ONDERZOEK

ONDERZOEK

DOCENTENHANDLEIDING

DOELEN

Je kunt een artistiek proces of een aspect daarvan onderzoeken
  • Artistieke context:
    • Het kunstwerk zelf (techniek, materiaal, media);
    • De opvattingen van de kunstenaar
  • Maatschappelijke context:
    • Sociale inbedding, maatschappelijke betekenis.
  • Ervaringscontext:
    • Beleving en emotie.
Je gebruikt daarvoor verschillende bronnen:
  • nl:
    • bronnen van internet
    • maar ook via je eigen culturele netwerk (mail/telefoon/gesprek)
  • Je bent in staat om een concrete vraag te formuleren, waar je het onderzoek mee beperkt.
  • Deze hoofdvraag kun je verdelen in 2 (of 3) deelvragen, die samen antwoord geven op de hoofdvraag
  • Je kunt formuleren waarom je dit graag wil weten.

INLEIDING:

ONDERZOEK OVER KUNST

onderzoek OVER kunst:

doel is om met de kennis die je opdoet tijdens het onderzoek, je de kunst beter gaat begrijpen.

VOORBEELDEN:

  • spiderman, van comic tot blockbuster
  • observatie en vergelijking van het publiek in de opera en bij een musical
  • interview met straatmuzikanten in de buurt

ONDERZOEK VOOR DE KUNST

Onderzoek VOOR de kunst:

doel: de kunstenaar heeft baat bij de resultaten van je onderzoek, met jouw opgedane kennis kan de kunstenaar zijn maakproces verbeteren. Je werkt dus in feite in dienst van de kunstenaar.

Voorbeeld:

notatiesystemen bedenken voor muziek of dans

ONDERZOEK IN DE KUNST

Onderzoek IN de kunst. doel: Het proces dat de kunstenaar ondergaat om tot een eindwerk te komen, is al onderdeel van het eindwerk, doel is om het creatieve proces zichtbaar te maken.

Voorbeelden:

  • instalatie met beelden van mensen die wachten
  • verzameling videos van mensen die een eigen versie gemaakt hebben van Michael Jacksons Zombiedans
  • performance waarin uitspraken van buurtbewoners zijn verwerkt over de komst van een asielzoekerscentrum

ONDERZOEK DOOR KUNST

Onderzoek DOOR kennis: doel, de kennis die je opdoet in dit onderzoek moet resulteren in een oplossing voor een praktisch probleem

Voorbeelden:

  • ontwerp een glasbak die tevens speelobject voor kinderen is
  • prototype van een robotgezelschapsdier
  • audiocollage voor busstations, met rustgevende muziek

Aristieke context

maatschappelijke context

ervaringscontext

HERKENNING & VERVREEMDING

HERKENNING & VERVREEMDING

• Je krijgt nu een serie afbeeldingen te zien, waar je zeker iets in herkent, maar waar ook een vreemd element in zit.
• We gaan bespreken waarom de maker/kunstenaar dat zo gedaan zal hebben.
• We gaan met elkaar praten, maar dus ook nadenken.

Beeldende kunst

Marcel Duchamps
Marcel Duchamps
Kurt Schwitters
Kurt Schwitters

DaDa, kunststroming uit de jaren 20.
Oorlog, wat heeft het allemaal nog voor zin? Kunstenaars zoeken elkaar op in het neutrale Zwitserland
Kinderwoordjes, de niet-kunst.
Kurt Schwitters, collage
Marcel Duchamps, pisbak, readymade





 

Henri Magritte
Henri Magritte
Nina Longshadow
Nina Longshadow
SURREALISME: schildersstroming uit de jaren 30 van de vorige eeuw. Met namen als Dali en Magritte. Nog steeds worden er surrealistische werken gemaakt. Tegenwoordig niet meer alleen met schilderen als techniek, maar ook fotografie en digitale beeldbewerking.
Salvador Dali; girafolifanten. Nina Longshadow: Muse



 
Chema Madoz
Chema Madoz
Chema Madoz
Chema Madoz
Chema Modez: Spaanse fotograaf. Dat wat het lijkt op het eerste oog, blijkt niet altijd te zijn wat het is. Hij heeft associaties en laat die aan ons zien. Een soort hedendaagse surrealist.













 
Ron Mueck
Ron Mueck
Ron Mueck
Ron Mueck

Ron Mueck, hyperrealistisch, maar door de afwijkende maat, heel groot of juist heel klein, toch vreemd. Hij beeldt mensen af in wisselende fases van hun leven. Hij beeld ze op kwetsbare momenten af. Hij gebruikt moderne materialen als siliconen en fiberglass, maar ook spullen als kippenhuid en adertjes.

Toegepaste kunst

Merel Bekking
Merel Bekking
Reid Peppard
Reid Peppard

Rat portemonnee, gemaakt door Reid Reppard.  Zou je deze willen gebruiken?
Jouw portemonnee is ook gemaakt van een dood dier, als het van leer is tenminste.

Muts van eendagskuikens, gemaakt door Merel Bekking. Je koopt eendagskuikens per kilo, net zoals je stof per meter koopt, het wordt daardoor een materiaal/ een grondstof. Het zijn geen kuikens meer. Hoe ver gaan we hier in. Deze muts kan eigenlijk niet, maar het is zo lekker zacht, maar zie ook de pootjes onder de pluimen. Wat vind je van de consumptie van dieren?




Next Nature Network
Next Nature Network


Next Nature Network, een Nederlands kunstenaars collectief met innovatieve ideeën, nog niet te realiseren, maar zou zo maar kunnen dat het in de toekomst wel kan. We kunnen met de bevolkingsgroei die nu plaatsvind, niet eeuwig op dezelfde manier vlees blijven produceren. Wat zijn de alternatieven? Rayfisch Footwear is ook van hun.




 

http://www.nextnature.net/themes/food-technology/

Eurovisie songfestival 2016. Het optreden van Wit Rusland maakt indruk door de visuals. De film op de achtergrond kun je zien als decor. Door fysieke elementen waar de zanger op gaat staan, klimt, lijkt het alsof hij deel uitmaakt van de film. Deze entourage bij een optreden zou je kunnen zien als toegepaste kunst.




 

songfestival 2016

Muziek

Matsune Mika, een avatar als hologram. Ze trekt volle zalen in Japan. Wie zingt er nou eigenlijk?

Matsune Miko

Pat Metheny, een gitarist, met het nummer: forward march.
Het lijkt op marsmuziek, maar is het dat ook?

Pat Matheny

Check my machine, BMW-reclame
Wat hoor je nou eigenlijk, is het muziek?

Bmw-reclame

Mode

Atton Conrad
Atton Conrad
Bart Hess
Bart Hess
Atton Conrad maakt kleding van licht. Bart Hess heeft voor Lady Gaga een slijmjurk ontworpen.
Wat is de functie van kleding, is deze kleding functioneel? Moet kleding altijd functioneel zijn?







 
Victor en Rolf
Victor en Rolf
Victor en Rolf
Victor en Rolf

Victor en Rolf, Ieder jaar komen ze met een nieuw concept.
Bezuinigingen
Draagbare schilderijen
onderste boven. Van voor naar achter. Greenscreen enz.

Is dit mode? Is dit kunst? Ziet er een inhoudelijk verhaal achter.










 

Theater

Dans

Compagnie Alias; sideway rains

Dit dansgezelschap blijft de hele voorstelling lang van links naar rechts bewegen over het podium. (ruim anderhalf uur lang).
Wat voor effect heeft dat? Is dit eigenlijk wel dans?

Lijstje met gerenommeerde Nederlandse kunstenaars.

Deze kunstenaars (groepen) zou je ook als uitgangspunt kunnen nemen voor een onderzoek:

  • Studio Roosegaarde
  • Kyteman
  • OMA (Rem Koolhaas)
  • ISH dancecollective
  • Dutch Design (bijv. Piet Hein Eek)
  • Within Temtation
  • Theo Jansen (strandbeesten)

 

 

En nog wat onderwerpen ter overweging

  • talentenjachten
  • techniek achter producties
  • maatschappelijke dingen, robot als gezelschap

DE OPDRACHT

Ga eens op zoek naar een kunstenaar (of collectief) waarvan het werk jou aanspreekt. (maakt niet uit in welke discipline)

  • Wat doen ze nou eigenlijk?
    • Omschrijf de activiteiten
    • Beschrijf de producten/resultaten.
    • Wat is het idee, het inhoudelijke deel, wat wil de kunstenaar bereiken
  • Wat vind jij er zo goed/intrigerend aan? Kun je het vanuit een ‘dimensie’ bekijken, welke?
    • feit en fictie
    • schoonheid en lelijkheid
    • autonoom en toegepast
    • ambachtelijk en industrieel
    • amusement en engagement
    • digitaal en analoog
    • individueel en coöperatief
    • traditie en innovatie
    • herkenning en vervreemding
    • monodisciplinair, multidisciplinair, interdisciplinair
    • lokaal en globaal

naar aanleiding van de informatie die je verzameld hebt, ga je bij jezelf te rade welke vragen het oproept. Noteer ze allemaal.

Wat zou je willen weten, formuleer een onderzoeksvraag

Misschien kan onderstaand lijstje je helpen om een invalshoek te bepalen:

  • Sociaal
  • Cultureel antropologisch
  • Economisch
  • Politiek
  • Technologisch
  • Ecologisch
  • Demografisch   

Hoe pak je het aan om een onderzoek op te zetten?

Uitgaande van de kunstenaar/het collectief waar je informatie over verzameld hebt. Vraag je je af:

Wat zou ik willen weten?

Deze vraag moet een open vraag zijn, dus je kunt het niet beantwoorden met ja of nee.

Je maakt 2 of 3 deelvragen die samen de hoofdvraag beantwoorden.

bijvoorbeeld: Wat maakt Dudok zo'n bijzondere architect

  • Wat is zijn visie op stadsplanning? en waarom

  • Wat is zijn visie op vormgeving? en waarom

 

  • Het arrangement ONDERZOEK is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    monique hendrix Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
    Laatst gewijzigd
    2017-03-09 09:35:50
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 3.0 Nederlands licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    ga aan de hand van een onderzoeksvraag met minimaal 2 deelvragen op zoek naar antwoorden.
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld

    Bronnen

    Bron Type
    http://www.nextnature.net/themes/food-technology/
    http://www.nextnature.net/themes/food-technology/
    Link
    songfestival 2016
    https://www.youtube.com/watch?v=e94dst20C9Y
    Video
    Matsune Miko
    https://www.youtube.com/watch?v=Gzve2hpLeqc
    Video
    Pat Matheny
    https://www.youtube.com/watch?v=3Jsbc1LrE4U
    Video
    Bmw-reclame
    https://www.youtube.com/watch?v=NaDpt76Lkd4
    Video
    Compagnie Alias; sideway rains
    https://www.youtube.com/watch?v=On341IVnBbg
    Video
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.