Menu
Over deze les
  • Zoeken in arrangement
    bèta
  • Colofon
  • Opties
    Gebruik
    • Download als PDF
    • Alle download opties
    • Kopieer arrangement
    Weergave
    • Menu links
    • Geen menu
    • Menu onder voor digibord
  • wikiwijs-logo
    • Over Wikiwijs
    • Wikiwijs Updates
    • Disclaimer
    • Privacy
    • Cookies
    Wikiwijs is een dienst van

Lijn 3 - groep 3 - thema 5 'Mijn lijf' - dag 10 les 2: Gedicht typen (stelles)

Lijn 3 - groep 3 - thema 5 'Mijn lijf' - dag 10 les 2: Gedicht typen (stelles)

Over deze les

Methode: Lijn 3

Groep: 3

Thema: 5: Mijn lijf

Les: Dag 10, les 2

Benodigdheden:

  • Chromebook voor iedere leerling
  • Google Drive
  • Bijlage: Kopieerblad 1: Denkstappen stellen (kopieermap algemeen thema 1)
  • Gedichten om voor te lezen

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Makkelijk

Doelen taal

  • Samen een gedicht bedenken.

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

  • Praktische ICT - basisvaardigheden
    • Werken met een eenvoudige app voor tekstverwerking. (Fase 1)
    • Verkennen van een toetsenbord (letters, cijfers, tekens en speciale toetsen) (Fase 1)

Lesdoelen digitale vaardigheden

  • Werken met Google documenten

  • Gebruiken van de toetsen: Enter, Backspace, spatiebalk.

Benodigde voorkennis

  • Een leerling kan zelfstandig een chromebook pakken, openen en inloggen.
  • Een leerling kan het programma "Google documenten" openen.

 

Lesomschrijving

Introductie/inleiding:

De leerlingen leren bij deze les om zelf een gedicht te bedenken en deze vervolgens digitaal te verwerken.

Hierbij besteed de leerkracht aandacht aan de voorkennis die hierbij nodig is. Denk aan: Hoe ga ik met een chromebook om? Hoe log ik in? Welke toetsen zijn er op een chromebook die de leerlingen reeds kennen?

Daarna besteed je aandacht aan de lesdoelen van deze les: Welke toetsen heb je nodig voor het schrijven van woorden en zinnen? Besteed aandacht aan de toetsen: Spatiebalk, Backspace, Enter en herhaal eventueel de toetsen met letterfunctie. Zorg dat je hiervoor visuele ondersteuning gebruikt.

Instructie:

Bespreek met de leerlingen het kopieerblad. Bij stap 1 kruisen de leerlingen het woord 'gedicht' aan. De kinderen bedenken voor wie ze een gedicht willen schrijven en vullen dit in op het kopieerblad. Tot slot kruisen de kinderen aan waarom ze een gedicht bedenken.

Bespreek stap 2 van het kopieerblad. Hoe ziet een gedicht eruit? Een gedicht heeft korte zinnen en woorden rijmen op elkaar of ze klinken mooi. Een gedicht lijkt op een liedje. Lees een of meerdere gedichten voor. Bespreek met de kinderen een aantal rijmwoorden 'dat' en 'bad', 'roos' en 'boos.' Geef de kinderen de tijd om rijmwoorden op hun kopieerblad op te schrijven. Je kunt er ook voor kiezen om de kinderen in tweetallen te laten werken, zodat ze elkaar kunnen helpen met het bedenken van woorden.

Hierna pakken de leerlingen hun chromebook en loggen ze in. Wanneer dit de eerste keer is dat leerlingen werken in Google Documenten, is het raadzaam om dit eerst stap voor stap te laten zien. Wanneer dit reeds bekend is, vraag de kinderen dan om Google Documenten te openen.

Open als leerkracht een Google Document op het digibord. Vertel dat belangrijk is om korte zinnen te maken. Bedenk met de kinderen een aantal zinnen. Benoem dat een zin eindigt met een punt. Laat op het toetsenbord zien waar de knop zit. Maak een fout bij het typen van een woord en leg de kinderen uit dat ze letters of woorden weg kunnen halen door op de knop Backspace te klikken. Leg de kinderen uit dat je na ieder woord op de spatieknop moet klikken. Om naar de volgende regel te gaan, gebruik je de knop Enter. Laat op het toetsenbord zien waar deze knop zit.

Verwerking:

Elk kind opent een nieuw Google Document (de leerkracht kan er ook voor kiezen vooraf een leeg Google Document klaar te zetten in Google Classroom, met de optie 'Een kopie maken voor elke leerling'). De leerling begint met het typen van woorden, de leerling kan als ondersteuning kijken naar de woorden die eerder opgeschreven zijn op het kopieerblad. De leerling maakt gebruik van de spatiebalk en van de Enterknop, ook zet de leerling een punt achter iedere zin. Laat kinderen tussendoor stukjes van hun gedicht voorlezen als inspiratie voor elkaar. Indien leerlingen het lastig vinden om dit individueel te doen, kunnen de leerlingen ook in tweetallen een gedicht bedenken.

Afsluiting/evaluatie:

Laat de kinderen hun eigen gedicht nog eens doorlezen. Rijmt het gedicht goed? Staat er achter iedere zin een punt? Laat de kinderen ook het gedicht van degene naast zich doorlezen, zodat ze elkaar feedback kunnen geven. Dit kun je ook op een later moment doen.

Je kunt er ook voor kiezen om wat mooie voorbeelden op het bord te laten zien, of een aantal leerlingen hun gedicht hardop te laten voorlezen.

Bespreek ook klassikaal wat goed ging en wat lastig was. Hoe lukte het toch? Wat heb je van deze les geleerd?


Datum publicatie: november 2024

Ga terug naar de homepage

Colofon

Het arrangement Lijn 3 - groep 3 - thema 5 'Mijn lijf' - dag 10 les 2: Gedicht typen (stelles) is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

Auteur
App Noot Muis 2.0
Laatst gewijzigd
2025-03-12 14:46:54
Licentie

Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

  • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
  • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
  • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

Toelichting
Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
Leerniveau
PO groep 3;
Leerinhoud en doelen
Nederlandse Taal; Schrijfvaardigheid; Mondelinge taalvaardigheid; Luisteren; Spreken; Computervaardigheden/ICT;
Eindgebruiker
leraar
Moeilijkheidsgraad
makkelijk
Trefwoorden
app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, gedicht, groep 3, lijn 3, praktische ict basisvaardigheden, taal

Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

App Noot Muis 2.0. (z.d.).

SJABLOON OM TE KOPIEREN

https://maken.wikiwijs.nl/196529/SJABLOON_OM_TE_KOPIEREN

Lijn 3 - groep 3 - thema 5 'Mijn lijf' - dag 10 les 2: Gedicht typen (stelles)
nl
App Noot Muis 2.0
2025-03-12 14:46:54
Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
educationLevel
OnderwijsBegrippenKader
PO groep 3
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/25a2f4f4-cf91-4b16-94bc-6d9e6fad88f4
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Nederlandse Taal
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/3401cf6e-82e4-404c-b216-b980ff407159
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Schrijfvaardigheid
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/35be183e-0a81-41da-985b-35ac29677faa
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Mondelinge taalvaardigheid
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/4c56b100-82ca-43ef-a9d3-f7a1a6b12e21
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Luisteren
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/b6014ece-9504-4256-9659-09db1aec1138
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Spreken
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/b8fa664c-174b-4293-b496-b5e850ca3a0f
educationalSubject
OnderwijsBegrippenKader
Computervaardigheden/ICT
http://purl.edustandaard.nl/begrippenkader/e8e7fa96-dfc6-4d6d-a41b-a44c1b5b4138
leraar
app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, gedicht, groep 3, lijn 3, praktische ict basisvaardigheden, taal

Downloaden

Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

  • pdf
  • json
  • IMSCP package

Metadata

  • Metadata overzicht (Excel)

LTI

Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

Arrangement

IMSCC package

Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

  • IMSCC package

Voor developers

Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.

Sluiten