Over deze les
Methode: Pit
Groep: 6
Blok: 1
Hoofdstuk: 1
Lesduur: 60 minuten
Les: 8/9
Benodigdheden:
- Werkboek Pit blok 1
- Chromebook
Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Makkelijk
Lesdoelen taal
- De leerlingen leren hoe zij een betoog (in de vorm van een brief) schrijven.
Digitale geletterdheid
Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid
- Praktische ICT basisvaardigheden:
- Omgaan met verschillende bestandstypen en bestanden (opslaan/terugvinden, kopiëren/verwijderen) op verschillende opslagmedia (fase 3).
Lesdoelen digitale vaardigheden
- De leerlingen leren op de Drive een map aanmaken.
- De leerlingen leren een document in de juiste map aanmaken.
Benodigde voorkennis
- De leerlingen weten hoe zij hun Google Drive openen.
Lesomschrijving
Introductie/inleiding:
Vraag of de leerlingen zich de brief van Nina nog herinneren en wie er iets over kan vertellen. Vertel dat dit een betogende brief is. Laat een leerling uitleggen wat daarmee bedoeld wordt (de lezer overtuigen van jouw standpunt). Toon de brief uit les 3 op het digibord. Streep aan wat betogend is, waar meningen en feiten en argumenten staan.
Vertel dat de leerlingen vandaag leren hoe ze een betogende brief moeten schrijven. Herinner de leerlingen eraan dat ze in groep 5 ook al eens een betoog hebben geschreven (aan de burgemeester over een speelveldje).
Bespreek kort het leerdoel met de leerlingen.
Instructie:
Doe de oefening(en) op het digibord. Laat enkele leerlingen vertellen uit welke onderdelen een brief bestaat.
Bekijk de brief en lees samen met de leerlingen wat naast de brief staat. Bespreek de vragen en laat de leerlingen naar aanleiding van de titel voorspellen waar de brief over zal gaan.
Bespreek de rest van de opdrachten met de leerlingen.
Verwerking:
De opdrachten zijn zowel voor het leerwerkschrift als voor het leerwerkschrift Maat gelijk.
Als eerste bepalen de leerlingen wat het doel is van de eerste alinea en noteren de redenen voor het schrijven van de brief. Daarna maken de leerlingen de zinnen af met argumenten.
Vervolgens geven de leerlingen hun mening over het slot van de brief en schrijven zelf een slot. Dan reflecteren de leerlingen op hun betogende brief en voeren verbeteringen door.
Tot slot bedenken de leerlingen zelf argumenten waarom het geweldig is om mee te doen voor een goed doel.
Wanneer zij alles (kort) in het schrift geschreven hebben, loggen de leerlingen in op hun chromebook. Wanneer zij zijn ingelogd openen de leerlingen hun Google Drive. Nu laat de leerkracht op het digibord zien hoe de leerlingen een nieuwe map aanmaken. Geef deze de juiste benaming, bijvoorbeeld 'Groep 6'. In deze aangemaakte map maak je vervolgens de map 'Taal' aan. Als je de handelingen hebt voorgedaan, loop door de klas om indien nodig te assisteren.
Daarna laat je op het digibord zien hoe de leerlingen in deze map een nieuw document openen. Nu hebben de leerlingen een document in de juiste map aangemaakt. Handig om het document een naam te geven, maar dit is geen doel voor deze les.
Afsluiting/evaluatie:
Bespreek opdracht 4 en 5 uit het werkschrift. Laat een aantal leerlingen de door hen herschreven derde alinea voorlezen. Je kunt er eventueel voor kiezen om de betogen te printen.
Datum publicatie: april 2024
Ga terug naar de homepage
Ga naar Handleidingen digitale geletterdheid