Keuzevak Marketing GL 25/26

Keuzevak Marketing GL 25/26

Oriëntatie

Tijdens dit keuzevak ga je samen met je 'opdrachtgever' een eigen product bedenken, maken, in de markt zetten en ook echt op de markt verkopen. Hoe ga jij als marketeer ervoor zorgen dat je product uniek is en zich onderscheidt van concurrerende producten?  Er wordt dus veel creativiteit en originaliteit van je gevraagd om zoveel mogelijk producten te verkopen. Tijdens de lessen heb je veel vrijheid om je onderzoek te doen en je product vorm te geven.

Je zult er op uit moeten om de markt te onderzoeken. Je gaat onderzoeken wie jouw doelgroep is, wie je concurrenten zijn, wat een goede prijs is voor je product en hoe je reclame gaat maken. Misschien maak je een origineel reclame filmpje, een flyer of schakel je een influencer in. Als je goed onderzoek hebt gedaan maak je een aantrekkelijk en origineel plan voor jouw opdrachtgever. Natuurlijk presenteer je dit plan op een originele en eigen wijze. Tijdens het hele proces laat je zien dat je stap voor stap in staat bent om steeds weer verbeteringen toe te passen.

Dus marketing gaat over de activiteiten die jij uitvoert om zoveel mogelijk van je product/dienst te verkopen. Hoe zet jij je product en onderneming zo aantrekkelijk mogelijk in de markt, zodat de doelgroep naar jou toekomt?

 

 

 

Wat ga ik leren?

Schoolexamen

Dit schoolexamen bestaat uit een drietal praktijkopdrachten:

  • Samen met je groepsleden maak je een marketingverslag
  • Samen met je groepsleden presenteer je je marketingverslag aan de opdrachtgever, de docenten en een externe ondernemer
  • Ieder groepslid staat een dagdeel op de markt waar hij/zij marketingtools toepast om producten te verkopen.

Ieder groepje ontvangt de eerste les een nauwkeurige omschrijving van de opdrachten. Deze kun je gebruiken als format om je marketingverslag en presentatie te maken.

 

Competenties

In dit keuzevak werk je aan de volgende competenties:

 

Je leert om onderzoek te doen:

  • Opstellen van een onderzoeksvraag samen met je opdrachtgever
  • Concurrenten analyse
  • Enquete opstellen en uitvoeren
  • Marketingmix opstellen
  • Analyseren en digitaal ordenen van de onderzoekgegevens             

Je leert effectief te communiceren:

  • Doelgroep ondervragen
  • Overleggen en afspraken maken met de opdrachtgever
  • Taakverdeling en planning maken
  • Klanten benaderen
  • Presenteren en keuzes motiveren
  • Overzichtelijk en logisch verslag doen

Je leert creatief denken en handelen:

  • Reclame en promotie acties bedenken en uitvoeren
  • Unieke product eigenschappen bedenken en maken
  • Inspelen op kansen en bedreigingen in de markt

Je leert commercieel te handelen:

  • Klant en service gerichte houding
  • Verbetervoorstellen formuleren

Je leert digitale vaardigheden:

  • resultaten van je onderzoek in tabellen/grafieken weergeven
  • word vaardigheden
  • filmpje maken

Je leert samenwerken:

  • gezamenlijk beslissingen nemen en doel stellen
  • een takenverdeling maken op grond van persoonlijke vaardigheden en kwaliteiten
  • elkaar motiveren en scherp houden
  • luisteren naar de ander
  • reflecteren en feedback geven

 

 

Hoe ziet een les Marketing eruit?

Tijdens de lessen werk je aan je verslag en je presentatie. Je doet onderzoek en daarvoor ben je regelmatig op pad. Bovendien werk je goed samen met je opdrachtgever aan jullie zelf bedachte product. Het eerste deel van iedere les krijg je van je docent uitleg over diverse onderwerpen binnen het vakgebied Marketing. Daarna ga je volgens je eigen taakverdeling en planning zelfstandig aan de slag en erop uit.

Je hoeft dus niet allemaal hetzelfde te doen. Een half uur voor het einde van de les is iedereen weer terug in het lokaal om te presenteren welke activiteiten je hebt gedaan. De vrijheid die je krijgt tijdens de lessen kan heel prettig zijn voor jullie creatieve proces. Wel vraagt het dat je goed volgens je eigen planning leert werken en op tijd initiatief toont.  

Het verslag lever je in bij de docent op de afgesproken datum en is in je eigen woorden geschreven. De presentatie houd je op de afgesproken datum. De datum waarop je op de markt staat wordt je meegedeeld in de eerste les.

 

Samenwerken.... doe waar je goed in bent

Opdracht: leerstijlentest

Je gaat nu een leerstijlentest invullen. Hoe je dat doet staat volledig uitgelegd in het word bestand. Open de link en ga aan de slag. Als je jouw voorkeurstijlen hebt bepaald ga je de stukjes tekst lezen die passen bij jouw voorkeursstijl .Kijk eens of je in deze tekst vaardigheden en kwaliteiten herkent die jij bezit. Noteer deze voor jezelf want je hebt ze nodig in je marketingverslag bij hoofdstuk 2. Daar wordt gevraagd naar jouw kwaliteiten als Marketeer.

Opdracht: maak een overzichtelijke taakverdeling

Een taakverdeling met tijdsplanning is essentieel als je gaat samenwerken. Weten wat je te doen staat geeft richting en structuur. In de link hieronder staat een voorbeeld van een taakverdeling met tijdsplanning. Ook zijn de kwaliteiten en vaardigheden van de Marketeers hierin opgenomen. Doe er je voordeel mee! Onder het kopje invoegen in Word kun je een tabel invoegen.

Studiewijzer

H1 Het product

HET PRODUCT

Je gaat samen met je opdrachtgever een product of dienst bedenken. Daarna hou je je bezig met hoe je het product zo aantrekkelijk mogelijk maakt en hoe je zoveel mogelijk bekendheid kan geven aan je product.

Maak tijdens het brainstormen bijvoorbeeld gebruik van Pinterest om ideeën op te doen. Zie hieronder voor de link.

DE EISEN:

  • Het product moet op school te maken zijn
  • Dit moet uitvoerbaar zijn in de tijd die je hebt tijdens de lessen
  • Het moet op de marktkraam verkocht kunnen worden
  • Denk bij een eetbaar product aan hygiëne, voedselveiligheid en verpakkingseisen
  • De kosten moeten binnen je budget passen

 

https://pin.it/ph7dybpujka2i6
Bekijk deze ideeën op Pinterest

Voor  jullie product is geld beschikbaar. Je overlegt hierover met je docent
Voor jullie product is geld beschikbaar. Je overlegt hierover met je docent

Reclame om iets goeds te doen

Reclame om iets goeds te doen = NUDGING
Reclame om iets goeds te doen = NUDGING
Papier niet op straat laten gooien!
Papier niet op straat laten gooien!

RECLAME OM IETS GOEDS TE DOEN


Bij Marketing hoef je niet altijd een product te maken. Je kunt ook een reclamecampagne voor een goed doel of een groen doel bedenken! 
Dat noem je Nudging. 
Dit komt van Nursing ( verzorgen).

Je kunt bijvoorbeeld een plan bedenken:
•    om mensen geen afval op straat te laten gooien.
•    om gezonder te eten
•    geen mobiel op je fiets te gebruiken
•    de buurt groener te maken


Je gaat dan nadenken hoe je deze boodschap bij mensen binnen laat komen zodat ze hun gedrag veranderen/verbeteren.
Daarvoor moet je ook onderzoek doen. Je kunt met posters, filmpjes, social media mensen beïnvloeden in hun gedrag. Als je voor Nudging wil gaan kun je dit met je docent bespreken.
 

 

 

PianoStairs = Nudging. Neem vaker de trap!
PianoStairs = Nudging. Neem vaker de trap!

Opdracht: product bedenken

Opdracht:

Schrijf minimaal 3 ideeën op. Bespreek ze met elkaar.

  • Welk idee is het meest haalbaar om te maken en te verkopen.
  • Wat heb je voor dit idee nodig?
  • Maak een lijst en bespreek met je docent wat op school aanwezig is.
     

Opdracht: maak een mooi logo voor jullie bedrijf

Verzin een mooi logo dat past bij jullie bedrijf en product. Je kan ook onderstaande link gebruiken om gratis een logo samen te stellen:

 

Maak je eigen logo

H2 Wat is Marketing?

Marketing gaat niet alleen over reclame maken. Het gaat over een oplossing bieden voor een probleem (wens) van jouw doelgroep.

Serie filmpjes over Marketing

VAN DEZE SERIE FILMPJES KUN JE VEEL LEREN!

De filmpjes zijn 15 minuten,maar ze leren je veel!

Kijk naar het onderwerp waar je vragen over hebt of waar je meer over wilt weten. 

DOEN!

 

VAN IDEE TOT PLAN

PRODUCT-ONTWIKKELING

PITCHEN VAN JE PLAN

MARKETING

VERKOPEN

SOCIAAL ONDERNEMEN / SOCIALE MARKETING

Marketingvoorbeelden in de supermarkt

H3 De onderzoeksvraag, SWOT analyse en USP

3.1 De onderzoeksvraag

Stel je hebt als onderneming een nieuw product bedacht waar jezelf helemaal enthousiast over bent. Hoe weet je dan of ook andere mensen enthousiast zijn en het product willen kopen? Om deze vraag te kunnen beantwoorden zul je eerst de markt moeten onderzoeken. Hoe ziet mijn markt eruit, welke prijzen worden er gevraagd, hoe gaat mijn product eruit zien, wie zijn mijn concurrenten, vanaf welke plek verkoop ik mijn product, hoe maak ik reclame.

Je hebt als ondernemer dus vragen die onderzocht moeten worden. Nu heb je daar als ondernemer niet altijd tijd voor en/of verstand van. Je kunt een marketingbureau inschakelen. Voordat een marketeer het marktonderzoek kan uitvoeren moet de ondernemer eerst bedenken wat de hoofdvraag is. De hoofdvraag of onderzoeksvraag bepaalt wat de opdrachtgever wil weten. De deelvragen dienen als ondersteuning om antwoord te krijgen of de hoofdvraag.

Een voorbeeld van een hoofdvraag en deelvragen zijn:

Hoofdvraag / Onderzoeksvraag:

Is er markt voor insectenhotels onder Nederlandse tuineigenaren?

Deelvragen:

1. Hoe bekend zijn tuineigenaren met het insectenhotels en het nut ervan?

2. Zijn tuineigenaren bereid om een insectenhotel aan te schaffen?

3. Welke product kenmerken (materiaal, grootte, prijs) vinden tuineigenaren belangrijk?

4. Wat zijn bezwaren om een insectenhotel aan te schaffen?

 

Met deze vragen kun je als Marketeer beslissen hoe je het marktonderzoek gaat vormgeven. Hoe je dit doet lees je in hoofdstuk 4.

 

 

 

Opdracht: een onderzoeksvraag maken

Stel samen met je opdrachtgever een onderzoeksvraag vast. Maak deze onderzoeksvraag zo concreet mogelijk en controleer met het Vragenmachientje of het een goede onderzoeksvraag is. Maak daarna minimaal drie deelvragen. Deze kunnen informatie geven om de onderzoeksvraag te beantwoorden. Noteer de vragen in je verslag.

 


Voorbeeld onderzoeksvragen:

 

  • Wie gaat ons product kopen?
  • Wie zal ons product waarschijnlijk niet kopen?
  • Wie gaat ons product gebruiken?
  • Waarvoor kun je het product gebruiken?
  • Hoe gaan we het product verkopen?
  • Welke producten zijn er al op de markt die op ons product lijken?
  • Wat is er uniek aan ons product?
  • Voor welke leeftijdsgroep zou ons product het meest geschikt zijn?
  • Verdient ons product een verpakking en zo ja wat voor?
  • Welk gevoel krijgt de klant bij ons product?
  • Hoeveel geld zou een klant voor ons product over hebben​

 

Vragenmachientje voor een goede onderzoeksvraag
Vragenmachientje voor een goede onderzoeksvraag

Hoe maak je een goede onderzoeksvraag

3.2 SWOT analyse

 

Een SWOT-analyse helpt je om te zien:

  • Wat goed gaat met het product (Sterktes)

  • Wat er beter kan aan het product (Zwaktes)

  • Welke kansen er zijn in de markt van het product (Kansen)

  • Welke gevaren er zijn voor het product (Bedreigingen)

Als je bovenstaande punten hebt onderzocht kun je je product nog beter maken. Je kunt de kansen in de markt benutten en rekening houden met de risico's in de markt.

Opdracht: SWOT analyse

Maak een SWOT analyse voor jullie product. Voeg een tabel in met vier kwadranten. Beschrijf de sterke en zwakke punten van je product in de bovenste twee kwadranten en de kansen en bedreigingen van je product in de onderste twee kwadranten. Plaats de SWOT analyse in je verslag.

3.3 USP

Unique Selling Point

Wat is nu de unieke factor of het kenmerk wat jouw product onderscheidt van de concurrent.

Bij Marketing is het heel belangrijk om te weten wat het USP van jullie product is.

  • wat maakt je product uniek
  • waarom is je product anders
  • wat is het bijzondere van je product of verkoopaanpak                                                                     

Met uitspraken als; wij zijn de snelste of wij bieden de beste kwaliteit maak je niet altijd indruk bij de klant, omdat de concurrent vaak hetzelfde zegt. Het kan best zo zijn dat je als snelste het product levert maar dan moet je dit in de boodschap verwerken en bewijzen. Je stelt bijvoorbeeld: wij werken dag en nacht en zijn daardoor de snelste in de markt.

Waar je als Marketeer naar op zoek bent is hoe je in één of twee pakkende zinnen kunt uitleggen wat jouw product zo aantoonbaar uniek maakt. Het liefst doe je dit op zo'n creatief mogelijke manier.

Hieronder voorbeelden van succesvolle slogans met een duidelijke USP:

Apple ‘Think Different’

USP: laat zien dat  Apple innovatief is, creatief en anders is dan de rest

M&M’s  ‘Smelt in je mond, niet in je hand’

USP:  de unieke coating maakt het chocola minder plakkerig. Een praktisch voordeel dat onderscheidend is.

Red Bull  ‘Red Bull geeft je vleugels’

USP: De drank geeft de fantasierijke belofte van een energieboost en focus.

Coolblue  ‘Álles voor een glimlach ‘

USP: klantgerichtheid als onderscheidend vermogen. Vertaald naar een warme belofte

 

 

 

 

 

Opdracht: maak een pakkende slogan met een duidelijke USP

Ga na wat jullie product uniek maakt en vertaal dit in een pakkende slogan. De slogan moet het unieke van jullie product benadrukken. Beschrijf de slogan in jullie verslag en geef een korte uitleg wat de slogan voor betekenis heeft. 

H4 Het marktonderzoek

4.1 Soorten onderzoek: Desk en Field Research

Is ons idee succesvol?

Nu ga je onderzoeken of je product ook echt kansrijk zal zijn op markt. Zitten er mensen te wachten op jouw product. Je gaat dus heel specifiek informatie verzamelen over wat mensen van jouw product vinden. Je probeert zo antwoord te krijgen op jouw onderzoeksvraag en deelvragen.

Marktonderzoek bestaat uit drie fases:

1. Onderzoek opzetten. In deze fase ga je een enquête maken voor je doelgroep en een concurrentenmatrix maken om je concurrenten in kaart te brengen.

2. Onderzoek uitvoeren en gegevens verwerken. Je gaat je enquêtevragen stellen aan je doelgroep en legt de antwoorden vast. Je gaat je concurrenten online of in werkelijkheid bezoeken en noteert de gegevens in je concurrentiematrix.

3. Aan de hand van de uitslagen trek je een conclusie en maak je een verbetervoorstel.

Twee soorten marktonderzoek:

Desktop research = je doet onderzoek achter je computer. Bijvoorbeeld je zoekt online naar de prijzen van je concurrenten.

Field research = je onderzoekt in 'het veld'. Bijvoorbeeld: je bezoekt een winkel van de concurrent, je doet een enquête op straat of in het winkelcentrum. Je gaat dus echt op pad
 

4.2 Concurrentieonderzoek

Je kunt natuurlijk een prachtig idee voor een product hebben. Maar is jouw product wel zo uniek?

•    Zijn er concurrenten die een soortelijk product verkopen?
•    Waar vind je deze concurrenten?
•    Wie zijn het?
•    Hoe ziet hun product eruit en welke prijs vragen ze.
•    Waarin is het product van de concurrent beter of minder goed dan die van jou.

Een concurrentiematrix is een tabel die op een snelle manier laat zien hoe jouw product zich verhoudt tot die van een aantal concurrenten. Waarin ben je beter, gelijk of slechter. Bijvoorbeeld prijs, kwaliteit, service of duurzaamheid. Als je dit weet kun je je product nog unieker en beter maken. Zo krijg je een sterke positie in de markt.

 

 

Opdracht: maak een concurrentiematrix

Maak een concurrentiematrix van je eigen product. Vergelijk in de matrix de eigenschappen van je product met drie concurrenten die ook dit product of een soortgelijk product maken. Zorg er dus voor dat je goed onderzoek hebt gedaan naar de producten van je concurrenten. Wat is de conclusie van je onderzoek? Hoe onderscheidt jij je van de concurrenten en welke kansen kun je nog aangrijpen? Noteer dit in je verslag samen met je matrix. 

 

4.3 De enquête

Een enquête is een onderzoek doen waarbij gebruik wordt gemaakt van een vragenlijst, die aan meer personen wordt voorgelegd. Als je goede vragen bedenkt kun je heel veel informatie verzamelen. Met die informatie kun je je product succesvol op de markt brengen. Zorg er wel voor dat degene die de enquête invult tot jouw doelgroep behoort. Als ik plantenbakken maak voor huiseigenaren heeft het geen zin om pubers te ondervragen.

Je kunt een enquête online uitvoeren maar ook 'face tot face' doen. Het voordeel van online vragen stellen is dat je eenvoudig heel veel personen kunt bereiken. Ga je mensen face tot face benaderen dan heb je een minder groot bereik en kost het per persoon meer tijd. Wel kun je beter ingaan op de antwoorden van de mensen en hierop doorvragen.

 

 

 

 

Opdracht: een enquête maken

Maak een enquête die bestaat uit minimaal 8 vragen, waarvan 4 gesloten en 4 open vragen. Je ondervraagt minimaal 10 personen uit je doelgroep.


Stap 1:  Bepaal eerst wat je wilt weten. Dit is afhankelijk van de onderzoeksvraag en deelvragen.
Stap 2: Stel de vragen op
- Minimaal 8 vragen waarvan 4 gesloten vragen en 4 open vragen
- Vraag per vraag één ding tegelijk
- Maak de vragen niet te lang
- Zorg voor een logische volgorde van de vragen

Gesloten vragen
Voordeel: makkelijk te verwerken.
Nadeel: je ontvangt beperkte informatie


Voorbeelden van gesloten enquêtevragen:
1.    Wat vindt u een redelijke prijs voor dit product?
a. 1 – 2 euro
b. 2 – 3 euro
c. 3 – 4 euro

2.    Hoeveel interesse zou u hebben om dit product te kopen?
a. Veel interesse
b. Redelijk interesse
c. Weinig interesse
d. Geen interesse

Open vragen (vragen naar meningen)
Voordeel: levert betere informatie op
Nadeel: de antwoorden zijn moeilijker te verwerken


Voorbeelden van open enquêtevragen:
1. Wat spreekt u het meest aan aan onze product?
2. Wat zou u verbeteren aan dit product?
3. Heeft u nog andere tips?

Denk goed na of je de mensen de enquête zelf laat invullen of dat jij zelf de antwoorden noteert. Zorg dus voor antwoordformulier(en)!!
Als je enquête af is laat je deze goedkeuren door je docent voordat je de enquête gaat afnemen.
Succes!

Opdracht: Een enquête verwerken

  1. Verzamel alle 10 de enquête formulieren
  2. Maak een document met de enquêtevragen
  3. Noteer bij iedere vraag de antwoorden en hoeveel keer dat antwoord is gegeven

Bekijk het onderstaande bestand hoe je de gegevens kunt verwerken. Het meest belangrijke is natuurlijk dat je conclusies trekt naar aanleiding van de gegeven antwoorden. Wat betekenen de antwoorden voor je prijs, je verkoopplaats, je manier van reclame maken en je product. Als bijvoorbeeld het grootste deel van je doelgroep aangeeft een prijs te willen betalen tussen de €5 en €10 heeft het geen zin om een prijs te vragen van €20.

 

H5 Retailformule, Doelgroep en Marketingmix

5.1 Retailformule

Retail wil zeggen het verkopen van goederen door bedrijven aan de individuele consument. Het is dus de laatste stap in de bedrijfskolom.

Voorbeelden:

  • Supermarkt (Jumbo, Albert Heijn)
  • Kledingwinkel (Zara, H&M)
  • Online winkel (Bol.com, Coolblue)
  • Marktverkoop (verkopers op de weekmarkt)

Bij retail gaat het dus niet om business tot business verkoop, waarbij bijvoorbeeld Sligro producten verkoopt aan horeca zaken.  

De retailformule beschrijft hoe een winkel zich positioneert in de markt om een specifieke doelgroep aan te spreken. Het is het totaalplaatje van hoe de winkel eruitziet, wat het verkoopt en aan wie.

De retailformule / winkelformule bestaat uit 3 onderdelen:

De doelgroep, een groep mensen met specifieke kenmerken, wensen en behoeften waarop je de winkel afstemt. Deze groep mensen       vertegenwoordigt het marktsegment, het gedeelte van de markt waarop jij je richt.

De marktpositie, een winkel die zich hoog in de markt positioneert, voegt extra diensten (zoals advies, service, en winkelsfeer) toe aan de artikelen en zit vaak in mooie dure winkelstraten; klanten zijn bereid daarvoor meer te betalen. Kies je voor een laag segment ( Action, Zeeman bijvoorbeeld) dan bied je minder diensten aan, is je winkel eenvoudig en je prijzen zijn laag. Ook zit je niet op de duurste locaties met je winkels. Je houdt de prijzen laag.

De Marketingmix, product, prijs, plaats, promotie, (presentatie en personeel). Op de volgende pagina wordt de Marketingmix uitgelegd.

 

Retailformule van Zara:

Snel, stijlvol en bereikbaar

Onderdeel

Invulling bij Zara

Doelgroep

Modebewuste consumenten (18–40 jaar), die snel en betaalbaar de laatste trends willen

Assortiment

Breed, wisselend assortiment kleding, schoenen en accessoires voor dames, heren & kids

Prijsniveau

Middenklasse – modieus en relatief betaalbaar

Service & snelheid

Snelle rotatie van collecties (elke 2 weken nieuw), beperkte voorraad per item

Winkelpresentatie

Minimalistisch, strak, premium uitstraling – wereldwijde consistentie

Beleving & imago

Trendy, exclusief gevoel, snelle mode, sterk wereldwijd merkimago

Waarom werkt Zara’s retailformule?


Snelle productie & distributie (van ontwerp tot winkel in 2–3 weken)
Inspelen op actuele modetrends
Beperkte voorraad stimuleert snelle aankoop
Overal dezelfde merkuitstraling wereldwijd
 

5.2 Doelgroep

Waarom is het zo belangrijk dat je weet wie jouw doelgroep is? Stel je hebt een kapperszaak en je kiest de volgende doelgroepomschrijving: "alle mensen met haar"

 

Hoe weet ik dan wat een geschikte prijs is voor mijn doelgroep?

Hoe ga ik dan reclame maken en via welke media bereik ik mijn doelgroep?

Hoe ga ik dan uitleggen waarom mijn kapsels zo uniek en goed zijn aan mijn doelgroep?

Op welke plaats ga ik een kapperszaak starten voor mijn doelgroep?

 

Je merkt al "mensen met haar" is een veel te grote en vage doelgroepomschrijving. Iedereen heeft haar, maar niet iedereen gaat naar de kapper of wil hetzelfde. Als kapper kun je beter kiezen voor een duidelijke groep, bijvoorbeeld:

Jongeren tussen de 20 en 30 jaar die een modieus kapsel willen en bereid zijn hiervoor extra te betalen

Volwassen heren tussen de 20 en 50 jaar die goedkoop en snel geknipt willen worden zonder afspraak te maken

Zo kan de kapper beter inspelen op wat deze mensen willen en gerichte reclame maken.

 

 

 

Wie is mijn doelgroep

Opdracht: maak een doelgroepomschrijving

Maak nu een doelgroepomschrijving voor jouw product. Om je prijs, product, plaats en promotie aan te passen op de wensen van je doelgroep is het heel belangrijk dat je precies omschrijft hoe je doelgroep eruit ziet. Hieronder een aantal punten die je kunt gebruiken om een goede doelgroep omschrijving te maken. Verwerk je doelgroepomschrijving in je marketingverslag.

  1. Wie zijn het?
    Beschrijf de mensen: leeftijd, geslacht, woonplaats, inkomen of andere kenmerken.

  2. Wat vinden ze belangrijk?
    Wat vinden ze belangrijk bij het kopen of gebruiken van iets? Bijvoorbeeld prijs, kwaliteit, gemak, duurzaamheid.

  3. Waar zijn ze te vinden?
    Waar komen ze vaak? Bijvoorbeeld winkels, online, social media, markten.

  4. Waarom kiezen ze dit?
    Wat is de reden dat ze voor dit product of deze dienst kiezen? Welk probleem lost het op voor hen?

  5. Hoe gebruiken ze het?
    Hoe en wanneer gebruiken ze het product of de dienst?

  6. Hoe bereik je ze?
    Via welke kanalen (reclame, social media, winkels) kunnen we ze het beste bereiken?

 

5.3 De Marketingmix

De retailformule is als het ware de persoonlijkheid van de winkel of het bedrijf. Hoe ziet het eruit, voor welke specifieke doelgroep is het bedoeld wat voor gevoel krijg je erbij? Alsof je het karakter en de stijl van het het bedrijf beschrijft. Het is het totaalplaatje waarmee de onderneming een marktpositie inneemt.

Je kunt de marketingmix zien als een kist met vier stuks gereedschappen, die je gebruikt om je doelgroep zo goed mogelijk te bereiken. Met andere woorden: hoe maak ik mijn product, prijs, plaats en promotie zo aantrekkelijk mogelijk voor de doelgroep zodat zij mijn product gaan kopen. De 4 p's zijn als het ware de bouwstenen voor je retailformule of marketingstrategie.  

Wij gebruiken in ons verslag 4 p's: product, prijs, plaats en promotie. De overige twee zijn personeel en presentatie en laten wij buiten beschouwing.

 

 

 

 

Uitleg Marketingmix 1

Uitleg marketingmix 2

Opdracht: maak voor jouw product een marketingmix

Beschrijf de marketingmix voor jouw product. In de bijlage een werkblad met per P aandachtspunten die je kunt gebruiken om om de ideale mix te maken. Neem je marketingmix over in je marketingverslag.

 

H6 Reclame

6.1 Hoe zijn marketing en reclame ontstaan?

De term Marketing komt op rond het jaar 1905. Het ging op dat moment meer over het verkopen van producten en goederen. Pas na de Tweede Wereldoorlog kreeg marketing zijn moderne betekenis. Het ging niet alleen meer over producten verkopen, maar ook om je doelgroep in kaart te brengen met al haar wensen. Zodat je met de marketingmix kan inspelen op deze wensen/behoeften. Het werd echt een vakgebied wat bestaat uit het onderzoeken en analyseren van de markt en een marketingstrategie opstellen.
Reclame is een onderdeel van het vakgebied Marketing. Het gaat om een boodschap overbrengen om bekendheid te geven aan je product op dienst. Dit gebeurde al in de middeleeuwen op marktpleinen door roepende handelaren. Tot op de dag van vandaag gebeurt dit nog steeds of de markt.

Uitvindingen/ontwikkelingen als de boekdrukkunst, industriële revolutie, radio, tv, internet, sociale media hebben een enorme invloed op het vak Marketing. 

De oudste manier van voor het aanprijzen van je product

Opdracht: verklaar de invloed van onderstaande afbeeldingen op marketing en reclame

Opdracht: kijk naar onderstaande technische ontwikkelingen. Geef per ontwikkeling aan wat voor invloed dit heeft gehad op marketing en reclame. 

6.2 Wat is het verschil tussen promotie en reclame

Promotie = Alle acties om de verkoop van je product te stimuleren. Reclame kan hier één onderdeel van zijn. Denk ook aan kortingen, evenementen, bekende personen uitnodigen bij een opening, mensen het product laten proeven of laten zien, het geven van relatiegeschenken.

Reclame = Een (vaak) betaalde boodschap om een product, dienst of merk bekend te maken of aantrekkelijk te maken (bijvoorbeeld een tv-spot, advertentie, video filmpje)

Kort gezegd: reclame is één vorm van promotie maar promotie gaat verder.

Hoe maak je een goede reclame?

6.3 Online Marketing

Online marketing is reclame maken via het internet.
Bedrijven gebruiken het om mensen te vertellen over hun producten of diensten, maar dan via websites, social media, e-mail of zoekmachines zoals Google.
Je ziet online marketing bijvoorbeeld als:

•    Advertenties op Instagram of TikTok (Influencers)
•    Reclamevideo’s op YouTube
•    Webshops die bovenaan staan in Google
•    Nieuwsbrieven in je e-mail
•    Foto’s op pinterest met verwijzing naar websites

Waarom doen bedrijven dit?
Omdat bijna iedereen tegenwoordig op internet zit. Het is dus DE plek om veel mensen snel te bereiken.

Voordelen van online marketing

  • Snel veel mensen bereiken – je kunt in één dag duizenden mensen je reclame laten zien.
  • Goed meetbaar – je kunt precies zien hoeveel mensen op je advertentie klikken of iets kopen.
  • Goedkoper dan veel andere reclame – vaak goedkoper dan tv-reclames of flyers.
  • Gericht adverteren – je kunt kiezen wie je reclame ziet (bijvoorbeeld mensen van 16–25 jaar die van sneakers houden).
  • Overal en altijd zichtbaar – ook ’s avonds of in het weekend.

 

Deze contentmarketing heeft als doel het merk sterker te maken

6.3 Wees je eigen influencer

Influencers zijn helemaal in!

Ze zijn heel handig om snel bekendheid aan je product te geven. Bij Influencer marketing is het belangrijk om te bedenken wat je ermee wilt bereiken. Influencers zijn veelal mensen zoals jij en ik. Ze kunnen niet alle marketingproblemen oplossen, maar kunnen je algehele marketingstrategie zeker een goede boost geven.
•    Influencer marketing kun je vooral goed inzetten voor naamsbekendheid,
•    Je kunt door influencers snel de gewenste klanten op een leuke manier vertellen over je merk of producten.
•    Dat scheelt een hoop tijd!
Influencers zijn met name goed in het motiveren, enthousiasmeren en aansporen van jouw mogelijke klanten.

Of ze brengen een campagne voor een goed doel onder de aandacht.

Een influencer kan veel geld kosten. Begin daarom dicht bij huis en wees je eigen influencer. Laat jouw product op een creatieve wijze zien op je eigen socials!!

Opdracht: welke vormen van reclame / promotie wil jij gaan inzetten voor je product of dienst

Beschrijf in je verslag welke vormen van reclame en sociale media je gaat gebruiken voor je product. Geef ook aan waarom jouw gekozen vormen van reclame en sociale media passen bij jouw doelgroep.

Opdracht: maak een passende en originele reclame boodschap

Opdracht: Maak een video-opname (vlog) om je product te promoten of wordt influencer voor je eigen product. Laat dit zien tijdens je presentatie en schrijf erover in je verslag.

Technische tips voor het maken van een videofilmpje

H7 Reflectie en verbetervoorstel

Opdracht: schrijf een reflectie en verbetervoorstel

Reflecteren betekent terugkijken. Hierbij kijk je naar de volgende punten:

- Wat wist je vooraf van Marketing en wat is Marketing nu volgens jou?

- Wat vond je echt goed gaan tijdens het maken van het marketingverslag?

- Wat ging er niet goed of wat je vond je lastig tijdens het maken van het verslag?

- Wat heb je geleerd over het samenwerken en overleggen met je collega's?

- Hoe vond je dat je onderzoek ging?

- Wat zou je anders doen als je deze opdracht opnieuw moest doen? 

 

Een verbetervoorstel gaat over wat je gaat verbeteren naar aanleiding van je reflectie en je marktonderzoek.

Je hebt de concurrenten onderzocht, de doelgroep onderzocht, een enquête afgenomen, een marketingmix gemaakt en je hebt op de markt gestaan.

- Wat zou je op basis van je onderzoek in de toekomst nog kunnen verbeteren? Is je doelgroep goed gekozen? Moet je iets veranderen aan je product, de prijs, je promotie of de verkoopplek? Geef aan waarom?

- Welke stappen zouden nog gezet moeten worden om jouw plan verder uit te werken

- Wat zou je willen leren of verbeteren om in de toekomst nog meer producten te kunnen verkopen?

- Is je opdrachtgever tevreden over je plan en wat willen ze in de toekomst nog meer onderzocht hebben?

 

Neem je reflectie en verbetervoorstel over in je marketingverslag.

 

 

Reminder

Maak je marketingverslag af en zet de puntjes op i

  • Doe er zoveel mogelijk onderzoekgegevens bij
  • Zorg voor foto's, filmpjes van je product en onderzoek
  • Gebruik je examenformulier om te controleren of je alle onderdelen hebt
  • Voorblad met de naam van de onderneming, namen van de leerlingen, logo of foto van het product
  • Inhoudsopgave met paginanummers.
  • Hoofdstukken beginnen aan de bovenzijde van een nieuwe pagina
  • Aantal pagina’s; 7 tot 10 pagina’s exclusief voorblad en inhoudsopgave
  • Spellingscontrole is toegepast
  • Het is door jou zelf zelf bedacht en in eigen woorden geschreven

Soms is het fijn als je je verslag nog even laten lezen door iemand uit jouw omgeving. 

Lever je Marketingverslag in op het afgesproken tijdstip. Inleveren doe je digitaal door je verslag naar je docent te mailen. Ook print je één exemplaar uit en doe je in een leitz mapje. Deze geef je aan je docent.

H8 De Presentatie

Hieronder vind je nog de opdracht voor de eindpresentatie. Lees de punten uit de opdracht nog een keer goed door en maak een originele presentatie. Bereid je presentatie voor en zorg dat je de aandacht van het publiek trekt door humor of een andere manier om de aandacht te trekken. Zorg dat jij en je product opvallen!!

 

Opdracht 2: Presentatie

Het marketingplan wordt gepresenteerd aan de docent(en) en een ondernemer.  Vóór de presentatie is het marketingplan afgerond en ingeleverd bij de docent.

De presentatie wordt beoordeeld op de volgende inhoudelijke punten:
-    Leg uit wat je onderzoeksvraag is en hoe je marktonderzoek hebt gedaan. Laat zien wat voor resultaten dit heeft opgeleverd en wat je hiermee gedaan hebt.
-    Hoe heb je met de onderdelen uit de marketingmix ervoor gezorgd dat je een uniek product kan laten zien die jouw doelgroep enthousiast maakt. Hoe weet jij deze doelgroep op een creatieve en originele manier te bereiken.  
-    Leg uit welke verbeteringen je kunt doen om je product nog aantrekkelijker te maken en nog meer bekendheid te geven bij je doelgroep.
Neem tijdens je presentatie een professionele houding aan. Bedenk hoe je op een originele en creatieve manier de aandacht van het publiek weet te trekken. Let op de volgende punten:
-    Bereid je presentatie goed voor en maak je eigen verhaal.
-    Stel jezelf voor en leg uit wat je taak is.
-    Draag passende kleding. Spreek rustig en zorg voor een actieve houding.
-    Laat zien wat je gemaakt hebt. Product, verpakking, reclameboodschap enz.
-    Geef netjes en begrijpelijk antwoord op de vragen uit het publiek.

Val op!
Val op!

Filmpjes als voorbeeld

Kijk eens naar deze fimpjes voor tips en trics.

 

 

Hoe bereid je je voor op een presentaie?

Hulp bij ICT vragen

Maken, opslaan en delen van je verslag

Je kunt op je laptop twee varianten gebruiken van word.

1. Online versie

2. Desktop versie

De online versie geeft vaak problemen. Daarom is het slim om de desktop versie te gebruiken. Dit doe je door in de zoekbalk onderin je scherm te zoeken naar "word" en dan op "word app" te klikken.

Het bestand opent zich. Kies voor een nieuw leeg document.

Sla dit document op. Let goed op waar je het opslaat. Je moet het volgende week weer terug kunnen vinden. Geef het document alvast een naam. Gebruik hiervoor "ondernemen" en dan de namen van de ondernemers.

Als je het bestand hebt opgeslagen kun je het delen met jouw mede-ondernemer. Dit doe je door te klikken op "bestand" en daarna op  "delen".  Typ de naam van je mede-ondernemer en deel het bestand. Je mede-ondernemer zal een mail ontvangen met een link. Nu kunnen jullie beide in het bestand werken.

De mede-ondernemer moet ook erom denken dat het bestand in de desktop versie wordt geopend. Als het bestand automatisch in de online versie opent, klik je na het openen op "bewerken" en "openen in desktopversie"

 

Automatische voorblad maken

Open je document in Microsoft Word.

Ga naar het tabblad Invoegen

Klik op "Voorblad"

Kies één van de standaard sjablonen die Word aanbiedt.

Deze bevatten vaak al ruimte voor titel, ondertitel, naam, datum en andere gegevens.

Vul je gegevens in en pas eventueel de kleuren/lettertypes/ plaatjes aan.

 

Je kunt zelf ook een lege pagina invoegen en daar een voorblad van maken

 

 

 

 

 

Paginanummers aanmaken

Paginanummers kun je zelf onder iedere pagina typen, maar je kunt het word ook zelf laten doen. Zo weet je zeker dat de paginanummers kloppen met je inhoudsopgave. Het werkt zo:

Ga naar het menu "invoegen"

Klik op "paginanummers"

Vanaf hier wijst het zich vanzelf. Handig!

Automatische inhoudsopgave maken

De inhoudsopgave staat op één van de eerste pagina's van je marketingplan. De lezer kan zo precies zien op welke pagina een hoofdstuk te vinden is. Heel handig is het dat word deze inhoudsopgave voor jou kan maken. Het ziet er ook heel zakelijk uit. Het werkt zo:

 

Typ de titels van de eerste 4 hoofdstukken in je word bestand.

Hoofdstuk 1

Hoofdstuk 2

Hoofdstuk 3

Hoofdstuk 4

Selecteer "Hoofdstuk 1" - ga naar start -

klik bij "stijlen" op de stijl: "kop 1"

 

Herhaal dit bij de andere hoofdstukken,

 

- Ga nu met de cursor boven Hoofdstuk 1 staan.

- Ga naar het menu "verwijzingen"

- Helemaal links staat: "inhoudsopgave"  klik daarop.

- Kies een mooie inhoudsopgave uit en klik daarop. Deze wordt nu toegevoegd aan je document. De eerder gemaakte koppen ( Hoofdstuk 1 t/m 4, zijn nu de titels van de hoofdstukken.

Als je nu een Hoofdstuknaam aanpast, of toevoegt, kun je deze aanpassen in je inhoudsopgave door deze bij te werken. Dat kan door op de letters "inhoud" te klikken en daarna op bijwerken.

 

Voor de Pro's: De stijl  "kop 2" maakt een sub-hoofdstukje. Probeer het eens.

Voor de docent