​ Groep 7 - Taal Actief - thema 4 - les 8: Fake news

​ Groep 7 - Taal Actief - thema 4 - les 8: Fake news

Over deze les

Methode: Taal Actief

Groep: 7

Thema: 4

Week: 2

Les: 8

Lesduur: 45 minuten

Benodigdheden:

 

  • Chromebooks voor de leerlingen
  • Werkboek Taal Actief (optioneel)
  • Google Drive omgeving i.v.m. Google Documenten
  • Eventueel Google Classroom
  • Presentatie/les Fake news (link via www.lessonup.com)

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld

Lesdoelen taal

  • Leerlingen kunnen een nieuwsbericht schrijven.

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

  • Praktische ICT basisvaardigheden:
    • Ontdekken en gebruiken van gevorderde functionaliteit in apps voor tekstverwerking en presentaties zoals het opmaken van teksten en pagina's/dia's (fase 3).

Lesdoelen digitale vaardigheden

  • Leerlingen kunnen een koptekst en voettekst invoegen.
  • Leerlingen weten enkele punten waaraan ze fake news kunnen herkennen (mediawijsheid).

Benodigde voorkennis

  • Leerlingen kunnen een document openen en hierin werken.
  • Leerlingen kunnen paginanummers invoegen (optioneel).
  • Leerlingen kunnen tekst cursief en dikgedrukt maken.

Lesomschrijving

Introductie/inleiding:

Geef de les van FutureNL, digidoeners over Fake news.
De uitleg is voldoende, de opdrachten zijn optioneel.
De leerlingen worden meegenomen in wat fake news is en bekijken enkele voorbeelden uit de praktijk. Dit is aangevuld met grappige filmpjes die aansluiten bij de belevingswereld, maar ook een duidelijke boodschap werken. Daarnaast krijgen ze een aansluitend filmpje.

Instructie:

Vervolgens bespreek je het stappenplan over hoe je nep nieuws kunt herkennen.

Hierna volgt een quiz waarin leerlingen zelf de checklist gebruiken om te kijken of het nepnieuws is. Dit is een moment van verwerking van de informatie en controle van begrip. Bespreek bij elke vraag, hoe je dit weet aan de hand van het stappenplan.

Verwerking:

De leerlingen gaan aan de slag met hun eigen artikel. Kijk nogmaals naar de voorbeelden en bespreek de opmaak van een artikel.
Hierna geef je de leerlingen een lijstje met let opjes, zodat ze zelf aan de slag kunnen en hun artikel kunnen controleren.

De leerlingen beginnen met het schrijven van een artikel. Dit doen ze digitaal. In classroom hangt er een leeg document waarin ze kunnen werken.

Leerlingen letten op:

Je feedback hebt gevraagd aan je buur.
Je je werk hebt gecontroleerd d.m.v. de schrijfhulp en nakijkhulp.
Je een quote hebt gebruikt met aanhalingstekens.
Je hebt een koptekst (titel) en voettekst (je naam).
Je paginanummers hebt ingevoegd.
Je onder de titel, schuingedrukt, een datum hebt.
Je foto een bijschrift heeft. Je kop is dikgedrukt en groter.
Je inleiding is vetgedrukt. Je laat na elke alinea een regel wit.
Je voegt een foto toe.
Zet onder je foto een bijschrift, cursief en kleiner.
Verwerk enkele punten van fake news.

Afsluiting/evaluatie:

De leerlingen kunnen in groepjes of klassikaal hun artikel voor lezen.
Bespreek met de klas hoe je dan kunt zien dat het artikel nep nieuws is. Gebruik hiervoor het eerder benoemde stappenplan.

 

Datum publicatie: juli 2025

 

  • Het arrangement ​ Groep 7 - Taal Actief - thema 4 - les 8: Fake news is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2025-07-09 17:08:20
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
    Leerniveau
    PO groep 7;
    Leerinhoud en doelen
    Nederlandse Taal; Computervaardigheden/ICT;
    Eindgebruiker
    leraar
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Trefwoorden
    app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, fake news, groep 7, iol, praktische ict basisvaardigheden, taal, taal actief

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    App Noot Muis 2.0. (z.d.).

    SJABLOON OM TE KOPIEREN

    https://maken.wikiwijs.nl/196529/SJABLOON_OM_TE_KOPIEREN

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.