Aardrijkskunde vmbo-kgt34
Deze informatie hoort bij de stercollecties aardrijkskunde die in opdracht van VO-content door StudioVO zijn ontwikkeld.
Een Stercollectie is leermateriaal dat voldoet aan de volgende kenmerken:
- kerndoelen of eindtermen dekkend.
- gebaseerd op de door de SLO ontwikkelde leerdoelspecificaties voor het vak aardrijkskunde.
- onderdeel van een leerlijn.
- voor een vak, een afdeling, een leerjaar.
- leerboek en werkboekvervangend.
- digitaal met onderdelen op papier.
- beschikbaar via VO-content.nl en Wikiwijs.
- wordt onderhouden en geactualiseerd op basis van gebruikerservaringen.
Voor Aardrijkskunde zijn de volgende Stercollecties ontwikkeld:
- Aardrijkskunde hv leerjaar 1 t/m 3
- Aardrijkskunde havo leerjaar 4 en 5
- Aardrijkskunde vwo leerjaar 4, 5 en 6
- Aardrijkskunde vmbo-kgt leerjaar 1 t/m 4
De Stercollecties draaien in een browser (IE10, Chrome, FireFox, Safari).
Docentenmateriaal
Exclusief voor leden van VO-content is er bij de Stercollecties docentenmateriaal ontwikkeld.
Dat materiaal bestaat onder andere uit:
- een docentenhandleiding
- antwoordmodellen
- toetsen
Is uw school lid van VO-content, maar kunt u het docentenmateriaal niet vinden,
neem dan contact op met de helpdesk: http://www.vo-content.nl/contact/helpdesk/
Ontwikkelproces en kwaliteitszorgsysteem
Voor de ontwikkeling van de Stercollecties maakt StudioVO gebruik van ervaren docenten en redacteurs. Samen met de SLO is er voor de Stercollecties een kwaliteitszorgsysteem ontwikkeld. Dit systeem bestaat uit drie onderdelen: de oorsprong van het leermateriaal, het gebruik van het leermateriaal en de correctheid van het materiaal.
Feedback, vragen of opmerkingen:
We willen u graag nadrukkelijk wijzen op de mogelijkheid om uw bevindingen, wensen of verbetersuggesties aan ons door te geven. Wij zullen waar mogelijk gebruik maken van deze reacties om het materiaal verder te verbeteren en waar nodig te corrigeren.
Ga naar http://www.vo-content.nl/contact/helpdesk/ met opmerkingen, feedback en/of vragen over de Stercollecties.
Docentenhandleiding
StudioAardrijkskunde VMBO KGT is de stercollectie Aardrijkskunde voor klas 3 en 4 VMBO KGT binnen VO-content. De stercollecties worden ontwikkeld op basis van de eindtermen.
Een stercollectie is leermateriaal dat voldoet aan het kwaliteitszorgsysteem dat ontwikkeld is door de SLO.
Kenmerken van de stercollectie aardrijkskunde:
- werkboek en leerboek vervangend
- geplaatst in een leerlijn.
Een leerlijn is (definitie SLO) een beredeneerde opbouw van tussendoelen en inhouden, leidend naar een einddoel.
De leerlijn aardrijkskunde voor de onderbouw havo/vwo bestaat in het totaal uit 11 thema's.
Ieder thema bestaat uit A een korte inleiding op het thema, B een aantal opdrachten en C een afsluiting.
A Inleiding Thema
Naast een korte introductie van het thema vinden de leerlingen in de inleiding de leerdoelen van het thema en een werkplan waarop ze kunnen bijhouden welke onderdelen ze afgerond hebben.
B Opdrachten
Ieder thema bevat een aantal opdrachten waarin een deelaspect van het thema aan de orde komt.
C Afsluiting
De afronding van het thema bestaat uit een samenvattende eindopdracht. In de eindoprdacht komen alle leerdoelen van het thema terug.
Docentendeel
U vindt het docentenmateriaal in de vakcommunity voor de Stercollecties Aardrijkskunde op vo-content.pleio.nl.
Login of lees eerst de instructie als u nog geen account heeft.
Feedback, vragen of opmerkingen:
Mail naar helpdesk@vo-content.nl met opmerkingen, feedback en/of vragen over de Stercollectie Aardrijkskunde.
Stand van zaken
De Stercollecties Aardrijkskunde zijn nog in ontwikkeling.
Leerjaar 3 + 4
Energie
Arm en rijk
Grenzen en identiteit
Grenzen en identiteit
Leerdoelen
We zijn allemaal deel van een groep en elke groep heeft zo zijn kenmerken. De meest in het oog springende zijn taal of dialect en kleding.
In deze opdracht gaat het over kleding en de regels die de omgeving daaraan stelt. Veel kledingstukken horen thuis in een bepaalde omgeving, daarbuiten vallen ze op. Denk aan klederdracht of aan religieuze kledingvoorschriften.
Aan het eind van deze les:
- Weet je dat kleding en regio met elkaar te maken hebben.
- Weet je dat er op verschillende plekken, in verschillende regio's kledingvoorschriften bestaan.
- Weet je dat die regels behalve regionaal ook cultuurgebonden zijn.
- Weet je dat veel regels voor christenen, moslims en joden op elkaar lijken.
- Ken je verschillende kledingregels, de do's and don'ts in kleding.
Eindproduct-Beoordeling
Eindproduct
Als eindproduct van deze opdracht maak je samen met een klasgenoot een folder: 'Kledingadvies voor dummies'. De folder bevat naast tekst ook afbeeldingen.
In het eindproduct laat je zien dat je de leerdoelen hebt behaald.
Beoordeling
Het eindproduct laten jullie beoordelen door jullie docent.
Bij de beoordeling let jullie docent op:
- De inhoud: laat in het eindproduct zien dat jullie goed gebruik hebben gemaakt van de bronnen.
- De vorm: is het eindproduct met zorg gemaakt.
- De taalfouten: bevat het eindproduct niet te veel taalfouten.
Werkwijze
Groepsgrootte
Stap 1 tot en met stap 3 doe je alleen.
Het eindproduct (stap 4) maak je samen met een klasgenoot.
Benodigdheden
- een computer met internet en printer
- pen, potlood, ruitjespapier
Tijd
Voor deze opdracht heb je 2 lesuren nodig.
Aan de slag
Stap1
Imane Mahssan eist via de rechtbank in Zaandam het recht op, om op haar school een hoofddoek te dragen. In deze video zie je een interview met Imane die vertelt dat waarom ze een hoofddoek draagt.
Wat vind jij? Kies uit:
- De school heeft gelijk en mag een hoofddoek verbieden.
- Imane heeft gelijk en moet zelf weten of ze een hoofddoek draagt.
Wat denk jij? Je mag het met meerdere dingen eens zijn.
- Het dragen van een hoofddoek is een religieuze zaak.
- het dragen van een hoofddoek is een kwestie van smaak.
- het dragen van een hoofddoek heeft met je herkomst te maken.
Bespreek jouw antwoorden met een klasgenoot.
Zijn jullie het met elkaar eens? Bespreek eventuele verschillen.
Stap2

In deze stap staan drie verschillende kledingreglementen.
Lees ze door.
Kledingvoorschrift
- Kleding is niet doorzichtig en zit niet strak.
- Kleding is niet opvallend van kleur, materiaal of motief.
- Kleding van meisjes lijkt niet op die van jongens en omgekeerd.
- Gebruik geen make-up en/of nagellak.
- Draag geen afbeeldingen van mens, dier of symbolen van ideologieën of godsdiensten.
- Jongens dragen altijd een lange broek en hebben hun bovenlichaam en bovenarmen bedekt.
- Jongens hebben hun haren kort geknipt en dragen geen pet.
- Meisjes dragen kleding die het hele lichaam, uitgezonderd handen en gezicht, bedekt.
- Meisjes dragen een rok of jurk en een hoofddoek. Een niqaab is niet toegestaan.
- Draag in de klas geen jas, maar berg die op in je kluis.
Kledingvoorschrift
De identiteit heeft ook betrekking op het uiterlijk. Je loopt er fatsoenlijk bij. Voor de duidelijkheid: we verbieden voor de dames o.a.:
- te korte rok (boven de knie),
- broek,
- legging onder de rok,
- diep uitgesneden kleding,
- blote schouders, naveltruitjes of blote ruggen,
- make-up en al te uitbundige (oor)sieraden.
Voor de jongens zijn verboden o.a.:
- korte broek,
- lang haar en andere opvallende kapsels.
Voor zowel dames als heren zijn verboden o.a.: piercings en geverfd haar, aanstootgevende afbeeldingen op kleding.
Kledingvoorschrift
De meisjes zijn verplicht:
- de neckline gesloten te hebben;
- altijd de mouwen tot over de ellebogen dragen;
- de benen te bedekken met kousen of panty (min. 20 denier), zodanig dat het gehele been bedekt is;
- de jurk of rok moet over de knieën reiken;
- lang haar bijeengebonden te houden met een haarband of elastiek.
Het is voor meisjes verboden:
- nagellak of make-up te gebruiken;
- de haren te verven;
- een split te dragen in jurk of rok, ook al reikt die onder de knie;
- doorzichtige of te strakke kleding te dragen;
- langere oorbellen te dragen dan oorknopjes;
- T-shirts of blouses te dragen met ronde hals die de bovenste kledinglaag vormen;
- T-shirts of blouses te dragen met opzichtige teksten of afbeeldingen.
De jongens zijn verplicht:
- de hele dag een keppel te dragen (een rond petje) en een blouse, vest of colbert;
Het is voor jongens verboden:
- T-shirts of blouses te dragen met ronde hals die de bovenste kledinglaag vormen;
- T-shirts of blouses te dragen met opzichtige teksten of afbeeldingen die de bovenste kledinglaag vormen;
- jeans en niet-gepaste kleding te dragen.
Bespreek de kledingvoorschriften met een klasgenoot.
Welke voorschriften vinden jullie logisch?
Welke voorschriften vinden jullie nergens op slaan?
Stap3
Gepast of ongepast?
Hieronder zie je vijf afbeeldingen. De personen op de afbeeldingen dragen opvallende kleding.
Doe per afbeelding de volgende opdracht met z'n tweeën:
- Beschrijf elkaar de kleding op de afbeelding.
- Vind je de kleding gepast/ongepast? Leg uit waarom.
- Wat zegt de kleding over 'wie je bent'?
- Zou je de kleding zelf willen dragen?
Stap4
Eindproduct
Sommige scholen hebben kledingregels maar ook in verschillende landen of op verschillende plaatsen op de wereld moet je rekening houden met tradities en regels op het gebied van kleding. Zo ga je niet in badkleding een moskee binnen. Er zijn landen waar je als vrouw buitenshuis een hoofddoek moet dragen of waar een korte broek niet gepast is. Ook je schoenen moeten uit op verschillende plekken.In je folder kledingadvies voor dummies geef je reizigers algemene adviezen.
- Wat vinden jullie dat een reiziger moet doen en wat moet hij/zij laten?
- Waar is aanpassing aan de plaatselijke regels gewenst?
- Waar kun je de plaatselijke gewoontes op kledinggebied links laten liggen?
- Beschrijf wat je zelf in dergelijke situaties zou doen.
- Geef voorbeelden en zoek er zo mogelijk afbeeldingen bij.
Klaar?
Laat het eindproduct beoordelen door jullie docent.
Water
Weer en klimaat: Ned-Spanje
BR: Nederland - Duitsland
Examentraining
Inleiding
Het belangrijk is dat je vertrouwd raakt met het maken van examenvragen.
In deze examentraining ga je aan de slag met een hele examens.
Een aardrijkskunde-examen bestaat gemiddeld uit zo'n 45 vragen verdeeld over een aantal onderwerpen.
Examentraining
Van de examentraining kan de voortgang worden bijgehouden in het volgsysteem.
Om je voortgang te kunnen bijhouden, heb je wel een Entree-account nodig.