Werkwoordspelling WPTOR - bewegend leren

Werkwoordspelling WPTOR - bewegend leren

Werkwoordspelling WPTOR - bewegend leren

Doel van de les

De kinderen oefenen het vervoegen van werkwoorden op een wat hoger niveau en ook met vervoegingen door elkaar. Ze gebruiken hierbij een werkwoordschema om de regels toe te passen.

Kerndoelen

Nederlandse taal

Taalbeschouwing, waaronder strategieën

 

kerndoel 11 - De leerlingen leren een aantal taalkundige principes en regels. Zij kunnen in een zin het onderwerp, het werkwoordelijk gezegde en delen van dat gezegde onderscheiden. De leerlingen kennen:

  • regels voor het spellen van werkwoorden;
  • regels voor het spellen van andere woorden dan werkwoorden;

De leerlingen kunnen een schema gebruiken bij het achterhalen van de juiste spellingswijze van een werkwoord in een gegeven zin.

Wat heb je nodig?

Om deze les te kunnen geven heb je het volgende nodig:

 

  • Werkwoordschema

Kinderen moeten vertrouwd zijn met het WPTOR schema. Zo nodig moeten ze er een papieren versie van kunnen raadplegen tijdens de activiteit. (Te downloaden onderaan de lesbeschrijving.)

 

  • Opdrachtkaarten

20 opdrachtkaarten met zinnen en antwoorden.
Print dubbelzijdig en lamineer de bladen. Op de voorkant de zin, op de achterkant het antwoord. Zodoende kan de “loper” de zin lezen en de andere leerling kan op de achterkant (antwoordblad) volgen of de loper de juiste stappen zet om tot een goed antwoord te komen.
(Te downloaden onderaan de lesbeschrijving.)

 

  • Stoepkrijt

Om de letters W P T O R op afstand van elkaar op het plein te schrijven. (Of met kaarten in de school te leggen.)

 

  • Eventueel een bal

Om het bewegen te verrijken met het dribbelen of stuiteren van een bal.  

Lesbeschrijving

Om deze les werkwoordspelling met bewegend leren effectief te kunnen inzetten, is het van belang dat de leerlingen al weten hoe ze met het schema om moeten gaan. Daarom is het belangrijk om van te voren even te oefenen.
De les : Werkwoordspelling WPTOR is daar geschikt voor.

 

Introductie [3 minuten]

Gebruik de PowerPoint uit de bovengenoemde les om ter illustratie te laten zien hoe het ook al weer in zijn werk gaat met het invullen van de werkwoorden en het gebruik van het schema daarbij.

 

Instructie [3 minuten]

Leg uit dat de kinderen in tweetallen aan het werk gaan. Eén kind begint bij de 'W' en houdt de kaart vast met de zin naar zich toe, het antwoord zichtbaar voor het andere kind. 
Hardop denkend doorloopt kind 1 letterlijk de stappen van W naar P naar T enz.... Hij wordt onderweg gecontroleerd door kind 2. Gaat het mis, dan terug naar het begin.....

 

Kern [20 minuten]

Laat de kinderen in tweetallen de oefeningen doen. Hebben ze een zin 'klaar' dan halen ze een volgende zin op.

tips:

Voor beginners: laat de leerling na elke stap terugkeren naar de zin om te controleren of de juiste stappen wel worden gezet. Anders kom je daar te laat achter.
Geoefende spelers zouden de hele route achter elkaar af moeten kunnen leggen, zonder fout(en).

Maak je een fout? Opnieuw beginnen bij W. Twee keer fout? Antwoord geven en volgende zin!

De beweging zit ‘m in het stappenschema van WPTOR letterlijk stappen. Je zou de letters met stoepkrijt W P T O R op het plein kunnen (laten) tekenen. Je kan ook posters gebruiken.

Een bal meenemen onderweg om te dribbelen (basketbal, voetbal).

Onderweg trefbal. Tijdens het lopen naar de volgende letter kan je afgegooid worden. Dan begin je opnieuw. Bij een letter ben je vrij. Na de letter R (regel benoemen) en dus het antwoord, heb je gewonnen. 

 

Afsluiting [5 min]

Bespreek hoe het is gegaan. Zowel hoe het ging met de spelling, als met de bewegend leren vorm. 

 

 

Download hier de kaarten:

  • Het arrangement Werkwoordspelling WPTOR - bewegend leren is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2025-04-07 09:42:36
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Met dit materiaal kun je kinderen bewegend laten oefenen in het gebruik van het schema. Je gebruikt de 20 opgave-zinnen en antwoorden tijdens de les.
    Leerniveau
    PO groep 8; PO groep 7;
    Leerinhoud en doelen
    Nederlandse Taal; Schrijfvaardigheid;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    0 uur 30 minuten
    Trefwoorden
    bewegend leren, spelling, spellingsregels, tegenwoordige tijd, verleden tijd, voltooid deelwoord, werkwoord, werkwoordschema, werkwoordspelling, wptor
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.