Digitale ondersteuning

Periode 1

Digitale ondersteuning leerjaar 1

Noorderpoort biedt je verschillende digitale toepassingen, zo krijg je een eigen persoonlijk email adres, je kunt gebruik maken van Windows 365 en er is een electronische leeromgeving (Magister) beschikbaar.

Binnen de opleiding wordt er gebruik gemaakt van digitale lesmaterialen (bijvoorbeeld Schooltas) naast boeken en werkboeken.

In deze lessenserie wordt je begeleid om te kunnen werken met de digitale mogelijkheden. Je bent zelf verantwoordelijk voor de werking en beveiling van je eigen laptop.

 

 

Mag ik me even voorstellen…. 

 

Inhoudsopgave

De volgende onderwerpen komen in deze lessenserie aan de orde:
 

 

Titel

 

 Digitale ondersteuning

 

Uitstroomdifferentiatie

Pedadogisch Werk Kinderopvang en Onderwijs assistent(niveau 3 en 4)

Maatschappelijke zorg (niveau 4)

 

Leerjaar / periode / start- en einddatum

 

Leerjaar 1

Periode 1

 

Doel van de lessenserie

 

Algemeen

  • De leerling weet welke digitale toepassingen binnen de opleiding/school gebruikt worden;
  • De leerling kan de verschillende digitale toepassingen gebruiken en bedienen;

Verdiepend

  • De leerling weet welke vormen van Social Media er zijn en wat deze voor jezelf en voor de cliënt binnen je beroep betekenen.
  • De leerling kan de materialen en middelen van Social Media inzetten voor de ontwikkelingen binnen het beroep.

 

Inhoud van de lessen

 

  • Noorderpoort mail
  • Wifi
  • Printen
  • Magister: A&A, resultaten, elo
  • Beveiliging
  • Computer organisatie (Symbaloo)
  • Verschillende presentatie vormen
  • Verschillende Social Media vormen
  • Gedeelde documenten gebruiken
  • Zoeken op internet

 

Kerntaken en werkprocessen

 

Niet van toepassing

 

Beroepsprestaties (BP’s)

 

Niet van toepassing

 

Lesvorm

 

Combinatie van zelfstandig werken (via wikiwijs arrangement) en klassikaal onderwijs.

 

Toetsvorm

 

Algemeen: Opdrachten in persoonlijk digitaal portfolio (elo of google sites)

Verdiepend: Presentatie (digitaal en mondeling)

 

Criteria

 

Criteria worden per onderdeel/opdracht gesteld.

 

Cesuur / Beoordeling

 

Aan alle opdrachten moet zijn voldaan.

 

Literatuur en andere bronnen

 

Noorderpoort.nl

Wikiwijs

 

Studiebelastingsuren in en buiten de lessen

 

Lessen: 9 weken à 1 lesuur (8 klokuren)

Huiswerk: 4 klokuren

Totaal: 12 klokuren

 

Inleverdatum

 

Laatste lesdag van periode 1 (lesweek nr. 9)

Wifi, Office 365 en Printen

Om je Noorderpoort mail te activeren moet je je eerst aanmelden bij Noorderpoort wifi. Je hebt je inloggevens thuis via een brief ontvangen. Soms moet je de instellingen op je computer wijzigen om op het wifi netwerk te kunnen inloggen. Op de Noorderpoort site (student info) vind je de handleiding voor de juiste instellingen, klik op de onderstaande link:

http://noorderpoort.nl/Studentinfo/Wifi-en-ict/Paginas/WiFi.aspx

 

Opdrachten:

  • activeer je NP mail via de procedure op de website (studentinfo), je komt automatisch in Office 365
  • bekijk de mogelijkheden die Office 365 jou biedt. Je kan ervoor kiezen om het Office pakket op je computer te installeren, voor de duur van je studie is dit volledig gratis
  • stuur mij een welkomsmail vanuit je eigen NP mail (pm.walraven@noorderpoort.nl)
  • koppel je NP mail aan je privé mail
  • zoek uit hoe je kan printen en activeer dit (zie handleiding bij studentinfo)

 

Hulpmiddelen:

 

Magister LBS

Magister LBS staat voor Leerling BegeleidingsSysteem, hierin worden alle gegevens opgeslagen over jouw resultaten en prestaties (toetsboom), jouw aan en afwezigheid (A&A) en jouw lesrooster. Verder biedt het LBS je de mogelijkheid om lesmateriaal en opdrachten te delen met je docenten via de ELO (electronische leeromgeving). De verschillende onderdelen van het LBS komen allemaal aan de orde.

Gebruik Magister LBS bij voorkeur alleen in Internet Explorer, in verband met de vereiste toepassing van SilverLight. Binnen andere internet browsers (Edge of Savari) werkt SilverLight niet. Het is mogelijk dat er gevraagd wordt om SilverLight op je computer te installeren, volg hiervoor de aanwijzigingen op je scherm.

 

 

 

 

 

Opdrachten Magister:

  • activeer Magister mbo/LBS (hiervoor moet je mogelijk Silverlight downloaden), gebruik dezelfde inlog als je Noorderpoortmail.
  • als je Magister hebt geactiveerd via de website kun je daarna ook de Magister app op je telefoon downloaden. De handleiding vind je hier: http://noorderpoort.nl/Studentinfo/Wifi-en-ict/Paginas/Applicaties.aspx
  • zoek en maak de opdracht "app"
  • zoek je lesrooster op voor volgende week.
  • wat is het huiswerk voor ICT?
  • waar kan je de aanwezigheidsregistratie vinden?
  • wat betekent SP en wat betekent ON?
  • hoe kan je zien of je afgemeld bent voor een doktersafspraak?
  • hoeveel toetsen heb je voor ICT? hoe heet de eerste toets?
  • wat staat er in de studiewijzer?
  • maak een map in ELO aan met de naam STAGE en maak hierin een hyperlink naar de website https://www.s-bb.nl/

Presentaties

Er zijn verschillende presentatie programma's waarmee je in korte tijd flitsende en vernieuwende presentaties kan geven. De office variant (PowerPoint) kent iedereen wel, nu ga je een alternatief leren....

 

Opdrachten (groep):

  • maak een inventarisatie van allerlei verschillende presentatie programma's, die gratis beschikbaar zijn, op een brainstorm programma (popplet, bubbl.us, padlet....)
  • kies er één uit en maak hiermee een korte presentatie van hoe het werk, alle groepsleden moeten hierin een herkenbaar aandeel hebben.
  • laat de presentatie aan de klas zien.

Beveiliging

Als nieuwe student ontvang je een brief met daarin o.a. je inlognaam, wachtwoord en Noorderpoort e-mailadres. Op de NP-site (student info) kun je alle informatie vinden omtrent wifi en inloggen (http://noorderpoort.nl/Studentinfo/Wifi-en-ict/Paginas/default.aspx).

Voor veilig gebruik van het netwerk is het belangrijk dat je je eigen computer beveiligd tegen virussen. Ook hierover vind je meer informatie op de site (http://noorderpoort.nl/Studentinfo/Wifi-en-ict/Paginas/Laptopbeveiliging.aspx).

Om veiligheidsredenen zal je wachtwoord regelmatig vernieuwd moeten worden. Dit kun je gemakkelijk zelf regelen door je eenmalig te registeren. Hoe je dit moet doen kun je vinden op de site (http://noorderpoort.nl/Studentinfo/Wifi-en-ict/Paginas/Inlog-en-wachtwoord.aspx). Kies een persoonlijk wachtwoord die voor anderen niet te "kraken" is. Enkele tips voor het maken van een veilig wachtwoord:

  • maak gebruik van een combinatie van letters, hoofdletters, cijfers en speciale tekens
  • bedenk een wachtwoordzin, waarvan je de eerste letters als code gebruikt. Bijvoorbeeld "Ik sta elke dag om 7.00 uur op" → je code wordt dan "Isedo7uo"
  • schrijf je code nooit ergens op
  • maak geen gebruik van je naam of geboortedatum
  • gebruik niet overal hetzelfde wachtwoord voor. Maak gebruik van een basis wachtwoord en voeg hier per inlogaccount een onderdeel aan toe.

Opdracht:

  • meldt je aan bij het wachtwoordregister en wijzig je persoonlijke wachtwoord.

Computer organiseren

In de loop van je opleiding zul je veel documenten, verslagen, werkstukken en dergelijke moeten maken. Deze moet je allemaal digitaal opslaan. Om te voorkomen dat je documenten kwijt raakt is het belangrijk om je computerbestanden goed en overzichtelijk te organiseren. Het maken van mappen en submappen met herkenbare titels is daarvoor een must.

 

 

 

 

 

Opdrachten:

  • maak in Documenten een overzichtelijke mappensstuctuur aan: maak een map Leerjaar 1 met submappen per vak (zie hiervoor het lesrooster).
  • stuur een printscreen van je mappenstructuur naar mij.

 

Hulpmiddel:

 

 

Symbaloo

is een programma waarmee je snel je favoriete websites kunt vinden, ordenen en met elkaar kunt delen.

 

Opdrachten:

  • activeer een persoonlijke symbaloo startpagina. Maak snelkoppelingen naar je Noorderpoortmail, Magister LBS, facebook en twitter.
  • activeer de klassenpagina van symbaloo (GW34-1a 15-18, GW34-1b 15-18 of GW34-1c 15-18)
  • maak een snelkoppeling in de klassenpagina die voor de hele klas interessant is.

 

Hulpmiddel:

Zoeken op internet

Gedeelde documenten

Periode 2

Verslaafd aan je telefoon

Bekijk de uitzendig van Zembla: verslaafd aan je telefoon.

opdracht

Maak een activiteit voor een doelgroep gericht op social media.

.

Volg de volgende stappen:

  1. doelgroep beschrijven
  2. onderzoek de relatie social media met de doelgroep
  3. activiteit bedenken en uitwerken
  4. presenteren

 

lees verder

stap 1

Maak tweetallen en kies een doelgroep waarvoor je de onderstaande opdracht gaat uitvoeren.

Zoek informatie over de doelgroep die je gekozen hebt:

- wat is de leeftijd

- wat is het ontwikkelingsniveau

- wat is de belevingswereld

- wat is de dagbesteding

 

Verwerk de gevonden informatie in een presentatie en noem de gebruikte bronnen.

 

Tip voor bronnen:

Cliënt en omgeving

Internet

 

 

stap 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Onderzoek de relatie tussen de doelgroep met social media:

  • van welke social media maakt de doelgroep gebruik: noem ze allemaal
  • wat zijn de mogelijkheden van het gebruik van social media voor de doelgroep
  • wat zijn de gevaren van het gebruik van social media voor de doelgroep
  • hoe vaak maakt de doelgroep gebruik van social media: zoek op internet naar landelijke onderzoeken of ga zelf op onderzoek door middel van interviews
  • zijn er regels of protocollen bekend voor het gebruik van social media voor de doelgroep
  • wat zijn de "Do's en Don'ts" voor de doelgroep over social media

Verwerk de resultaten van het onderzoek in een presentatie en noem de gebruikte bronnen.

 

Tips voor bronnen:

https://www.mediawijsheid.nl/beperking/

http://www.vgn.nl/artikel/8046

http://www.sozio.nl/gehandicaptenzorg-peilt-mogelijkheden-sociale-media/1023815

 

 

stap 3

Bedenk en beschrijf een activiteit voor de door jouw gekozen doelgroep, vanuit het thema social media.

De volgende onderdelen moeten in de activiteit verwerkt worden:

  • hou rekening met het niveau, beleving en leeftijd van de doelgroep
  • hou rekening met de informatie die je in stap 2 van de opdracht hebt gevonden
  • beschrijf de activiteit volgens het onderstaande activiteitenschema
  • benoem de bronnen die je hebt gebruikt

 

wie beschrijf de door jouw gekozen doelgroep, maak gebruik van de informatie die je in stap 1 hebt gevonde
wat beschrijf de activiteit die je hebt bedacht, zo uitgebreid mogelijk
waarom wat is het doel van de activiteit, wat wil je bereiken

 

Tips voor bronnen:

https://www.alleszelf.nl/tien-belangrijkste-socialmediatips-om-zo-lang-mogelijk-zelfstandig-blijven-wonen/

https://nl.pinterest.com/socialmediawijs/lesideeen-sociale-media/

http://www.jufanke.nl/digibord-ipad.html

stap 4

Presenteer het onderzoek en de activiteit aan de klas 

 

  • zorg voor een overzichtelijke digitale presentatie van stap 1 en 2
  • presenteer de activiteit op een passende manier
  • tijdsduur: max 10 minuten

 

cursus prezi in 5 minuten

leren presenteren van de lama's

uhmmen en enuh

19 nov. uitleg opdracht
26 nov. stap 1 verwerken
3 dec. stap 2 verwerken
10 dec. stap 3 verwerken
17 dec. presentatie klaar maken
7 jan. prestentatie groep 1, 2, 3, 4
14 jan. prestentatie groep 5, 6, 7, 8
28 jan. presentatie groep 9, 10, 11
1 febr. inhaal

stap 5

Beoordeling opdracht SOCIAL MEDIA

SAW leerjaar 1 – periode 2

 

Naam leerling

 

 

Klas

 

 

Gekozen doelgroep

 

 

Cijfer

 

 

 

 

Onderdeel

Beoordelingscriterium

Score max

Score behaald

Stap 1 - doelgroep

Leeftijd

1

 

 

Ontwikkelingsniveau

1

 

 

Belevingswereld

1

 

 

Dagbesteding

1

 

Stap 2 - onderzoek

Welke social media

1

 

 

Mogelijkheden

1

 

 

Gevaren

1

 

 

Hoe vaak

1

 

 

Regels/protocollen

1

 

 

Do’s en don’ts

1

 

Stap 3 - activiteit

Wie

2

 

 

Wat

2

 

 

Waarom

2

 

Stap 4 - presentatie

Digitale vormgeving

2

 

 

Mondelinge toelichting

2

 

 

 

 

 

Totale score

 

20

 

 

 

Feedback

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inspiratie

film jongeren en ouderen over social media

film ouderen en gadgets

5 Crazy Ways Social Media Is Changing Your Brain Right Now

Voorlichting kinderen en jongeren: 7 Nepprofiel

Voorlichting socialbesitas: beheerst social media jouw leven ook al?

's Heeren Loo lanceert mediawijsheidspel Sociale Slimmeriken

Persoonlijk begeleider Gehandicaptenzorg niveau 3 en 4 - Loop een dagje mee

woonbegeleider gehandicaptenzorg

homesite - week van de mediawijsheid

rtv noord - week van de mediawijsheid

vooral meisjes verslaafd aan sociale media