In dit web arrangement kun je informatie vinden over thema 6 Ecologie.
Via het menu aan de linkerkant kom je in de verschillende onderwerpen terecht die bij het thema horen. Klik op groene balkjes om de onderwerpen te openen.
Per onderwerp staat er een stuk tekst met belangrijke begrippen, vervolgens kun je een bijbehorende oefening maken.
Succes en veel leerplezier!
Video: Menselijke invloeden op ecologie in Nederland
Menselijke invloeden op ecologie in Nederland
Wat is ecologie?
Het bestuderen van de relatie tussen organismen en hun milieu noem je ecologie.
Invloeden uit het milieu
Biotische factoren - Invloeden afkomstig uit de levende natuur.
Soortgenoten
Voedsel
Roofdieren
Nestgelegenheid
Ziekteverwekkers
Abiotische factoren - Invloeden afkomstig uit de levenloze natuur.
Producenten, concumenten, afvaleters en reducenten
Planten staan altijd aan begin van een voedelketen, dit komt doordat planten hun eigen voedsel maken door middel van fotosynthese!
Planten noemen wij daarom producenten.
Dieren eten de stoffen die door planten zijn gemaakt, zoals glucose, eiwitten en vetten.
Dieren noemen wij daarom consumenten.
In voedselketens worden producenten gegeten door consumenten van de eerste orde, zij worden weer gegeten door consumenten van de tweede orde, enz.
Let op! Een vleeseter kan nooit een consument van de eerste orde zijn. Zij eten geen planten!
Afvaleters
Niet alle planten en dieren worden gegeten. Zij kunnen ook gewoon doodgaan. De dode resten van planten en dieren dienen dan als voedsel voor afvaleters. Afvaleters zijn meestal insecten en wormen.
Resten die afvaleters achterlaten worden verder afgebroken door reducenten. (Een ander woord voor afbreken is reduceren.) Bacteriën en schimmels zijn reducenten.
Wanneer reducenten resten afbreken komen er voedingsstoffen terug in de natuur. Producenten nemen deze voedingsstoffen weer op. Stoffen van planten komen via dieren, afvaleters en bacteriën en schimmels weer in de natuur terecht. Dit noemen wij een kringloop van stoffen.
Planten en dieren zijn meestal goed aangepast aan het klimaat/milieu waarin zijj leven. Deze aanpassingen zijn erfelijk bepaald. Bijvoorbeeld een ijsbeer met een dikke vacht tegen de kou.
Planten en dieren moeten ook schommelingen in de abiotische factoren kunnen verdragen. Bijvoorbeeld grote temperatuur verschillen in de woestijn.
In de eerste afbeelding zie je een optimumkromme voor temperatuur:
Optimumkromme voor temperatuur (abiotische factor)
In de volgende afbeelding zie je een optimumkromme voor het aantal vijanden, deze bestaat uit meerder optimumkrommes achter elkaar. Je ziet dat de konijnpopulatie kleiner wordt naarmate er meer vossen komen en wanneer er te weinig konijnen zijn in het gebied, de vossenpopulatie weer kleiner wordt.
Optimumkromme voor aantal vijanden (biotische factor)
Het arrangement Biologie - 2bb/kb - Ecologie is gemaakt met
Wikiwijs van
Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt,
maakt en deelt.
Auteur
Ilse Kooiker
Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
Laatst gewijzigd
2018-10-18 15:51:49
Licentie
Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:
het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.
Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten
terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI
koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI
koppeling aan te gaan.
Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.
Arrangement
Oefeningen en toetsen
Oefening: Biotisch of abiotisch?
Oefening: Wat hoort bij wat?
Oefening: Maak een voedselketen
Oefening: Voedselweb aflezen
Oefening: Wat is Wat?
Oefening: Populatiegrootte
Oefening: Biologische evenwicht tussen konijnen en vossen
Oefening: Optimumkromme
Oefentoets Thema 6 Basisstof 1 t/m 3
IMSCC package
Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.
Oefeningen en toetsen van dit arrangement kun je ook downloaden als QTI. Dit bestaat uit een ZIP bestand dat
alle
informatie bevat over de specifieke oefening of toets; volgorde van de vragen, afbeeldingen, te behalen
punten,
etc. Omgevingen met een QTI player kunnen QTI afspelen.
Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en
het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op
onze Developers Wiki.