Storybird
Creatief schrijven is een van de doelen die binnen het taalonderwijs gesteld zijn. Bij stelopdrachten kan heel goed gebruik worden gemaakt van ondersteunende beelden, zodat bijvoorbeeld een prentenboek ontstaat. In deze les gaan de leerlingen een verhaal schrijven dat ontstaat bij het kiezen van bepaalde afbeeldingen met behulp van de online software Storybird.
Lesbrief
Doelgroep
Groep 7 en 8
Tijdsduur
De activiteit duurt tweemaal 45 minuten
Inleiding
Creatief schrijven is een van de doelen die binnen het taalonderwijs aangeboden worden. Bij stelopdrachten kan heel goed gebruik worden gemaakt van ondersteunende beelden, zodat bijvoorbeeld een prentenboek ontstaat. In deze les gaan de leerlingen een verhaal schrijven dat ontstaat bij het kiezen van bepaalde afbeeldingen. De les kan ook in de vorm van een samenwerkingsopdracht uitgevoerd worden.
Doelen
Deze activiteit sluit aan bij de volgende kerndoelen:
Kerndoel 5 - De leerlingen leren naar inhoud en vorm teksten te schrijven met verschillende functies, zoals: informeren, instrueren, overtuigen of plezier verschaffen.
Kerndoel 9- De leerlingen krijgen plezier in het lezen en schrijven van voor hen bestemde verhalen, gedichten en informatieve teksten.
Voorkennis
- De leerlingen hebben ervaring met het schrijven van verhalen.
- De leerlingen kennen de structuur van een verhaal.
Voorbereiding
- De leerkracht leest het stappenplan voor de leerkracht door en maakt een groepsaccount op www.storybird.com.
- De leerkracht verkent de website om een goed idee te krijgen van de mogelijkheden. Op http://storybird.com/tour/ staat een informatief filmpje over de mogelijkheden van Storybird.
Vaardigheden leerling
- De leerlingen kunnen het stappenplan lezen en uitvoeren.
- De leerlingen zijn in staat om een overwogen keuze te maken uit de beschikbare illustraties op de website om daarmee een verhaal te vertellen. Een verhaal schrijven met Storybird
Materiaal
- Computers met internet verbinding
- Digitaal schoolbord (optioneel)
- Website http://storybird.com
- Stappenplan voor de leerkracht
- Stappenplan voor de leerlingen
Organisatie
De organisatie van het gebruik van Storybird is afhankelijk van de opstelling van de computers en ook van het organisatiemodel dat wordt gebruikt. Als er een computerlokaal beschikbaar is, kan de hele groep daar gelijktijdig aan het werk. Als de leerlingen
niet allemaal tegelijk over een computer kunnen beschikken, maar er gewerkt wordt met een weektaak, kan deze opdracht daarin worden opgenomen. Als er een ander organisatiemodel wordt gebruikt, kan de opdracht ook tijdens andere lesuren worden gemaakt. In deze situatie kan er ook voor gekozen worden om slechts enkele leerlingen het verhaal met behulp van Storybird te laten maken, terwijl bij een volgende stelopdracht andere leerlingen deze toepassing mogen gebruiken.
Inleiding van de les
De leerkracht laat enkele willekeurige afbeeldingen zien en vraagt de leerlingen wat ze op deze afbeeldingen zien. Daarna vraagt ze hoe van deze afbeeldingen een verhaaltje gemaakt kan worden:hoe kun je de afbeeldingen met elkaar verbinden? Samen met de leerlingen wordt zo een begin van een verhaal gemaakt. De leerkracht legt vervolgens uit hoe Storybird werkt en hoe ze naar geschikte illustraties kunnen zoeken en daarmee een verhaal kunnen schrijven.
Andere activiteiten
- De leerkracht kiest vijf willekeurige afbeeldingen op Storybird en laat de leerlingen hierbij een verhaal schrijven.
- Leerlingen krijgen de opdracht om een doorgeefverhaal te schrijven. Elke leerling schrijft daarbij een bijdrage bij één illustratie.
- Er zijn veel stelopdrachten in de taalmethode die zich lenen om op de hierboven beschreven manier uitgewerkt te worden.
- De volgende websites bevatten boeiende informatie over dit onderwerp:
http://bit.ly/stellenkanbeter
http://bit.ly/stelonderwijs
Stappenplan voor de leerkracht
Stappenplan voor de leerling
Voorbeelden
Voorbeeld verhaal met Storybird
Meer leuke lessen met ICT
Op deze site zijn meer leuke lessen met ICT te vinden.