Thema: Zo doe je dat! vmbo-kgt12

Thema: Zo doe je dat! vmbo-kgt12

Zo doe je dat!

Inleiding

Wie plakt jouw band?
Doe je het zelf of heb je het van je vader/moeder geleerd.

Als je niet weet hoe je iets moet doen, kun je het aan iemand vragen.
Maar je kunt ook op zoek gaan naar een omschrijving van hoe je het moet doen.

Kijk naar de volgende video. Vind je de stappen duidelijk?


Zou jij zelf zo'n handleiding kunnen schrijven?

 

 

Wat kan ik straks?

Hier vind je de leerdoelen die horen bij het thema: Wie roept daar boe?

Leerdoel Opdracht
Je kunt aangeven hoe en waar je de hoofdgedachte van een tekst vindt. Ook kun je het verschil tussen het onderwerp en de hoofdgedachte omschrijven. Lezen - Hoofdgedachte
Je kunt uitleggen hoe je een onderwerp in een zin vindt. Grammatica - Onderwerp
Je kunt uitleggen dat werkwoorden gebruikt worden in de gebiedende wijs. Spelling - Gebiedende wijs
Je kunt naslagwerken gebruiken en gebruikmaken van trefwoorden, index en register. Vaardigheden - Naslagwerken
Je kunt het naamwoordelijk gezegde in een zin aanwijzen en uitleggen dat het bestaat uit een werkwoordelijk deel en een naamwoordelijk deel. Grammatica - Naamwoordelijk gezegde

Wat ga ik doen?

Het thema 'Zo doe je dat!' bestaat uit de volgende onderdelen:

Onderdeel Tijd Eindproduct
Inleiding 0,5 lesuur -
Lezen - De hoofdgedachte van de tekst 2 lesuren Woordenwolk of
Toets
Grammatica - Onderwerp 1 lesuur Toets
Spelling - Gebiedende wijs 1 lesuur Toets of document
Vaardigheden - Naslagwerken 2 lesuren Toets ontwikkelen
Grammatica - Naamwoordelijk gezegde 2 lesuur Toets
Afsluiting 2 lesuren Instructie
Totaal 10,5 lesuren  

De tijd is een indicatie en afhankelijk van de keuze van het eindproduct.

Opdrachten

Hieronder vind je de vijf opdrachten die horen bij dit thema.
Maak je keuze.

Opdracht 1

Lezen - Hoofdgedachte

Opdracht 2

Grammatica - Onderwerp

Opdracht 3

Spelling - Gebiedende wijs

Opdracht 4

Vaardigheden - Naslagwerken

Opdracht 5

Grammatica - Naamwoordelijk gezegde

Afsluiting

Kennisbanken

Hier vind je de kennisbanken die gebruikt zijn in dit thema.

Lezen: Onderwerp van een tekst

Lezen: Hoofdgedachte van een tekst

Grammatica: Persoonsvorm

Grammatica: Onderwerp

Spelling: Gebiedende wijs

Vaardigheden: Naslagwerken

Grammatica: Werkwoordelijk gezegde

Grammatica: Naamwoordelijk gezegde

Eindopdracht

Een stap-voor-staphandleiding noem je een instructie.

Als eindopdracht van dit thema schrijf je samen met een klasgenoot een instructie.
Met de stap-voor-staphandleiding moet je een huishoudelijk klusje kunnen uitvoeren.

Voorbeelden van onderwerpen:

  • Het bakken van een ei.
  • Het plakken van je fietsband.
  • Het bakken van een cake.​

Tijd
Voor het maken van het eindproduct heb je ongeveer twee uur nodig.
Een deel van het werk moet thuis gebeuren.

Aan de slag:

  • Kies samen een huishoudelijk klusje uit.
  • Bedenk hoe jullie het klusje in beeld kunnen brengen en wat jullie nodig hebben.
    Bedenk hoe je aan de benodigdheden kunt komen. Maak samen een planning.
  • Zoek nu op internet informatie over je karweitje. Maak samen een stapsgewijze instructie in het klad.
  • Ga je klad-instructie uitproberen. Zorg dat je een film- of fototoestel in de buurt hebt!
  • Neem de belangrijkste stappen op. Probeer uit of je instructie klopt.
  • Pas de instructie aan als dat nodig is.
  • Laat je instructie lezen aan iemand thuis of aan een klasgenoot.
  • Maak de instructie af.
  • Gebruik duidelijke taal, met genummerde stappen.
  • Zet de foto’s er op de juiste plaats tussen.
  • Sla je werk op en print het uit.

Beoordeling:
Je docent let op het volgende:

  • De instructie is duidelijk en leidt tot een goed resultaat.
  • De indeling in stappen is logisch en de taal is helder en foutloos.
  • De foto’s maken de instructie nog duidelijker.
  • De lay-out is verzorgd en aantrekkelijk.

Klaar?
Laat het eindproduct beoordelen door jullie docent.

D-Toets

Test je kennis. Maak de diagnostische toets.

Terugkijken

Inleiding

  • Kijk nog eens goed naar de video in de inleiding. Heeft hij dezelfde duidelijke stappen als jullie handleiding?

Kan ik wat ik moet kunnen?

  • Lees de leerdoelen van dit thema nog eens door.
    Kun je wat je moet kunnen?

Hoe ging het?

  • Tijd
    Bij de activiteiten stond dat je ongeveer 10,5 uur met dit thema bezig zou zijn.
    Klopt dat met het aantal lessen dat je over dit thema hebt gehad?
  • Inhoud
    Welke lesstof in dit thema was nieuw voor je en welke lesstof wist je al?
    Van welke opdracht heb je het meest geleerd?
  • Eindopdracht
    Wat vond je van de eindopdracht?
    Is het gelukt om een duidelijke handleiding te schrijven? Hoe verliep de samenwerking? Waren de taken eerlijk verdeeld?

Verderkijker

De Verderkijker biedt bij het thema passende externe linkjes
naar uitleg, oefenmateriaal of filmpjes.

Lezen

Voor het onderdeel Hoofdgedachte zijn de volgende items geselecteerd.

Grammatica

Voor het onderdeel Onderwerp zijn de volgende items geselecteerd.

Voor het onderdeel Naamwoordelijk gezegde is het volgende item geselecteerd.

Spelling

Voor het onderdeel Gebiedende wijs is het volgende item geselecteerd.

  • Het arrangement Thema: Zo doe je dat! vmbo-kgt12 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    VO-content
    Laatst gewijzigd
    2024-06-18 08:45:22
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    StudioVO

    Deze module is ontwikkeld door medewerkers van StudioVO.

    Fair Use

    In de Stercollecties van StudioVO wordt gebruik gemaakt van beeld- en filmmateriaal dat beschikbaar is op internet. Bij het gebruik zijn we uitgegaan van fair use. Meer informatie: Fair use

    Mocht u vragen/opmerkingen hebben, neem dan contact op via de helpdesk VO-content.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Dit thema valt onder de arrangeerbare leerlijn van de Stercollecties voor Nederlands voor vmbo-kgt12. Dit thema bestaat uit vijf opdrachten, waarbij in iedere opdracht een andere taalvaardigheid centraal staat. Zo komt in dit thema het vinden van de hoofdgedachte in een tekst, het vinden van het onderwerp in een zin, het gebruik van de gebiedende wijs, het gebruik van naslagwerken en het vinden van het naamwoordelijk gezegde aan bod. Om het thema af te sluiten schrijf je een stap-voor-stap handleiding voor een huishoudelijk klusje naar keuze.
    Leerniveau
    VMBO gemengde leerweg, 2; VMBO kaderberoepsgerichte leerweg, 1; VMBO kaderberoepsgerichte leerweg, 2; VMBO theoretische leerweg, 1; VMBO gemengde leerweg, 1; VMBO theoretische leerweg, 2;
    Leerinhoud en doelen
    Techniek en woordenschat; Schrijven; Spelling, interpunctie en grammatica; Lezen van zakelijke teksten (Nederlands); Nederlands; Schrijfvaardigheid; Woordgebruik en woordenschat (Nederlands); Afstemming op doel; Opzoeken; Leesvaardigheid;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    10 uur en 30 minuten
    Trefwoorden
    arrangeerbaar, gebiedende wijs, handleiding schrijven, hoofdgedachte, naamwoordelijk gezegde, naslagwerken, nederlands, stercollectie, vmbo-kgt12, zo doe je dat!

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    VO-content - Kennisbanken. (2018).

    Nederlands Kennisbank vmbo-kgt ob

    https://maken.wikiwijs.nl/133772/Nederlands_Kennisbank_vmbo_kgt_ob

    VO-content - Toetsen. (2019).

    Nederlands vmbo-kgt12 - D-toetsen

    https://maken.wikiwijs.nl/82710/Nederlands_vmbo_kgt12___D_toetsen