Over deze les
Methode: Lijn 3
Groep: 3
Thema: 10 'Dieren'
Lesduur: 45 minuten
Les: Dag 10, les 2
Benodigdheden:
- Handleiding Lijn 3 thema 10
- Ansichtkaarten en verjaardagskaarten
- Chromebook per leerling
- Google Drive of Google Classroom
Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld
Lesdoelen taal
Digitale geletterdheid
Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid
- Praktische ICT basisvaardigheden:
- Verkennen van een toetsenbord (letters, cijfers, tekens en speciale toetsen) (fase 1).
- Praktische ICT basisvaardigheden:
- Kennismaken met basisfunctionaliteiten van een internetbrowser (fase 1).
Lesdoelen digitale vaardigheden
- Leerling kan een afbeelding invoegen in een document.
- Leerling leert vaardig om te gaan met het toetsenbord.
Benodigde voorkennis
- Leerling kan inloggen op het Chromebook en Google Drive of Google Classroom openen.
Lesomschrijving
Introductie/inleiding:
Laat de meegenomen kaarten aan de kinderen zien, vertel het doel van de les.
Instructie:
Geef de instructie zoals beschreven in de handleiding waarbij besproken wordt wat de verschillen tussen de kaarten zijn. Bespreek wat passende ideeën kunnen zijn voor hun eigen kaart. Vertel de leerlingen dat ze na het schrijven op het Chromebook een kaart gaan maken.
Verwerking:
Laat de kinderen het invulschema 'kaart' zien. Wijs aan waar het adres en de tekst op de achterkant komen. Op de voorkant van de kaart maken de kinderen straks een tekening. De kinderen bedenken zinnen voor hun kaart en bespreken steeds op dat de goede zin is. Ze schrijven om de beurt op de kaart. Tot slot maken ze een tekening op de voorkant. Indien de kinderen klaar zijn met de kaart kunnen ze inloggen op het Chromebook. Ze openen Google Drive en een Google Document of ze gaan naar Google Classroom, wanneer je dit als leerkracht vooraf hebt klaargezet. Wanneer dit de eerste keer is dat leerlingen in Google Classroom werken, is het raadzaam dit eerst stap voor stap te laten zien.
De kinderen kunnen de tekst die ze opgeschreven hebben, typen in het document. Ze kunnen experimenteren met lettergrootte dit kan door op het plusje te klikken in de bewerkingsbalk of door het getal 60 te typen in de bewerkingsbalk. Je kunt deze stappen op het digibord laten zien.
Laat de leerlingen de lettergrootte weer kleiner maken. Vertel: "Naast het groter en kleiner maken van tekst kun je tekst ook vet maken, schuingedrukt maken of onderstrepen. Je ziet in de bewerkingsbalk een vette B, een schuingedrukte I en een onderstreepte U."
Tot slot kunnen de leerlingen oefenen met het invoegen van een afbeelding. Laat dit eerst stap voor stap zien op het digibord. Klik op 'invoegen', 'afbeelding', 'zoeken op internet' en laat de kinderen in de Google zoekbalk bijvoorbeeld 'gefeliciteerd' typen. Klik op het toetsenbord op Enter en vertel de leerlingen dat ze een afbeelding naar keuze kunnen invoegen door op de afbeelding te klikken en dan te klikken op de blauwe knop 'invoegen.'
Afsluiting/evaluatie:
Kijk terug op het doel: Wat weten we nu van een kaart zelf schrijven? Welke vaardigheden hebben we geleerd op het Chromebook?
Datum publicatie:
Ga terug naar de homepage