AI: Neurale netwerken en data

AI: Neurale netwerken en data

AI: neurale netwerken en data

Doel van de les

In deze les leren de leerlingen:

 

Hoe AI slim wordt.

Hoe AI gebruikt kan worden.

Hoe je veilig met AI kan omgaan.

Hoe we de baas blijven over de computer.

Kerndoelen

Kerndoelen Digitale Geletterdheid

 

Domein: Praktische kennis & vaardigheden

Kerndoel 4 – Data
De leerling verkent het gebruik van data en dataverwerking.

Kerndoel 5 – Artificiële intelligentie (AI)
De leerling verkent hoe AI-systemen werken.


Domein: Wisselwerking tussen digitale technologie, media, mens en samenleving

Kerndoel 8 – Digitale technologie, jezelf en de ander
De leerling maakt weloverwogen keuzes bij het gebruik van digitale technologie en digitale media.

Kerndoel 9 – Digitale technologie, de samenleving en de wereld
De leerling verkent hoe digitale technologie, digitale media en de samenleving elkaar wederzijds beïnvloeden.

Wat heb je nodig?

  • De link naar de digitale les.

Via deze link kom je op de pagina waar de les weergegeven is.

GA NAAR DE LES

Je kan de link ook kopiëren en delen met de leerlingen, bijvoorbeeld door een tegel in COOL te maken.

 

  • Het werkblad.

Als je de les klassikaal doorneemt, dan kunnen de kinderen allemaal zelf op papier de opdrachten meedoen.

Je kan er ook voor kiezen om de kinderen de opdrachten zelfstandig en digitaal te laten maken, maar daarnaast ook de papieren versie in te vullen. (Download onderaan de lesbeschrijving)

 

 

 

 

 

 

 

  • Een chromebook of laptop voor alle leerlingen of een digibord.

Werk je op het digibord, kies dan voor de optie 'menu onder voor digibord', links onderaan in de menubalk.

 

 

Lesomschrijving

Introductie [3-5 min]
Stel een vraag over AI. Wie heeft er wel eens van gehoord? Kunnen ze voorbeelden noemen?
Praat er even over met elkaar.

Als er iets actueels in het nieuws speelt rondom AI, kun je dat artikel of onderwerpje ook gebruiken als instap van de les.

 

Instructie [3 min]

Er zijn twee manieren om deze les te geven:  1- klassikale aanpak met digibord.   2- individuele aanpak met devices


Klassikale aanpak:
Vertel dat jullie de les op het digibord volgen, stap-voor-stap. De opdrachten die voorbijkomen maken de leerlingen steeds zelf op hun werkblad. (Download onderaan deze lesbeschrijving)

Individuele aanpak: (kan ook in tweetallen)
Vertel dat je de link naar de les met de leerlingen hebt gedeeld. Dat kan via COOL, Google Classroom of elk ander middel om linkjes te delen met leerlingen. Als de leerlingen de link aanklikken komen ze direct in de les. Het is belangrijk dat ze alle tekst lezen en alle filmpjes kijken. Tussendoor maken ze opdrachten. De resultaten worden niet opgeslagen, dus gaan verloren zodra de browser gesloten is.

Voor beide aanpakken geldt dat je bij onderbreking van de les goed moet onthouden waar je gebleven bent om een andere keer verder te werken.

Eventueel kan gekozen worden om bij de individuele aanpak ook het werkblad in te laten vullen.

 

Kern [40 - 60 min]

De kinderen werken stap-voor-stap de les door. Ze maken tussendoor opdrachten.
De filmpjes zijn bijna allemaal kort, rond de twee minuten. Eén filmpje is langer, die duurt bijna 10 minuten. In totaal kost het 30 minuten om ze allemaal te bekijken. Daarnaast hebben ze tijd nodig om de opdrachten te maken.

 

Slot [5 á 10 min]

Bespreek met elkaar de evaluatievragen aan het eind van de les.

 

 

 

 

 

 

 

Downloads:

Link naar de online les:

AI: neurale netwerken en data

  • Het arrangement AI: Neurale netwerken en data is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2025-11-05 13:14:31
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Deze les over AI kan op twee manieren gegeven worden: Als individuele digitale les door kinderen zelf. Als klassikale les waarbij de leerlingen op een werkblad actief meedoen.
    Leerniveau
    PO groep 8; PO groep 7;
    Leerinhoud en doelen
    Computervaardigheden/ICT;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    1 uur 0 minuten

    Bronnen

    Bron Type
    AI: neurale netwerken en data
    https://maken.wikiwijs.nl/219883
    Link
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.