Module 1 Een versterker - les 4

Les 4 - Maak, test en evalueer

Leerlingen gaan verder met het maken, testen en verbeteren van hun ontwerp. 

Aan het einde van de les laten de leerlingen elkaar hun versterkers zien.

Tot slot evalueren ze het ontwerpproces.

 

Vooraf

Leerdoelen en begrippen

Leerdoelen:

Wat weet of kan een leerling na deze les?


Vmbo-b en vmbo-k:

  • Je past de ontwerp- en onderzoekscyclus toe om een probleem op te lossen.

  • Je ontwerpt, maakt, test en verbetert je ontwerp.  

  • Je evalueert je ontwerp en hoe het maken ervan is gegaan.

 

Begrippen:  

Voorbereiding

  • Werkblad ontwerpen  
  • Plastic placemats
  • Papier
  • Aluminiumfolie
  • Papieren bekers
  • WC-rollen
  • Karton (Oude dozen op maat gesneden)
  • Kartonnen dozen van verpakkingen:
    • Theedoosjes, cornflakesdozen, melkpakken, etc.
    • Ronde chipsverpakkingen (zoals Pringles)
    • Etc.

  • Plastic verpakkingen:
    • Ijsbakken
    • Yoghurtbekers
    • Tomatenemmertjes
    • Etc.
  • Glazen kommen
  • Gereedschap:

    • Lijm
    • Lijmpistool
    • Schaar
    • Stanleymes + snijmat
    • Plakband
    • Schilderstape

Tip: In deze module zijn we uitgegaan van materialen die duurzaam en makkelijk verkrijgbaar zijn. U kunt deze opdracht ook technisch uitdagender maken door de leerlingen een ontwerp van bijvoorbeeld hout, pvc, of een 3D-printer te gebruiken.

Voorbereiding:

  • Zet de benodigdheden voor het ontwerpen klaar.  

Werkbladen voor leerlingen:

Opbouw les

Duur: 45 min

  • Inleiding – 5 minuten

  • Maken, testen en verbeteren – 30 minuten

  • Afsluiting – 10 minuten

 

Variatie:

Afhankelijk van de ervaring van de leerlingen kunnen de versterkers ook van meer uitdagend materiaal gemaakt worden. Denk aan laserprinten, 3d printen, hout of pvc. Het doorlopen van de ontwerpcyclus zal in dit geval meer werk kosten.

 

Bijlage:

Verkennen

Klassikaal - 1 minuut

Laat aan de leerlingen zien dat ze in de ontwerpcyclus bij de stappen maak en test en verbeter zijn.

 

Voorkennis

Klassikaal – 3 minuten 

Herhaal het probleem uit de eerste les: Jullie staan buiten helemaal klaar om samen een TikTok op te nemen, maar helaas is de muziek uit de telefoon te zacht om het dansje goed te kunnen uitvoeren. Een speaker kopen is te duur, kunnen jullie het op een andere manier oplossen?

Vraag actief uit wat de leerlingen nog weten van de vorige stappen.

  • Wat hebben ze gedaan bij Verken?
  • En bij Ontwerp?
    • De leerlingen hebben in de vorige les (Ontwerpen) criteria moeten benoemen waar het ontwerp aan moet voldoen. Wanneer vonden de leerlingen dat het probleem is opgelost?
    • Ze zijn aan de slag gegaan met het maken van het ontwerp. Hoe gaat het?
    • Weten de leerlingen nog hoe ze tussendoor moeten testen of ze tevreden zijn met het geluid? Dat doen ze door een geluidsfragment eerst zonder de versterker en daarna met de versterker af te spelen. Met behulp van hun eigen gehoor of de dB-meter meten ze het verschil. Bijvoorbeeld als ze de vorm hebben aangepast, of een materiaal hebben toegevoegd. Hoe gaat het testen?
    • Na elke test, moeten de leerlingen hun ontwerp verbeteren. Weten de leerlingen waar ze aan kunnen denken? Bijvoorbeeld aan de vorm, materiaal of bevestiging?

 

 

Differentiatie

Klassikaal - 1 minuut

Vraag welke groepjes er hulp nodig hebben om verder te kunnen. Begeleid waar nodig. De rest kan vast starten.

 

Maak, test en verbeter

Maken, testen, verbeteren

Tweetallen – 30 minuten

De leerlingen gaan verder met het maken, testen en verbeteren van hun ontwerp. Loop rond, noteer dingen die je opvallen en help de leerlingen waar nodig. 

Maken

De leerlingen zijn de vorige les gestart met het maken van hun ontwerp. Ze hebben de vorige les Werkblad X ingevuld. 

Test

De leerlingen testen steeds tussendoor of ze tevreden zijn met het geluid. Dat doen ze door een geluidsfragment eerst zonder de versterker en daarna met de versterker af te spelen. Met behulp van hun eigen gehoor of de dB-meter meten ze het verschil. Bijvoorbeeld als ze de vorm hebben aangepast, of een materiaal hebben toegevoegd.

Verbeter

De leerlingen brengen steeds verbeteringen aan hun versterker aan, tot ze tevreden zijn (of de les voorbij is).

Afsluiting

Presentatie

Klassikaal – 10 min

In les 3 hebben de leerlingen nagedacht over de eisen waaraan de versterker moet voldoen en hoe ze de les willen evalueren.  

Een voorbeeld van hoe de les nabesproken kan worden is:

  • Laat de leerlingen een kort evaluatieblad invullen (uitrpinten of onderstaande vragen laten noteren).
  • Laat alle leerlingen de versterkers voor in de klas zetten, met hun evaluatieblad erbij.
  • Bespreek er een aantal.
    • Ga niet alleen in op het eindproduct, maar ook op het proces van de leerlingen.
    • Is het probleem opgelost? Kunnen de versterkers het geluid hard genoeg versterken? Waarom wel of niet? Wat hadden ze anders kunnen doen?

Of laat de leerlingen in deze les elkaars versterker bekijken en beluisteren. Bespreek:

  • Welke vorm versterker is er gebruikt?
  • Welke materialen zijn er gebruikt en welke invloed heeft dit op het geluid?  
  • Wat zijn de verschillen en overeenkomsten tussen de versterkers?
  • Is het probleem opgelost? Kunnen de versterkers het geluid hard genoeg versterken? Waarom wel of niet? Wat had je anders kunnen doen?

Laat de leerlingen de geleerde begrippen (indien van toepassing geluid, geluidsbron, tussenstof, decibel, volume en frequentie) gebruiken bij het beantwoorden van de bovenstaande vragen.  

 

Werkblad 4  - Evaluatie

 

Wat was het probleem?

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

 

Is het probleem opgelost?  

Gebruik in je antwoord de termen, geluid, geluidsbron, decibel en volume

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

 

Heb je dingen aangepast na het testen? Zo ja, wat?

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

 

Ben je tevreden met je ontwerp?

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

 

Afronding module

Klassikaal - 1 minuut

 

Bespreek met de leerlingen wat ze geleerd hebben bij het maken van de versterker.

Denk hierbij aan:  

  • De natuurkundige kennis over geluid die ze verworven en toegepast hebben

  • Het werken met de onderzoeks- en ontwerpcyclus.

  • Het arrangement Module 1 Een versterker - les 4 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2024-11-06 16:04:32
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Module over geluid In deze module staat één probleem centraal. Aan de hand van de stappen van de ontwerp- en onderzoekscyclus bedenken en ontwerpen de leerlingen in vier lessen een oplossing voor het probleem: Jullie staan buiten klaar om samen een TikTok opnemen, helaas is de muziek uit de telefoon te zacht om het dansje goed te kunnen uitvoeren. Een speaker kopen is te duur, kunnen jullie het op een andere manier oplossen?
    Leerniveau
    VMBO kaderberoepsgerichte leerweg, 2; VMBO basisberoepsgerichte leerweg, 2;
    Leerinhoud en doelen
    NaSk; Geluid; Licht, geluid en straling;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    0 uur en 45 minuten
    Trefwoorden
    experimenteren, geluid, nask, natuurkunde, onderzoekscyclus, ontwerpcyclus

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    Natuurlijk nieuwsgierig. (z.d.).

    Module 1 Een versterker - les 3

    https://maken.wikiwijs.nl/209695/Module_1_Een_versterker___les_3

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.