Groep 1-2
Een nieuwe school
(Wereldoriëntatie, techniek, tekenen, handvaardigheid)
De leerlingen oriënteren zich op het bedenken van een vernieuwd schoolgebouw voor een hoofdpersoon in het project bijvoorbeeld een knuffel uit de klas ‘Muis’. ‘Muis gaat naar school’ en de leerlingen gaan samen met de leerkracht de school bouwen voor de hoofdpersoon.
Waar wordt de school gebouwd?
Hoe groot wordt de school?
Wie moeten er nog meer passen in de school?
Wat wil je dat Muis kan spelen op het schoolplein?
Wat wil je dat Muis kan spelen in de gang van school?
Het mogen ook eigen bedachte vragen zijn. Niks is ‘gek’: Waar zet Muis zijn eten en drinken?
Dit kan in de vorm van een kringgesprek.
Samen met de leerkracht bedenken ze stappen voor het bouwen van de nieuwe school voor de hoofdpersoon. Dit leggen ze vast in een mindmap of poster.
Vervolgens bekijken ze samen wat voorbeelden van nieuwe schoolgebouwen. Dit kan via internet, of afbeeldingen.
De leerlingen werken vervolgens hun eigen verzonnen schoolgebouw uit met de knutselmaterialen.
Groep 3-4
Een nieuwe school
(Wereldoriëntatie, techniek, tekenen, handvaardigheid)
De leerlingen leven zich in in een leerling die volgend schooljaar naar een nieuwe school toe gaat door een verhuizing.
Hoe lang is het fietsen naar de nieuwe school?
Waar ligt de nieuwe school?
Wanneer is de wendag?
Wie ontmoet je op de wendag op school?
Welke spullen moet je meenemen naar de nieuwe school?
Het mogen ook eigen bedachte vragen zijn. Niks is ‘gek’: Kun je op de fiets naar je nieuwe school?
De kinderen bedenken dit in groepjes van vier of in hun bestaande groepje.
Ze bekijken ook kennisclips uit bijvoorbeeld SchoolTV over verhuizen en naar een nieuwe school gaan. Bijvoorbeeld met informatie over een wendag.
De leerlingen bedenken per groepje de antwoorden op de vragen.
De leerlingen maken een afscheidsbrief met tips voor de leerling, deze mogen ze mooi versieren en inpakken. Ze stoppen daarbij ook een tekening van de nieuwe school met eventueel een plattegrond of fietsroute.
Groep 7-8
Voeg een extra ‘probleem’ toe, zoals een budget waar de leerlingen rekening mee moeten houden.
De leerlingen uit groep 7-8 voeren hetzelfde project uit als groep 5-6, met de insteek om zich te verplaatsen in de rol van bouwkundig projectleider. Ze zetten de bouw van een nieuwe school op (misschien wel hun eigen school) en bedenken welke zaken en stappen er nodig zijn.
Vervolgens maken ze ook een projectplan en een maquette die ze presenteren. De uitvoering kan in groepjes of klassikaal met een duidelijke rolverdeling.
|