Over deze les
Methode: Staal
Groep: 5
Thema: Noodweer
Lesduur: Tenminste 2x 45 minuten, kan ook in 3x 30 minuten
Les: 9/10/11/12
Benodigdheden:
- Bronnenboek, werkboek en digibordsoftware van Staal
- Een chromebook per leerling
- Het weerdagboek (uit les 4)
- Google Drive en Google Classroom
Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld
Lesdoelen taal
- Leerlingen beschrijven het weer dat zij ideaal vinden met behulp van informatie uit hun weerdagboek.
- Leerlingen geven elkaar tops en tips op basis van criteria
- Leerlingen ontvangen tops en tips en verbeteren met de feedback hun beschrijving
Digitale geletterdheid
Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid
- Praktische ICT-basisvaardigheden:
- Omgaan met mappen/bestanden/documenten (bestandsbeheer) (fase 2).
- Verkennen van mogelijkheden voor visuele en grafische vormgeving binnen app (fase 2).
Lesdoelen digitale vaardigheden
- Leerlingen kunnen in meerdere dia's in Google Presentaties een ideale weerdag beschrijven en een daarbij passende visuele vormgeving toepassen.
- Leerlingen leren op Google Drive een Google Presentatie openen, deze via Google Classroom met de leerkracht te delen en het bestand in de juiste map te plaatsen.
Benodigde voorkennis
- Leerlingen weten hoe de basisfuncties van Google Presentaties werken.
- Leerlingen weten hoe ze een afbeelding invoegen.
- Leerlingen weten hoe ze de achtergrond van een dia kunnen aanpassen.
- Leerlingen weten hoe Google Classroom werkt.
Lesomschrijving
Introductie/inleiding:
"Stel je eens voor dat het vanmorgen had gesneeuwd en we lekker op de slee naar school zouden kunnen. En dat er dan straks een heerlijk zonnetje begint te schijnen en het zó warm wordt, dat we een waterfeest kunnen houden op het schoolplein. En dat het dan vanavond lekker gaat regenen, zodat de planten en bloemen weer kunnen groeien! Dat zou toch mijn ideale weerdag zijn..." Laat kinderen reageren op dit 'weerbericht' van jou.
Instructie:
Volg de instructie zoals beschreven in de handleiding van les 9, bekijk de video. Bespreek met de leerlingen: vandaag gaan jullie je ideale weerdag beschrijven. Die is voor iedereen anders. Vandaag mag je je fantasie gebruiken, het hoeft niet 'echt te kunnen'.
Alle leerlingen loggen in op een chromebook. Leg uit dat er vandaag nog geen opdracht klaar staat in Google Classroom, maar dat iedereen zelf een bestand gaat aanmaken. Doe stap voor stap voor en laat leerlingen meedoen:
- Open Google Classroom
- Klik linksboven op + Nieuw en kies voor Google Presentaties
- Pas de naam van de Google Presentatie aan naar 'Mijn ideale weerdag'
- Ga terug naar Google Drive en klik weer op + Nieuw, kies dan voor Nieuwe map
- Geef deze map de naam Staal Taal
- Sleep de Google Presentatie en eventueel andere taalopdrachten uit je Drive naar deze map
Leg uit dat je met mappen je bestanden handig kunt sorteren, zodat je iets makkelijker kunt terugvinden.
Vervolgens gaan leerlingen terug naar de Presentatie. Leg uit dat zij hun ideale weerdag gaan beschrijven. Deze weerdag mag heel fantasievol zijn.
Hierbij gebruik je de gegevens die zijn ingevuld in je weerdagboek uit les 4. Je kunt ook bladeren in het werkboek en bronnenboek. Gebruik woorden die passen bij het weer. De beschrijving moet voldoen aan de volgende criteria:
- Je maakt drie dia's: een voor ochtend, middag en avond
- Op elke dia schrijf je iets over bewolking, temperatuur, windkracht en neerslag.
- Beschrijf met argumenten waarom dit jouw ideale weer is.
- Wat zou je graag willen doen met dit weer?
- Welke spullen/speciale kleding heb je hiervoor nodig?
- Let op: schrijf hele zinnen, ook met hoofdletters en punten.
- Voeg een passende achtergrond en/of afbeeldingen toe. Eventueel kun je de opmaak van de tekst (tekstkleur, lettertype) ook aanpassen.
Verwerking:
Leerlingen gaan aan de slag met het weerdagboek. Wijs ze erop dat ze in volledige zinnen een beschrijving maken en dat er drie dia's gemaakt worden. Zet de criteria steeds op het bord, zodat leerlingen zien waar het werk aan moet voldoen.
Wanneer leerlingen klaar zijn met hun eerste versie, geven ze elkaar feedback. Tops en tips kunnen gegeven worden aan de hand van werkboek les 10. Daarna kunnen leerlingen hun Presentatie nog verder aanpassen.
Afsluiting/evaluatie:
Alle leerlingen gaan naar Google Classroom. Als leerkracht zet je hier een lege opdracht in klaar. Leerlingen kunnen rechtsboven bij deze opdracht zelf hun werk toevoegen. Zo verzamel je als leerkracht alle presentaties van leerlingen. Wanneer dit nieuw is, laat je dit stap voor stap zien.
De leerlingen presenteren ten slotte hun ideale weerdag voor de klas of in groepjes.
De leerkracht kan deze eindopdracht van thema Noodweer beoordelen via Google Classroom.
Datum publicatie: maart 2024
Ga terug naar de homepage
Ga naar Handleidingen digitale geletterdheid