Module 1 Een versterker - les 3

Les 3 - Ontwerpen

Leerlingen ontwerpen, maken, testen en verbeteren hun ontwerp. Ze gebruiken hierbij de kennis die ze in les 1 en 2 hebben opgedaan. 

 

Vooraf

Leerdoelen en begrippen

Leerdoelen:

Wat weet of kan een leerling na deze les?


Vmbo-b en vmbo-k:

  • Je past de ontwerp- en onderzoekscyclus toe om een probleem op te lossen.

  • Je ontwerpt, maakt, test en verbetert je ontwerp.  

 

Begrippen:  

-

Voorbereiding

Benodigdheden:  

  • Plastic placemats

  • Papier

  • Aluminiumfolie

  • Papieren bekers

  • WC-rollen

  • Karton (bijvoorbeeld oude dozen op maat gesneden)

  • Kartonnen dozen van verpakkingen, bijvoorbeeld theedoosjes, cornflakesdozen, melkpakken, ronde chipsverpakkingen (zoals Pringles)

  • Plastic verpakkingen, bijvoorbeeld ijsbakken, yoghurtbekers, tomatenemmertjes

  • Glazen kommen

Gereedschap:

  • Lijm
  • Lijmpistool
  • Schaar
  • Stanleymes + snijmat
  • Plakband
  • Schilderstape

Tip: In deze module zijn we uitgegaan van materialen die duurzaam en makkelijk verkrijgbaar zijn. U kunt deze opdracht ook technisch uitdagender maken door de leerlingen een ontwerp van bijvoorbeeld hout, pvc, of een 3D-printer te gebruiken. 

 

Voorbereiding:

  • Zet de benodigdheden voor het ontwerpen klaar.  

Werkbladen voor leerlingen:

-

Opbouw les

Duur: 45 min

  • Inleiding en vaststellen eisen – 5 minuten

  • Ontwerpen – 10 minuten

  • Ontwerpen maken – 20 minuten

  • Afsluiting – 5 minuten

 

Variatie:

Afhankelijk van de ervaring van de leerlingen kunnen de versterkers ook van meer uitdagend materiaal gemaakt worden. Denk aan laserprinten, 3d printen, hout of pvc. Het doorlopen van de ontwerpcyclus zal in dit geval meer werk kosten. 

 

Bijlage:

  • Begrippenlijst

  • Voorbeelden akoestische versterkers

  • Werkblad X

Verkennen

...?

Voorkennis

Klassikaal – 5 minuten 

Laat de leerlingen een 3-2-1 kaart invullen:

  • 3 dingen die je nog weet over geluid

  • 2 vragen die je hebt

  • 1 ding dat je wilt onderzoeken/maken.

Criteria opstellen

Bespreek met de klas de criteria. Vertel dat criteria regels of punten zijn waar het ontwerp aan moet voldoen, wanneer vinden de leerlingen dat het probleem is opgelost? Benoem  bijvoorbeeld de volgende criteria:

  • De versterker heeft een....... (bv. klankkast, kan op zichzelf staan)

  • De versterker kan het geluid minimaal 5 dB versterken

  • De versterker moet er mooi uit zien

 

Bespreek vervolgens hoe de versterkers geëvalueerd gaan worden. Evalueren betekent nadenken over wat je hebt gedaan en hoe je het hebt gedaan, om te kijken wat goed ging en wat beter kan. Hoe denken de leerlingen hierover? Een paar belangrijke dingen om rekening mee te houden:

  • Iedereen is het erover eens hoe de versterkers geëvalueerd worden. Het is belangrijk dat de leerlingen hier zeggenschap over hebben, omdat het hun betrokkenheid vergroot.

  • De leerlingen hoeven met deze uitdaging niet in één keer de perfecte versterker te maken. Het is prima als ze eerst iets maken en er dan achter komen dat dit niet de beste oplossing was. De ontwerpcyclus gaat over testen en verbeteren. Zo gaat het bij ingenieurs ook.

  • Het is belangrijk dat de leerlingen snappen dat ze van elkaar kunnen leren. En hoewel ze allemaal hun eigen versterker maken, kunnen ze elkaar om advies vragen en naar elkaars werk kijken.

Differentiatie

???

 

Ontwerpen

Ontwerpen

Tweetallen – 10 minuten

De leerlingen ontwerpen hun versterker. Gebruik hiervoor werkblad X.  

 

Tip: Hebben de leerlingen nog niet veel ervaring met ontwerpen en maken, stel dan een go-no-go moment in en bekijk ieders ontwerp voordat ze verder gaan naar de stap maken. Het gaat er hierbij niet om dat de ontwerptekening perfect is maar dat ze hebben nagedacht over vorm, materiaal en bevestiging.  

 

Aandachtspunten:

  • Afhankelijk van de gebruikte materialen kan extra uitleg en begeleiding bij het gereedschap en de materialen nodig zijn. Denk bijvoorbeeld aan het snijden in karton of het perforeren van een blikje.

Ontwerp maken

Tweetallen – 25 minuten

Elk tweetal maakt een versterker aan de hand van hun ontwerp. Vertel dat ze deze les 20 minuten hebben om aan hun versterker te werken en dat ze volgende les nog eens 30 munten de tijd krijgen om te maken, testen en verbeteren.  

 

Test

De leerlingen testen steeds tussendoor of ze tevreden zijn met het geluid. Dat doen ze door een geluidsfragment eerst zonder de versterker en daarna met de versterker af te spelen. Met behulp van hun eigen gehoor of de dB-meter meten ze het verschil. Bijvoorbeeld als ze de vorm hebben aangepast, of een materiaal hebben toegevoegd.

 

Verbeter

De leerlingen brengen steeds verbeteringen aan, aan hun versterker.  

 

Afsluiting

Klassikaal – 5 min

Laat de ontwerpcyclus zien, bespreek welke stappen de leerlingen deze les hebben doorlopen.

Vraag hoe het maken, testen en verbeteren tot nu toe is gegaan?  

  • Werkt het idee dat jullie hebben bedacht?

  • Heb je tips of trucs die je met je klasgenoten wilt delen?

 

De leerlingen kunnen hun ideeën aan de rest van de klas voorleggen en de adviezen en ideeën uitwisselen. Laat ze vervolgens verder werken aan hun instrument.

  • Het arrangement Module 1 Een versterker - les 3 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2024-11-06 17:01:46
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Module over geluid In deze module staat één probleem centraal. Aan de hand van de stappen van de ontwerp- en onderzoekscyclus bedenken en ontwerpen de leerlingen in vier lessen een oplossing voor het probleem: Jullie staan buiten klaar om samen een TikTok opnemen, helaas is de muziek uit de telefoon te zacht om het dansje goed te kunnen uitvoeren. Een speaker kopen is te duur, kunnen jullie het op een andere manier oplossen?
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Trefwoorden
    experimenteren, geluid, nask, natuurkunde, onderzoekscyclus, ontwerpcyclus

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    Natuurlijk nieuwsgierig. (z.d.).

    Module 1 Een versterker - les 2

    https://maken.wikiwijs.nl/209691/Module_1_Een_versterker___les_2

  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.