Chronisch zieken

Chronisch zieken

Projekt Chronisch zieken

In deze leerperiode ga je je verdiepen in verschillende chronische ziektes.

 

Inleiding

 

In alle branches binnen de zorg kom je veel chronisch zieke zorgvragers tegen.

 

Tijdens de lessen wordt veel aandacht besteedt aan verschillende zorgvragers met chronische ziekten en de verpleegkundige observatie en aandachtspunten .

 

In periode 8 ga je je in de project uren (ZGK 2) verdiepen in verschillende chronische ziektebeelden en de beleving van de chronisch zieke daarbij.

Je werkt  in groepjes van  maximaal 4-5 personen.

Er wordt een duidelijk beroep gedaan op o.a. de competentie ‘Samenwerken en Overleggen’.

 

Welke Chronische ziekten???

 

Voor de opdracht ga je in je groep, in overleg met de begeleidende docent, twee chronische ziektebeelden uitwerken.

Zorg ervoor dat de ziektebeelden evenredig worden verdeeld.

 

  1. ALS  en Hartfalen.
  2. Dwarslaesie  en Reuma.
  3. Ziekte van Korsakov  en Nierziekten.
  4. Ziekte van Crohn  en Down syndroom.
  5. Astma & COPD en Epilepsie
  6. Chronische leukemie en CVA

     

Opdracht 1 (deel 1)

  1. Maak een schema, per week, wie voorzitter en notulist  is. Iedereen moet de rol van voorzitter en notulist hebben uitgevoerd (laat het schema aftekenen door de begeleidende docent)
     
  2. Maak het startdocument
     
  3. Werk de beide ziektebeelden uit volgens de rode loper en beschrijf hierbij de verzorgende  aspecten
     
  4. Beschrijf de coping strategieën waar deze zorgvragers mee te maken kunnen krijgen
     
  5. Wat betekent het voor het dagelijks bestaan om deze aandoening te hebben
    1. Hoe beïnvloedt dit het sociale leven
    2. Hoe beïnvloedt dit het werk
    3. Welke financiële consequenties zijn hieraan verbonden
    4. Met welke reacties/vooroordelen heeft de zorgvrager te maken
    5. Waar loopt de zorgvrager tegen aan
    6. Wat betekent dit voor een chronisch ziek persoon.
    7. Wie kan helpen bij het regelen van uiteenlopende zaken
    8. Wat is de rol van de mantelzorg.

Opdracht 1 (deel 2)

6.        Benoem de meest voorkomende medicatie bij het ziekte beeld.

                A. Beschrijf hiervan de werking.

                B. Beschrijf hoe je deze medicatie moet innemen en waar je op moet letten bij inname.

                C.  Beschrijf de bijwerkingen van de medicatie die je uit werkt .

                D. Beschrijf  de wisselwerking tussen de beschreven medicatie.

 

7.          Beschrijf van de benoemde ziekten beelden de patiënten verenigingen.

                  A.       Wat kan de patiënten vereniging op verschillende gebieden  betekenen voor de cliënt jij als

                             zorgverlener en naasten.

Opdracht 1 (deel 3)

8.  Wetten en instanties  in relatie met het ziektebeeld.

          A. Met welke wetten kom je in aanraking als je cliënten verzorgd met het gekozen ziektebeeld en leg dit uit.

          B. Welke instanties  heb je nodig bij de  ondersteuning in het dagelijks leven en leg dit uit.

          C. Met welke disciplines kan de cliënt in aanraking komen en leg dit uit.

          D. Met welke aandachtspunten moet de cliënt rekening houden op het gebied van voeding  in relatie tot het      

               het ziektebeeld

Opdracht 1 (deel 4)

9.      Met welke disciplines kan de cliënt in aanraking komen en leg dit uit.

10.   Met welke aandachtspunten moet de cliënt rekening houden op het gebied van voeding  in relatie tot het

        ziektebeeld

Opdracht 2

Maak een patiënten folder per ziektebeeld.

De folder die je maakt is bedoeld voor een cliënt die de chronische aandoening heeft, dus denk aan hanteerbaarheid, duidelijkheid, leesbaarheid  aantrekkelijkheid enz. Houd zoveel mogelijk rekening met de mogelijke beperkingen van een cliënt

Opdracht 3

Nodig een gastspreker uit of organiseer een werkbezoek gericht op chronische zorg.

Opdracht 4

Organiseer en geef een presentatie aan de eerste, derdejaars, vierdejaars VZ, VP, HZW, VMBO of BBL  leerlingen waarin je uitleg geeft over opdracht 3 t/m10 (van Opdracht 1)

 

Probeer hiervan een aantrekkelijke presentatie te maken, maak hierbij gebruik van ondersteunend materiaal, zoals een filmpje/quizz/voorbeeld materiaal enz....

Laat feedback formulieren invullen door vier verschillende personen die jezelf hebt ontwikkeld. Dit doe je in overleg met de begeleider van het project chronisch zieken

Bewijsstukken

  1. Patiënten folder van beide ziektebeelden (in overleg met docent Nederlands) met daarin verwerkt van
    Opdracht 1; onderdeel 3 t/m 10. 
     
  2. Presentatie aan de VZ, VP, HZW, VMBO of BBL  leerlingen waarin je kort uitleg geeft over opdracht 3 t/m 10.
     
  3. Laat feedback formulieren invullen door vier verschillende personen die jezelf hebt ontwikkeld. Dit doe je in overleg met de begeleider van het project chronisch zieken.
     
  4. Aftekenkaart

Inleveren bewijsstukken

  • Samenwerkingscontract, startdocument, leergroep verslagen, evaluaties (als groep) in lesweek 9 in NELO
  • De folders worden digitaal ingeleverd (als groep) in lesweek 9 in NELO
  • De aftekenkaart lever je persoonlijk in,  in lesweek 9 bij de begeleidende docent
  • De aftekenkaart wordt na beoordeling, door jou in je ontwikkelingsportfolio geplaatst

 

  • Het arrangement Chronisch zieken is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    vzvp wincampus
    Laatst gewijzigd
    2016-04-18 19:44:25
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 3.0 Nederlands licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.