Methode: Taal Actief
Groep: 7
Thema: 4
Week: 2
Les: 8
Lesduur: 45 minuten
Benodigdheden:
Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld
Geef de les van FutureNL, digidoeners over Fake news.
De uitleg is voldoende, de opdrachten zijn optioneel.
De leerlingen worden meegenomen in wat fake news is en bekijken enkele voorbeelden uit de praktijk. Dit is aangevuld met grappige filmpjes die aansluiten bij de belevingswereld, maar ook een duidelijke boodschap werken. Daarnaast krijgen ze een aansluitend filmpje.
Vervolgens bespreek je het stappenplan over hoe je nep nieuws kunt herkennen.
Hierna volgt een quiz waarin leerlingen zelf de checklist gebruiken om te kijken of het nepnieuws is. Dit is een moment van verwerking van de informatie en controle van begrip. Bespreek bij elke vraag, hoe je dit weet aan de hand van het stappenplan.
De leerlingen gaan aan de slag met hun eigen artikel. Kijk nogmaals naar de voorbeelden en bespreek de opmaak van een artikel.
Hierna geef je de leerlingen een lijstje met let opjes, zodat ze zelf aan de slag kunnen en hun artikel kunnen controleren.
De leerlingen beginnen met het schrijven van een artikel. Dit doen ze digitaal. In classroom hangt er een leeg document waarin ze kunnen werken.
Leerlingen letten op:
Je feedback hebt gevraagd aan je buur.
Je je werk hebt gecontroleerd d.m.v. de schrijfhulp en nakijkhulp.
Je een quote hebt gebruikt met aanhalingstekens.
Je hebt een koptekst (titel) en voettekst (je naam).
Je paginanummers hebt ingevoegd.
Je onder de titel, schuingedrukt, een datum hebt.
Je foto een bijschrift heeft. Je kop is dikgedrukt en groter.
Je inleiding is vetgedrukt. Je laat na elke alinea een regel wit.
Je voegt een foto toe.
Zet onder je foto een bijschrift, cursief en kleiner.
Verwerk enkele punten van fake news.
De leerlingen kunnen in groepjes of klassikaal hun artikel voor lezen.
Bespreek met de klas hoe je dan kunt zien dat het artikel nep nieuws is. Gebruik hiervoor het eerder benoemde stappenplan.
Datum publicatie: juli 2025