om ons heen. De levende natuur omvat de levende organismen, zoals planten, dieren en de mens en hun invloed op de aarde. Wildernis is ‘ongerepte natuur’, landschappen waarin door de mens niet of nauwelijks waarneembaar is ingegrepen. De relatie tussen mens en natuur (onder andere milieubeheer en milieuhygiëne), en de betekenis van de term ‘natuur’ zijn geregeld onderdeel van filosofische discussies. Deze discussies hebben ook praktische betekenis, als het bijvoorbeeld over natuurbescherming gaat.
Lesopdrachten
Stop Motion
Stopmotion is een filmtechniek die je gebruikt met een app op je telefoon. Door foto’s te maken in je app plak je stilstaande beelden aan elkaar om het vervolgens op een beweging te laten lijken. Zo maak je een film.
Opdracht: 'Storyboard'
Voor je gaat filmen schrijf je je verhaal op een storyboard.
Kijk naar de video over hoe je een storyboard maakt.
Van elk vakje op je storytelling formulier maak je nu een tekening/collage. Dit is je storybord waar je je film op gaat baseren. Zie ook dit lege storyboard dat je kunt gebruiken.
Lesopdracht
Klik op de plaatjes hieronder.
Zelfstudie opdrachten
Dit keuzedeel volg je deels op school waarbij je college krijgt en werkt aan opdrachten en projecten. Daarnaast ga je ook zelfstandig aan de slag met zelfstudie opdrachten.
Deze opdrachten plan je zelf in, voer je zelfstandig uit en verwerk je in jouw PORTFOLIO. Dit porfolio lever je in bij jouw docent, tegen het eind van de module (zie planning voor de datum)
Naast een portfolio, geef je ook een presentatie waarin je terugblikt op al jouw gemaakte zelfstudie opdrachten. De presentatie en de rest van de zelfstudie opdrachten zijn op de wiki te vinden: Zelfstudie opdrachten > module A (of module B).
Zoals je waarschijnlijk al vermoed, vraagt dit veel discipline en een goede planning (waar je je ook aan houdt). Begin dus op tijd!
Heel veel succes!
Module A
Maak 2 uitstapjes gekoppeld aan diverse thema’s
|
Je gaat verschillende uitstapjes maken op eigen initiatief. Denk aan concert, museum, etc. Per uitstapje vul je een kijkwijzer in.
|
Klik hier voor:
Opdrachtbeschrijving
Tips voor online uitstapjes
|
Theoretisch onderzoek naar 1 van de volgende expressievormen in combinatie met jouw zelfgekozen doelgroep:
- beweging
- muziek
- drama
- beeldend
- taal & woordkunst
|
Je gaat je verdiepen in de verschillende expressievormen in combinatie met jouw zelfgekozen doelgroep.
|
Klik hier voor:
Opdrachtbeschrijving
|
Module B
Praktijkonderzoek, met aanbevelingen per expressievorm. Kies 1 van onderstaande:
- bewegingsaanbod
- muziekaanbod
- drama aanbod
- beeldende vorming aanbod
- taal en woordkunst aanbod
|
Bij deze opdracht ga je op onderzoek in de praktijk; wat is
het aanbod? Bijvoorbeeld op jouw BPV-plaats. Wat zie jij terug in de praktijk als het gaat om bijvoorbeeld beeldende vorming, muziek, dans en spel?
Hoe vaak wordt het aangeboden? Hoe wordt het aangeboden? En hoe is dit voor de doelgroep?
|
Opdrachtbeschrijving
|
Maak 2 uitstapjes gekoppeld aan diverse thema’s
|
Je gaat verschillende uitstapjes maken op eigen initiatief. Denk aan concert, museum, etc. Per uitstapje vul je een kijkwijzer in
|
Opdrachtbeschrijving
Tips voor online uitstapjes
|
Kijkwijzers
Klik op onderstaande documenten voor de verschillende kijkwijzers.
Handleiding Portfolio
De komende jaren zal je veel verslagen moeten schrijven. De inhoud (wat) hangt natuurlijk af van het vak. Maar elk verslag schrijf je volgens een aantal richtlijnen en moet aan de volgende opmaakeisen voldoen.
Inspiratie
Je kent vast Pinterest wel - daar is veel inspiratie te vinden.
Wij hebben ook een pagina. Klik op het plaatje hiernaast
Inspiratie over kunstenaars om over te vertellen, klik hieronder op één van beide plaatjes