Werken met de computer/laptop is belangrijk op school, maar dan moet je natuurlijk wel weten hoe. Deze lessen helpen jou daarbij.
Je werkt deze cursus door met behulp van je docent of mentor. Dus als je iets niet helemaal snapt mag je deze altijd om hulp vragen!
Oh ja, ben jij zelf heel goed met ict? Top! Doorloop wel alsnog even alle stappen, sommige schooldingen zijn wellicht anders dan je van thuis gewend bent. Wat helemaal mooi zou zijn is als je klasgenoten helpt als zij iets moeilijk vinden. Zo helpen we elkaar :)
Les 1: Laptop allereerste keer aanzetten
Als je jouw nieuwe laptop voor de allereerste keer aanzet, worden er een aantal vragen gesteld. Een heel belangrijk onderdeel hiervan is hoe je inlogt op jouw laptop !!
Het is de bedoeling om een lokaal account aan te maken.
Afhankelijk van waar je jouw laptop gekocht heb, maak je hier de keus:
Een persoonlijk Microsoft online account in de praktijk veel problemen veroorzaakt door switchen tussen het Microsoft schoolaccount en het persoonlijke Microsoft account. Daarnaast zal het persoonlijke Microsoft account in de praktijk veel beperkingen hebben omdat de leerling minderjarig is.
Het Microsoft schoolaccount is (vaak) ten tijde van de eerste keer opstarten van een nieuwe laptop nog niet beschikbaar en bij het schoolverlaten wordt het Microsoft schoolaccount vernietigt waardoor de laptop onbruikbaar wordt.
.
Les 2: Hardware (alleen laptop)
Voorlezen:
In dit onderdeel leer je over de hardware van jouw laptop. Werk je niet met een laptop in de klas? Dan hoef je alleen het stukje over functietoetsen te lezen.
Bij deze les leer je hoe je makkelijk Wifi aan en uit zet, geluid harder en zachter of uitzetten. Daarnaast leer je ook om 2 vensters naast elkaar te zetten op 1 scherm.
Bovenkant
Bekijk in deze opdracht je laptop goed. Als voorbeeld hebben we hier een laptop. Iedere laptop is anders. Kijk dus goed naar je eigen laptop, zodat je weet waar alles zit!
Bovenkant
Zijkanten
Voorlezen:
Je laptop heeft aan beide zijkanten een hoop 'uitgangen'. Op deze bladzijde worden ze allemaal even genoemd. De belangrijkste voor jou zijn de audio uitgang en de uitgang voor de oplader.
De toets met het FN gebruik je vooral samen met de toetsen bovenaan je toetsenbord. De blauwe icoontjes kunnen ook witte icoontjes zijn met een wit randje er omheen.
Naast de functietoetsen met FN, heb je ook nog een handige manier om je laptop te vergrendelen. Dit is belangrijk wanneer je bij je laptop wegloopt.
Je doet dit door op het vlaggetje te drukken en tegelijk op de letter L.
Hardware tips!
Voorlezen:
Je laptop heeft normaal gesproken een accu die, wanneer hij opgeladen is, je laptop de hele dag van stroom kan voorzien. Toch raden we je aan om altijd je oplader mee te hebben. Gewoon voor de zekerheid. Mocht het nodig zijn kun je dan in ieder geval tussendoor even de laptop opladen.
Je zorgt er natuurlijk wel voor dat je de laptop elke avond laat opladen zodat hij voor de volgende schooldag weer gebruikt kan worden.
Andere tips:
Wees voorzichtig met je laptop, laat hem niet zomaar ergens staan en als je er mee gaat lopen, doe hem dan in de hoes.
Jouw laptop is van jou, dat betekent dat iemand anders niet zomaar op jouw laptop mag en jij niet zomaar op de laptop van iemand anders.
Les 3: Ergonomie
Ergonomie is een moeilijk woord voor het verstandig werken met je Laptop om geen lichamelijke klachten te krijgen.
Tips hiervoor zijn:
Werk in een goede zithouding, zorg dat je ontspannen zit.
Neem regelmatig een pauze
Doe af en toe een (ontspanning) oefening
Werk je vaak langdurig met je laptop, overweeg dan een laptop verhoger met losse muis en toetsenbord.
Les 4: WiFi
Internet is de basis van veel dingen bij ons op school. Zowel op een laptop als op een telefoon. Daarom leggen we je uit hoe je de WiFi kunt installeren.
WiFi op je laptop
Oké. Je hebt waarschijnlijk al verbinding met WiFi, anders kon je niet op deze site komen.
Mocht je echter nog geen verbinding hebben, bekijk dan de onderstaande video en/of bekijk het stappenplan.
Stappenplan
Stap 1:
Onderaan in je taakbalk (aan de rechterkant) heb je naast de tijd een hoop icoontjes staan. Zoek de wifi icoon (hier met een rood randje onderaan). Dan opent dit menu. Kies dan voor 'Zone.college Portal '.
Stap 2:
Als je er op klikt wordt het blauw, zet het vinkje aan bij 'automatisch verbinding maken' en kies dan voor 'verbinding maken'.
Stap 3:
Kies de bovenste optie 'Ik ben een student van Zone.college en....'
Stap 4:
Vul hier je 31JC account in.
Stap 5:
Zet het vinkje aan voor 'akkoord' en klik op 'ok'.
Stap 6:
Het duurt even voordat je verbinding hebt. Je ziet dat je verbinding hebt als je WiFi tekentje onderin helder wit is (bij stap 1 is het nog wat grijzer) en als je er op klikt zie in het blauwe veld staan dat je verbonden bent met de WiFi. Je kan het ook altijd even checken door naar een website te gaan. Gelukt!
WiFi op je telefoon
Zonder internet kunnen we eigenlijk niet meer. Zowel op je laptop als op je mobiele telefoon.
Daarom is het ook wel fijn als je WiFi op je telefoon hebt toch?
Bekijk de video en/of het stappenplan.
Stappenplan
Stap 1:Ga op je telefoon naar je WiFi instellingen toe. Help elkaar even als iemand dit even niet zo weet.
Stap 2: Maak verbinding met Zone.college Portal.
Stap 3: Log in met je 31JC account. Als het goed is gaat hij even laden en heb je daarna WiFi verbinding.
Let op: Altijd Zone.college Portal kiezen bij WiFi en inloggen met je 31JC account!
Les 5: 31JC account
Wachtwoord wijzigen
Voorlezen:
Je hebt van school nu je 31JC account gekregen met een wachtwoord. Maar dat wachtwoord is nogal moeilijk te onthouden. Je gaat nu een goed wachtwoord bedenken dat je gaat gebruiken voor al je schoolzaken. Kies een wachtwoord dat je goed kunt onthouden maar dat niet té makkelijk is. Je wachtwoord moet aan onderstaande eisen voldoen:
Het wachtwoord moet uit minimaal 12 karakters bestaan.
Gebruik geen woorden die ook in je gebruikersnaam of naam voorkomen.
Ook eenvoudige woorden zoals welkom, zonecollege, almelo etc worden niet door het systeem geaccepteerd.
Gebruik minimaal drie van de vier onderstaande karaktertypes:
- cijfer
- speciaal teken (bijv. !, $, #, %)
- hoofdletter
- kleine letter
Bekijk de onderstaande video om te weten te komen hoe je een goed wachtwoord kunt bedenken en hoe je deze kunt onthouden of opslaan.
Voorlezen:
Heb je een goed wachtwoord bedacht? Let's go!
Ga eens met 2 vensters werken. Dan kan je de uitleg aan de ene kant van het scherm houden en waar je in moet werken aan de andere kant van het scherm.
Login met je inlognaam en wachtwoord die hierboven staan
Vul de 'captcha' in, dat is het overnemen van de combinatie van cijfers en letters in het balkje.
Op de volgende pagina moet je 2 keer je wachtwoord invullen, als deze voldoet aan de eisen kun je klikken of "Wachtwoord wijzigen". Mocht deze grijs blijven dan voldoet je wachtwoord niet aan de eisen.
Is je wachtwoord succesvol gewijzigd, start je computer opnieuw op. Na herstart kun je gebruik maken van alle systemen.
Vanaf nu is dit je wachtwoord, schrijf het ergens op en maak hiervan een foto met je telefoon zodat je het altijd nog terug kan vinden.
Instellen twee factor authenticatie
Om de toegang tot je account beter te beveiligen maken we gebruik van twee factor authenticatie.
Wanneer je buiten school bent kan het zijn dat je een code moet invullen, deze code krijg je via een SMS op je telefoon.
Je stelt de twee factor authenticatie als volgt in:
Stap 2:
⦁ Vul hier je e-mailadres van school in. (bijvoorbeeld: ⦁ 31JC00000@student.zone.college).
⦁ Klik op de blauwe knop “Volgende”.
Stap 3:
⦁ Jouw e-mailadres wat je bij stap 2 hebt opgegeven zal hier al staan, dit laat je staan.
⦁ Vul hier jouw wachtwoord in.
⦁ Klik op de blauwe knop “Aanmelden”.
Stap 4:
⦁ Klik op de blauwe knop “Volgende”.
Stap 5: LET OP DIT IS EEN BELANGRIJKE STAP, KIJK GOED NAAR HET PLAATJE.
⦁ Klik op de link “Ik wil een andere methode instellen”.
Stap 6:
⦁ Selecteer hier Telefoon.
⦁ Klik op de blauwe knop “Bevestigen”.
Stap 7:
⦁ Selecteer hier “Netherlands (+31)”.
⦁ Vul hier je mobiele nummer in.
⦁ Selecteer hier “Stuur me een code via sms”.
⦁ Klik op de blauwe knop “Volgende”.
Stap 8:
⦁ Check je telefoon en tik de code van het smsje over in dit vak.
⦁ Klik op de blauwe knop “Volgende”.
Stap 9:
⦁ Klik op de blauwe knop “Volgende”.
Stap 10:
⦁ Klik op de blauwe knop “Gereed”.
Gefeliciteerd !!!
Je bent nu klaar, je kunt de browser (Edge of Chrome) afsluiten.
Inloggen op..
Voorlezen:
Zoals gezegd, je gaat je 31JC account gebruiken voor alles dat met school te maken heeft. Sowieso zijn alle standaard programma's van school ingesteld met 31JC, denk bijvoorbeeld aan:
Intranet (hier kan je bijvoorbeeld alle roosters van de docenten opzoeken).
Magister (de plek voor je rooster, huiswerk en cijfers)
Office365 (waar je word, excel, powerpoint, yammer etc van gebruikt).
Je krijgt nog uitleg tijdens de volgende lessen over al deze programma's. Maar naast deze programma's gebruik je ook altijd je 31JC account als je voor school je ergens aan moet melden. Wanneer een docent bijvoorbeeld zegt dat je naar een website moet en je daar aan moet melden, dan doe je dat ook met 31JC. Dat is namelijk de meest veilige optie.
Inloggen op Intranet
Voorlezen:
Intranet is je startpunt voor school als je digitaal gaat werken. Wanneer je het Intranet opent, dan zie je een scherm met allemaal vakjes die tegels worden genoemd. Iedere tegel staat voor een programma dat je voor school kunt gebruiken. Zodra je op de tegel klikt, dan opent het programma vanzelf.
Bekijk de onderstaande video om te zien hoe je kunt inloggen op het Intranet.
Op nieuwe laptops staat de browser Edge. Deze adviseren we je te gebruiken. Eventueel kun je ook Google Chrome gebruiken, maar daar gaan we in deze les niet op in.
Je kunt op de volgende manier controleren of je Edge op je laptop hebt staan.
1. Klik op het zoekglas links-onder in je beeld en typ: 'Edge'
Als het logo van Edge verschijnt, staat het op je computer.
2. Klik op het vlak met het logo om het programma te openen.
Om Edge in het vervolg sneller te kunnen openen ga je het vastzetten in de taakbalk beneden op je scherm.
1. Open de Edge browser volgens de stappen hierboven.
2. Klik op de taakbalk onder in je scherm met de rechtermuisknop op het logo van Edge.
3. Klik op 'Aan taakbalk vastmaken'
Voortaan kun je door onderaan op het logo te klikken, heel snel de browser openen.
Heb je geen Edge op je laptop, of een oudere versie van Edge met dit logo:? Dan kun je via deze link de nieuwste versie van Edge downloaden.
Startpagina instellen
Om snel bij de programma's te komen die je voor school nodig hebt ga je in deze les intranet als startpagina instellen.
Instellen zoekmachine
Goed zoeken op internet is een hele kunst. Dit begint bij het gebruiken van een goede zoekmachine. In deze les leer je daarom hoe je Google instelt als zoekmachine in de internetbrowser:Edge Chromium.
Stap 1
Open Microsoft Edge
Stap 2
Klik rechtsboven op de 3 puntjes
Stap 3
Klik op Instellingen
Stap 4
Klik op: Privacy, zoeken en services
Stap 5
Klik op adresbalk en zoeken
Stap 6
Je kunt je zoekmachine aanpassen bij het vak: Zoekprogramma dat in de adresbalk wordt gebruikt.
Les 7: Microsoft 365 downloaden (alleen laptop)
LET OP:
Als je een laptop van The Rent Company hebt gekocht, dan is deze stap overbodig, want dan staat office al voorgeinstalleerd op jouw laptop.
Kijk hiervoor naar Les 1:Basisvaardigheden ICT - Wikiwijs Maken
Microsoft365 is een softwarepakket van Microsoft. Het bevat programma's zoals Word, Powerpoint en Excel. Je kan daar online bij, maar je kan er ook programma's voor downloaden op je laptop.
Zo kan je, ook als je niet online bent, altijd met deze programma's werken.
Bekijk de onderstaande video en/of het stappenplan om Office 365 op je laptop te installeren.
Stappenplan
We gaan weer naar het intranet. Als je daar bent kies je weer 'Office365'. Je komt dan op onderstaande pagina. Om alle programma's te installeren klik je op 'Office apps installeren'.
Dan verschijnt dit scherm en het vertelt je precies wat je moet doen:
Als je deze installatie helemaal volgt heb je alle belangrijke programma's van Office365. Ook OneDrive! Ga nu door naar de volgende pagina op deze website.
Les 8: Printen op school
Voor school moet je wel eens iets printen: een verslag, een foto, etc. In deze les leer je hoe je dit vanaf je eigen laptop of vanaf een schoolcomputer kunt doen.
Printen vanaf een schoolcomputer
Op de schoolcomputer/laptop staat de printersoftware (driver) al geinstalleerd.
Vanuit elke applicatie (word, excel etc) kun je direct op printen klikken.
Als je nu vanuit bijv. Word een bestand wil printen, selecteer dan de printer Zone College Printer. Om je document af te drukken klik je vervolgens op Afdrukken
Je kunt hier ook allerlei instelling voor het printen instellen, zoals dubbelzijdig afdrukken, kleur of zwart/wit
Printen vanaf je eigen laptop
Je doet dit via de Uniflow website. Hier kom je terecht als je via het intranet op Printers klikt en vervolgens op Uniflow Online.
Om nu een bestand te kunnen uploaden klik je op Beginnen met afdrukken.
Je kunt nu een bestand printen door het bestand te slepen naar het vak dat je hieronder ziet. Je kunt ook op Zoeken klikken om het bestand te selecteren dat je wil printen.
Je krijgt hierna een melding Bestand geupload! Je bent nu klaar om naar de printer te gaan en het bestand af te drukken.
Deze melding betekent dat je jouw printje kan ophalen !
Jouw printje ophalen
Wanneer je het bestand vanaf je laptop naar de printer hebt verstuurd is het tijd om jouw printje op te halen. Hiervoor zoek je één van de printers op school op. Ze zien er ongeveer uit zoals op de foto hieronder.
Klik nu eerst op Login om in te loggen. Bij de gebruikersnaam vul je je 31JC account in, zonder @student.zone.college! Bij het wachtwoord vul je je eigen wachtwoord in.
Nadat je bent ingelogd kies je voor Secure Print. Nu zie je al je bestanden staan die je naar de printer hebt verstuurd. Het ziet er ongeveer uit zoals in de foto hieronder.
Klik op Druk af en wis om het bestand uit te printen. Het bestand komt nu uit de printer.
Kopieren
Kopiëren
Je kunt de printer ook gebruiken om bestanden te kopiëren. Om te kopiëren doe je de klep omhoog en leg je het document dat je wil kopiëren op de glasplaat. Vervolgens doe je de klep weer omlaag.
Je kiest nu in het keuzemenu voor Kopie
Vervolgens kun je allerlei dingen instellen, maar de belangrijkste is het aantal kopieën. Type hiervoor op het scherm het aantal kopieën in. Klik op Start om te beginnen met kopiëren.
Les 9: Magister
Voorlezen:
Dan zijn we nu aanbeland bij Magister. Je zal al snel merken dat je Magister elke dag, meerdere keren per dag, gebruikt. Je kan je bijvoorbeeld je lesrooster , jehuiswerk, je toetsenen beoordelingen, vinden in Magister. Alle dagelijke schoolzaken staan hier in. Belangrijk dus dat je weet hoe je er mee moet werken.
Op de volgende pagina's ga je daarom stap voor stap leren werken met Magister.
Inloggen
Voorlezen:
Oké, je komt Magister niet zomaar in. Het is een beveiligde omgeving van school. Al je cijfers staan hier in, dus daar moeten we goed mee omgaan! Maar gelukkig hebben we het 31JC account en kan je er zo in.
Eerst maken we even een uitstapje naar ons intranet, een website van Zone waar alleen docenten en leerlingen van Zone bij kunnen.
1.Ga naar internet en typ in de adresbalk 'zonecollege.nl' .
2. Klik in de rechterbovenhoek op 'inloggen'.
Je komt dan hier, als je op de pagina iets naar onder scrollt.
3. Klik op 'klik hier om in te loggen op..':
4. Log in met je 31JC account (zonder @zone.college) en je wachtwoord. Als het goed is ben je nu op de beginpagina van Magister en ben je dus ingelogd.
Rooster & huiswerk
Voorlezen:
Als je op de beginpagina van Magister staat zie je al een stukje van je rooster aan de rechterkant (inclusief roosterwijzigingen). Daaronder zie je de laatste cijfers die je hebt gehaald.
Als je in het linkermenu op'Agenda' klikt (het icoontje onder de homepagina) zie je je hele rooster. Dit rooster is altijd up to date, alle roosterwijzigingen zie je in Magister terug. Je ziet hier ook al een overzicht van je huiswerk. Aan de linkerkant zie je wat details over de les (zoals bijvoorbeeld de hele naam van de docent).
Als je dan op het huiswerk drukt, zie je details over het huiswerk. Eventuele uitleg van de opdracht zou je dan hier kunnen lezen. Zoals hieronder te zien is:
Extraatje: Als je het huiswerk hebt gemaakt, kan je dat voor jezelf afvinken in Magister. Dan klik je op 'huiswerk afronden'.
Je kan ook je Magister agenda delen met anderen of met de agenda in een andere applicatie, lees hier hoe je dat zelf kan regelen.
NAW gegevens
Voorlezen:
De NAW gegevens zijn jouw persoonlijk gegevens zoals deze bekend zijn bij de school. Je komt bij deze gegevens door op de poppetjes te klikken in het menu aan de linkerkant. Hier kan je controleren of al je gegevens kloppen. Kloppen je gegevens niet? Dan kan je dat doorgeven bij de administratie.
Krijg je een nieuw telefoonnummer? geef dit dan door bij de administratie.
Magister op je telefoon
Voorlezen:
Magister kun je ook als app op je telefoon installeren. Je kunt dan via je telefoon je rooster en je huiswerk zien. Bovendien kun je ook de cijfers die je gehaalt hebt hier terug vinden.
De app is te vinden in de App Store (iPhone) en Play Store (Android). Als je de app niet gelijk ziet staan, klik dan even op het zoek-icoon bovenin het scherm. Gebruik als zoekterm Magister en je zult de app gelijk vinden. Let goed op dat je Magister voor leerlingen en ouders installeert.
Stappenplan:
Installeer de app en open de app
Klik op 'doorgaan naar Magister'
Zoek op 'zone.college'
Log in met je 31JC account (zonder @....)
Vul je wachtwoord in.
Je bent nu ingelogd in Magister en kan ook vanaf hier de belangrijkste dingen bekijken.
Magister.learn
Magister.learn is de Elektronische leer omgeving (ELO) van Zone.college in het vmbo. Hierin kun je als leerling online aan het werk met je vakken. Je docent kan hierin opdrachten voor je klaarzetten, bij sommige vakken staat hier ook theorie. Jij als leerling kunt hier opdrachten terugkijken en inleveren.
Je komt in Magister.learn door in te loggen in Magister op je laptop. Daar ga je naar de “App-switcher”(4 puntjes, links boven in je scherm). Je kiest dan voor Magister.learn.
Je komt dan bij een overzicht met alle voor jou klaar gezette vakken. Hierbij vindt je ook een vak “E-learning Magister-learn leerlingen Zone.college”. In dit vak krijg je online uitleg over hoe Magister.learn werk en hoe je opdrachten kunt inleveren, je kunt dit zelfstandig doorlopen.
Werken in de 'cloud'. Heb je dat ooit wel eens gehoord? Nou, jij gaat dat vanaf nu ook doen. We werken niet meer met USB sticks om al je bestanden op te slaan. We gebruiken OneDrive. Daarop sla je alles op, en je kunt er overal bij. Op je laptop, computer, telefoon, thuis en op school. Ik vind het fantastisch. Jij straks hopelijk ook!
Voorbeeldje: Je maakt een foto van je tuin voor GWO (de praktijklessen) en je moet hem uploaden naar je documenten. Dan kan je dat bijvoorbeeld via je telefoon gewoon doen en dan op de computer er mee verder werken.
Klinkt moeilijk he? Dat is het begin ook wel, daarna valt het wel mee. We gaan tijdens deze les:
OneDrive Online bekijken
Mappen aanmaken
Bestand aanmaken
OneDrive installeren op je telefoon
Je kunt OneDrive altijd online opzoeken. Dat gaan we nu doen. Om bij OneDrive te komen neem je dezelfde stappen als bij e-mail (zonecollege.nl, inloggen intranet, office 365). Je komt dan hier, kies voor OneDrive.
OneDrive opent zich in een nieuw venster. De eerste keer dat je bij OneDrive komt krijg je waarschijnlijk dit scherm:
Klik dan op 'nu niet'. Dan kom je op het beginscherm van OneDrive. De volgende keer dat je bij OneDrive komt zie je dit scherm niet meer. Je scherm ziet er nu zo uit:
Ga door naar de volgende stap.
In OneDrive ga je dus al je bestanden voor school opslaan. Elk verslag, elke presentatie, elk plaatje, alles komt in OneDrive. Dan moet je wel makkelijk je spullen weer kunnen vinden. Daarom gaan we mappen aanmaken. Dit gaat heel simpel.
Klik op het pijltje naast nieuw, en kies dan voor map:
Dan geef je je map een naam en klik je op 'maken'.
Je gaat dit nu doen voor elk vak. Onderaan deze pagina zie je 'vakken' +de plaats van jouw school staan. Kies jouw locatie, er opent een documentje met elk vak dat je dit jaar op school krijgt. Maak voor elk vak een map aan binnen OneDrive.
Je OneDrive komt er dan (ongeveer) zo uit te zien, met jouw eigen vakken:
Je hebt nu mappen gemaakt binnen OneDrive. Sla vanaf nu al het werk voor het vak op in de map die daarbij hoort!
Leerlingen van Zone.college werken met eigen meegebrachte laptops.
The Rent Company ontzorgt hierin leerlingen, ouders en het onderwijs. Hoe zat het ook alweer?
Mocht je toch problemen ervaren met je eigen laptop?
Veel problemen kan je zelf oplossen, dat leer je hier.
Veel voorkomende (software) problemen, zelf oplossen
Herstart je laptop!
Werkt je laptop traag of werken websites niet?
Klik met de rechter muis op Start, Afsluiten of afmelden, klik op Opnieuw opstarten.
Alleen de aan uit knop gebruiken helpt niet. Dit zet de laptop in slaap.
Cookies verwijderen
Lukt inloggen bij websites of lesmateriaal niet?
Druk in de internetbrowser de toetsen Ctrl-Shift-Del tegelijk in, kies bij Periode Alles of gehele tijd, zet een vinkje bij cookies (rest kan uit), klik op verwijderen. Daarna de browser afsluiten en opnieuw starten.
Opnieuw aanmelden Microsoft (office) 365
Als Office problemen geeft, meld je dan (opnieuw) aan met je schoolmailadres en wachtwoord. Daarna herstarten.
Heeft dat niet geholpen? Installeer dan Office opnieuw. Zie handleiding.
Laptop hard uitzetten.
Gaat je laptop niet meer aan? Houdt de aan/uit knop 30 seconden ingedrukt (de laptop zal uitgaan), laat deze 5 seconden los en druk hem kort in (om de laptop weer aan te zetten).
Ongewenste software verwijderen.
Vaak wordt er ongemerkt software geïnstalleerd na bezoek aan de verkeerde websites. Klik op Start - Instellingen (tandwiel) – Apps – Geïnstalleerde apps. Sorteer de lijst op datum. Verwijder de onbekende apps die zijn geïnstalleerd vlak voor je probleem ontstond.
Je inloggegevens controleren.
Zorg dat je je gebruikersnaam, je mailadres en wachtwoord weet. Je gebruikersnaam is je 31JCxxxxxx nummer, je mailadres 31JCxxxxxx@student.zone.college.
Je wachtwoord weet als het goed is.
Krijg je de melding dat gebruikersnaam of wachtwoord onjuist zijn? Check je gebruikersnaam en als die klopt, stel dan een nieuw wachtwoord in via https://wachtwoord.zone.college
School wifi weer gebruiken na quarantainestelling.
Als je de melding krijgt dat Wifi is geblokkeerd omdat er virussen zijn aangetroffen op jouw laptop, neem dan de stappen die daar genoemd worden. Dus de virusscanner de hele laptop laten scannen en de ADW scanner downloaden, installeren en uitvoeren.
Als er geen virussen meer zijn, kun je op de foutpagina het formulier onderaan invullen, hierrna wordt je laptop weer vrijgegeven.
Two Factor instellen.
Sinds oktober 2022 hebben leerlingen naast hun wachtwoord een zogenaamde 2FA nodig om in Office 365 te kunnen komen. Zie deze handleiding.
Wifi opnieuw verbinden.
Heb je in school een slechte wifi verbinding met je telefoon, zet dan je wifi even uit, wacht 10 tellen en zet het weer aan. Het wifi knopje is te vinden in het configuratie menu van je telefoon.
Heb je in school een slechte wifi verbinding met je laptop, zet dan je wifi even uit, wacht 10 tellen en zet hem weer aan. Veel laptops hebben een functieknopje hiervoor. Mocht je het niet kunnen vinden, start dan je computer een keer opnieuw op.
Veel problemen zijn te voorkomen door regelmatig windows updates uit te voeren.
Zorg dat je updates direct binnenkrijgt en zo een stabiel apparaat behoud.
Druk op start - Instellingen - Windows Update.
- Zet het schuifje "krijg de nieuwste updates zodra ze beschikbaar zijn" aan.
Klik op Geavanceerde opties:
- Zet het schuifje "updates voor andere Microsoft producten ontvangen" aan.
Windows terugzetten naar fabrieksinstellingen.
Als je laptop serieuze problemen heeft, kan je hem altijd terugzetten naar fabrieksinstellingen.
LET OP: Als je dit doet kan je bestanden kwijtraken en zul je programma's opnieuw op de laptop moeten installeren. (overleg altijd even met je ouders).
Hier vind je een uitgebreide handleiding hoe je dit kunt doen: Fabrieksherstel Windows 10 - Windows Helpdesk.
Veel voorkomende (hardware) problemen, zelf oplossen
Ziet jouw scherm er zo uit?
Dan is jouw scherm gebarsten, vraag je ouders of neem zelf contact op met het bedrijf waar je jouw laptop hebt gekocht.
Is jouw batterij te snel leeg?
Dan is jouw batterij versleten, vraag je ouders, of neem zelf contact op met het bedrijf waar je jouw laptop hebt gekocht.
Gaat jouw laptop niet meer aan of uit?
Zorg dat de batterij voldoende opgeladen is, houdt de aan/uit knop 30 seconden ingedrukt (de laptop zal uitgaan), laat deze 5 seconden los en druk hem kort in (om de laptop weer aan te zetten).
Dit is het einde van de eerste cursus. Je hebt nu veel informatie gehad over de basis van werken met ict op onze school. De volgende keer gaan we verder met deel II van de cursus.
Voor nu hopen we dat je er veel van geleerd hebt en je een beetje weet wat er van je verwacht wordt. Vandaag of morgen gaan we kijken of het ook in de praktijk lukt om wat je net geleerd hebt toe te passen.
Succes en nog veel plezier deze eerste schoolweek!
Het arrangement Basisvaardigheden ICT is gemaakt met
Wikiwijs van
Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt,
maakt en deelt.
Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0
Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:
het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of
bestandsformaat
het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.
Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten
terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI
koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI
koppeling aan te gaan.
Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.
Arrangement
IMSCC package
Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.
Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en
het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op
onze Developers Wiki.