Digitaal Burgerschap cohort 2023

Digitaal Burgerschap cohort 2023

Digitaal Burgerschap algemene informatie

Je volgt deze periode Digitaal Burgerschap. Dit is onderdeel van de lessen Burgerschap die iedere MBO-student volgt.

Opdrachten

Deze lessenserie bestaat uit 9 lessen, met in totaal 7 opdrachten. Bij burgerschap zal je veel werken aan opdrachten, in combinatie met klassikale uitleg.

 

Voor Digitaal Burgerschap krijg je een 'voldaan' als:

  • Je bij minimaal 7 van de 9 lessen aanwezig bent en actief deelneemt aan de les;
  • Je alle opdrachten hebt gedaan, zie aftekenlijst.

 

Mocht je een keer een les missen, zal je de gemiste opdracht thuis moeten uitvoeren. Je verzamelt je opdracht in één tekstbestand, met uitzondering van de opdracht bij les 6 (poster). Dit tekstbestand lever je iedere keer in en wordt dus steeds groter.

Je krijgt aan het begin van de periode een aftekenlijst voor je opdrachten. Je bewaart deze zelf. Je krijgt één exemplaar.

Les 1 Je digitale identiteit

Lesdoelen

Lesdoelen

 

  • Je weet wat er deze periode van je wordt verwacht en kan uitleggen hoe je het vak met 'voldaan' kan afronden.
  • Je begrijpt wat je online identiteit is en kan uitleggen waarom het belangrijk is om deze te kennen.
  • Je krijgt inzicht in jouw online identiteit en vormt daar een eigen mening over.

Je online identiteit ontdekken

Lesprogramma

  1. Introductie Digitaal Burgerschap
  2. Uitleg opdrachten en aftekenlijst
  3. Wat is je online identiteit?
  4. Waarom is je online identiteit belangrijk?
  5. Opdracht 1 maken in de les: wat is er over jou te vinden?
  6. Stellingen
  7. Afronding

 

Opdracht 1: wat is er over jou te vinden?

1. Maak een tekstbestand aan en sla het op als 'Opdrachten digitaal burgerschap [naam]' (vul je naam in). In dit bestand ga je alle tekst-opdrachten maken en opslaan.

2. Begin je document met je naam, studentnummer en klas. Daaronder zet je 'Opdracht 1'.

3. Maak tweetallen.

4. Zoek je klasgenoot op op het internet. Je kan Google of andere zoekmachines gebruiken, maar ook social media. Je noteert alle gegevens die je vindt, dit zijn openbare gegevens. (Bijvoorbeeld adres, geboortedatum, telefoonnummer, sportvereniging, hobby's, levensstijl etc.).

5. Als jullie klaar zijn, wissel je uit wat je over elkaar hebt gevonden.

6. Beantwoord individueel de volgende vragen en schrijf de antwoorden in je tekstbestand:

  • Wat is er over jou te vinden? Wat zegt dit over je digitale identiteit?
  • Is er meer of minder over je te vinden dan je dacht? Waar kijk je van op?
  • Wat zou er kunnen gebeuren met de gegevens die openbaar beschikbaar zijn over jou? Denk bijvoorbeeld aan werk/stage of zelfs fraude.

7. Sla je bestand op en lever het in in Teams bij Opdracht 1.

 

Afronding van de les

De docent eindigt de les met stellingen en checkt of de lesdoelen zijn bereikt.

Les 2 'gratis' apps en cookies

Lesdoelen

Aan het einde van de les...

- weet je of je iets te verbergen hebt en hoe je hier mee om wilt gaan;

 

- ben je bewust van welke gegevens er online van jou verzameld worden en wat hier vervolgens mee gebeurd;

 

- ben je in staat om kritisch te kijken naar jouw internetgedrag

Gratis apps en cookies

Je volgt een LessonUp met informatie, vragen en opdrachten. Aan het eind krijg je de opdracht die je inlevert.

 

 Link voor de docent naar LessonUp

 

Studenten gaan naar Lessonup.app

 

Video's om terug te kijken:

1. Ik heb niks te verbergen

 

2. Gratis apps

Video: Gratis apps

 

3. Cookies

Opdracht bij les 2

Opdracht 2: vragen over 'gratis' apps (en cookies)

Geef antwoord op de volgende vragen:

  1. Wat wist je nog niet voor deze les over de opslag van jouw persoonlijke data?
  2. Waar moet je op letten als je een gratis app installeert?
  3. Leg in je eigen woorden uit wat cookies op een website zijn en wat ze doen.
  4. Wat vind je van deze les en waarom?

Les 3 en 4 Documentaire kijken

We kijken tijdens 2 lessen de documentaire 'The Social Dilemma'. Bij de documentaire zijn 10 vragen die je gaat beantwoorden, dit doe je individueel.

 

Lees voor het kijken de vragen door, zodat je weet waar je op kan letten. Als je de hele film hebt gekeken en de vragen hebt beantwoord, lever je je antwoorden in via Teams.

 

Opdracht bij documentaire

10 vragen bij de documentaire ‘The Social Dilemma’

 

Geef zelf antwoord op de vragen en lever het in via Teams.

 

 

1: Leg in eenvoudige woorden uit wat algoritmen zijn en hoe ze worden gebruikt op sociale mediaplatforms, zoals Facebook en Instagram.

 

 

 

2: Wat bedoelen ze met “filterbubbels” in de documentaire? Leg dit uit in je eigen woorden.

 

 

 

3: Hoe kan het gebruik van sociale media invloed hebben op je humeur en zelfvertrouwen, volgens de mensen die in de film worden geïnterviewd?

 

 

 

4: Leg uit hoe meldingen en likes op sociale media worden gebruikt om je verslaafd te maken aan de app. Gebruik voorbeelden uit de film.

 

 

 

5: Hoe kunnen sociale media bijdragen aan het verspreiden van onjuiste informatie? Geef een voorbeeld dat in de documentaire wordt besproken.

 

 

 

6: Wat betekent “surveillance capitalism” volgens de experts in de film? Probeer het begrip in je eigen woorden uit te leggen.

 

 

 

7: Hoe kan het kijken naar “The social dilemma” je helpen om bewuster om te gaan met je eigen sociale mediagebruik?

 

 

 

8: Wat zijn volgens jou enkele nadelen van het gebruik van sociale media, gebaseerd om wat je hebt gezien in de documentaire?

 

 

 

9: Welke acties zouden sociale mediaplatforms kunnen nemen om de negatieve effecten van hun platforms te verminderen, volgens de mensen die in de film worden geïnterviewd?

 

 

 

10: Heb je na het kijken van de film het gevoel dat je je eigen sociale mediagebruik wilt veranderen? Zo ja, op welke manier? Zo nee, waarom niet?

Les 5 ChatGPT of niet?

Les 6 Fake en deep fake news

Les 7 Cybercrime

Les 8 Jouw digitale balans

Les 9 Evaluatie en afsluiting Digitaal Burgerschap

  • Het arrangement Digitaal Burgerschap cohort 2023 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    Moniek Smit Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
    Laatst gewijzigd
    2024-02-13 10:31:02
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Lessenserie met opdrachten.
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    4 uur en 0 minuten
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.