Bonjour mes élèves et bienvenue dans la classe française digitale!
In deze les gaan we het hebben over onze familie. Je leert de bezittelijke voornaamwoorden en je kunt uiteindelijk vertellen over je familie.
Lees eerst 'le programme' en 'le but de ce cours' (lesdoel) en volg daarna de kopjes en de subkopjes van het arrangement. Lees goed de instructies die erbij staan. Je kunt in dit leerarrangement kiezen voor extra uitleg of voor extra uitdaging!
Beaucoup de plaisir et bonne chance avec les excercices!
Madame van der Ent
Le programme
On va répéter les mots de famille
On va apprendre le pronom possessif (het bezittelijk voornaamwoord)
On va faire des exercices
On va faire un script pour un film/poster
Le but de ce cours
ATTENTION :Het lesdoel bestaat uitBut (doel) Aen But B
Le but pour tout le monde (Lesdoel voor iedereen): Je kunt, aan het einde van dit arrangement, het bezittelijke voornaamwoord herkennen en correct toepassen.
Wat ik daarnaast minimaal verwacht van je: BUT A:
Aan het einde van deze les kun je in het Frans vertellen wie je gezinsleden zijn (wat is iemand van je en hoe heet hij/zij). Je gebruikt hierbij de bezittelijke voornaamwoorden.
Voor wie mij en zichzelf wil verbazen: BUT B:
BUT A èn daarnaast vertel je ook de leeftijd van het gezinslid.
Ma famille
Regarde le petit film sur présenter ma famille!
Je présente ma famille!
La répétition!
Ici on va répéter les membres de famille et les articles défini (de lidwoorden).
Répétition!
Klik op de puzzel hieronder en kijk of je de familieleden nog kent in het Frans. P.s. let je op de leestekens?
Kende je de familieleden niet goed meer? Regarde le petit film :
Ici on va apprendre une nouvelle partie de grammaire : Le pronom possessif oftewel het bezittelijk voornaamwoord. Klik op 'nadenker' en maak de vragen....waarschijnlijk weet je al meer dan je denkt ;-)!
Bonne chance!
Nadenker...
le pronom possessif (het bezittelijk voornaamwoord)
Petit film sur le pronom possessif
Druk op 'get started', log in met je Google account en bekijk het onderstaande filmpje voor de uitleg van de pronom possessif!
Exercer avec le pronom possessif
Schrijf het onderstaande schema over in je aantekeningenschrift voor ondersteuning tijdens de oefeningen :
Mannelijk vrouwelijk meervoud
Mijn = MON MA MES
Jouw= TON TA TES
Zijn/haar= SON SA SES
Les exercices
Oefen eerst met de Quizlet en doe daarna de Quizizz eronder om te zien of je de stof goed begrijpt.
Druk op het plaatje hieronder om de Quizizz te doen!
Kun je na deze oefeningen nog wel wat hulp gebruiken? Regarde le film après : 'J'explique encore plus'. Wil je gaan voor BUT B? Ga dan naar 'Les exercices+ (pour le but B).
Les exercices + (pour le BUT B)
Jullie hebben al geleerd hoe je je leeftijd vertelt. Nu ga ik je vragen ook te vertellen over de leeftijd van iemand anders. Voor hulp hierbij kun je nog een keer mijn filmpje bekijken aan het begin van dit arrangement. Je hebt het werkwoord AVOIR nodig om iemands leeftijd te vertellen.
Wil je nog oefenen AVOIR? Klik dan op de 1e quizlet 'exercer avec AVOIR'.
Wil je nog oefenen met de cijfers en ook weten hoe je de leeftijd van je moeder/vader uitspreekt of schrijft, open dan de 2e quizlet 'exercer avec les CHIFFRES'. Ga dan, als je er klaar voor bent, naar de de vragen die eronder staan!
Bonne chance!
Exercer avec avoir:
Exercer avec les chiffres:
Les exercices + pour le but B: Geef antwoord op de vragen, let op dat je helemaal naar beneden scrolt. Klik daarna op 'Verzenden'.
J'explique encore plus (extra uitleg).
Regarde le kennisclip voor een meer uitgebreide uitleg van le pronom possessif.
Le test final!
Toets: Le pronom possessif
0%
Fait le test sur le pronom possessif. Bonne chance!
De onderstaande antwoorden moet je zelf nakijken; vergelijk jouw antwoorden met de goede
antwoorden, en geef aan in welke mate jouw antwoorden correct zijn.
Je hebt nu je kennis weer opgehaald over je familieleden en als nieuwe stof het bezittelijk voornaamwoord geleerd. Je bent dus nu in staat jezelf en je eigen familie in het Frans te presenteren.
Je gaat uiteindelijk een film of poster/PowerPoint presentatie maken over je familie. Het is handig om daar een script bij te gebruiken. Dat script ga je hieronder maken. Maak allereerst de keuze of je kiest voor BUT A of BUT B (zie hieronder).
Je boek mag je gebruiken als extra hulp maar LET OP: Google translate is NIET toegestaan en zal een punt aftrek geven op je cijfer.
Choisis (kies) :
BUT A:
(minimaal einddoel van deze les) -> Fais ton script in 'le script'.
Vertel over je familie en evt. je huisdieren (naam en wat ze van je zijn), gebruik daarbij minimaal 6 zinnen.
Je gebruikt minimaal 3 keer le pronom possessif.
BUT B:
Fais ton script in 'le script'.
Bij het maken van BUT B krijg je eenextra punt bovenop het eindresultaat.
Vertel over je familie en evt. je huisdieren (naam en wat ze van je zijn), gebruik daarbij minimaal 10 zinnen.
Je gebruikt 5 keer le pronom possessif.
Je vertelt de leeftijd van alle mensen en dieren die je benoemt.
Le script
Fait ton script ici. Druk op verzenden als je helemaal klaar bent.
Hier nogmaals de 2 doelen:
BUT A:(minimaal einddoel van deze les)
Vertel over je familie en evt. je huisdieren (naam en wat ze van je zijn), gebruik daarbij minimaal 6 zinnen.
Je gebruikt minimaal 3 keer le pronom possessif.
BUT B:
Bij het maken van BUT B krijg je eenextra punt bovenop het eindresultaat.
Vertel over je familie en evt. je huisdieren (naam en wat ze van je zijn), gebruik daarbij minimaal 10 zinnen.
Je gebruikt 5 keer le pronom possessif.
Je vertelt de leeftijd van alle mensen en dieren die je benoemt.
Verantwoording Visie Didactiek | Anne van der Ent | 0971441
Mijn digitale arrangement in Wikiwijs is gemaakt voor brugklas HAVO/VWO. Waar ik in deze verantwoording ‘hij’ heb geschreven, kan ook ‘zij’ ingevuld worden.
TPACK: Content (vakinhoud)
Er is in dit arrangement gekozen voor 3 leerdoelen: Een gezamenlijk doel met betrekking tot een grammatica-onderdeel, het gezamenlijke minimale doel: omschrijf je familie (doel A) en een doel met meer uitdaging (doel B), voor een punt extra, om te differentiëren in opbrengst en verwerking. Dit zorgt ervoor dat de leerlingen hun zelfgekozen pad kunnen volgen in het arrangement. Er is voor deze doelen gekozen omdat ze goed op elkaar aansluiten. Wanneer de leerlingen het hebben over iets van zichzelf past een familielid daar goed bij. Daarnaast is het lesdoel betekenisvol en persoonlijk gemaakt omdat de leerlingen mogen vertellen over iets van henzelf. De inhoud is afwisselend opgezet door verschillende ICT in te zetten en af te wisselen met vragen, filmpjes, een quiz en uiteindelijk een toets. De opbouw van het arrangement is logisch opgezet met behulp van de didactische lesfasen. (Geerts & van Kralingen, 2017) Allereerst wordt de aandacht gericht op het lesdoel en de voorkennis wordt geactiveerd (woordenschat en lidwoorden). Hierna worden inductieve vragen over de nieuwe stof gesteld (met een ‘nadenker’ wordt de aandacht gericht op de nieuwe stof). De nieuwe stof wordt vervolgens uitgelegd en de leerlingen mogen met de stof gaan werken. Voor extra uitleg is gezorgd als de stof nog niet goed begrepen is en uiteindelijk mogen de leerlingen afsluiten met een toets (afsluiten op kernbegrippen). Om de vakinhoud over te brengen is gekozen voor meerdere didactische toepassingen, bijvoorbeeld een Powtoon met een redelijk snelle uitleg van de nieuwe lesstof en een kennisclip waarin de nieuwe stof visueel en mondeling nog extra wordt uitgelegd. Daarnaast zijn er een aantal Quizlet’s waarbij de leerlingen zelf met lesonderdelen kunnen oefenen. Deze verschillende toepassingen zorgen voor tempodifferentiatie (Berben & van Teeseling, 2018). De leerling kan zo snel gaan als hij zelf wil, waardoor hij zich ‘eigenaar’ zal voelen van zijn eigen leerproces (Geerts & van Kralingen, 2017).
TPACK: Pedagogisch
Deze les is inhoudelijk en uitdagend gemaakt voor alle leerlingen door hen bij elke stap in het arrangement de keuze te geven voor extra uitleg of door te gaan naar een volgend onderdeel omdat ze de stof al goed begrijpen. In deze les zorgen, de elementen van spel, verschillende filmpjes, digitale oefentools en een quiz met een competitief element, ervoor dat het arrangement uitdagend en afwisselend is. Door zelf als voorbeeld, aan het begin van het arrangement, een persoonlijk filmpje te maken over mijn familie wordt er betekenis gegeven aan de stof die wordt gegeven en weten de leerlingen waar ze naar toe werken.
Er is inzicht in het leerproces van de leerling omdat er tijdens het arrangement momenten zijn waarop de leerkracht kan zien hoe de oefeningen gemaakt zijn. Bij de quiz kan gezien worden hoe de leerling voor het eerst met de lesstof aan de slag gaat. Vervolgens kan bij de ‘test final’ bekeken worden of de stof werkelijk begrepen is en de leerling zijn eerdere fouten heeft verbeterd. Het script, wat via ‘google forms’ bij de docent wordt ingeleverd, laat uiteindelijk zien of de leerling in staat is de stof toe te passen in een communicatieve vaardigheid.
TPACK: Technisch
Om de vakinhoud beter te kunnen overbrengen met ICT zijn meerdere tools ingezet waaronder Quizlet, Quizizz en Youtubefilmpjes. Hierbij is rekening gehouden met de twaalf principes voor het ontwerpen van multimediaal materiaal (Mayer, 2009). Als voorbeeld is er in de kennisclip met PowerPoint rekening gehouden met het stemprincipe en het signaleringsprincipe. Ook is er op de vragen in het arrangement direct feedback wanneer een antwoord goed of niet goed is. Dit zorgt ervoor dat de leerling zichzelf gelijk kan verbeteren en zijn leerproces kan bijstellen waardoor hij effectiever leert (Geerts & van Kralingen, 2017). De inzet van ICT heeft bijgedragen aan het gedifferentieerd aanbieden van de lesstof doordat de leerling bij iedere stap in het arrangement kan kiezen voor herhalen, extra uitdaging of extra uitleg.
Dit alles is een onderdeel van de grote meerwaarde die digitale middelen hebben. Geerts en van Kralingen (2017) stellen: “Leren lukt beter als de leerling daar zelf sturing aan geeft en daarom is het belangrijk dat de leerling grip heeft op zijn eigen leergedrag en zich vrij voelt om eigen keuzes te maken” (p.40). Dit is voor een heel groot deel te bewerkstelligen met behulp van digitale middelen. Leerlingen kunnen stof overslaan die ze al beheersen, ze kunnen extra uitleg ‘aanklikken’ en extra oefeningen maken en dat allemaal op hun eigen tempo. Dit zorgt ervoor dat iedere leerling zich competent voelt omdat elke taak een digitale ondersteuning heeft en de leerling zijn eigen keuzes kan maken, wat bijdraagt aan de autonomie van de leerling (Geerts & van Kralingen, 2017).
Mijn visie
Aan de basis van mijn visie op didactiek ligt het constructivistische gedachtengoed. (Geerts & van Kralingen, 2017) Zo gaat het constructivisme uit van een actieve rol van de leerling wat betreft het eigen leerproces. In een digitaal leerarrangement kiest de leerling zijn eigen pad. Hij kiest welke (digitale) middelen hij nodig heeft om het lesdoel te bereiken. Dit nodigt uit tot een actieve houding van de leerling. Nog een constructivistisch uitgangspunt is dat het leren een individueel proces is. Een leerarrangement zorgt ervoor dat de leerling op zijn eigen tijd de stof leert en kan verwerken. Ook stelt het constructivisme dat voorkennis het vertrekpunt voor nieuwe informatie. Door de nieuwe lesstof te koppelen aan bestaande lesstof krijgt de nieuwe lesstof betekenis en wordt daardoor gemakkelijker onthouden. Deze 3 punten vind ik belangrijk omdat ik het belangrijk vind dat een leerling wordt gestimuleerd in het nemen van eigen verantwoordelijkheid. Ook kan in een digitaal leerarrangement gemakkelijk worden gedifferentieerd. Daardoor heeft de leerling altijd het gevoel competent te zijn wat uitmondt in een enthousiaste, blije en gemotiveerde leerling. Als ik de mogelijkheden van digitaal toetsen bekijk, is ook daar veel te winnen. Binnen het toetsen zelf zijn al verschillende mogelijkheden: Een competitieve toets zoals een KAHOOT!, een Quizizz of een Quizlet maken het toetsen leuk en uitdagend. De digitale toetsen in Google Forms of een wikiwijstoets kunnen gemakkelijk gebruikt worden voor het geven van directe feedback. Dit zorgt voor een snel inzicht in het leerproces van elke leerling en dat maakt het, voor mij als docent en voor de leerlingen, uiteindelijk afwisselend, efficiënt en effectief.
Evaluatie
Evaluatie Didactiek | Anne van der Ent | 0971441
Tijdens het maken van dit digitale leerarrangement ben ik tot een aantal inzichten gekomen. Allereerst heb ik ontdekt dat ICT in het onderwijs krachtig en ondersteunend kan meewerken in positieve leerresultaten van leerlingen: Wanneer het onderwijs aansluit bij de belevingswereld van de leerlingen verhoogt het de motivatie voor het leren (Voogt, et al., 2013). Dit sluit aan bij de jongeren van deze tijd: Zij leven met hun mobiele telefoon en met ICT. Daarnaast heb ik ontdekt dat het, tijdens elke lesfase in de les, mogelijk is een digitale tool in te zetten, bijvoorbeeld een quiz om de voorkennis te activeren of een instructiefilmpje bij de uitleg van nieuwe lesstof. Dit zorgt ervoor dat de les levendig, interactief en afwisselend wordt. Ook heb ik ontdekt dat op het gebied van differentiatie ICT kan zorgen voor maatwerk (Voogt J. , 2014) oftewel, de leerlingen bepalen zelf wat en wanneer ze leren. Dit betekent dat ICT kan worden ingezet wanneer je bijvoorbeeld wilt differentiëren op niveau: Je geeft een extra uitdagende opdracht met Google Forms of je geeft oefeningen met extra uitleg in een PowerPoint. Of je differentieert op instructie: Geef leerlingen die graag zelfstandig leren een website of een filmpje. Als laatste zie ik dat met behulp van ICT het leren meer persoonlijk en dus betekenisvoller wordt: De leerling gebruikt zijn eigen telefoon en zijn eigen digitale tools om te leren.
Om de meerwaarde van digitale toepassingen te valideren is het wel van belang zich af te vragen wat het doel is van het gebruik: Wanneer bijvoorbeeld de leerlingen moeite hebben met een grammatica onderdeel wat zij daarnaast ook wat saai vinden kan gekozen worden voor een Quizizz om hen te enthousiasmeren en hen te laten oefenen met de lesstof. Daarnaast is een Quizizz ook geschikt om vragen op te stellen met behulp van de niveau's van OBIT (Geerts & van Kralingen, 2017) en kan er gedifferentieerd worden op niveau naar aanleiding van de uitslag. Dit maakt het, voor mij, een uiterst effectieve tool voor de docent en voor de leerlingen. Als laatste zie ik op het gebied van toetsing een meerwaarde in Google Forms en wikiwijs. Het is een efficiënte manier van toetsen waarbij je de uitslag goed kunt overzien en snel feedback kunt geven op het gemaakte werk.
Een aantal persoonlijke leerdoelen op het gebied van ICT in mijn onderwijs zijn:
Voor 1 februari ’21 heb ik geïnventariseerd, met behulp van een enquête, welke digitale tools mijn leerlingen de leukste en meest leerzame vinden.
Aan het einde van dit schooljaar kan ik, voor elke lesfase in mijn les, een didactisch passende digitale tool inzetten (wat wil ik bereiken en met welke digitale tool kan ik dat het beste doen?).
Aan het einde van dit schooljaar heb ik 2 lessen van 80 minuten opgezet waarbij ik 2 digitale tools gebruik om te differentiëren op niveau.
Bronnen visie en evaluatie
Berben, M. & van Teeseling, M. (2018). Differentiëren is te leren! Omgaan met verschillen in het vo en mbo. Amersfoort: CPS onderwijsontwikkeling en advies.
Geerts, W., & van Kralingen, R. (2017). Handboek voor Leraren. Bussum: Coutinho.
Mayer, R. (2009). Multimedia Learning (2 ed.). Cambridge: Cambridge University Press.
Voogt, J. (2014). Curriculum en ICT : It takes two to tango. Opgeroepen op november 9, 2020, van https://dare.uva.nl/document/2/157703: file:///C:/Users/31622/Downloads/157703_436536%20(3).pdf
Voogt, J., van Braak, J., Heitink, M., Verplanken, L., Fisser, P., & Walraven, A. (2013). Didactische ICT bekwaamheid van docenten. Opgeroepen op november 9, 2020, van University of Twente Research Information: https://ris.utwente.nl/ws/portalfiles/portal/5140937/Kennisnet_verslag_definitief_11022014_didactische_ict_bekwaamheid.pdf
Het arrangement Je présente ma famille! is gemaakt met
Wikiwijs van
Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt,
maakt en deelt.
Auteur
Anne van der Ent
Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
Laatst gewijzigd
2021-01-04 14:37:32
Licentie
Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:
het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.
Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:
Toelichting
But du cours: Je kunt aan het einde van deze les vertellen over de gezinsleden met wie je woont. Je vertelt hoe ze heten en hoe oud ze zijn.
Je gebruikt hierbij de bezittelijke voornaamwoorden en het werkwoord avoir.
But du cours: Je kunt aan het einde van deze les vertellen over de gezinsleden met wie je woont. Je vertelt hoe ze heten en hoe oud ze zijn.
Je gebruikt hierbij de bezittelijke voornaamwoorden en het werkwoord avoir.
Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten
terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI
koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI
koppeling aan te gaan.
Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.
Arrangement
Oefeningen en toetsen
De Franse lidwoorden
Le pronom possessif
IMSCC package
Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.
Oefeningen en toetsen van dit arrangement kun je ook downloaden als QTI. Dit bestaat uit een ZIP bestand dat
alle
informatie bevat over de specifieke oefening of toets; volgorde van de vragen, afbeeldingen, te behalen
punten,
etc. Omgevingen met een QTI player kunnen QTI afspelen.
Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en
het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op
onze Developers Wiki.