Optica practica

Optica practica

Inleiding

Onderwerp

Het komende hoofdstuk gaat over het onderwerp optica. Dit heeft alles te maken met gedag van licht onder verschillende omstandigheden. In dit hoofdstuk gaan we leren en ervaren door in de pratijk bezig te zijn. Aan de hand van verschillende practicums, werkbladen en andere opdrachten, komt alles aan bod wat je moet weten over dit onderwerp. Je rondt dit hoofdstuk af met een cijfer, dat voorktkomt uit alle werkbalden die je maakt en een eindopdracht in de vorm van een poster.

 

De website

We maken voor dit hoofdstuk gebruik van een Wikiwijs (deze website). De link van deze wikiwijs kunenn jullie terugvinden in de mail. Hierin vind je alle practica, verwerkingsopdrachten, werkbalden, simulaties en andere bestanden die je nodig hebt voor dit onderwerp.

 

Voorbereiding

Er wordt van jullie verwacht dat je de voorbereiding thuis doet, en het practicum en de verwerkingsopracten op school. Bij een voorbereiding is het de bedoeling dat je het de leerdoelen, het practicum en de verwerkingsopdrachten doorleest, zodat je weet wat je gaat doen als je op school komt. Ook kan je alvast informatie en woorden opzoeken die je nog niet zo goed snapt. Hier zal je ongeveer 15 minuten mee bezig zijn.

De voorbereiding op de schrijf opdracht kost meer tijd. Zorg er dus voor dat je zelf goed inschat hoe snel jij leest en schrijft.

 

Onderwerpen

Tijdens de practica komen de volgende onderwerpen aan bod:

1. Lichtstralen

2. Schaduw

3. Lenzen

4. Brekingsindex

5. Menselijk oog

6. Maken van een poster

Iedere week gaan we aan de slag met een ander onderwerp. Dit kan je terugvinden in de studiewijzer in de website. De leerdoelen en werkbalden kan je ook vinden in de bijbehorende kopjes.

 

Beoordeling

Alle werkbladen lever je in. Zorg dus dat je naam en klas erop staat. De schrijfopdracht lever je apart in, daar zal de docent nog uitleg over geven.

Het inleveren van de poster gebeurt zowel online als geprint. Ook hier krijg je later uitleg over.

Je krijgt voor ieder onderdeel een cijfer, en dat zorgt voor een geheel cijfer. Bij het kopje beoordeling vind je hoe je cijfer wordt opgebouwd.

 

Evaluatie

Aan het einde van deze lessen vul je een evaluatie in. Deze vind je aan het einde van de site. 

Leerdoelen

week 1

  1. Lichtstralen:

Aan het einde van de les:  

  • Ben ik in staat om de spiegelwet te formuleren met behulp van practicum deel 1 en 2.

  • Kan ik door observatie de termen absorptie en weerkaatsing verklaren.  

  • Ik ben in staat om met een laserthermometer de temperatuur van een oppervlak te verkrijgen.  

week 2

  1. Schaduw

Aan het einde van de les:  

  • Kan ik de vergrotingsfactor bepalen van de afstand van een voorwerp tot een lichtbron en de grootte van de schaduw.

  • Kan ik in een praktijksituatie met twee lichtbronnen de kern- en halfschaduw benoemen.  

  • Kan ik de 3 hoofdkleuren van licht benoemen, en hiermee nieuwe kleuren maken. 

  • Kan ik met behulp van een prisma wit licht analyseren.

  • Kan ik met behulp van de lichtbank de afstanden tussen twee voorwerpen aflezen en deze variëren.  

week 3

  1. Lenzen

Aan het einde van de les  

  • Kan ik het verband tussen de sterkte van de lens en het brandpunt verklaren van holle en bolle lenzen.  

  • Ik ben aan het eind van de les, in staat om lichtstralen te construeren van een bolle lens waarin het brandpunt wordt aangetoond.  

  • Ik kan een voedingsbron op de juiste manier kunnen aansluiten en afstellen voor het apparaat die ik spanning wil gaan geven.

week 4

  1. Brekingsindex

 

Aan het einde van dit practicum:  

  • Kan ik de hoek van inval en de hoek van reflectie aangeven en berekenen met behulp van de tangens.  

  • Ben ik in staat om een grafiek te tekenen waarin sin(∠r) kan worden uitgezet tegen sin(∠i), en hieruit de brekingsindex berekenen.  

  • Kan ik met behulp van de wet van Snellius de brekingsindex van vaste stoffen berekenen met de hoek van inval en hoek van reflectie.  

week 5

  1. Menselijk oog:

Aan het einde van de les: 

  • Ik kan onderscheid maken tussen twee verschillende oogafwijkingen aan de hand van twee modelteksten.  

  • Ik kan benoemen welke lens moet worden toegepast om deze oogafwijking recht te zetten.  

  • Ik ben in staat om mijn tekst te verbeteren aan de hand van verkregen feedback van medestudenten en hierin aan te geven waarom deze aanpassingen zijn gedaan.

Week 6

  1. Poster

 

Aan het einde van de les:

  • Kan ik een SMART onderzoeksvraag formuleren voor mijn practicum

  • Kan ik mijn verkregen onderzoeksresultaten logisch en duidelijk formuleren met behulp van tekst, grafieken, tabellen of formules.  

  • Kan ik een duidelijke conclusie schrijven die de onderzoeksvraag beantwoord en daarbij verwijst naar de resultaten.

  • Kan ik met behulp van literatuur mijn poster een waardevolle toevoeging geven en hier correct naar verwijzen.

Studiewijzer

Instructie en werkbladen

Werkblad 1

Hieronder vind je het werkblad van het practicum. 

Werkblad 2

Ter voorbereiding op dit practicum ga je eerst werken met de simulatie hieronder. 
De vragen die je moet beantwoorden staan daaronder waar je de simulatie voor gebruikt. De simulatie kan worden gebruikt in de website. 

Oefening: Voorbereiding practicum 2

Start

Hieronder vind je het werkblad van het practicum.

Werkblad 3

Ter voorbereidig op het practicum lenzen ga je het volgende doen:

1. Ga naar deze site:

Convergente lens – simulation, animation – eduMedia (edumedia-sciences.com)

2. Beantwoord de vragen hieronder met behulp van de simulatie op de site. 

Oefening: Lenzen

Start

Hieronder vind je het werkblad van het practicum.

Toets: Practicum Lenzen

Start

Werkblad 4

Hieronder is een simulatie die te maken heeft met het onderwerp brekingsindex. Maak de vragen hieronder met behulp daarvan ter voorbereiding op het practicum. 

Oefening: Simulatie

Start

Hieronder vind je het werkblad van het practicum.

Schrijvend leren

Voor dit onderdeel ga je twee teksten lezen en daar opdrachten bij maken. 

De teksten vind je hieronder, en ook de opdracht staat daarbij. Lees de opdracht goed door, zodat je weet wat je moet doen. 

Hieronder vind je de schrijfopdracht. Werk alle opdrachten op volgorde af. Onderaan vind je een tekstvak waar je je kladtekst in kan schrijven. 

Poster

Voor de eindopdracht ga je een poster maken van één van de 4 practica die je hebt gedaan. Het onderwerp wordt door de docent verdeeld en je maakt de poster in tweetallen. 

Het format van de poster staat hieronder, met in ieder stuk welke informatie er moet komen. Zorg dat het lettertype dat je gebruikt goed te lezen is. 

De poster lever je in bij de docent via de mail en je print hem uit op A4 papier. 

 

Beoordelingsmodel

Antwoordmodellen van de practica

Evaluatie

Verantwoording

  • Het arrangement Optica practica is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteurs
    Sophie Werkhoven Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
    Laatst gewijzigd
    2021-03-14 14:57:57
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Deze wikiwijs gaat over een blok waarin we, doormiddel van alleen maar practica de leerdoelen gaan bereiken.
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Trefwoorden
    optica, practicum, practicum lessen reeks
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    Oefeningen en toetsen

    Lichtstralen

    Voorbereiding practicum 2

    Schaduw

    Lenzen

    Practicum Lenzen

    Simulatie

    Brekingsindex

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    QTI

    Oefeningen en toetsen van dit arrangement kun je ook downloaden als QTI. Dit bestaat uit een ZIP bestand dat alle informatie bevat over de specifieke oefening of toets; volgorde van de vragen, afbeeldingen, te behalen punten, etc. Omgevingen met een QTI player kunnen QTI afspelen.

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.