Handleiding portfolio
Wat is een portfolio?
Op Portfolio-site.nl kan je een portfolio maken, jouw portfolio. Dit is een map waarin je allerlei informatie over jezelf verzamelt. Dit zijn bijvoorbeeld foto’s van werkstukken, stageverslagen, uitslagen van beroepstesten, diploma van je opleiding, maar ook ervaringen die je in je leven hebt opgedaan. Je kunt daarbij denken aan bijbaantjes of hobby’s. Kortom, in je portfolio kun je alles over jezelf kwijt.
Waarom een portfolio?
Het aanleggen van een portfolio is van belang om een goed beeld te krijgen van wie je bent, wat je hebt geleerd en wat je nog moet leren. Het is een document dat je verder helpt op weg naar een vervolgstudie of naar een baan.
Wat moet erin?
In het portfolio verzamel je:
-
(foto’s) van werkstukken en beoordelingen
-
verslagen (stage of werkstuk)
-
gegevens over je schoolloopbaan tot nu toe (diploma’s etc.)
-
ervaringen, bijvoorbeeld bijbaantjes
-
interesses en hobby’s
-
leerervaringen
-
persoonlijk functioneren
-
bewijzen en bijlagen
Al deze onderwerpen zijn voor je op een rijtje gezet en kun je vinden in de inhoudsopgave. Achter elk tabblad vind je het bijbehorende onderwerp.
Wie vult het portfolio in?
Het portfolio is jouw eigen document en je bent er ook zelf verantwoordelijk voor. Dat betekent niet dat je alles ook zelf moet invullen. Voor een groot gedeelte is dit wel zo, maar je krijgt hierbij hulp van je mentor / begeleider / coach of leermeester.
Hoe werkt het digitale portfolio?
Handleiding per deel
Deel 1 Dit ben ik
Vul hier al je gegevens in.
Deel 2 Gevolgd onderwijs
Vul hier de sector, afdeling en leerweg van je huidige school in.
Deel 3 Ervaringen
Voor doorstroming naar het MBO zijn niet alleen je rapportcijfers en diploma’s belangrijk. Ook ervaringen die je hebt opgedaan in bijbaantjes kunnen een rol spelen. Vul met trefwoorden de kolommen in.
Deel 4 Wat kan ik
4.1 t/m 4.4 Vaardigheden
Hier komen we bij misschien wel het moeilijkste deel van het portfolio, namelijk je eigen functioneren beoordelen. Je vindt in dit deel een aantal beoordelingslijsten waarbij veel wordt gesproken over vaardigheden. Dit heeft te maken met wat je kunt en vaak gaat het erom welke houding en motivatie je hebt.
Een aantal vaardigheden heb je in iedere sector nodig. Je werkt bijna altijd samen, je legt altijd contacten en je moet vaak organiseren.
Maar er zijn ook vaardigheden, die je vooral in een bepaalde sector nodig hebt. Bijvoorbeeld: voor een technisch vak moet je precies kunnen meten, in de administratie moet je netjes kunnen werken en in de verzorging moet je goed kunnen luisteren.
4.5 Beroepsbeeld
Een juist beroepsbeeld hebben is erg belangrijk voor het kiezen van een vervolgopleiding. Dit is niet voor alle beroepen even eenvoudig. Wat een verpleegkundige doet of een automonteur is vaak wel zichtbaar. Maar wat doet bijv. een sociaal-juridisch medewerker? Bovendien gebeurt het ook vaak dat leerlingen een onjuist of niet-volledig beeld hebben van een bepaald beroep. Een politieagent zie je op straat zijn / haar werk doen. Maar weet je ook dat een politieagent wetten en regels uit het hoofd moet leren en veel administratieve taken moet doen?
Deel 4 kan gekopieerd en meerdere keren ingevuld worden, bijv. om te kijken of je vooruitgang hebt geboekt op bepaalde onderdelen.
AANDACHTSPUNTEN BIJ HET INVULLEN
-
Geef jezelf een score “zoals het echt is”.
-
Als je twijfelt, kun je ook een kruisje in het midden zetten (bijv. tussen
1 en 2 ).
-
Als je een woord of zin niet begrijpt, vraag dan je mentor / begeleider om uitleg.
Belangrijk om te weten:
Deze bladzijden vul je in om te ontdekken wat je ‘leerpunten’ zijn, dingen die je aan jezelf zou willen veranderen of verbeteren. Als je jouw goede en zwakke kanten goed kunt benoemen dan heb je al heel wat in je mars! Op het MBO kan men hierbij aansluiten en je verder helpen je leerpunten te ontwikkelen.
Deel 5 Wat wil ik
Bij leerweg kun je kiezen voor BOL (Beroepsopleidende Leerweg) en BBL (Beroepsbegeleidende Leerweg).
BOL = “gewoon” naar school en af en toe stage lopen
BBL = leren en werken.
Er zijn 4 niveaus in het MBO.
Met een BB-diploma ben je toelaatbaar voor niveau 1 of 2.
Met een KB-, GL- en TL-diploma ben je toelaatbaar voor niveau 3 en 4.Of je op niveau 3 of 4 kunt beginnen is o.a. afhankelijk van je motivatie, houding, cijfers en het portfolio. Ook een positief advies van de decaan of mentor / begeleider / coach of leermeester kan hierin een rol spelen.
Deel 6 Bijlagen en bewijzen
In dit deel kun je de dingen toevoegen die van belang zijn voor je vervolgopleiding.
Opdrachten
Deel 1 Dit ben ik
Vul onderstaand formulier in en bewaar het in je portfolio onder de taak Deel 1 Dit ben ik.
Deel 2 Gevolgd onderwijs
Deel 3 Ervaringen
Vul het onderstaande fomulier in en voeg het toe aan je portfolio onder taak Deel 3 Ervaringen.
Deel 4 Wat kan ik
Vul in je portfolio onder taak Deel 4 Wat ik kan in wat je al kan.
Fase 1: Ik kan het niet
Fase 2: Ik kan het met hulp van ouder en/ of docent
Fase 3: Ik kan het met een klein beetje hulp
Fase 4: Ik kan het alleen
Deel 4 Samenvatting
Deel 5 Wat wil ik na het VMBO
Deel 6 Bijlagen en bewijzen
Dingen die van belang zijn voor je vervolgopleiding kan je in je portfolio opslaan als bewijsstuk. Dit doe je door in je portfolio een nieuwe taak aan te maken.
- Een keuzebegeleidingmethode zoals: Optie of Profiel
- Uitslagen beroepentest
- Stageverslag
- Foto’s van werkstukken
- Tentamenkaart / cijferlijst
Vul onderstaand formulier in en voeg het toe aan je portfolio onder de taak Praktijkwerkstuk om je praktijkwerkstuk te laten zien.