Mens met NAH periode 2

Mens met NAH periode 2

Inleiding NAH periode 2

In periode 2 worden de onderwerpen leefgebieden en methodieken behandeld.

Mensen die getroffen zijn door NAH ondervinden daarvan de effecten op school en/of werk, daarnaast zijn sociale relaties en participatie in de samenleving soms niet meer zo vanzelfsprekend als voor het letsel. In dit hoofdstuk wordt ingegaan op de effecten van NAH op de verschillende leefgebieden en op de ondersteuning en begeleiding die je als professional de cliënt kan bieden.

leerdoelen periode 2

In deze periode wordt er van je verwacht dat er verdieping komt voor de onderwerpen van NAH:

  • Leefgebieden
  • Methodieken

Leerdoelen:

  • Je kan vertellen wat een disharmonisch profiel inhoud en weet hoe hiermee om te gaan.
  • Je kan voorbeelden geven waar mensen met NAH tegen aan lopen tijdens het werk, school, en vrijetijdsbesteding.
  • Je kan benoemen welke problemen mens met NAH tegen aan loopt op gebied van relatie en seksualiteit.
  • Je weet wat een ondersteuningsmethodiek inhoud en kan voorbeelden hierin benoemen.
Opdrachten leefgebieden
Opdrachten leefgebieden
lessenreeks periode 2
lessenreeks periode 2

Les 1

Terugblikken

Quiz

Hoeveel weten jullie nog van de vorige periode? Doe de test!!!!

Interview padlet

Wat hebben jullie geleerd tijdens het interview
Blik even terug op de vragen die jullie gesteld hebben en ga na welke aandachtspunten jullie kunnen bedenken tijdens de zorg voor zowel de patient met NAH of de mantelzorger. Beschrijf dit in de padlet.

Whats new

Er bestaan verschillende leefgebieden die behandeld gaan worden.

  • Disharmonisch profiel

  • Werken met NAH
  • School met NAH

  • Vrijetijdsbesteding en participatie

  • Sociale Netwerk
  • Relaties en seksualiteit

We beginnen met het behandelen van een van de leefgebieden:

Disharmonisch profiel.

Mens met NAH hebben te maken dat zij enerzijds verbaal sterk zijn, dus zich goed kunnen uiten met spreken, maar anderzijds kan diegene op uitvoerende taken heel slecht scoren; zoals niet kunnen plannen of overzien (performaal). Het is belangrijk dat je hier meer van weet zodat je hierop kan inspelen in de ondersteuning.

Disharmonisch profiel

1. Waarom heeft Angela geen hulp nodig in het dagelijks leven.

 

2. Noem  4 voorbeelden van adaptieve vaardigeheden?

 

3. Waarom zou je in de ondersteuning Angela kunnen onderschatten?

 

4. Mehmet heeft een IQ van 84, waarom functioneert hij niet binnen de maatschappij?

 

5. Wat betekend een disharmonisch ontwkkelingsprofiel voor hem?

 

6. Waar moet je rekening mee houden in de begeleiding bij Mehmet?

 

 

Extra verdieping

disharmonisch profiel

leerdoelen opstellen

Orienteer je in de onderwerpen van leefgebieden in de kennisbundel door op de link hieronder te klikken. Ga voor jezelf na wat je interressant vind en waar je meer van wil weten. Schrijf samen minstens 5 leerdoelen op in de padlet. Gebruik de link voor de padlet.

kennisbundel leefgebieden
Lees de kennisbundel door en bekijk de onderwerpen die er in voorkomen. Wat vind je interressant en waar wil je meer van weten.

Leerdoelen
Wat wil je zelf over het onderwerp weten?

Afsluiting

Evaluatie

De komende 3 weken houden we ons bezig met het onderwerp leefgebieden. Dit sluiten we af in les 4 met een kleine oefentoets op maandag op 7 december.

 

 

Huiswerk

Verdiep je in de onderwerpen die volgende week behandeld gaan worden. Deze staan vermeld onder leerdoelen en kan je vinden in de kennisbundel NAH.

http://kennisbundel.vilans.nl/niet-aangeboren-hersenletsel-leefgebieden.html 

Les 2

Lesdoelen

We behandelen:

  • Disharmonisch profiel

  • Werken met NAH

  • School met NAH

Les 3

Lesdoelen

Vandaag kunnen jullie de vragen beantwoorden naar aanleiding van de film fragmenten over:

  • mens met NAH en vrijetijdsbesteding
  • mens met NAH en onderwijs
  • mens met NAH en dagbesteding

onderwijs

dagbesteding NAH

Vrijetijdsbesteding en participatie

vul de padlet in

Padlet leefgebieden

Padlet sexualiteit en sociale netwerk

Voorbereiding volgende les

  • leer de voor het oefentoets leefgebieden
  • opdracht inleveren eind les 4

Les 4 Afsluiting leefgebieden

Oefentoets Leefgebieden

Vandaag maandag 7 december maken jullie een oefentoets over het onderwerp leefgebieden.

De leerdoelen zijn:

  • Je kan vertellen wat een disharmonisch profiel inhoud en weet hoe hiermee om te gaan.
  • Je kan voorbeelden geven waar mensen met NAH tegen aan lopen tijdens het werk, school, en vrijetijdsbesteding.
  • Je kan benoemen welke problemen mens met NAH tegen aan loopt op gebied van relatie en seksualiteit.

 

Voorbereiding volgende les

  • lees het onderwerp Methodieken alvast door
  • vul de padlet alvast zoveel mogelijk in over methodieken
  • schrijf alvast vragen op over methodieken

Methodieken

Les 5 Methodieken

Inleiding

De komende 9 weken gaan jullie aan de slag met het onderwerp Methodieken. Jullie hebben het eerste periode en een deel van het tweede periode het deel behandeld over kenmerken mens met niet aangeboren hersenletsel. De komende weken gaan jullie vooral aan de slag met de manier waarop je een getroffenen kan begeleiden. Dit wordt gecontroleerd gedaan door professionals waarvoor bepaalde methodieken voor worden gebruikt. Hierbij komen de volgende onderwerpen aanbod:

  • Ondersteuningsmethodieken

  • Communicatietechnieken

  • Signalering van NAH

Lesdoelen

Aan het einde van de les weten jullie:

 

  • welke onderwerpen behandeld gaan worden de komende weken.
  • Jullie weten globaal te vertellen wat ondersteuningsmethodieken, Communicatietechnieken, en Signalering van NAH inhoud.
  • jullie hebben zich verdiept in opdracht 1 van Kennisbundel NAH - Methodieken | Vilans
  • er is een indeling gemaakt voor de opdrachten

communicatie met afasie

Iemand met afasie aan het woord

Gespreksboek

Grip op het gesprek bij afasie

Voorbereiding volgende week

Zorg dat je de stof en de powerpoint doorneemt. Er wordt een free learning afgenomen.

Aan de hand van 15 vragen kun je jezelf basiskennis bijbrengen over wat ‘Niet-zichtbare beperkingen’ zijn en hoe je daar in je communicatie rekening mee kunt houden.

Ga op zoek naar een casus in de praktijk waarbij je een gesprek kan afnamen met een persoon met afasie. Ter voorbereiding van opdracht 1.

Tijdens les 6 gaan jullie aan de opdracht werken, dus zorg dat je een casus hebt.

Les 6 Methodieken

Free learning

free learning probleem gedrag

Les 7 Methodieken

opdracht 1

Bekijk het fragment over communicatie bij afasie en beantwoord daarna de volgende vragen.

1. 

Les 8 Methodieken

11 januari uitgevallen i.v.m. studie dag.

Les 9 Methodieken

Goed in gesprek in de zorg

Een op een gesprek

kennisbundel methodieken

Opdracht 4: Vergelijk ondersteuningsmethodieken (verdiepend)

Werk voor deze opdracht samen met anderen. Vorm een groep van maximaal vier personen. Elk groepje zoekt twee ondersteuningsmethodieken die gebruikt worden bij mensen met NAH. Zij verdiepen zich in deze methodieken en brengen in kaart op welke theorie de methodiek gebaseerd is en wat de werkende principes zijn. Vervolgens vergelijken zij beide methodieken met elkaar. Geef in de vergelijking aan waar de verschillen en overeenkomsten zijn en onderbouw welke methodiek je het meeste aanspreekt.

Les 10 Methodieken