Menu
Over deze les
  • Zoeken in arrangement
    bèta
  • Colofon
  • Opties
    Gebruik
    • Download als PDF
    • Alle download opties
    • Kopieer arrangement
    Weergave
    • Menu links
    • Geen menu
    • Menu onder voor digibord
  • wikiwijs-logo
    • Over Wikiwijs
    • Wikiwijs Updates
    • Disclaimer
    • Privacy
    • Cookies
    Wikiwijs is een dienst van

Greenscreenbox - voorzetsels

Greenscreenbox - voorzetsels

Over deze les

Methode: n.v.t., deze les is bij elke methode te gebruiken. Past bij:

  • Taal Actief 4 - Groep 6 - thema 1 les 2

  • Taal Actief 4 - Groep 6 - thema 2 week 1 les 2

  • Taal Actief 4 - Groep 7 - thema 1 les 2

  • Pit - Groep 5 - Blok 1 - H6 - Les 6+7

  • Pit - Groep 5 - Blok 6 - H12 - Les 6+7

  • Pit - Groep 7 - Blok 1 - H1 - Les 6+7

  • Staal Spelling - groep 5 - blok 8, week 1 les 3

  • Staal Spelling - groep 5 - blok 8, week 2 les 3

  • Staal Spelling - groep 5 - blok 8, week 3 les 3

  • Staal Spelling - groep 6 - blok 2, week 3 les 3

Groep: 5/6/7

Lesduur: 60 minuten

Benodigdheden:

  • ICT- Basisvaardigheden voor het werken met de Greenscreenbox
  • Greenscreenbox + Toolblox
  • iPads (of ander apparaat) met internet en camera
  • https://greenscreenbox.app/
  • Playmobil of LEGO poppetjes
  • Aanvullende materialen zoals blokjes, een doosje etc zodat het ergens voor/op/in etc kan.
  • Lijst met voorzetsels (of toon die op het digibord)
  • Pen en papier voor het voorbereiden van zinnen en verhalen

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld

Lesdoelen taal

  • De leerling kent en begrijpt het gebruik van plaats-, tijds- en overige voorzetsels.
  • De leerling kan voorzetsels correct gebruiken om verbanden aan te geven binnen een zin of verhaal, met een focus op plaats- en tijdsaanduiding.

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

  • Praktische ICT basisvaardigheden:
    • Leerlingen leren hoe ze de Greenscreenbox app en de Greenscreenbox effectief kunnen gebruiken (fase 2)​.
  • Mediawijsheid:
    • Leerlingen leren visuele elementen en digitale media in te zetten om een verhaal te versterken en content te delen met hun klasgenoten (fase 2)​.

Lesdoelen digitale vaardigheden

  • De leerling kan de betekenis van voorzetsels visueel ondersteunen door objecten en personages correct te positioneren en filmen in een video, gemaakt met de Greenscreenbox.
  • De leerling kan apps en software functioneel gebruiken voor het maken en bewerken van video's.

Benodigde voorkennis

  • De leerling herkent het voorzetsel in de zin.
  • Leerlingen kennen de basisfunctionaliteiten van het gebruik van de iPad: leerlingen weten hoe ze in de Greenscreenbox app een film kunnen opnemen.
  • Leerlingen weten hoe ze een foto of video kunnen doorsturen naar of delen met hun leerkracht.

Lesomschrijving

Introductie/inleiding (5 min):

Neem een voorwerp IN een doos mee de klas in en doe daar een geheimzinnige introductie mee. Wat zou er IN de doos zitten? Haal het voorwerp er UIT, hou het er ACHTER om nog een beetje verstopt te zijn. Hou hem er daarna NAAST zodat de leerlingen het voorwerp kunnen zien.

Instructie (10 min):

1. Voorzetsels uitleggen: Bespreek de drie soorten voorzetsels:

  • Plaatsvoorzetsels (bijv. aan, achter, naast).
  • Tijdsvoorzetsels (bijv. sinds, tijdens, na).
  • Overige voorzetsels (bijv. met, zonder, dankzij).

Voorbeelden in de praktijk: Geef voorbeelden van zinnen met voorzetsels die de klas samen aanvult

Verwerking (35 minuten):

1. Voorbereiden (10 min):

  • Verdeel de klas in groepjes van 3-4 leerlingen.
  • Ieder groepje krijgt een lijst met voorzetsels die ze moeten gebruiken om een kort verhaal te bedenken.
    • Criteria:
      • bepaal of de leerlingen de drie soorten voorzetsels door elkaar moeten gebruiken, of dat elk groepje een ander soort voorzetsels krijgt.
      • bepaal hoeveel voorzetsels erin moeten voorkomen, bijvoorbeeld 5
      • bepaal hoeveel zinnen het korte verhaal moet hebben, bijvoorbeeld 10 tot 12 zinnen.
  • Ze bedenken een setting waarin ze objecten en personages zodanig plaatsen dat ze de voorzetsels visueel ondersteunen.
  • Ze bedenken een kort verhaal. De plaatsvoorzetsels kunnen goed visueel worden gemaakt. Bij de tijdsvoorzetsels en overige voorzetsels moet uit de gesproken tekst blijken dat de leerling deze voorzetsels goed begrijpt en kan toepassen.

2. Filmen (20 min):
Ieder groepje gebruikt de Greenscreenbox om hun verhaal op te nemen.
Ze oefenen eerst het verhaal voordat ze gaan filmen.
De objecten en personages worden gepositioneerd volgens de voorzetsels (bijv. een bal naast een doos, een pop onder een tafel).
De leerlingen nemen hun verhaal op en kiezen een passende achtergrond in de Greenscreenbox app.

3. Doorsturen video (5 minuten)
Leerlingen downloaden de video, delen/sturen deze met/naar de leerkracht.

Afsluiting/evaluatie:

  • Bespreek samen of de voorzetsels correct zijn toegepast en of de visuele ondersteuning goed past bij de voorzetsels.
  • Reflectie: Vraag de leerlingen wat ze hebben geleerd over voorzetsels en over het werken met digitale technologie.

Verdieping

In plaats van fysieke materialen zoals blokjes en doosjes te gebruiken om voorwerpen ergens op/in/voor te kunnen plaatsen, kunnen leerlingen ook de greenscreen-techniek gebruiken hiervoor. Ze plaatsen de voorwerpen dan in/op/naast etc een plek in de gekozen achtergrondafbeelding. Hierbij is het handig om de groene blokjes van de Toolblox te gebruiken. Daarmee kunnen ze voorwerpen gedeeltelijk onzichtbaar maken, zodat het voorwerp echt ergens in of achter lijkt te staan.

Achtergrondinformatie voor de leerkracht:

Plaatsvoorzetsels: aan, achter, naast, in, op, onder, boven, tussen, voor, tegen, bij, over, langs, uit, door, van

Tijdsvoorzetsels: sinds, tijdens, na, voor, in, om, rond, vanaf, tot, gedurende.

Overige voorzetsels: met, zonder, wegens, door, ondanks, dankzij, behalve, volgens, tegenover, ten behoeve van, ten aanzien van, in plaats van, in verband met.

 

Datum publicatie: mei 2025

 

Ga terug naar de homepage

Ga naar Handleidingen digitale geletterdheid

Colofon

Het arrangement Greenscreenbox - voorzetsels is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

Auteur
App Noot Muis 2.0
Laatst gewijzigd
2025-05-21 16:48:16
Licentie

Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

  • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
  • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
  • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

Toelichting
Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
Leerniveau
PO groep 7; PO groep 6; PO groep 5;
Leerinhoud en doelen
Nederlandse Taal; Begrippenlijst en taalverzorging; Computervaardigheden/ICT;
Eindgebruiker
leraar
Moeilijkheidsgraad
gemiddeld
Trefwoorden
app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, groep 5, groep 6, groep 7, iol, praktische ict basisvaardigheden, taal, voorzetsels

Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

App Noot Muis 2.0. (z.d.).

SJABLOON OM TE KOPIEREN

https://maken.wikiwijs.nl/196529/SJABLOON_OM_TE_KOPIEREN

Greenscreenbox - voorzetsels
nl
App Noot Muis 2.0
2025-05-21 16:48:16
Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
educationLevel
OnderwijsBegrippenKader
PO groep 7
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/a4813bb6-cf63-4594-af56-6afb321723d8
educationLevel
OnderwijsBegrippenKader
PO groep 6
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/abfb190f-e814-46f5-a9cc-ebd53f04018e
educationLevel
OnderwijsBegrippenKader
PO groep 5
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/bc213214-b83d-4673-b9c1-8fdaa63d6d56
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Nederlandse Taal
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/3401cf6e-82e4-404c-b216-b980ff407159
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Begrippenlijst en taalverzorging
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/7793a80b-ee3e-439f-b548-6924ea2d7033
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Computervaardigheden/ICT
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/e8e7fa96-dfc6-4d6d-a41b-a44c1b5b4138
leraar
app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, groep 5, groep 6, groep 7, iol, praktische ict basisvaardigheden, taal, voorzetsels

Downloaden

Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

  • pdf
  • json
  • IMSCP package

Metadata

  • Metadata overzicht (Excel)

LTI

Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

Arrangement

IMSCC package

Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

  • IMSCC package

Voor developers

Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.

Sluiten