Bewegend leren - rekenen

Bewegend leren - rekenen

Rekenen; breuken en delen - bewegend leren

Doel van de les

De kinderen oefenen deze les de volgende vaardigheden op rekengebied:

 

- Splitsen van grote deelsommen

en/of

- Helen uit een breuk halen

 

 

Kerndoelen

Rekenen

 

kerndoel 27 - De leerlingen leren de basisbewerkingen met gehele getallen in elk geval tot 100 snel uit het hoofd uitvoeren, waarbij optellen en aftrekken tot 20 en de tafels van buiten gekend zijn.

 

kerndoel 29 - De leerlingen leren handig optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en delen.

 

 

Wat heb je nodig?

Om deze les te kunnen geven heb je het volgende nodig:

 

  • Opdrachtkaarten

Je hebt genoeg opdrachtkaarten nodig om met het aantal kinderen in tweetallen aan de slag te kunnen. Elk tweetal heeft wel een stuk of 6 a 10 kaarten nodig. Afhankelijk van de oefentijd die je beschikbaar hebt.

(Downloads vind je onderaan het onderdeel 'lesbeschrijving')

 

  • Een plein of speelzaal waar ook eenvoudige obstakels te vinden zijn.

Er moet genoeg ruimte zijn voor de tweetallen om een klein parcours uit te zetten. In een speelzaal heb je wellicht wat eenvoudige spullen als banken en hoepels nodig om het beweegparcours wat interessanter te maken voor de kinderen. Misschien is stoepkrijt handig als je buiten op het plein bent.

Lesbeschrijving

Om deze les rekenen met bewegend leren effectief te kunnen inzetten, is het van belang dat de leerlingen al weten hoe ze 'splitsen van grote deelsommen' en 'helen uit een breuk halen', moeten doen. Het gaat om het automatiseren. De rekenhandelingen moeten wel bekend zijn.

 

Introductie [2 minuten]

Herhaal aan de hand van een voorbeeld hoe één of beide sommen moet worden opgelost en hoe dat beschreven moet worden.

 

Instructie [3 minuten]

Het spel wordt gespeeld in tweetallen.
Vooraf maken ze samen een kort loopparcours (eventueel met hindernissen). Eén leerling gaat met de opdrachtkaart staan. De opdrachtkant naar de andere leerling toe, de antwoordkant naar zichzelf gericht. De andere leerling kijkt naar de opdracht, legt het mini-parcours af, komt terug en probeert antwoord te geven. De andere leerling controleert en zo gaan ze verder met het volgende kaartje.
Na een paar kaartjes (of na elk kaartje) kan er gewisseld worden van rol.

 

Kern [15 minuten]

Laat de kinderen in tweetallen het spel doen. Hebben ze de opdrachten klaar, dan kunnen ze stoppen of het stapeltje ruilen met een ander tweetal. (Als dat tweetal andere sommen heeft natuurlijk.)

 

Downloads

Hieronder volgen lege formats om zelf sommen in te vullen en meer opdrachtkaarten te maken.

  • Het arrangement Bewegend leren - rekenen is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2025-05-13 21:26:57
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Deze les is gemaakt binnen de pilot 'PCBO Atelier'. Alle lessen uit dit project zijn te vinden op: www.lespalet.nl

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    In deze bewegend leren les oefenen de kinderen: - Splitsen van grote deelsommen, inclusief een format. - Helen uit een breuk halen, inclusief een format. Je vindt er printbare opdrachten en lege formatkaarten om zelf in te vullen.
    Leerniveau
    PO groep 8; PO groep 7; PO groep 6;
    Leerinhoud en doelen
    Getallen; Rekenen met breuken; Rekenen; Vereenvoudigen en compliceren van breuken;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    0 uur 20 minuten
    Trefwoorden
    automatiseren, bewegend leren, breuken, delen, grote deelsommen, helen uithalen, splitsen, vereenvoudigen
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.